"Под игото" - любим роман на българина

  • 10 867
  • 317
  •   1
Отговори
  • Мнения: 8 999
Как можем да си обясним този феномен. Във всяка тема, която засяга учебния материал по литература, "Под игото" на Вазов е най-оплютия и низвергнат роман. И все пак...

# 1
  • Мнения: 2 401
Мисля, че малко наизуст са гласували голяма част от хората. 
От друга страна пък избора напълно отговаря на душевността и манталитета на  голяма част от българите.
Нямам нищо против произведението, де.

# 2
  • Мнения: 516
Това потвърждава моята теория, че българинът в активна възраст масово не чете. Затова гласува за познати заглавия от учебната  програма, за които има някакъв спомен.

# 3
  • Мнения: 3 034
вероятно някаква част са гласували за него, не защото им е любим роман, а защото ТРЯБВА  да гласуват за български роман.
и като най-известен такъв, изборът е леко предрешен.
и аз нямам нищо против романа. но не ми е любим.
не ме изненадва и че е спечелил.

# 4
  • София
  • Мнения: 12 050
Много е удобно. Малко хора наистина са го чели, но всички знаят, че става въпрос за гордостта ни от патриархалното възпитание и борбата с врага. А да не забравяме, че турското робство е любимо и най- първо оправдание за всички български несгоди и провали. После следват войни, комунизъм, преход, сезони и тн, но цели 5 века робство са оправдание за поне още 5 века депресия. Освен това, българите не четат, като цяло, а "Под игото" е от задължителната литература в училище и всеки го е чувал или прехвърлял, преподавали са му го и знае сюжета, а имаше и филм. Wink

Колкото до самото произведение- за мен е трагично предвид нивото на световната литература към датата на написването му. Естествено, то е такова заради турското робство, което не ни е позволило да имаме образовани хора и нормална литература и се гордеем с него като постижение, въпреки несгодите.

# 5
  • Мнения: 2 024
Имам любими глави от "Под игото",  нищо, че е малко елементарен, но все пак е писан по време на килийното образование. Дори днес "изтупах книгата от прахА", за да си припомня любимите глави: "Новата молитва на Марка", "Пиянството на един народ" и "Зелената кесия".

# 6
  • Мнения: 502
 Склонна съм да се съглася с Флор. Това е май обяснението.

# 7
  • Мнения: 24
Резултатът беше предрешен, също като на конкурса за Евровизия и Мис България. От сигурен източник знам, че в дните преди финала, роднини на Иван Вазов масово са раздавали ваучъри на роми от Столипиново, Факултета и Перник за да пращат есемеси!

# 8
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Предполагам, че голяма част от гласувалите са ученици, агитирани от надъхани учителки по литература

# 9
  • София
  • Мнения: 18 679
Глюпости ooooh! Гласувал е народът по памет...не по сърце! Самият Вазов е казвал, че романът далеч не е най-доброто му произведение. Аз лично я обичам тази книга, но по сантименти, по...как да кажа, тя е част от историята ни като народ, а аз обичам историята. Обаче като литературно произведение въобще не е кой знае какво...

# 10
  • Мнения: 1 517
Романът ми е любим, защото с него се явявах на кандидат-студентски изпит и бях блестяща  Mr. Green
По-любими са ми "Железният светилник" и "Рали".

# 11
  • Мнения: X
Не съм гласувала за любим роман, но ако го бях направила, най-вероятно щях да гласувам за дядо Вазов. И причината е, че лично за мен всичко друго прочетено, любовта ми към литературата въобще, дойде след Вазов. Още в невръстна възраст го обожавах, четях го в захлас и то много преди да се наложи да го уча по принуда в училище. Родителите ми са били в потрес, разбрах по-късно, че детето е вманиачено да чете вазовите стихове и да ги рецитира.
Аз наистина страшно много уважавам и обичам Вазов. И въпреки, че смятам поезията за силната му страна, а Под игото за не особено интересен роман, със сигурност щях да гласувам за него.  Peace

# 12
  • Мнения: 24 467
Обяснението ми е простичко- голяма част от "гласоподавателите" или не са чели или не са чували за останалите.
Също не съм гласувала, по принцип рядко гласувам за каквото и да било, подобен вот и класации нищо не означават за мен.
Този роман нито ми е любим, нито дори го харесвам- прекалено еднопластови образи, елементарен сюжет, не особено добри художествени похвати, никога не е можел да ме грабне и да ми достави удоволствие. Спомням си как ни разказваха в основното училище, че в чужбина бил издаден под формата на комикси- отива му. Други творби на автора, особено част от лириката му, харесвам, тази- твърдо не.

# 13
  • Мнения: 337
И аз харесвам Вазов. Радвам се, че българска книга спечели.
Гласувах за "Железния светилник" Heart Eyes
Незнам защо, отново опорочавате всичко.
Било нагласено, незнам какво. Айде стига вече, оплювате манталитета на българина, а вие го носите в себе си и не може да се отървете от него. Mr. Green
Чувството, че все някой ви лъже, странно, аз досега не съм се замисляла.
Защо тормозите съзнанието си с подобни съмнения, а не се замислите, че не вие сте критерия за това какво мислят или харесват повечето хора.

За мен книгата и избора са прекрасни! Радвам се, че има неща с които можем да се гордеем. Преведена е на 52 езика, доколкото си спомням, филмите са излъчвани в много държави и  са много добре оценени.
Това говори само по себе си.

# 14
  • София
  • Мнения: 7 182
Това потвърждава моята теория, че българинът в активна възраст масово не чете. Затова гласува за познати заглавия от учебната  програма, за които има някакъв спомен.
Точно това е и моето мнение.
Честно казано "Под игото" е една твърде елементарна книга, която никак, ама никак не обичам.
Виж ако ставаше въпрос за "Записки по българските въстания", щях с две ръце да гласувам.
Но съм убедена, че тази книга наистина малицина са я прочели, или поне не цялата.

Общи условия

Активация на акаунт