Как да стимулирам кърмата

  • 13 362
  • 20
  •   1
Отговори
  • Мнения: 10
Здравейте, кърмещи майчета! Simple Smile
Имам нужда от вашите съвети.
Синът ми е на  4 и половина месеца.Само на кърма е. От известно време кърмата не му достига. Суче по 2-3 мин. от всяка гърда и започва да се ядосва. След това и капка не мога да изцедя. Sad
Не беше акал около 5 дни.
Започнах да го дохранвам със замразена кърма, но запасите са на свършване.Давам на всяко ядене по около 60мл.
Пия лактогонен чай в промишлени количества, ям варено жито,овесени ядки, мляко. Какво още да направя? Искаше ми се поне до 6 мес. да е само на кърма.
Предполагам,че има доста изписано по въпроса, но нямам много време да се ровя...
Благодаря предварително на всички, споделили опита си...

# 1
  • Мнения: 141
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=50119.0 ето тук можеш да прочетеш.
По какви показатели разбираш ,че кърмата нестига на твоето бебче?Колко мокри памперса на денонощие има?Това ,че ака на 4-5 дена не е обезателно показател за недохранване.По -скоро  е показател за пълно усвояване на кърмата.Също може и да е някоя"стачка"http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=1971
Кърмата се увеличава най вече от по честичко предлагане,не толкова от лактогонните средства които си изброила.Как прелагаш замразената кърма(с шише или с лъжичка)?Това дохранване според мен може да задълбочи проблема,нека първо го открием за да помогнем! Hug

Последна редакция: пт, 20 мар 2009, 00:44 от Najda

# 2
  • Мнения: 10
Najda, благодаря  за линковете! Hug
Мокри памперси мисля имаме достатъчно, около 4-5 на ден.
А показателите по които смятам ,че не достига кърмата са :
1. не вярвам за 4-5 мин (общо от двете гърди) да се нахрани.
2. плюе гърдата и започва да плаче.Опитах да доизцеждам - няма нищо...
3. няколко поредни хранения изцедих кърмата "до капка". Резултат - 80-90мл.
4. направих и контролни замервания преди и след кърмене - също 80-90 гр.
За близо 5 месечно бебе не е ли малко това?
Замразената кърма давам с биберон.

# 3
  • Мнения: 175
първо нито един от показтелите не ти е вярен.И така нормално е на 5мес да сучепо малко време до 5мин.Ние сучем и по малко даже, рева и дърпането е резултат от дохранването което правиш сигурно със шише, детето ти е на път да се отбие или може да премине през стачка в по добрия случай.Не дохранвай с шише кърмата ти е достатъчно, вроро бомпите не могат да исмукат толкова колкото бебето аз никога не съм изцедала повече от 30мл.Съветвам те да продължиш само на кърмене на гърда без шишета ако даваш и вода в шише също, пълни памперси5-6,но само ако не даваш др вид течности.Кожата на бебето следи.Това е оспокой се и няма нищо страшно просто мисля че се справяш и не е нужно това дохранване. А за стимулация предлагай по често гърдата си колкото повече суче толкова повече мляко.

Последна редакция: пт, 20 мар 2009, 07:49 от mirela805

# 4
  • Мнения: 87
mirela805 При мен пък изобщо не е така - стигала съм и до 160мл. изцеждане чрез помпа. Най-вероятно бебето на авторката минава през кърмаческа стачка. Добре е ако с малко упоритост успее да го накара да и` засуче поне няколко пъти последователно в денонощието и кърмата ще си увеличи обема. След това много скоро при втора такава стачка ще се отбие, но даването на кърма може да продължи с изцеждане. Дохранването в общите случаи, когато кърмата не достига, има своят благотворен ефект - нормален растеж.  А липсата на достатъчно кърма се усеща много лесно - няма го характеното напълване на гърдите, те са меки празни, не почват да сълзят при наближаване на часът за хранене(ако детето е в постоянен режим) и др. Иначе за достатъчно пълните памперси си права - верният експеримент се прави без да се дава продължително вода на бебето. Ако то се кърми достатъчно добре ще бъде задоволена жадността му.
Neddina74 80-90 мл. са много малко за пет месечно бебе като хранене, общото правило е 100+месеците, т.е. в твоя случай поне 150мл. Да не казвам, че по таблиците на АМ едно бебе над 6 кг и на 5 месеца трябва да пие по 180-200мл. по 4 пъти на ден. При всички случаи то ще почне да плаче от глад и да си иска по-често. Можеш да се възползваш от тая му нужда и да му даваш да суче, ако ли пък безвъзвратно се е отбил, не се разстройвай продължи да се цедиш на всеки 4 до 6 часа най-много и му го давай. Всеки милилитър кърма е важен. Ние сме така вече трети месец. Вярно изморително е за майката като процес, но пък бебето продължава да получава кърма.

