2 ОДЗ "Звънче"

  • 32 607
  • 107
  •   1
Отговори
Моля за мнение за 2 ОДЗ "Звънче" в кв. Гоце Делчев.
Мерси.

# 1
  • София
  • Мнения: 1 861
Здравей, след като търсиш мнения, предполагам вече си ходила до там и си се запознала с условята. Накратко, моето мнение е: много амбициозна и пробивна директорка, силен Родителски Алианс, чудесни условия за децата като материална база, разнообразни странични мероприятия... Детето ми е 2-ра група и до сега нямам абсолютно никакви оплаквания нито от организацията, нито от отношението на персонала, нито от начина, по който децата се отглеждат и обучават/възпитават и мога само горещо да похваля и двете ни учителки и лелките, които се грижат за тях с голямо внимание и любов... Може би само това, че групите са големи и специално моето детенце често боледува, но май така е на повечето места. Ако имаш някави по-конкретни питания, ще се радвам, ако мога да ти отговря.

# 2
  • Мнения: 1 180
Малкият ми син също е втора група там. Базата наистина е доста добра, грижат се за децата. Моят е доста злояд - храната всеки ден е "гадна" според него. Иначе като обучение не съм изпаднала във възторг /засега/, но той и много боледува Sad... Страничните занимания са разнообразни, но ми е странно, че английския им води ... касиерката. Като отношение към децата нямам никакви забележки.

# 3
Здравейте.
Благодаря ви за изчерпателните отговори. Особено много ме интересува отношението на персонала, обучението и възпитанието на децата. Материалната база наистина изглежда много добра.

# 4
  • София
  • Мнения: 1 861
Ясно е, че тези неща са малко или много субективни и зависят както от конкретните „госпожи”, на които ще попаднете, така и от собствените ви изисквания. Това, което лично мен ме радва е, че регламентът е предварително обявен и се спазва, т.е. на първата родителска среща в началото на годината ме запознават с програмата, с изискванията, с това, което се очаква детето да усвои до края на периода, със сумите, които ще е необходимо да платя и за какво ще трябва да ги дам, с мероприятията, които се предвиждат, било то тържества, екскурзии, лагери, театри..., с моите права и задължения, кое как се случва, кога трябва да си заведа/прибера детето и т.н. и оттук нататък няма изненади. Дори ме подсещат за права, от които съм пропуснала да се възползвам – може да прозвучи смешно, но това, че ми се обаждат да ме подсетят, че ако донеса извинителна бележка за период, в който съм преценила да задържа детето си вкъщи, няма да плащам, за мен също е важен „жест”.
По отношение на обучението – върви се по програмата на МОН със съответните помагала, оцветяват картинки, учат стихотворения и песнички, отбелязват всеки празник (разясняват смисъла му, разиграват традиции, празнува се всеки рожден ден и всички носят подаръчета за рожденика), моето същественце също много отсъства и пропуска, така че аз лично не очаквам някакви супер чудеса от храброст на този етап, по-скоро ме радва отношението, което изградиха у него към нещата.. . Друго... ако се сетя пак ще пиша...

А, между другото, tanya.d,  това за касиерката с английския не го знаех и ми стана много весело! Госпожата по английски съм я виждала само веднъж на открития урок в края на миналата година (пък и не зная дали тази година е същата), а касиерката не съм... Както и да е, научили сме разни думички, пеем песнички и ако има подход към децата касиерката, аз лично нямам против! Grinning

Последна редакция: вт, 24 мар 2009, 20:10 от M4

# 5
М4, благодаря за отделеното време. Точно тези неща ме интересуваха. Разгледах сайта на градината-много ми хареса идеята за Родителски алианс- хубаво  е родителите да участват пряко в организацията и управлението на детската градина.


# 6
  • Мнения: 1 180
А, дразня се и от това, че се гледа тв! Аз го прибирам към 16,30 и абсолютно винаги по това време са пред телевизора!

# 7
  • Мнения: 2
Здравейте,моето дете е там още от яслата,ходи с желание на градина.Заниманията са много разнообразни а отношенето на персонала е страхотно.Поздравления на всички от ОДЗ 2.Страхотни сте!

# 8
  • София
  • Мнения: 803
Моля да споделите какви пари плащате месечно към родителския алианс и на каква сума по собствени наблюдения възлизат месечните ви разходи за престоя на детето в ОДЗ-то. Питам за сумите извън регламентираната такса за ясла или градина в зависимост от групата.
Ние също сме там , но напоследък нещо започна все повече на бизнес да ми мирише отколкото на детско заведение и затова питам.

Последна редакция: пт, 11 дек 2009, 10:32 от pitia

# 9
  • Мнения: 6 031
На мои приятелки децата вече завършиха тази градина и получих противоречиви мнения.
Едната беше супер доволна, но детето е момиче и по-самостоятелно се занимаваше с учебната програма.
Другата беше с момче и остана недоволна от наученото от детето в градината.
Някак си се гледа повече на лустрото в градината, отколкото на възпитаниято на децата.

Тогава тази градина я посещаваха деца на по-заможни родители, а децата им от рано робуват на маркови дрехи и играчки.
Сега с новото записване не знам как стоят нещата.
Парите, които всеки месец се отделят за градината бяха в порядъка на 200лв.
40лв.-такса, 40лв.-Родителски алианс.Допълнителни дейности по 20лв./плуване, английски,изкуство, футбол и др./ И разходи за подаръци за празнуването на всички Рожденни дни на децата в групата.

# 10
  • Мнения: 4 668
Имам две приятелки с деца в тази градина . И двете влязоха с връзки / разбирайте след солидно заплащане / .
В групата на едното дете са 35 деца .Виждат ми се прекалено . Може и на други места да е така - При нас не е .
Разбира се , нямам директни впечатления от обучението , но и при мен едната майка е много недоволна .
А и наистина там подкупите са много уважавани .

# 11
  • Sofia
  • Мнения: 4 221
И двете ми деца са минали през "Звънче". Големият в момента е в първи клас, малкият все още е там- в трета група /повтаря я /.
Мога да напиша единствено и само хубави неща за тази градина. Поради тази причина ми е трудно да детайлизирам.
Това, което може би, би съставлявало интерес е, че имам богат и противоречив опит също с други градини - както частни, така и уважавани държавни.
Безусловното ми мнение е, че няма място за сравнение. Критерии са ми първо децата и едва след това личните ми впечатления. Претенциозна и мнителна съм, когато става въпрос за синовете ми, признавам.. но в случая нямам основания.

