Как да обясня значението на една гадна думичка?

  • 2 214
  • 17
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • София
  • Мнения: 1 324
Става въпрос за "КОПЕЛЕ". Дъщеря ми я използва от известно време /не като обида, а като обръщение/, благодарение на БГ радио - сутрин и Комиците по БТВ - 18:00ч. Вчера си отворих устата да й направя забележка, но замълчах. Не мога да й кажа да не я употребява и да не обясня защо. Ако простичко кажа: "Означава извънбрачно дете" ще последва въпроса: "Аз копеле ли съм?" - тя знае, че е осиновена. Хем е дума като дума и си има съвсем точно значение в тълковния речник, хем да не я използва, защото е обидна, хем е навлязла в езика ни като уличен необиден жаргон, хем така, хем иначе...
Нека да поговорим!

# 1
  • Мнения: 550
Не харесвам тази дума и не я използвам...но и в Пловдив тя е не актуална за разлика от "майна"...а аз дори не знам какво означава,така че не ми се мисли един ден какво обяснение да давам на детето си за значението  и употребата й. Wink

# 2
  • Мнения: 3 268
Копеле е дете без баща,т.е с неизвестен баща.И моята дъщеря е колкото твоята,разбра го много добре.Дъщеричката ти е осиновена,значи си има мама и татко.Ако те пита това,което ти се притесняваш,че ще пита,отговорът е,че тя е ваше детенце.

# 3
  • София
  • Мнения: 1 324
Притеснявам се, че не мога да й обясня защо да не я използва - по телевизията и по радиото може да я повтарят, а тя не, обидна ли е или не е, неприлична ли е или не? Ако й кажа само, че означава дете с неизвестен баща се притеснявам да не вземе да изпраска на някое дете без баща /познаваме две такива дечица/: Ти си копеле!

# 4
  • Мнения: 4 292
Аз ако съм изобщо няма да се впускам в обяснения. Казвам, че думата е грозна и обидна и не желая да я употребява. Толкова.
Отделно смятам, че "Комиците" не са подходящо предаване за 6 г. дете.

# 5
  • София
  • Мнения: 1 324
Отделно смятам, че "Комиците" не са подходящо предаване за 6 г. дете.
Права си, но не си нося дистанционното в джоба в 18:00 ч.

# 6
  • Мнения: 118
Просто можеш да кажеш на детето, че тази дума не трябва да се употребява от деца и като пример да и дадеш, че в "Комиците" участват само големи хора като мама и тате. Поне аз така процедирам с 3 годишния си син, когато казва някоя подобна дума, която е чул някъде.

# 7
  • Мнения: 4 555
Аз бих казала, че тази дума се употребява от простаци и че в Комиците я казват, когато се опитват да играят роля на простаци, за да имитират по-добре поведението им. И който употребява такива думи, оставя околните с впечатлението, че е простак.

Т.е. тук бих акцентирала, а не какво точно значи думата и защо е обидно, че някой е без баща.

# 8
  • София
  • Мнения: 2 079
Обясни на детето си, че понякога възрастните употребяват не особено добре приети думи и псувни (скоро ще ти каже не само "копеле", ами и "да му е*а майката", "пич", "пичка" и т.н. от сорта). Но ги употребяват само възрастните, не е прието да се казват от деца и не е хубаво да се казват от тях такива думи.
Не се впускай в много обяснения. Само дай разяснение на дадената дума, която употребява тя, разясни й я кратко и приключи.  Naughty
Когато ти я каже отново и направи забележка, че сте се разбрали да не я казва, защото не е приятно да се чува от устата на дете такава дума и толкоз.
Ще се откаже да говори такива думи, ще видиш.  Hug

# 9
  • Пловдив
  • Мнения: 1 153
Когато дъщеря ми научи тази дума от скеча на "Комиците", попита: "Тия всичките ли се казват Копеле?"
Обяснихме и, че това не е хубава дума, но в София някои невъзпитани хора си говорят и се наричат един друг по този начин. Интересът и към думата премина изключително бързо.