# 5
  • Мнения: 10
nomadka,не мисля,че се отбил безвъзвратно. Сутрин в 6ч, след 6 часов интервал, когато гърдите са наистина пълни си суче с най-голямо удоволствие близо 12, 13 мин. Тогава не дохранвам. А през деня  не си усещам гърдите пълни, а меки и празни, изобщо не сълзят като наближи часът за хранене. Да, на твърд режим сме, той сам си го направи, от съвсем малък се храни на 3ч. От близо месец сме твърдо на 6,9,12,15...Пропускаме нощното хранене в 3.

Mirela805, аз също преди съм изцеждала с помпата доста по-големи количества. Вода не давам, нито някакви други течности.Само кърма.

Ще пробвам без дохранване, с по-често слагане на гърдата...
Благодаря ви, момичета!

# 6
  • Мнения: 10 965
Недина, трябват ти по-чести нощни кърмения. Правят чудеса с лактацията. А и в просъница детето няма да ти откаже, както сама пишеш.

Другите съвети са стандартни - повече течности, повече въглехидрати, български лактогонен чай.

# 7
  • София
  • Мнения: 6 625
Здравейте, кърмещи майчета! Simple Smile
Имам нужда от вашите съвети.
Синът ми е на  4 и половина месеца.Само на кърма е. От известно време кърмата не му достига. Суче по 2-3 мин. от всяка гърда и започва да се ядосва. След това и капка не мога да изцедя. Sad
Не беше акал около 5 дни.
Започнах да го дохранвам със замразена кърма, но запасите са на свършване.Давам на всяко ядене по около 60мл.
Пия лактогонен чай в промишлени количества, ям варено жито,овесени ядки, мляко. Какво още да направя? Искаше ми се поне до 6 мес. да е само на кърма.
Предполагам,че има доста изписано по въпроса, но нямам много време да се ровя...
Благодаря предварително на всички, споделили опита си...

Единствената стимулация за кърма е честото кърмене - ако го оставиш за 2-3 дни само на кърма /или евентуално дохранване, но НЕ с биберон, а с лъжичка например/, нещата ще си дойдат на мястото според мен. Дохранването е началото на края на кърменето /освен в случаите, когато наистина се налага/. Акането на 4 м. и 1/2 вече не е показател /въпреки, че наистина 5 дни са доста време Confused/, гледат се напишканите памперси, но ако предлагаш само кърма, без вода, чай и други течности. Сърденето на гърдата може да е защото задното мляко е по-гъсто и тече по-бавно от първоначалната силна струя, и ако дохранваш с биберон, детето вече е свикнало да получава по-лесно млякото си, нормално е да се сърди. Сълзенето на гърдите по някое време спира, то е само първите месеци, и слава богу, 2 г. кърмя, не ми се иска да тека през това време нон-стоп. Grinning Леките и празни гърди, както и помпата също не са показател за липса на кърма/въпреки че, едва ли са ти непрекъснато меки и празни/, кърмата се регулира. Ако мериш, мери на ВСЯКО кърмене за 24 часа и после сумирай, не можеш да мериш един-два пъти и да приемеш, че детето всеки път суче по 80-90 гр. /между другото това не е толкова малко количество, абсурдно е да се твърди, че бебето всеки път изсуква 140 гр. и това е/.
Моят съвет - слагай често на гърда, още преди да огладнее - на 2 часа през деня, нощем задължително кърми поне веднъж, кърми на тъмно и тихо място, може и в просъница, тогава сучат най-добре, и ако ти се струва, че още е гладен - дохранвай, но не с биберон, а с лъжичка, спринцовка или друго. Успех и пиши как сте? Hug