# 12
  • Мнения: 1 475
запис и аз се интересувам от Звънче

# 13
  • Luxemburg
  • Мнения: 1 707
може ли някоя мама чието дете е в момента или мин.година е било в ясла да разкаже (ако е запозната) как минава деня на децата. Нещо се пообърках. Много добро обучение, а същевременно следобед пред ТВ. И как е храната? Моето не го храня супер  здравословно, но меденки,вафли и т.н. не яде, а чета че по яслите това дават за закуска. Споделете какво според вас има още да се желае, да се подобри.

# 14
  • Мнения: 2
Детето ми в момента посещава детска ясла към ОДЗ Звънче. Вярно е, че гледат тв, но аз одобрявам, тъй като телевизията е част от ежедневието ни и не смятам, че децата трябва да се отглеждат в изкуствена среда. Като цяло съм доволна от условията в яслата, имат много добра педагожка /малко е дръпната в отношенията с родителите и първоначално доста ни беше антипатична, но впоследствие разбрах, че наистина има невероятно добър подход към децата - синът ми вкъщи пее над 15 песнички и знае вече много стихчета. Имат много допълнителни занимания - изготвят апликации /разбира се елементарни - съобразени с възрастта/ всяка седмица - правиха мартенички, коледни украси и тн, упражнения за моториката, имат театрални представления /куклени и клоуни/ два пъти в седмицата, помещенията са слънчеви и чисти. По отношение на физ. грижи - синът ми много се напишкваше в началото - всеки ден носех по 2-3комплекта дрешки, но никога не съм го намирала непреобут и успяха да го отучат от памперса постепенно. Храната  Confused  не е на нивото, на което би ми се искало, но.........в държавните градини е навсякъде така. Единственият минус, според мен е, че децата са прекалено много за помещението и персоналът с големи трудности успява да се справя с нуждите на всички. Ако нещо по-подробно те интересува - пиши, надявам се да мога да ти отговоря.

# 15
  • Luxemburg
  • Мнения: 1 707
Аз не че съм против гледането на телевизия, но в момента прекарваме повечко време именно там и ми се иска поне този навик да премахна. Доста е злоядо моето дете и само пред телевизора мога да го залъже да яде и то пред 2-3 филмчета на Дисни и пред baby tv chenel. През останалото време гледам да не пускам телевизора. То ако пускат ТВ след следобедната закуска, по-добър вариант е да си го взема преди филма.
Vmania4ena,казваш че са много деца, а малко персонал. За каква бройка става въпрос? Тук една майка беше писала че групата на детето е 55  Shocked. Колко жени се грижат за тях? Аз не мога да си представя изобщо как се оправят лелките през първите няколко месеца. Моето дете не казва кога има "пиш" или "ако" (слагам го след храна,сън и разходка) и предполагам че ще ходи напишкано и наакано по-дълго време, не може да се храни още само (сигурно ще ми трябват повечко комплекти дрехи), като ляга на обед аз лягам до него и така заспива (голямо тръшкане ще пада в яслата ми се струва). Направо ми се вижда мисия невъзможна ако са малко жените. Със сигурност в началото ще има и други деца като моето. Е, да се надяваме че до септември ще се научим на някой от изброените неща.
А за педагогиката нещата които си написала е просто прекрасно.

# 16
  • София
  • Мнения: 803
Относно броя на децата , не вярвам да надхвърля 36 , като се има предвид , че все някой е болен и не винаги достигат пълния размер на групата. Заниманията им са много интензивни , сутрин до обяда пеят , танцуват, апликации почти всяка седмица правят с помощта на сестрите. Следобедите явно са малко по-лежерни и аз съм ги сварвала едната част от децата рисуват или с нещо се занимават на една голяма маса с едната от сестрите ( обикновено момичетата), момчетата като мойте палавници играят с колите за яздене , което е абсолютен рахат , има включен телевизор , но изборът на занимания е много голям , така че аз го отчитам по-скоро като фон отколкото като основен фокус.
Сестрите и помощник учителката се стараят максимално да са чисти дечицата , сменят се памперси , слагат ги на гърне всички , без оглед на това дали си казват за чишкането , един път преди сън и след ставане , през останалото време се питат или пък децата сами си казват. Има случаи на напишкани дечица и преобути с резервни дрешки , но това и на нас вкъщи ни се случва , какво да говорим за голямата група , дали детенце да каже или сестрите непрестанно да следят . Така че от тази гледна точка , нещата са ОК. Преодоля се кризата от преди нова година , имат вече пълен състав сестри , които да поемат по-големия брой дечица.
За сравнение с една друга ясла  Wink,  в нашата не бият и не дърпат уши  Peace

# 17
  • Luxemburg
  • Мнения: 1 707
Благодаря много pitia. Това което си написала е далеч от това което си представях. Това с телевизията си го представях нещо като ритуал, подобно на приказката преди сън, а тук филмче преди сбогуване. А се оказва че просто се пуска ТВ и ако детето иска- гледа,ако ли не- то има кой да се занимава с него.  Явно тази ясла се опитва да се доближи до стандартите в държавите в западна Европа. Естественно е да има какво да се желае, но това което сте написали ми звучи чудесно. Ами само мога да пожелая успех на всички дечица (и родители) да бъдат приети в заведение с условия като тези които сте описали по-долу  Praynig. На тези които успеят - Честито.

# 18
  • Luxemburg
  • Мнения: 1 707
Можете ли да ми кажете кои учителки ще водят 2гр. ясла от септември и ако имате информация за тях. Благодаря предварително.

# 19
  • Мнения: 199
И моята госпожица ще тръгва в 1ва група др.мес.Бих искала да питам по-конкретно за нейните учителки,но им забравих имената  Embarassed.
Някой има ли представа докога ще продължи ремонта в градината?45дни,но кога е започнал не пише... newsm78

# 20
  • Мнения: 847
Здравейте,
Има ли майки на ясленчета,които могат да споделят пресни впечатления? От няколко дни много усилено се интересувам и това ОДЗ привлече вниманието ми. В една от ЧДГ, които гледахме, едната учителка ми насочи вниманието към "Звънче" като ми каза,че е една от най-добрите градини в София и децата излезли от там определено си личат...
В тази тема имаше няколко мнения: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=382712.15
Предварително благодаря!


