Задачка - закачка!

  • 1 525
  • 22
  •   1
Отговори
  • Мнения: 26
Хайде, мили мами, помагайте!

През миналата година Кито решавал задачи всеки първи понеделник на месеците юни, юли и август, т.е на 4 юни 2007г., на 2 юли 2007г. и на 6 август 2007г. Като съберем датите на тези понеделници, получаваме 4+2+6=12. Колко най - малка може да бъде сумата от датите на първите понеделници през месеците юни, юли и август изобщо?
 newsm78 Не мога да се справя с това решение, затова моля за помощ. Ако е възможно отговорите да бъдат обяснени за да ми стане ясно!  bouquetБлагодаря предварително!Много пъти сте ми помагали знам, че и сега ще се справите!

# 1
  • Мнения: 26
Може би трябва да включа и вероятните отговори дадени към задачата:
а/12   б/11   в/10  г/9  д/8

# 2
  • София
  • Мнения: 177
Аз съм за 10. Какво печеля?

# 3
  • Мнения: 2 759
                         А как се решава?

# 4
  • Мнения: 27 524
Колко най - малка може да бъде сумата от датите на първите понеделници през месеците юни, юли и август изобщо?

Ей това изобщо не го вдявам  newsm78

# 5
  • Мнения: 2
Smelo 10 otbeleji

# 6
  • София
  • Мнения: 2 271
Може ли само да уточниш за кой клас е задачата, за да мислим за решение, съответстващо материала?

# 7
  • Мнения: 27 524

За мен първите понеделници за три месеца са само 3.
Задачата не я разбирам. Защо например трябва да се събрат датите и за какво ни е числото 12?

# 8
  • София
  • Мнения: 177
За мен първите понеделници за три месеца са само 3.
Задачата не я разбирам. Защо например трябва да се събрат датите и за какво ни е числото 12?

Сборът е 12, ако първият понеделник на юни е 4-то число. Ако е 1-во (което е възможно най-ниската стойност), сборът от датите на трите първи понеделника ще бъде 1+6+3, което прави 10. Така поне разбирам условието.

# 9
  • София
  • Мнения: 2 271
Със сигурност отговорът е 10!
Обаче въпросът ми остава - за кой клас е задачата?
Защото, ако е за по-малки класове, мисля, че трябва да се работи със закономерности от няколко случайно избрани години.
Която и година да си изберете ето един календар, първите понеделници на месеците имат следната закономерност: ако означим с  х датата на първият понеделник на юли, то:
юли = х
юни = х + 5
август = х + 2

и понеже търсим възможно най-ниският резултат от сборовете им, значи той ще се плучи при  х = 1

като ги съберем, сборът е 10

# 10
  • Мнения: 0
Отговора е 9

Пояснение! За да е най-малка сумата, то датите трябва да ги сведеш до възможно най-малките числа в календара!
Гледаш коя е най-малката дата и от нея почваш. В случая е 2 юли 2007, т.е. дата 2. Тя може да бъде сведена надолу само до 1 (просто това е 1-вата дата от всеки месец, а не само за първия Понеделник). Т.е. преместваш 1 ден.
Със същото отместване променяш и останалите дати.
Накрая получаваш, че датите на първите Понеделници ще са 3 юни, 1 юли и 5 август, а сумата им е 3+1+5=9
Надявам се ме разбра.  Mr. Green

# 11
  • София
  • Мнения: 177
Devil, въпросът в условието е "Колко най - малка може да бъде сумата от датите на първите понеделници през месеците юни, юли и август изобщо?", а не конкретно през 2007 г.

# 12
  • София
  • Мнения: 2 271
Devil е прав - извинявам се за моята грешка.
Гюлфия, провери в календара за 1996 година - неговото твърдение е вярно!

# 13
  • Мнения: 26
Може ли само да уточниш за кой клас е задачата, за да мислим за решение, съответстващо материала?
Задачата е за 3- 4 клас.Но не виждам това какво ще помогне.Нужно е да се мисли логически, а аз се затруднявам, но не ме е срам да питам.

# 14
  • Мнения: 2
Отговора е 9

Пояснение! За да е най-малка сумата, то датите трябва да ги сведеш до възможно най-малките числа в календара!
Гледаш коя е най-малката дата и от нея почваш. В случая е 2 юли 2007, т.е. дата 2. Тя може да бъде сведена надолу само до 1 (просто това е 1-вата дата от всеки месец, а не само за първия Понеделник). Т.е. преместваш 1 ден.
Със същото отместване променяш и останалите дати.
Накрая получаваш, че датите на първите Понеделници ще са 3 юни, 1 юли и 5 август, а сумата им е 3+1+5=9
Надявам се ме разбра.  Mr. Green

Мдааа, прав си!!  Respect!

Общи условия

Активация на акаунт