# 8
  • Мнения: 175
не съм съгласна че когато са ти меки гърдите няма мляко, напротив гърдите омекват когато гърдите се настройват според желанието на детето. това че си цедила повече значи че може да има намаляваме но се оправя с често кърмене. аз съм пила лактогенни чайчета и нищо помогна ми само кадето по често кърмех без да дохранвам искам да ти кажа че и аз първия месец се изцеждах само с шише хранех и с ам,но сега имаме успешно кърмене а и такава стачка беше като почнхме направо не ми се мисли как я искарахме.
Ендокринен (хормонален) контрол на синтеза на млякото – Лактогенеза I и II

Производството на мляко не започва като процес на търсене и предлагане. По време на бременността и през първите дни след раждането, образуването на кърма е хормонално регулирано. Нарича се ендокринна контролна система. Ако подходящите хормони са налице, майката ще има коластра от средата на бременността (Лактогенеза I) и нейното мляко ще увеличи количеството си (Лактогенеза II) около 30-40 часа след раждането.
Към края на бременността гърдите произвеждат коластра, но високите нива на прогестерон присъстват в млякото и не позволяват да се увеличи обема му. При раждането, освобождаването на плацентата намалява рязко нивата на прогестерон/естроген/човешки плацентен лактоген. Това внезапно отдръпване на прогестерон в присъствието на високи нива на пролактин причинява Лактогенеза II (производство на големи количества мляко). Други хормони (инсулин, тироксин, кортизол) също участват, но техните роли все още не са напълно разбрани. Въпреки че биохимиците отбелязват, че Лактогенеза II започва около 30-40 часа след раждането, майките обикновено не усещат типичната “пълнота” на гърдите си (усещането, че млякото “слиза”) до 50-73 часа (2-3 дни) след раждането. Тези два етапа на лактацията се предизвикват от хормони – те се проявяват независимо от това дали майката кърми или не.
 
Установяване на лактацията...
Автокринен (локален) контрол на образуването на мляко – Лактогенеза III
След Лактогенеза II следва преход към автокринна (или локална) контролна система. Поддържането на образуване на мляко се нарича Лактогенеза III. По време на етапа на поддържане, производството на кърма се контролира в гърдата – отстраняването на мляко е главният контролен механизаъм за производство. Отстраняването на млякото зависи от апетита на бебето. Въпреки, че хормонални проблеми могат все още да пречат производството на мляко, хормоните играят много по-малка роля при установяване на лактацията. При нормални обстоятелства, гърдите ще продължават да произвеждат мляко независимо от продължителността на отстраняване на млякото.
След като разберем как действа локалният/автокринен контрол за производството на мляко, можем да разберем как ефективно да увеличим / намалим производството на мляко.
Какво ни казват съвременните изследвания за производството на мляко?

Съвременните изследвания твърдят, че съществуват два фактора, които контролират производството на мляко.
Млякото съдържа малък суроватъчен протеин, наречен Обратен Инхибитор на Лактацията (ОИЛ) – ролята на този инхибитор е да забавя производството на мляко, когато гърдата е пълна. Така производството на мляко се забавя, когато млякото се натрупа в гърдата (и присъства повече ОИЛ), и се забързва, когато гърдата е по-празна (и няма много ОИЛ).
 