И моля ви-начетох се на теми за лоши директорки и корупционни неволи! Интересува ме ежедневието на децата, условията-базата,храната, учителките/сестрите и т.н. Допълнителните занимания предполагам не важат за яслата...

# 21
  • Мнения: 1 569
Йо-Йо, по-нагоре мисля ти е отговорено дори в няколко поста.

И аз благодаря за споделените впечатления на всички. Какво да ви кажа - на нас ОДЗ-то ни е общо взето зад блока и просто ТРЯБВА да ни приемат. Въпросът е как това ще стане!!! Има такъв наплив за там, а да плащам хиляди левове под маса за нещо, което уж е държавно и ни се полага няма да стане.

# 22
  • Мнения: 847
Бърборанка, беше ми интересно какво точно правят ясленчетата,защото виждам,че за големите има много занимания, но сина ми е на 1.9г.-не може още да говори съвсем, на памперс сме и т.н.
Относно приема-нашият шанс е еднакъв за навсякъде-регулярните точки за граничните групи и за това се опитвам поне да избера по-доброто място, пък дали въобще ще ни приемат е друг въпрос Sad

# 23
  • София
  • Мнения: 803
Ние вече сме в друга градина , но моите мъже тръгнаха точно на същата възраст 1,9 в ОДЗ Звънче, също не говореха , също с памперс...Но броя на сестрите и професионалната им грижа, също така и на помощник възпитателката Весето, една ефирна фея, не са ги оставяли напикани  и т.н. Броя на колите за яздене е предостатъчен , играчките също , занимания имат дори в повече. Болестите в тази възраст са основния проблем, дните в които са в яслата са по-малко от тези в които са в къщи. Но виждам , че с времето се изгражда имунитет и сега са по-устойчиви в сравнение с други деца тръгнали на по-късна възраст на градина. Така че стискам палци да ви приемат  Peace

# 24
  • Мнения: 1 569
Моля, ако има майчета, чиито деца са приети там на ясла/градина през последните 2-3 години, да споделят с колко точки са приети??  Praynig

# 25
  • Мнения: 4 465
Моля, ако има майчета, чиито деца са приети там на ясла/градина през последните 2-3 години, да споделят с колко точки са приети??  Praynig

Или с какви документи за хронични заболявания. В яслената група в момента има записани 50 деца, от които само 20 са класирани през системата, а останалите след проверка от дирекция Образование към СО, се оказаха записани директно, с основание че са с хронични заболявания.

Това при условие че директния прием на деца с ХЗ по нормативна уредба е задължителен само за детските градини, но не и за яслените групи към тях. Някой, чието дете посещава яслената група на 2 ОДЗ би ли споделил ориентировъчно какви са предпочитаните хронични заболявания, за да могат всички родители, които са в нужда да се възползват от великодушието на директора и да запишат децата си в това детско заведение.

# 26
  • Мнения: 6 031
Или с какви документи за хронични заболявания. В яслената група в момента има записани 50 деца, от които само 20 са класирани през системата, а останалите след проверка от дирекция Образование към СО, се оказаха записани директно, с основание че са с хронични заболявания.

Това при условие че директния прием на деца с ХЗ по нормативна уредба е задължителен само за детските градини, но не и за яслените групи към тях. Някой, чието дете посещава яслената група на 2 ОДЗ би ли споделил ориентировъчно какви са предпочитаните хронични заболявания, за да могат всички родители, които са в нужда да се възползват от великодушието на директора и да запишат децата си в това детско заведение.
Великодушието на директорката не се изразява в хронични заболявания.  Simple Smile

# 27
  • Мнения: 1 569
Или с какви документи за хронични заболявания. В яслената група в момента има записани 50 деца, от които само 20 са класирани през системата, а останалите след проверка от дирекция Образование към СО, се оказаха записани директно, с основание че са с хронични заболявания.

Това при условие че директния прием на деца с ХЗ по нормативна уредба е задължителен само за детските градини, но не и за яслените групи към тях. Някой, чието дете посещава яслената група на 2 ОДЗ би ли споделил ориентировъчно какви са предпочитаните хронични заболявания, за да могат всички родители, които са в нужда да се възползват от великодушието на директора и да запишат децата си в това детско заведение.
Великодушието на директорката не се изразява в хронични заболявания.  Simple Smile

А в какво?  Thinking Питам сериозно, не с ирония.

Ели, ти се учудваш и ядосваш, но на мен примерно наистина по принцип ми е интересно какви са тези 'хронични заболявания'.  Rolling Eyes

# 28
  • Мнения: 4 465
Ааа, и аз мило и драго давам да разбера какви са "хроничните заболявания". Не поименно за всяко дете - просто списък с това колко деца с кое заболяване са приети.

И не се учудвам за явлението - знам за него от преди две години. И не се ядосвам - бясна съм.

# 29
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 497
Как съм я пропуснала тая темичка!? ОДЗто на г-жа Цеца, която лично ми е подарила книгата си, но от ДО още не са ми я дали. С нетърпение очаквам да се запозная с тази г-жа, особено след потресаващото й писание с цитати на Рокфелер в него  newsm08. Пък и е член на УС на този Родителски алианс, който всъщност е ЮЛНЦ. И е защитила ПКС с много интересна дипломна работа, и известно време дори е била/се е водила банков консултант. Хвала на таквиз общински служители, дето усърдно се трудят само за едната заплата gydi!

И моля ви-начетох се на теми за лоши директорки и корупционни неволи! Интересува ме ежедневието на децата, условията-базата,храната, учителките/сестрите и т.н. Допълнителните занимания предполагам не важат за яслата...

И се извинявам, че нямаше как да се съобразя с тази молба, просто проблемът с това ОДЗ е горещ и трогателен!

# 30
  • Мнения: 4 465
Харесвам Рокфелер. Добър бизнесмен е бил. Дали има опит в управлението на обществени детски градини или сходни заведения?