# 10
  • София
  • Мнения: 748
Аз бих казала, че тази дума се употребява от простаци и че в Комиците я казват, когато се опитват да играят роля на простаци, за да имитират по-добре поведението им. И който употребява такива думи, оставя околните с впечатлението, че е простак.

Т.е. тук бих акцентирала, а не какво точно значи думата и защо е обидно, че някой е без баща.
Много добро обяснение!

# 11
  • Мнения: 14 654
Съвсем наскоро обяснявах за това копеле. Първо му казах, че копеле е обидна дума за човек, чийто баща не се знае кой е и че някои я използват за да обидят хора, които си имат бащи (както педераст се ползва за обида на хора, които не са), а други са я възприели като най-обикновено обръщение помежду си. Все пак наблегнах, че не е добре той да я използва.

# 12
  • Мнения: 2 784
Болна тема!
Аз се старая да я отуча да казва "Глупак", въпреки, че във всяко анимационно филмче я има. Как да обясниш, че е лоша дума, когато, например, лъвчето от "Цар Лъв" я казва?!
Преди време по GTV вървеше реклама на някакво риалити, в което едно момиче възкликваше:"Кучка!". Даваха рекламата по всяко време. Пришки хванах на устата да обяснявам, че думата кучка означава женско куче и не е обидна само ако си женско куче. Но тогава пък ми вкара въпроса :"Ти на мен ми казваш "писе", а аз не съм котенце. Аз да ти се обиждам ли?". Rolling Eyes

# 13
  • Мнения: 8 999
Дъщеря ти е достатъчно голяма, за да разбере значението на тази дума. Просто й кажи, че някои жени не се женят за гаджетата си, имат си по няколко, разделят се, а после се оказва, че са бременни. Но не знаят нито кой е бащата, нито къде е. Нищо сложно не виждам в обяснението, когато насреща си имаш 6годишно дете.
Също така трябва да наблегнеш на това, че тази дума е обидна, а и има друго значение - на гаден, неприятен и подъл човек.

# 14
  • Мнения: 2 110
Дъщеря ти е достатъчно голяма, за да разбере значението на тази дума. Просто й кажи, че някои жени не се женят за гаджетата си, имат си по няколко, разделят се, а после се оказва, че са бременни. Но не знаят нито кой е бащата, нито къде е. Нищо сложно не виждам в обяснението, когато насреща си имаш 6годишно дете.
Също така трябва да наблегнеш на това, че тази дума е обидна, а и има друго значение - на гаден, неприятен и подъл човек.

Много разумен отговор ! Това е и  моето мнение !

# 15
  • Мнения: 222
не мисля че в днешно време една майка трябва да се притеснява да говори открито с детето си та било то и за обидните думи.ние сме в такава епоха че всичките тези мръсни и неприятни думи се появяват навсякъде покрай нас.6 годишно дете е достатъчно голямо да му обясниш смисъла на която и да е от мръсните думи и то да те разбере.ако не му ги кажеш ти ще ги научи от вън,по добре да знае смисъла на всяка нова научена дума.ако го знае няма да я използва толкова често,защото ще се замисля дали ще нарани детето срещу себе си.като деца аз се притеснявах да говоря за такива неща с майка ми,затова сега говоря открито за тези неща с племенниците си и  за лошите думи и за полово възпитание.така ще правя и със сина си.няма нищо по ценно от знанието,а днешните деца са достатъчно умни и възприемчиви за да разберат смисъла на думите ти.говори за всичко със детето си предразположи го да говори за всичките тези неудобни въпроси.от това по хубава няма детето ти да ти има доверие за тези неща. Wink

# 16
  • Мнения: 6 031
Аз бих обяснила по простичко значението на тази и др. подобни думи и използвам момента да изкажа възмущението си от предавания от типа на "Комиците", където всяка втора дума е "копеле".Най-лошото е че ги дават в час в който децата гледат и телевизия.Върха на простотията беше включването им и в "Мюзик айдъл", където 10 минути говориха глупости.

# 17
  • София
  • Мнения: 1 324
Благодаря на всички!

Общи условия

Активация на акаунт