За да се произведе мляко, трябва да присъства хормонът пролактин. На стените на лактоцитите (клетките на алвеолите, които произвеждат мляко) има места (наречени пролактинови хранилища), които съдържат пролактин и които позволяват на пролактина от кръвта да се движи в лактоцитите и да стимулира производството на компонентите на кърмата. Когато алвеолите са пълни с мляко, тогава стените се разтягат/опъват и променят формата на пролактиновите хранилища, така че пролактинът да не може да навлезе в тях – така се намалява скоростта на производство на кърма. Когато алвеолите се изпразнят от млякото, все повече на брой хранилища на пролактин възвръщат нормалната си формата и позволяват на пролактина да преминава – така се увеличава производството на мляко. Теорията на пролактиновите хранилища предполага, че честото изпразване на кърма през първите седмици ще увеличи броя на пролактиновите хранилища. По-големият брой пролактинови хранилища означава, че по-голямо количество пролактин ще може да преминава в лактоцитите и така ще може да се увеличи способността за производство на мляко.
И двата гореспоменати фактора поддържат изследванията, които ни казват, че:
    ПЪЛНИ
ГЪРДИ   =    ПО БАВНО ОБРАЗУВАНЕ
НА МЛЯКО       ПРАЗНИ
ГЪРДИ    =    ПО-БЪРЗО ОБРАЗУВАНЕ НА МЛЯКО
Изследванията показват, че съдържанието на мазнини в кърмата също се определя от това колко празни са гърдите (колкото по-празни са гърдите, толкова по-голямо съдържание на мазнини), а не толкова от времето през деня или етапа на хранене.
Как се променя производството на мляко през деня?
По-ранни изследвания са отбелязали, че млякото е в по-голямо количество сутринта (подходящо време да изпомпате ако се нуждаете от запас), и постепенно спада с напредването на деня. С напредването на деня, количеството на мазнините се увеличава (Hurgoiu V, 1985). Тези наблюдения отговарят и на съвременните изследвания, ако приемем, че изследователите са наблюдавали относително нормален режим на сукане на кърмачетата, в който те имат относително по-дълъг период на сън през нощта и с напредване на деня намаляват интервалите между храненията.     
Вместимост: Друг фактор, който влияе на производството и разпределението на мляко е вместимостта на гърдите на майката. Вместимостта е количеството мляко, което може да съхрани гърдата между храненията. Вместимостта може много да варира от майка до майка, а също така между двете гърди на кърмачката. Вместимостта не се определя от размера на гърдите, въпреки че размерът може да ограничи количеството мляко, което да побере гърдата. Майките с голяма или малка вместимост могат да произведат големи количества мляко за своите бебета. Майката с по-голяма вместимост може да издържа повече време между храненията без влияние върху производството на мляко и растежа на бебето. Но майката с по-малка вместимост трябва да кърми бебето си по-често, за да задоволи апетита му и да поддържа производството на мляко, тъй като нейните гърди по-бързо ще се напълнят (и забавят производството).
* Мислете за вместимостта като за чаша: през деня можете да изпиете голямо количество вода като използвате чаша без значение от нейния размер – малка, средна или голяма. Но ако използвате малка чаша, ще трябва да я пълните по-често. 
Какво ни казват изследванията за увеличаване на количеството мляко?
Млякото се произвежда по всяко време и зависи от това колко са празни гърдите. Между храненията, млякото се събира в гърдите, така че колкото по-голям е интервалът между храненията, толкова повече мляко има в гърдите. Колкото по-голямо е количеството мляко в гърдите, толкова по-бавно става производството.
За да се ускори синтеза на мляко и да се увеличи производството на мляко за ден, начинът е да се отстранява повече мляко от гърдите и това да се прави бързо и често, така че по-малко мляко да се натрупва в гърдите.
    ПРАЗНИ
ГЪРДИ   =   ПО-БЪРЗО ОБРАЗУВАНЕ
НА МЛЯКО
На практика, майката, която иска да увеличи кърмата си, трябва да се стреми да поддържа гърдите си празни през деня.
За да изпълните това и да увеличите производството на мляко трябва:
1.   Да кърмите по-често и/или да изпомпвате между кърменията.
2.   Да изпразвате гърдите колкото се може повече при всяко кърмене/изпомпване.
За да изпразвате по-добре гърдите:
•   Уверете се, че бебето суче ефективно.
•   Използвайте масаж на гърдите и компресия.
•   Предлагайте двете гърди при всяко кърмене; изчакайте докато бебето приключи с първата гърда и едва тогава предложете втората. Няколкократна смяна на гърдите ще помогне, ако бебето не ги изпразва добре.
•   Ако не чуствате гърдите си достатъчно меки след като бебето е сукало, изпомпвайте. Ако бебето добре изпразва гърдите, тогава изпомпването може да се прави между кърменията (за нашата цел да поддържаме гърдите колкото се може по-празни).
Ако имате проблеми със свръхпроизводството:
Майки, които имат свръхпроизводството, обикновено трябва да намалят производството без да намаляват честотата на кърменията и без да отбиват бебето. Единият начин е кърменето да се ограничи само от едната гърда за определен период от време (обикновено 3-4 часа, но понякога и по-дълго), преди да предложат другата гърда. По този начин повече мляко се натрупва преди майката да е предложила гърдата (и така се забавя производството на мляко), но кърменията на бебето не се ограничават.
Необходимо ли е изцеждане след всяко кърмене?