# 31
  • Мнения: 1
Здравейте! Аз съм майка на две деца - синът ми е бивш, а дъщеря ми е настоящ възпитаник на ОДЗ "Звънче".  Моето впечатление и мнение е следното: много добра материална база, която непрекъснато се поддържа и обновява; много добър подбор на кадри - добри педагози, внимателни и грижовни към децата; гъвкава схема на водене и вземане на децата (няма краен час, до който трябва да си завел детето си, както е при повечето градини); любезно отношение към родителите, които имат ежедневен контакт с госпожите, получават информация от тях и имат достъп до цялата база, което дава възможност за добър мониторинг (в много градини това го няма - предаваш си долу на стълбите детето и край). Това , което на мен и на други родители не ни допада е, че прекалено много се набляга на извънкласните дейности - по този начин се намалява броя на децата в групите, които и без това са много големи (35-38 деца); всеки следобед след 16 часа се пуска телевизора и повечето деца стоят пред него, докато ги вземат. Обсъдих тези впечатления с директорката и въпреки че на момента реакцията й не беше много адекватна, след няколко дни забелязах положителна промяна - когато отидох да си взема детето, учителката беше събрала всички деца и им четеше приказка и разговаряха. Аз разбирам, че госпожите са много натоварени и оценявам труда им, но всеки родител се радва, когато детето му се върне вкъщи и изпее някоя нова песничка, научена в детската градина. Като цяло давам ПОЛОЖИТЕЛНА оценка. Благодаря на екипа на градината! Желая успех и на всички бъдещи възпитаници и техните родители!

# 32
  • Дъ Биг Вилидж
  • Мнения: 100
Здравейте, нека да споделя и нашия сладко-кисел опит от ОДЗ Звънче.
По голямото ни дете изкара там цялото си детство – ясла и градина. Бяхме доволни както от базата, така и от педагозите. Дъщеря ни също беше доволна и все още обича да посещава старите си госпожи когато прибирахме по-малката оттам.
С по-малката ни дъщеря нещата се случиха доста по-различно. Тя е с СОП – ДЦП в лека форма и епилепсия – също в лека форма. За мен лично е разбираемо да е доста по-трудно да се грижиш за дете със СОП – все пак са 30 деца и две госпожи. По наше предложение в групата работеше дори допълнителна „леличка” която трябваше да се занимава основно с нас. След няколко месеца обаче госпожите заявиха, че не одобряват тази схема на работа и че те могат да се грижат за детето ни. В един момент започнаха оплаквания – не слуша, не говори с госпожите, не изпълнява нищо, купете и чаша със сламка че много разлива, давайте я само за половин ден и т.н. Спряхме я от градина и само след 2 седмици престой вкъщи с подходящи хора / не само роднини /, детето започна да говори с непознати, да поздравява учтиво, да благодари за получените подаръци, стана по-спокойна и по-гальовна, започна да изпълнява молби на другите - доскоро това беше немислимо. По-късно разбрахме, че в градината са преустановени рожденните дни на децата с активното участие на един от педагозите от нашата „злополучна” група. Мислех да премълча всичко това защото все пак децата със СОП не са лъжица за всяка уста. Но вчера 05.01.2012 по БТВ излъчиха интервю с директорката на ОДЗ „Звънче” в което се говореше за това как при тях децата със СОП са добре приети, имат записани десетки такива деца, за тях се грижат специалисти и т.н. сладки приказки които звучаха нагло на фона на преживяванията на нашата звездичка. Истината е, че лустрото е малко повече от необходимото, а професионализмът малко по-малко.

# 33
  • Мнения: 4 465
Мислех да премълча всичко това защото все пак децата със СОП не са лъжица за всяка уста. Но вчера 05.01.2012 по БТВ излъчиха интервю с директорката на ОДЗ „Звънче” в което се говореше за това как при тях децата със СОП са добре приети, имат записани десетки такива деца, за тях се грижат специалисти и т.н. сладки приказки които звучаха нагло на фона на преживяванията на нашата звездичка. Истината е, че лустрото е малко повече от необходимото, а професионализмът малко по-малко.

Съжалявам че се случило такова нещо. За съжаление с децата със СОП си обясняват нерегламентирания прием, но явно и с реален СОП в лека форма им е трудно да се справят. Просто не сте се вписали в обстановката, т.е. лустрото.

Аз бях в студиото, но не успях да чуя добре репортажа, защото беше слаб звука и не можех много да коментирам по същество, а и нямам реални ситуации от родители, защото който е бил в тази ДГ после не изгаря от желание да разказва.

# 34
  • Дъ Биг Вилидж
  • Мнения: 100
Именно - много е хубаво да се приемат СОП при нормални деца но когато е за сметка на СОП децата - просто е грозно.

# 35
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 497
Именно - много е хубаво да се приемат СОП при нормални деца но когато е за сметка на СОП децата - просто е грозно.

Наистина е отвратително. Предполагам за вас е било доста тежко. Поредно доказателство за качествата и разбиранията на директорката. А през 2011 я направиха директор на годината. Аз не съм гледала репортажа, може ли линк ако го има в нета.
Детето ще продължи ли да посещава 2 ОДЗ? Имате ли желание да опишете случая писмено и неанонимно? Може да адресирате до нас - СНБМ.

# 36
  • Мнения: 1 620
мама САННЯ, ето линк от част от предаването http://www.btv.bg/shows/predi-obed/videos/video/1413031632-Priem … dini_i_yasli.html

# 37
  • Мнения: 1 475
   Силно се надявам детето ми да бъде прието в това ОДЗ догодина, но последните постове леко ме разочароваха, в интерес на истината това са първите коментари от този тип,които чета, не,че ще ме откажат. Всичко ,което съм чела и чувала за тази градина е било от хубаво, по-хубаво!
  Знам,че наплива от деца за тази градина е огромен и да ви питам, мислите ли,че е възможно деца с брой точки под 10, да бъдат приети в нея или да не тая празни надежди?

# 38
  • Мнения: 4 465
 Знам,че наплива от деца за тази градина е огромен и да ви питам, мислите ли,че е възможно деца с брой точки под 10, да бъдат приети в нея или да не тая празни надежди?

Ако започнат да си обявяват всички места през системата, а не да си подбират децата по родителите, мисля че е възможно. Но при обявени 2 места за ясла миналата година, сама разбираш че няма начин.

# 39
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 497
 Знам,че наплива от деца за тази градина е огромен и да ви питам, мислите ли,че е възможно деца с брой точки под 10, да бъдат приети в нея или да не тая празни надежди?

Ако започнат да си обявяват всички места през системата, а не да си подбират децата по родителите, мисля че е възможно. Но при обявени 2 места за ясла миналата година, сама разбираш че няма начин.

