Отговори
  • Spain
  • Мнения: 3 750
здравейте .
първо се извинявам ако наистина има нещо писано по въпроса ..но не можах да намеря ...ето 4е се сблъсквам със следващия огромен за мен проблем . Дъщеря ми иска да бъде самостоятелна - да яде сама  и не само това - това е само на4алото . когато аз се опитвам да и дам лъжицата не иска . полу4и ли такава ,съответно 4овърка ,4овъ4ка и за 2 минути вси4ко около нея е в храна . или пък самодоволно навира ръце в яденето и маже където свари . иска и да пие сама - съответно вси4ко се разлива - искам да кажа, 4е не ми позволява  да я нахраня ,отказва всякаква помощ от мен . ако не и давам да се омазва така изобщо няма да хапне ..пробвала съм . какво да правя .какъв е изхода от това положение . как да я нау4а 4е не трябва да се омазва от главата до петите ..много ме е срам 4е в яслата ще прави така.
ситуацията с купането е сходна - иска сама  - тук неме бурка много , но се замислям трябва ли да ограни4авам самостоятелността или е по добре да я стимулира.. не съм наясно с това .
какво ще кажете за телевизията - гледат ли децата ви телевизия (програми не видео ).как избирате подходящи неща ..трябва ли да се лишао т филмите си заради малката ..дали и прави впе4атление ..поне за сега това което на мен ми прави впе4атление е 4е гледа телевизора , оби4а рекламите , но останалото не го разбира..а до кога ще бъде така ... но пък както не разбира ,се въодушевява на животни (като дават )
имате ли подоби проблеми , как ги решавате?

# 1
  • Мнения: 3 367
здр,
децата ни са на почти еднаква възраст..всичко описано важи и за нея,но аз абсол.стиумълирам самостоятелност..пие от чаша дето не се разсипва..яде сама,не дава да се местиш., но аз слагам много малко в купичката и говоря нон стоп кое как се прави и много  браво после..ако и помогна вика най-често,та съм се отказала..няма здраво дете дето да умре от глад на инат,не се тревожа за това..винаги има лъжица/вилица/ сафетка,справя се доста добре,но ако почне да мята по земята-край,вьн от столчето
за къпането-напоследък вика и седи права,взима душ:).не се боря изобщо,за мен е много важно да не се налагам ,но и тя си знае че ако прекали-краи на заниманието..
тв-не гледа,само в краен случаи по 10 мин предаване к е записано и подбрано от мен..децата на тая вьзраст нямат нужда и от тази стимулация.за животни има книги и пр..слуша много приказки.но тв ние не пускаме почти изобщо ако е будна..
та-нормален период е,от теб си зависи,моя приятелка храни 4 год.си син та да не се нацапа и детето не знае отде се държи вилица..ма свят шарен..

# 2
  • Мнения: 3 491
Ще и мине това с цапането, всичко е до възраст. Ами то така е с всяко учене - как иначе ще усъвършенства координацията и движенията, ако сега не се поомаца? А като и гледам лентичката, на съвсем нормална възраст го прави, на 2 годинки вече ще е съвсем научена. Мене друго ме е шокирало - да видя как 4-годишно дете го храни майка му с лъжицата, и как същото това дете го е страх да рисува за да не се изцапа. Ето това за мене вече си е проблем! Thinking

# 3
  • Мнения: 4 629
Това с цапането и пипането на храната е период. Децата имат хужда да се запознаят с всичко, което ги заобикаля. Искат да пипнат, да помиришат, да видят каква е храната на допир и за това е така. Това любопитство ще мине с времето от само себе си.

 А за телевизията мисля, че ние би трябвало да избираме какво да гледат децата ни. Според мен за деца са подходящи детските филмчета, и научно популярните. Други предавания и филми си мисля, че не бива да гледат децата, когато са мънички

# 4
  • Мнения: 7 821
Здравей,
Аз насърчавам самостоятелността.
За да не сме много нацапани аз правя следното - давам му хляб на залчета, кашкавал на парченца, салата и вилица и салфетка и го оставям да се храни с това абсолютно сам и то доста отдавна. А бульоните все още давам аз. Като докато ги давам и той има лъжица в ръката и също се опитва да бута нещо в устата. Взела съм от твърдите, извити лигавници и слагам столчето на плочките или паркета, за да мога лесно да забърша после.
За къпането - правим го заедно. Насапунисвам му гъбата и насапунисвам своята и докато къпя себе си той прави абсолютно същото (подражава) и се къпе сам или почти  Wink. Уча го да се съблича сам, за обличането има време  Laughing . Помага ми в слагането и вдигането на масата, прибира си играчките и дрешките и т.н.
Така той се чувства много добре и голям  Wink, просто са в период в които искат да помагат и е хубаво да го използваш, че няма да е дълъг.

За телевизията - ние се отказахме от филмите през деня  Sad, няма начин не са подходящи за деца и ги гледаме когато малките спят. През деня гледам само предавания и научно-полярни филми, а на децата пускам предимно анимация, избрана от нас с таткото и малко детски по телевизията.

Успех в избора  Grinning.