Изцеждането на гърдите след кърмене не може да е процедура, която е постоянно необходима. Кърмещата майка, като всеки бозайник, е така съдадена, че производството на мляко да отговаря на нуждите на бебето. Организмът й не е програмиран за производство на излишно количество мляко точно както и организмът на всяко друго млекопитаещо. Кое животно в дивата природа се изцежда след кърмене на малкото? Някои животни специално биват доени от човека, за да ползва млякото им, но това не е нормалният случай.
Предразсъдъците, свързани с кърменето, които са се създали през 20-ти век, заставят жените собственоръчно да се изцеждат…

# 9
  • Мнения: 1 394
И аз имах такъв проблем и го реших с орехи,промишлени количества лук,по 1л прясно мляко на ден и сварен сминдух.Не забравяй и изцеждането след всяко кърмене.Осигури си и 8-10 часа сън,ако ти е възможно и спокойствие и всичко ще е наред.На мен най-много ми въздейства чая от сминдух.Дано съм ти помогнала. Heart Eyes

# 10
  • Мнения: 75
На мен като са ми пълни гърдите съм спокойна, че бебето има какво да яде, пък и от пълна гърда суче по-лесно и с удоволствие. Напълно те разбирам защо искаш да усещаш, че има мляко. Ако си привърженичка на хомеопатията може да пробваш Ricinus 5CH - три пъти по три гранули три дни, после три дни почиваш и ако няма ефект - пак.
Успех с кърменето Simple Smile

# 11
  • Мнения: 175
Да ама неможе все да са твърди, това не значи че няма кърма. виш схемите кадето пише по горе.

# 12
  • Мнения: 8 242
На мен като са ми пълни гърдите съм спокойна, че бебето има какво да яде, пък и от пълна гърда суче по-лесно и с удоволствие. Напълно те разбирам защо искаш да усещаш, че има мляко. Ако си привърженичка на хомеопатията може да пробваш Ricinus 5CH - три пъти по три гранули три дни, после три дни почиваш и ако няма ефект - пак.
Успех с кърменето Simple Smile
Нека да не пробва така с хомеопатия, въпреки че това е доста цитирано средство (Рицинуса) за увеличаване на лактацията, на мен и на доста други майки не им действа, а на мен лично няколко дни след приема ми действаше точно в посока намаляване..
Ако настина искаш да пробваш с хомеопатия - посети класически хомеопат да ти изпише нещо за ТЕБ.
А това "три пъти по три гранули три дни, после три дни почиваш и ако няма ефект - пак" е много несериозно "изписване" на схема, която не би проработила в повечето случаи.. Обикновено е достатъчен 1 прием на 1 гранула.. А понякога трябва да се взимат през час или 2..

Случайно да ти е дошъл наскоро цикъла или да очакваш такова включване?
Моят съвет също е да се кърмите по-начесто, ако трябва 2-3 дни кърми на всеки час.. вкл. и през нощта (на 2-3 пъти поне) ... А всичките тези чайове, жита и щуротии са само за подпомагане на процеса - сами по себе си НЕ помагат особено за количеството на кърмата Simple Smile

# 13
  • Мнения: 75
"пълни"  не означава препълнени, всяка мама си усеща кога има и кога няма мляко в гърдите й. Аз съм наясно, че най-добре е да се консултира с лекар хомеопат, но споменах Рицинуса, защото то е най-общото за кърма, ако не се повлиява винаги може да се обърне към лекар. На мен тази "несериозна" схема много добре ми се отразява. Всеки сам си решава какво да предприеме.

# 14
  • Мнения: 8 242
"пълни"  не означава препълнени, всяка мама си усеща кога има и кога няма мляко в гърдите й. Аз съм наясно, че най-добре е да се консултира с лекар хомеопат, но споменах Рицинуса, защото то е най-общото за кърма, ако не се повлиява винаги може да се обърне към лекар. На мен тази "несериозна" схема много добре ми се отразява. Всеки сам си решава какво да предприеме.
"На мен ми се отрази", въпреки, че явно не си запозната с хомеопатията като такава, не означава, че на всички така ще се отрази .. И независимо, че хомеопатията я водят "безобидна", не е съвсем така..

Общи условия

Активация на акаунт