В последната си ТВ изява леля Цецка звучи като доста настъпана жабка, та аз лично тая надежда, че за тази кампания нЕма да е толко свидлива към местата в ИСОДЗ  Laughing. Края на февруари ше разберем.

# 40
  • Мнения: 1 475
Аз се интересувам от градинските групи, и тъй като детето ми посещава сега самостоятелна ясла и ще бъдем с точки малко над 9, силно се надявам да имаме късмет с това ОДЗ, изключително много ми харесва базата им, поне отвън така изглежда и ми е доста близо до вкъщи,а не ,като сега да пътуваме с коли,автобуси,таксита да яслата,понеже не бяхме приети в нито едно ОДЗ в квартала.



Ако започнат да си обявяват всички места през системата, а не да си подбират децата по родителите, мисля че е възможно. Но при обявени 2 места за ясла миналата година, сама разбираш че няма начин.
    Стана ми интересно как си подбират децата по родитетелите?

# 41
  • Мнения: 4 465
    Стана ми интересно как си подбират децата по родитетелите?

Ми директора е почитател на Рокфелер, но в момента не мога да намеря нейното писмо, в което имаше негови цитати.

Успех за градинските групи, но не е ясно дали и колко места ще обявят, защото яслената група им е претъпкана (или поне беше миналата година) с деца от съответния набор. Вероятно свободните места няма да са много.

# 42
  • Мнения: 1 475
Eли, разбрах те! Crazy

# 43
  • Мнения: 5
здравейте, темата  Звънче и при нас е актуална и ще ви следя с интерес  Simple Smile

# 44
  • Мнения: 1
     Здравейте, попаднах на тази тема случайно и реших и аз да изкажа мнение и впечатление. Искам да започна с уточнението, че аз съм бивша възпитаничка на ОДЗ "Звънче". Спомням си за прекараното там време с обич, умиление и благодарност. Учителките, които са ме възпитавали са вече пенсионирани, но това ни най - малко не променя моите чувства.
     Някои коментари тук наистина ме изумиха като например коментара на господина, чието дете е с ДЦП и "лека форма на епилепсия". Тъй като аз самата съм специален педагог и работя в тази сфера държа да кажа, че няма такова нещо като "лека форма на епилепсия", това е все едно да се каже една жена е леко бременна. Освен това ДЦП е прогресиращо заболяване, така че лека степен е относително понятие. Съгласна съм за интегрираното обучение, но за съжаление нещата не са уредени и измислени на държавно ниво. Искам да попитам iavorski как така по ваше настояване е назначена допълнителна леличка? Вие сте в държавно заведение, а не в частна градина, за да настоявате специално за вас да има назначен човек. Няма никакво законово основание. И изказването Ви "Именно - много е хубаво да се приемат СОП при нормални деца но когато е за сметка на СОП децата - просто е грозно." е безумно. А трябва ли да е за сметка на другите деца, които не са със специални потребности?!
     Относно празнуването на рождени дни в детската - аз съм против. Първо децата са там, за да се обучават и възпитават, а не да купонясват. Има достатъчно други игри и занимания, с които да се развличат. Освен това, вие празнувате ли си рождените дни на работното място в работно време?
     Базата е много добра, възпитателите са професионалисти с дългогодишен опит и практика. Съгласна съм, че има какво да се желае, но нека не забравяме, че няма нищо идеално и че връзката, както и отговорността са двупосочни.

 

# 45
  • Мнения: 1 350
каква фрапантна разлика има между различните общински детски заведения че и в един район - едни нямат дори сменена дограма, други са като двореца Тадж Махал  Shocked

# 46
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 497
Немезида_24 общинско е, не държавно.
Допълнителният персонал го финансира едно НПО, сдружение на родителите. Г-жа директорката е член на управителния съвет на това сдружение.
http://www.zvunche.hit.bg/ra.html

# 47
  • Мнения: 4 465
Немезида_24 общинско е, не държавно.
Допълнителният персонал го финансира едно НПО, сдружение на родителите. Г-жа директорката е член на управителния съвет на това сдружение.
http://www.zvunche.hit.bg/ra.html

Що се обясняваш. Някой "случайно" попада на това и пише ........ първия си пост. Не е наясно със собствеността на детското заведение, не е наясно и с финансирането му, защото 2-ро ОДЗ освен НПО-то е и на делегиран бюджет и може да си наема колкото си иска допълнителен персонал ако бюджетът позволява. А при три пъти завишаване на броя на децата в яслена група, получава три пъти повече пари за нея (само).

Не е наясно че няма законово ограничение да се наема допълнителен персонал. Не е наясно че деца със СОП имат право на ресурсен учител. Явно не е наясно и че за дете със СОП детската градина има право да получи почти три пъти повече средства отколкото за дете без СОП. Защото се предполага че за това дете ще се правят повече разходи.

Въобще е някаква партенка е този пост, защото не вярвам "специален педагог" да обяснява публично че "приемането на деца със СОП е за сметка на другите деца, които не са със специални потребности".

Последна редакция: пт, 16 мар 2012, 15:59 от Ели Х

# 48
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 497
Немезида_24 общинско е, не държавно.
Допълнителният персонал го финансира едно НПО, сдружение на родителите. Г-жа директорката е член на управителния съвет на това сдружение.
http://www.zvunche.hit.bg/ra.html

Що се обясняваш. Някой "случайно" попада на това и пише ........ първия си пост. Не е наясно със собствеността на детското заведение, не е наясно и с финансирането му, защото 2-ро ОДЗ освен НПО-то е и на делегиран бюджет и може да си наема колкото си иска допълнителен персонал ако бюджетът позволява. А при три пъти завишаване на броя на децата в яслена група, получава три пъти повече пари за нея (само).

Не е наясно че няма законово ограничение да се наема допълнителен персонал. Не е наясно че деца със СОП имат право на ресурсен учител.

Въобще е някаква партенка е този пост, защото не вярвам "специален педагог" да обяснява публично че "приемането на деца със СОП е за сметка на другите деца, които не са със специални потребности".