# 5
  • София
  • Мнения: 3 679
За яденето е нормално и Таня е така. Давам и по-сухи храни - ориз със зеленчуци, картофи, зелен боб и разни такива. За закуска или сандвич или макарони или мекици. Важното е детето да може само да се справи.
За телевизията незнам, Таня не гледа почти нищо - дори и детските са и безинтересни все още. Предпочита си книжките Grinning

# 6
  • Spain
  • Мнения: 3 750
в момента в които по4не да хвърля храна около себе си какво правите ? продължавате да настоявате да хапне нещо или прибирате вси4ко ..дори ако не е яло детето по4ти нищо ? опитвам се да и каже 4е така не трябва да  прави , но тя го приема за някаква игра и така си продължава..

# 7
  • Мнения: 811
в момента в които по4не да хвърля храна около себе си какво правите ?
Докато се учи да се храни само е нормално да се цапа. Но почне ли да хвърля и да изсипва нарочно - вдигам чинията, не се карам, а спокойно казвам, че не е хубаво да се играе с храна. Като огладнее - пак му давам  Mr. Green
Наблегни на по-сухи храни. На Малчо все още му сипвам бульона от супата в чашка, а останалото в купичка. Първо едното, после другото и цялата супа заминава в коремчето  Mr. Green

# 8
  • Мнения: 7 821
Започне ли да хвърля - прибирам храната и гоня от масата  Wink.

# 9
  • Sofiа
  • Мнения: 3 241
И ние сме на същата фаза с яденето. Кажали хайде да ядеш, запоява да вика ам-ам, качва се на столчето (с моя помощ) и започва купона. Ако не му дам купичка и лъжица няма начин да му отворя устата. За това приготвям 2 купички и 2 лъжици. Едните са за него, а с другите се въоражавам аз. През повечето време се маже и опитва да си уцели устата, а аз дебна като хиена да бутна нещо. е понякога и доброволно отваря, но радко.
СНощи например номера ми не мина. За това взех прасчо (гумена играчка прасе) сложих го на плота на столчето с уговорката той да храни прасчо, а аз него и така го излъгах да хапне малко. Писна му много бързо обаче и посиска да слиза от столчето си. Остатъка от вечерята си изяде след като го сложих на стола на големите и го храних на масата на големите Wink
Когато започне да си играе с храната и да хвърлч по пода, категорично приключваме с яденето Crossing Arms
На къпането неговео бебочество е голям фен. Ак се добере до банята се вкопчва за ръба на ваната и започва да повтаря "айде, айде душ" Много обича да държи сам слушалката на душа и да си пръска - аз не възразявам и го оставям да се забавлява - само го насапунисвам и плакна и с ГОЛЯМ зор го изкарвам от банята.
За телевизията не мога нищо да кажа - Бобо не проявява голям интерес към гледането на ТВ. Mr. Green

# 10
  • София
  • Мнения: 3 679
Започне ли да хвърля - прибирам храната и гоня от масата  Wink.
И аз така правя - тя като е гладна така хубаво си хапва, не е нужно да я подканям. Щом почне да мята и блъска значи е приключила.

# 11
  • Sofiа
  • Мнения: 3 241
А забравих да кажа, че Бобо като се наяде се е научил да гледа важно и да вика "Кай" (т.е. край)  Grinning

# 12
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Мони май вече го мина този период с мацането. Сега си яде сама съвсем прилично (според мен и яслата е изиграла своята роля!), не мята храна, цапа се, разбира се - особено, когато яде с лъжица (завърта я малко преди устата си), но не го прави нарочно. От обикновена чаша вече пие без да се залива. Когато се нахрани, започва да става права в столчето си и, ако не я махнем веднага от там, изхвърля на земята всички, до което се докопа.

# 13
  • Пловдив
  • Мнения: 903
Аз също подкрепям самостоятелността у децата. Оставяй я да се храни сама, но помагай по-малко дори и да мрънка подкрепяй лъжичката няколко пъти докато свикне да я държи правилно. При нас беше същата ситуация иска да яде сама, а неможе, недава и да помагам. Обаче аз съм по упорита отнея. Сега вече яде самостоятелно, цапа се по малко и не всеки път загребва добре, но ще свикне. Съгласна съм с Чоколина, че яслата заема важно място в развитието на децата. Ние ходим също на ясла. Вече пием от обикновенна  чаша и шише без да се мокрим, а като свърши ги оставя на масата или ми ги дава. Освен това вече заспива сама без да съм при нея в стаята.
Относно телевизията мисла, че ние трябва да им подбираме предаванията. Силви не обича да гледа телевизия, каквото и да и пусна погленде веднъж и продължава да си играе.

# 14
  • Мнения: 5 877
Здрасти!
На вашата възраст спокойно давах лъжица и гледах всичко наоколо да е лесно за чистене. Друг финт е да слагаш по много малко храна в купичката и като я изяде, да добавиш още (предотвратява разсипването на всичко наведнъж). Купички с вакуум също може би вършат работа, на мен ми се видяха скъпи.

За телевизията аз съм върл противник, хеле пък на реклами. Едва напоследък я оставям да гледа сутрин една поредица по БиБиСи Прайм, и то един-два пъти седмично. Вечер Сънчо.  Ако има нещо друго интересно, гледаме го двенките и го обсъждаме. Не върши работа, ако искаш да си оставиш детето пред ТВ и да си вършиш работата, но честно казано предпочитам да ми се мотае из краката, отколкото отсега да не знам какво й се мотае из главата.

Общи условия

Активация на акаунт