Задължително изискване за рецепта за повечето лекарства - протест

  • 41 771
  • 917
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 759
Мда, аз като цяло бях отрицателно настроен към тази наредба, но Мече Пухче успя да ме убеди, че наредбата всъщност е съвсем разумна Simple Smile

Отивам при лекаря, той ми изписва нещо напълно неадекватно или не ми изписва нищо.

Хора, които не са завършили медицина, но преценяват по-добре от лекаря кое е правилното лечение, трябва да бъдат държани настрана от лекарства за тяхно собствено добро Simple Smile
                         Чудя се какво би казала за лекарство за спиране на кърмата, изписано против кашлица  Twisted Evil. Мога да цитирам конкретни имена - и на лекарства, и на лекари. О да, не съм завършила медицина, но за щастие мога да чета. И не, все пак няма да цитирам. Но пък ти може да се разходиш до Черния списък  Whistling. И да, покрай кашлицата се наложиха спешни прегледи и мамографии, като бях придружена от лекуващия кашлицата лекар, даже ме вкара с предимство  Tired. Що? Щото нямам медицинско образование и тъпо и упорито си ги пих. За ужас на много хора.

# 31
  • Мнения: 1 032
Фактът, че има некадърни лекари как точно би се променил ако наредбата отпадне? Малко ти е странна логиката. Що се отнася до лекарствата за кашлица, погледни списъкът на медикаментите, които се отпускат без рецепта- там ги има предостатъчно. Все пак става въпрос единствено и само за лекарствата, на които е написано че се пият по лекарско предписание, никой няма да ограничава продажбата на другите.

P.S. Имелда го е написала точно и ясно.

# 32
  • София
  • Мнения: 336
И аз не бих подписала Naughty
В България масово се самолекуваме, пием каквито си решим хапчета, слушаме приятелки и роднини, което не е редно. Когато си болен, отиваш на лекар Peace

# 33
  • Мнения: 830
Не подписвам!
Време е да имаме елементарна здравна култура, а не да пазарим от аптеките сякаш сме в кварталната бакалия. Освен това с една рецепта можеш да си купиш лекарства повече от веднъж, така че не виждам какъв е проблема.

# 34
  • Мнения: 112
Мече Пухче, не отклонявай темата. Не става въпрос за лекарски грешки, лекарска некомпетентност и лекарска немарливост - това е добре известно на всички, че съществува.
Става въпрос за компетентността на човека, нямащ нищо общо с медицината, който си самоназначава лечение.

# 35
  • Мнения: 2 759
Фактът, че има некадърни лекари как точно би се променил ако наредбата отпадне? Малко ти е странна логиката. Що се отнася до лекарствата за кашлица, погледни списъкът на медикаментите, които се отпускат без рецепта- там ги има предостатъчно...
                       Значи. Първо, аз не си лекувам кашлицата с лекарства отдавна, тъй че малко ме вълнуват лекарствата за кашлица. Горното беше просто пример (от миналото). Но да речем, че си взел направление и случиш на некадърен лекар (а некадърните лекари в България съвсем не са малко). Не ти остава нищо друго, освен да чакаш един месец и да вземеш ново направление за подобен специалист, ако има кой да ти дава направления всеки месец  Whistling. Т.е. един месец евентуално не се лекуваш. Дано не те боли. В такъв случай гълташ аспирини и аналгини на корем и си траеш. След месец отиваш пак да си опиташ късмета. По сходен принцип на баща ми му изписваха син спирт (!!!) дълго време и после му казаха, че рака му е в последен стадий.
                       cazaril, горното не е лекарска грешка, а безумна лекарска грешка. И смятам, че наредбата стимулира подобно 'грешане'. А и е доста недомислена. Между другото, къде дават направления всеки месец за един и същ лекар? И защо да не става дума и за лекарската некомпетентност? Наредвата е пряко свързана И с нея.

# 36
  • Мнения: 489
Аз съм за новата наредба и прилагането и, така е в цял свят, крайно време е да стане и в България.

# 37
  • Мнения: 2 759
Аз съм за новата наредба и прилагането и, така е в цял свят, крайно време е да стане и в България.
                         Хората са казали: внимавай какво си пожелаваш. Имаше сравнителни теми за чужбинското и българското здравеопазване, и винаги нещата са били в наша полза. И филми има за ужасите навън, и пак същото. Ако може да сме по-бели хора и да умираме по-редовно.

# 38
  • Мнения: 4 965
Не подписвам!
Време е да имаме елементарна здравна култура, а не да пазарим от аптеките сякаш сме в кварталната бакалия. Освен това с една рецепта можеш да си купиш лекарства повече от веднъж, така че не виждам какъв е проблема.

Съгласна съм с това, стига разбрали-недоразбрали аптекарки да не прилагат наредбата "по подразбиране".
Защото ми е ясно, че е добре да имаш противозачатъчни по рецепта, ама да не искат рецепта и за Ескапеле, примерно. Че, докато чакаш за направление за гинеколог, който да ти даде рецепта, може и да родиш преди това...
 Whistling
Наистина, одобрявам наредбата.

# 39
  • Мнения: 1 032

ОК, попадам на некадърен лекар, но мога да си купувам всякакви лекарства без рецепта и какво? Отивам в аптеката и започвам да си избирам лекарства, според моите скромни разбирания на филолог 0или чакам аптекаря да ме диагностицира. Ако става въпрос за настинка и грип добре, но ако проблемът ми е сериозен и се нуждае от адекватно лечение, изписано по схема например? А ако се окаже, че лекарствата за кръвно на леля Пенка на мен не ми влияят добре или са ми противопоказни заради друго заболяване какво правим? А ако нечие дете реши и влезе в аптеката и вземе, че си купи някакви странни хапчета и после ги изпие?

# 40
  • Мнения: 2 759
...А ако нечие дете реши и влезе в аптеката и вземе, че си купи някакви странни хапчета и после ги изпие?...
                        Да вдигнат ръка хората, които са виждали лекарства да се продават на деца. Аз лично не съм.

# 41
  • Мнения: 3 157
Аз пък съм.И какво от това?

# 42
  • Мнения: 3 157
Какво то това,че съм виждала(многократно).Сега убедена ли си,че е неправилно?Или задаваш ей така безсмислени въпроси?

# 43
  • Мнения: 2 229
И аз няма да подпиша. Едно нещо да направят като хората и пак недоволни.

За какво пише на някои лекарства "По лекарско предписание"? newsm78 Защото няма с какво да си запълнят листовките ли? Thinking

# 44
  • Мнения: 647
Имах предвид,че има аптекари,които ще продължат да дават лекарства без рецепта,за да не намалее печалбата и аз нямам нищо против това,защото няма да ми се налага да вися пред кабинета на л.лекарза щяло и нещяло.Просто не съм се изразила ясно,нямаше нужда да се заяждаш. Naughty

Ха, само да разбера кой е този аптекар, дето ти дава без рецепта - веднага му пращам Комисията по етика на съюза на фармацевтите, РИОКОЗ и ИАЛ - ще му фалират аптечката от глоби. Хайде де, ще хитрува- аз ще търпя загуби, защото спазвам наредбата, а той ще вади печалбички Simple Smile

Поздрави,
маг. фарм. Антон Вълев

Общи условия

Активация на акаунт