Днес си бяла и добра  Laughing Слез от метлата или мръдни дупарата и аз да се кача  Grinning

# 49
  • София
  • Мнения: 969
Незнам колко хубава и ремонтирана е материалната база, или какви са учителките, но мен лично би ме било срам децата ми да посещава тази градина при ТАЗИ ДИРЕКТОРКА, която вече много ясно се разбира какво прави (цяла София вече я знае що за търговийки върти). Или да участвам доброволно или задължително да й пълня личния джоб, че децата ми да бъдат приети там. Грозна работа  Stop

# 50
  • Дъ Биг Вилидж
  • Мнения: 100
 Simple Smile
Да се смея ли, да плача ли?
Това "случайно" минаване на Немезида_24 през темата, с този пръв и единствен пост във форума е повече от смехотворно. Или по-скоро щеше да бъде смехотворно, ако не беше тъжно... Постът е писан точно един час след като днес директорката на ОДЗ 2 ми се обади по телефона да ми иска обяснение защо съм писал в bg-mamma  Simple Smile
Уважаема госпожо Георгиева, както вече Ви обясних преди няколко часа, в поста си съм споделил и положителния опит, който имам от пребиваването на голямата ни дъщеря в повереното Ви детско заведение. И всичко, което съм споделил отговаря на истината.
Това, което искам непременно да кажа е по повод на следното :
     Някои коментари тук наистина ме изумиха като например коментара на господина, чието дете е с ДЦП и "лека форма на епилепсия". Тъй като аз самата съм специален педагог и работя в тази сфера държа да кажа, че няма такова нещо като "лека форма на епилепсия", това е все едно да се каже една жена е леко бременна. Освен това ДЦП е прогресиращо заболяване, така че лека степен е относително понятие.
  - отвратен съм от коментари като горния и "специални" педагози като Вас. Отвратен съм от лекотата, с която раздавате "присъди" на дечица като моето. Слава Богу, животът ни срещна не само с такива. А и с хора, които са приели съдбата на децата със СОП за свое призвание. С хора търсещи, можещи, знаещи, иновативни и широко скроени...  Слава Богу, че не повярвахме на онези Ваши колеги, които предричаха на детето ни, че няма да ходи, да говори, да вижда... ДЦП НЕ Е прогресиращо заболяване! И доказателството се нарича Ясмина. А епилепсията има много форми и различни по вид, сила и честота прояви. Но това не е предмет на обсъждане в тази тема. Извинявам се за спам-а.
Очаквам още "случайни" положителни включвания  Simple Smile

# 51
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 497
  Постът е писан точно един час след като днес директорката на ОДЗ 2 ми се обади по телефона да ми иска обяснение защо съм писал в bg-mamma  Simple Smile
  ...Очаквам още "случайни" положителни включвания  Simple Smile

 Shocked Ейй тая женица начи! То бива бива наглост ...

Ели, на нас що ли не ни звъни да пита защо пишем и във форума, и офиц до институциите  Joy

# 52
  • Мнения: 4 465
Ели, на нас що ли не ни звъни да пита защо пишем и във форума, и офиц до институциите  Joy

Защото знае че няма да бъдем бели и добри.

Немезида - гръцка богиня на възмездието. Явно се счита че във форумите пишат кухи лейки и с лекота някой "компетентен" може да въздаде полагаемото му се възмездие. Като си избират никовете, що не мислят малко.

А е факт че нерегламентирания прием в това ОДЗ официално беше оправдан с приема на деца с хронични заболявания. Според директора имат около 20, а на мен не ми излизат 45 бройки само за яслена група (миналогодишния прием). Къде ли е истината?

# 53
  • Мнения: 24
Мили майчета, нека не се заблуждаваме. Щом има такъв интерес и наплив за тази градина, значи има за какво, което пък само по себе си показва ,че Директорката добре си върши работата.
Не се явявам защитник на никой, това е лично мое наблюдение, на родител, чието дете посещава градината.
За мен е важно, че детето ходи с голямо желание, обожава госпожите си, спокоен е и щастлив.
Като цяло градината оправда моите очаквания. Hug

# 54
  • Мнения: 1 350
Мили майчета, нека не се заблуждаваме. Щом има такъв интерес и наплив за тази градина, значи има за какво, което пък само по себе си показва ,че Директорката добре си върши работата.
...
коя работа? все пак е общинска детска градина, не дирокторът избира децата, респективно родителите, а обратното...

със сигурност децата там посещават градината с удоволствие.
Малко саркастично за нашето ежедневие: Нека има повече такива градини и по-малко такива директори Wink

# 55
  • Мнения: 4 465
Мили майчета, нека не се заблуждаваме. Щом има такъв интерес и наплив за тази градина, значи има за какво, което пък само по себе си показва ,че Директорката добре си върши работата.

Изобщо не се заблуждаваме. Тази ДГ се управлява като търговско дружество и децата се приемат на този принцип. Много е лесно да се подбират децата по родителите и със събраните пари от родителите да се поддържа базата. Това ли означава добре свършена работа?

Но това е все пак ОБЩИНСКО заведение и би следвало да се кандидатства равнопоставено за всички места. Т.е. достъп да имат всички желаещи, а не само определени хора.

# 56
  • Мнения: 24
Jos,Eли, под добра свършена работа нямах предвид материалната база, защото в София има детски заведения с къде, къде по-добра материална база, но с по-малък интерес към тях. Имах предвид, че Директорката е успяла да подбере и сплоти професионален екип от педагози-възпитатели и т.н ,които ,според мен, са изцяло отдадени в грижите за нашите деца, а това определено е водещо за мен. В крайна сметка ,ние родителите комуникираме основно с възпитателите и от досегашните ми наблюдения, усвоени умения и знания от моето дете си позволявам да напиша това. Това мисля е основното, което кара родителите да предпочитат това детско заведение- професионалния екип.Спирам до тук, защото не ми се иска да изпадам в спор с вас, просто изказах едно родитеслко мнение/наблюдение/ по темата.

Последна редакция: ср, 04 юли 2012, 19:14 от poulin

# 57
  • Мнения: 1 350
и аз изказвам родителско мнение и нямам предвид само материалната база, управляват се освен база и хора, нали така Wink
една градина не е само стаите, двора, директора, персонала, а И децата  Peace

и не спорим с Вас, и не се заблуждаваме Wink

# 58
  • Дъ Биг Вилидж
  • Мнения: 100
poulin - с колко точно от служителите професионалисти сте имали контакт?

Казвам го защото има такива които са профита и такива които не са. Тъжното е че най-добрите напускат.

