Все още не сте се регистрирали? Направете го сега напълно безплатно!!!

запомни ме Забравена парола Активация на акаунт

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

1 Гост преглежда(т) тази тема.
60-74 от 848 отговора
въпрос към мамите от Б-с.
аз питах и в другата тема за градините в Б-с,но понеже от там нямам отговори,да питам и тук:знаете ли място в Б-с,където да се прилага Валдорфската педагогика?
тя също е много интересна.
и ще повторя още един въпрос:на запад съм чувала за места,където се комбинират метода на Мария Монтесори и Валдорфската педагогика?
някой чувал ли е в България за подобно нещо?
стана ми интересно...ако нещо знаете,ще се радвам да го споделите. bouquet
Цитирай

Някой знае ли какви колективни игри се играят в тези центрове?
Според мен в този период общуването с други деца е много важно, как ще делиш играчки, как ще разпределяш роли в игрите.
Останах с впечетление, че при този метод се залага повече на индивидуалните занимания.

Мисля, че всяка една майка може да вземе по някоя идея и да се занимава с детето си през почивните дни. А през седмицата е време за по-колективни игри в детската градина, там където са приятелчетата Smile
Цитирай

Децата от Монтесори градини и училища показват по-високи нива на емпатия и сътрудничество в колектив, въпреки че методът наистина обръща повече внимание на индивидуалното развитие на всяко дете, но всичко се случва в група все пак.
Децата играят с други деца, това Е колективно занимание.

Така че правила си има и всеки се подчинява, дори ми се стува повече отколкото на други места.

Предлагам ти да отвориш уикипедия и да прочетеш за Монтесори метода, защото е малко смешно някой да каже, че в една Монтесори градина "всеки се подчинява повече отколкото на други места." 
Цитирай

Децата от Монтесори градини и училища показват по-високи нива на емпатия и сътрудничество в колектив, въпреки че методът наистина обръща повече внимание на индивидуалното развитие на всяко дете, но всичко се случва в група все пак.
Децата играят с други деца, това Е колективно занимание.

Така че правила си има и всеки се подчинява, дори ми се стува повече отколкото на други места.

Предлагам ти да отвориш уикипедия и да прочетеш за Монтесори метода, защото е малко смешно някой да каже, че в една Монтесори градина "всеки се подчинява повече отколкото на други места." 

Нали не забравяме, че уикипедия се пише от потребителите  Wink
Абсолютно във всяко общество има правила и който не ги спазва изпада. Това, което аз чух от първа ръка за конкретна градина на монтесори в Канада ме навежда на мисълта, че правилата са доста по-строги. Казвам го, разбира се без преки наблюдения. Имайки предвид как в БГ се изопачава всичко не вярвам да се спазва методиката в тукашните градини.
Цитирай

Както вече споменах, сестра ми води сина си в такъв център за да свикне, тъй като е записан от септември.
Склонна да се съглася с Vache относно строгите правила. Всяко дете си играело или редяло пъзел, нямало детски глъч, царяла тишина  Rolling Eyes Как става този ред и дисциплина???
Едно по-буйно дете не би понесло (според мен) такава среда.
Как стоят нещата в България незнам.
Аз нямам намерение да записвам моето дете в такава градина по ред причини. Но ще крадна някои идейки за игри Smile
Цитирай

Както вече споменах, сестра ми води сина си в такъв център за да свикне, тъй като е записан от септември.
Склонна да се съглася с Vache относно строгите правила. Всяко дете си играело или редяло пъзел, нямало детски глъч, царяла тишина  Rolling Eyes Как става този ред и дисциплина???
Как стоят нещата в България незнам.
Аз нямам намерение да записвам моето дете в такава градина по ред причини. Но ще крадна някои идейки за игри Smile

Е явно в БГ е различно.. както и подозирах  Twisted Evil
А идеи можеш да крадеш. Аз го правя. Ето затова съм за умереното ползване на най-различни методи. Доста от дидактичните игри и методи се основават на Монтероси. Аз имам линийките на Кюизнер, които са създадени от неин последовател. Но да пази детето ми тишина и да реди пъзели по 1 час.. изключено! Т.е. моето буйно дете, в тази обстановка, не само няма да се научи на дисциплина, а ще му бъдат подрязани крилцата. Слава богу попаднахме на прекрасна учителка в нашата градина, която има индивидуален подход към всяко дете. Самата тя ми е казвала, че детето ми е много артистично и емоционално, ине бива да бъде поставяно в рамки. В същото време трябва да има правила. На мен лично ми е доста трудно, но всъщност беснотията й е движещата сила.
Цитирай

Отглеждането в детска градина ,по принцип предполага спазване на повече правила и по-строга дисциплина.
Няма как иначе. 
Това,  че специално  в Монтесори е по-строго и на мене ми е малко странно.
Но все пак всяка педагогоческа визия се пречупва през разбиранията на персонала. И личните нагласи.
Аз напр.съм имала колежка, която 'доукрасяваше' работите на децата. Намесваше се докато рисуват с цел да станат по-добри.