На вас направи ли ви впечатление или не че забраниха на децата да си празнуват рождените дни в детската градина. Всяко дете имаше рожден ден с торта, свещи, подаръци, музика, децата с които прекарва по цял ден, госпожите и родителите заедно. Сега това го няма. Обяснението беше - да не ядат децата торта че е вредна! Познайте дали няма госпожи които одобряват това решение. Ами така де - по комунизма родителите не припарваха до групите а тук в Звънче ги бяха пуснали да влизат навсякъде - даже вътре в групата - голям резил!

# 59
  • Мнения: 10
Здравейте ,
искам да побутна малко темата, много ми е странна тази градина, защо е толкова голям наплива , ако условията не са ок, имам предвид ако децата са над 30 в група, ако спят по 2 в легло и е пренаселено, дори и обучението да е добро, кой "връзкар " или човек с възможностти би оставил детето си в подобно заведение?
благодаря предварително за всички мнения

# 60
  • Дъ Биг Вилидж
  • Мнения: 100
Здравейте ,
искам да побутна малко темата, много ми е странна тази градина, защо е толкова голям наплива , ако условията не са ок, имам предвид ако децата са над 30 в група, ако спят по 2 в легло и е пренаселено, дори и обучението да е добро, кой "връзкар " или човек с възможностти би оставил детето си в подобно заведение?
благодаря предварително за всички мнения

Извинявам се но аз такова нещо за общо 7 години престой на двете ми деца не съм видял.

Да децата са 30 или повече но така и не видях да са притеснени от това - в яслата например в някакъв момент бяха 5 лелички/сестри и се справяха с децата, по 2 на легло също не съм чувал или виждал да се настаняват. В горна група имаха някакви ниски легла които се качваха едно върху друго когато не се ползват за да има повече място за игра но самите легла си бяха ОК за децата. Базата е добра, родителите дават допълнително пари за ремонти, оборудване и играчки / една инициатива която подкрепям с 2 ръце / и независимо от големите групи нещата са си ОК за здравите деца без специални нужди. За СОП вече опитът ми показа друго. Сега сме в Монтесори градина и прогресът ни е забележим.

# 61
  • Мнения: 10
благодаря за мнението, ние нямаме специални изисквния, но моето дете е много чуствително, вече една година ходим в часна градина, от която съм изключително доволна, но може би заради честото боледуване не можем да свикне и още е стресиран, не си играе, ако имаме шанса да ни приемат в държавна детска градина, се надявам да потръгнат нещата по-добре

# 62
  • Мнения: 1 277
На мен пък ми е интересно колко лева месечно дават родителите за посещението на детето им във 2-ро ОДЗ при положение, че таксата е 60 лв.?  Rolling Eyes

# 63
  • Мнения: 10
това, което съм чела е около 200 лв, когато детето посещава всевъзможни извън класни дейности, но не съм 100% сигурна

# 64
  • Мнения: 1 277
това, което съм чела е около 200 лв, когато детето посещава всевъзможни извън класни дейности, но не съм 100% сигурна
Shocked И в най-смелите си предположения не бях стигала до 200 лв.

# 65
  • Мнения: 4 465
това, което съм чела е около 200 лв, когато детето посещава всевъзможни извън класни дейности, но не съм 100% сигурна
Shocked И в най-смелите си предположения не бях стигала до 200 лв.

Имаше сметка някъде кое колко струва. Но таксата е 60 лв. и допълнително се плаща членски внос по 30 или 40 лв. месечно на Родителския алианс. Не знам доколко това доброволно нещо е задължително, но май всички го плащат. И имат един от най-скъпите театри в София. И като се сложат и две-три допълнителни дейности, едно 150 лв. минимум излиза. Май имаше и още неща, но не ги помня.

# 66
  • Мнения: 1 277
А аз се чудя защо в тазгодишната кампания напливът в района бе към 43 ОДЗ Талант, а не към 2 ОДЗ Звънче. Ама то такъв месечен разход за градина не е за всеки  Confused

# 67
  • Мнения: 4 465
А аз се чудя защо в тазгодишната кампания напливът в района бе към 43 ОДЗ Талант, а не към 2 ОДЗ Звънче. Ама то такъв месечен разход за градина не е за всеки  Confused

Ми там не се насочва всеки. Хората са наясно колко ще им струва и преценяват. Лошото е че за хората от квартала не остава място от амбициозни родители, живеещи по други краища на София, но търсещи "елитна" детска градина.

Това е детската градина с най-нисък процент на обявени места през системата. Питам се защо ли? Сигурно не е подходящо за деца от социалната квота да посещават въпросното елитно заведение и е по-добре да не се ползва системата, за да не стане объркване с другите деца.

# 68
  • Дъ Биг Вилидж
  • Мнения: 100
Освен таксата сме плащали 30 лева за Алианс и по-малко от 20 лева месечно за театър. Това е.

Допълнителните дейности са по желание.

# 69
  • Мнения: 4 465
Освен таксата сме плащали 30 лева за Алианс и по-малко от 20 лева месечно за театър. Това е.

Допълнителните дейности са по желание.

В нашата градина театърът беше 3 лв. на месец и не сме плащали допълнително за Родителски алианси.

# 70
  • Дъ Биг Вилидж
  • Мнения: 100
Освен таксата сме плащали 30 лева за Алианс и по-малко от 20 лева месечно за театър. Това е.

Допълнителните дейности са по желание.

В нашата градина театърът беше 3 лв. на месец и не сме плащали допълнително за Родителски алианси.

За театъра си спомням че беше 2 или 3 лева за всяко представление - тоест 4 пъти месечно са 8 или 12 лева.


А за Алианса - аз лично го защитавам защото оттам идваха парите за ежегодните ремонти, климатици, нови играчки и т.н. Вярно че не е по джоба на всеки да плаща допълнителни 40 лева но ползата беше голяма. Показвали сме снимки от рожденни дни на колежки / мои и на жена ми / и всички казваха че градината е много добре обзаведена и играчките са нови. Явно в повечето градини не е така.

Допълнителните дейности мисля че бяха по 20 или 30 лева на дейност. Не помня да е имало по-скъпи ама аз и не съм се интересувал от всички дейности.

# 71
  • Мнения: 4 465
Хубаво е родителите да участват в поддържането на мат. база, но това не трябва да води до израждане на инициативата.

Нито театъра, нито членския внос към РА са задължителни. Както и допълнителните дейности.

# 72
  • Дъ Биг Вилидж
  • Мнения: 100
Хубаво е родителите да участват в поддържането на мат. база, но това не трябва да води до израждане на инициативата.