Теорията на Гордън на мене напр.много ми хареса след курса, но отново съм имала колеги, които не можаха да я приложат.
Така че, на хартия всичко е супер, но на практика е сложно.
Цитирай

още нещо:според мен идеалното възпитание и обучение на детето е съчетание между метода на Мария Монтесори и Валдорфската педагогика.
случайно да знаете има ли такова животно? Laughing
чували ли сте за места,където това се прави?ако-да,моля споделете! Smile

Валдорфска педагогика , тук http://www.zlatno-zrantse.bg/cgi-bin/e-cms/vis/vis.pl?s=001&p=0017&g=  Частна детска градина "Златно зрънце", в София.
Цитирай

Моят син беше (и още е!) точно такова дете, и се чувстваше прекрасно в Монтесори-градина. Съобразяваха се с особеностите на децата, и с това, че са различни по характер и темперамент.
Пак казвам обаче, че от една до друга Монтесори-градина може да има голяма разлика, защото няма установен стандарт.
Надявам се тези в България да са добри!

Цитирай

Разгледах сайта, и това което не ми хареса е, че заведението е със статут на детски клуб - т.е. не е лицензирано като градина, ясла или нещо подобно. Нека посещаващите частни ясли или градини да кажат дали и там се подписва документ, който освобождава заведението от отговорност в случай на инцидент. Във въпросният център родителя се съгласява в случай, че детето се нарани или бъде наранено заведението да бъде освободено от всякаква отговорност включително и медицински разходи. Ако има някой запознат с този подход, моля, да го каже дали навсякъде е така.

Ти, знаеш ли какви са изискванията за регистриране на детска градина? Критериите са абсолютно недостижими, освен ако сградата не е къща, но забележи, входът не трбява да е направо на улицата, а да се влиза от двор и да има два входа или да е сграда специално построена за целта. Това е вратичката, която използват всички частни градини. Просто се рег. като забавачки или детски клубове.
Цитирай

Записвам се да следя темата!
На 5 мин.от нас има монтесори градина,подадохме документи и са ни приели.
Мястото е от септември таzи година.Тук е много трудно с намиране на места в детските градини.
Голям плÜс zа приема ни бе6е факта ,4е живеем в жили6тата на сь6тата фирма кьм която е и градината.Не сьм оглеждала подробно какво представлява самото zаведение.
Видях само коридора,една стая и директорския кабинет.
Направи ми впе4атление,4е е много светло и 4исто,2 деца прити4ваха между две стаи,а едно моми4енце навива6е един килим на руло  Smile.
Детето ми няма проблеми с раzвитието,стра6но е лÜбопитен.
Не мисля zа сега да откаzвам мястото,zа6тото има риск вьоб6те да останем беz такова.
Пи6а набьрzо и ме иzвинете zа правописа!
Цитирай

Разгледах сайта, и това което не ми хареса е, че заведението е със статут на детски клуб - т.е. не е лицензирано като градина, ясла или нещо подобно. Нека посещаващите частни ясли или градини да кажат дали и там се подписва документ, който освобождава заведението от отговорност в случай на инцидент. Във въпросният център родителя се съгласява в случай, че детето се нарани или бъде наранено заведението да бъде освободено от всякаква отговорност включително и медицински разходи. Ако има някой запознат с този подход, моля, да го каже дали навсякъде е така.

Ти, знаеш ли какви са изискванията за регистриране на детска градина? Критериите са абсолютно недостижими, освен ако сградата не е къща, но забележи, входът не трбява да е направо на улицата, а да се влиза от двор и да има два входа или да е сграда специално построена за целта. Това е вратичката, която използват всички частни градини. Просто се рег. като забавачки или детски клубове.

Не знаех за тези изисквания и затова питах. След като си запозната с подробности около тази дейност би ли ми казала нещо за декларацията освобождаваща клуба от отговорност за детето при инцидент на тяхна територия. Наистина искам да знам дали и в градините има такава политика и какво означава това. На мен не ми звучи добре, но може да има някакво разумно обяснение извън моята родителска подозрителност.
Цитирай

Съжалявам, но нямам никаква идея как стоят нещата по клубовете чисто организационно. Това ми се струва абсолютно абсурдно. Особено там, където не се допускат родители е абсурдно да се освобождават така лесно от отговорност. Например в Сф, когато съм оставяла Кристиян, никога не са ми давали да подписвам такава декларация.
Цитирай

Съжалявам, но нямам никаква идея как стоят нещата по клубовете чисто организационно. Това ми се струва абсолютно абсурдно. Особено там, където не се допускат родители е абсурдно да се освобождават така лесно от отговорност. Например в Сф, когато съм оставяла Кристиян, никога не са ми давали да подписвам такава декларация.

И мен точно това ме притесни. Че маскират детска градина като клуб- ОК, но да отказват да поемат отговорност ми се струва прекалено. Ако детето се нарани е нормално родителя да има претенции и да пита къде са бляли госпожите.
Цитирай

Как стои въпроса при инцидент в държавните детски градини? Поемат ли отговорност, някой знае ли? И на мен ми направи това впечатление като преглеждах общите условия?
Цитирай

60-74 от 848 отговора