Нито театъра, нито членския внос към РА са задължителни. Както и допълнителните дейности.



Хем съм съгласен че не е редно да е задължително, хем някак си половината родители да са дали от джоба си пари за нови играчки а да играят всички деца малко някак си не е много справедливо. От друга страна в нашата група имаше родители които дават 20 лева и такива които дават 50 а децата им ползват едни и същи услуги  Wink

# 73
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 497
Хубаво е родителите да участват в поддържането на мат. база, но това не трябва да води до израждане на инициативата.

Нито театъра, нито членския внос към РА са задължителни. Както и допълнителните дейности.



Хем съм съгласен че не е редно да е задължително, хем някак си половината родители да са дали от джоба си пари за нови играчки а да играят всички деца малко някак си не е много справедливо. От друга страна в нашата група имаше родители които дават 20 лева и такива които дават 50 а децата им ползват едни и същи услуги  Wink

"Не е редно" е меко казано  Grinning Институтът на дарението няма как дори да предполага задължителност. Именно това доброволно/задължително участие в създаденото ЮЛНЦ (т.нар. Алианс) създва неравнопоставеност сред децата. За някои хора 50 лв. са колкото 5000 за други.

# 74
  • Дъ Биг Вилидж
  • Мнения: 100
С риск да бъда обвинен в пристрастие ще попитам - някой от вас да има по-добра и при това "работеща" концепция как да се осигурят достатъчно средства за обзавеждане и ремонти без да изглежда като изнудване.

1. Доброволни дарения - кой колкото иска - очаквам никой да не дава нищо. Резултат - материална база като на повечето градини

2. Даване на пари при необходимост - резултат - като в ОДЗ ХХХ родители се карат дали да дават по 2 лева или по 2,50 на месец за минерална вода за децата

3. Вие сте на ход.

# 75
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 497
Въпросът е глобален, не опира само до недостига на средства за детските заведения. Проблем е, че децата не са приоритет за държавата и общината, примери много. Всичко това обаче съвсем не означава, че на хората с по-малки финансови възможности следва да се ограничава досъпът до услуга в общинско детско заведение. Достатъчно е писано в темата за това.

iavorski, по твоята логика дай да категоризираме общинските ДЗ и да се определят Х такива за деца на родители с доход до 1000 лв., Х за такива с доход до 3000 лв. и т.н.
И да, дарението е доброволен акт и не следва да се вменява в задължение на никого, защото е неправомерно. Още повече, възползвайки се от крещящия недостиг на места в ДЗ СФ.
И да, доста по-разумно според мен е да се осигурят средства за минерална вода на децата, вместо да се отпускат такива за незадължителни, спорни ваксини или за свободни кокошки и играчки на малките прасенца във фермите, каквато е реалността за съжаление. Въпрос на приоритети!

# 76
  • Мнения: 4 465
С риск да бъда обвинен в пристрастие ще попитам - някой от вас да има по-добра и при това "работеща" концепция как да се осигурят достатъчно средства за обзавеждане и ремонти без да изглежда като изнудване.


Работещи концепции има в други държави, но те вървят с работа с родителите от страна на детската градина по отношение на мотивацията. И който има възможност помага - в пъти повече отколкото тук. Но това не става с две родителски срещи в годината. Изисква време и усилия от страна на градината.

И в други градини играят с нови играчки. При нас излизаше не повече от 20 лв. на година, за да обновим и допълним наличните за групата. И не всички даваха. Ремонтите се поемаха от детската градина. Явно бюджет се намира. Не е лъскаво, но условията са много добри. И то в 45 годишна сграда. Явно има управление и управление.

Цинично е да се обвързва достъпа да базова общинска услуга с някакви нерегламентирани плащания от страна на родителите. Това не е частен бизнес и не може да се развива на същите принципи.

# 77
  • София
  • Мнения: 351
синът ми току-що го приеха в 2 ОДЗ; директорката ми се стори много симпатична (не бях чела тук други коментари); материалната база на първо четене изглежда добре

аз бих давала допълнително за алианс и за допълнителни дейности; така или иначе 60 лв. месечно надали стига и за храната на децата (детската кухня в Ян Бибиян ми излизаше към 80-90 лв./мес., без хляб и без плодове)

не разбрах на какво се дължи озлоблението на част от пишещите тук - не са се класирали в ОДЗто (злоба на принципа гроздето е кисело), или директорката ги е обидила лично?!

# 78
  • Дъ Биг Вилидж
  • Мнения: 100
синът ми току-що го приеха в 2 ОДЗ; директорката ми се стори много симпатична (не бях чела тук други коментари); материалната база на първо четене изглежда добре

аз бих давала допълнително за алианс и за допълнителни дейности; така или иначе 60 лв. месечно надали стига и за храната на децата (детската кухня в Ян Бибиян ми излизаше към 80-90 лв./мес., без хляб и без плодове)

не разбрах на какво се дължи озлоблението на част от пишещите тук - не са се класирали в ОДЗто (злоба на принципа гроздето е кисело), или директорката ги е обидила лично?!

Според мен по-скоро е свързано с факта че доста деца в тази градина са приети по хм - малко по-различен начин - иначе е трудно да се обясни защо 80% от децата там са с семейни доходи в пъти над средните за София. Освен ако не са включили и критерия за дохода при кандидатстване.

# 79
  • София
  • Мнения: 351
ние сме с доход около средното за София и НЕ сме плащали нищо за прием

имахме късмет - за трето класиране имаше 2 незаписани от второ, ние бяхме първи в списъка и готово

# 80
  • Мнения: 847
аз съм чувала само хубави неща за градината от познати с деца там, така че предполагам ще сте доволни   bouquet

# 81
  • София
  • Мнения: 351
ох, дано, че след тази канонада от почти-отрицателни и напълно-отрицателни мнения, доста се притесних

# 82
  • Мнения: 7 109
Отрицателни мнения за обучението в градината не съм чела досега. Даже обратно. Отрицателните мнения са заради масовият прием извън системата. Едва ли не сте забелязали, че колонката по графа 2.2.4 е по-внушителна от тази на приетите по общ ред.

# 83
  • София
  • Мнения: 351
да, забелязах

но по-интересното е, че остават места за трето класиране, а както е тръгнало май и за четвърто класиране ще остане едно място

защо класираните не се записват?

апропо, днес минах покрай градината; директорката си беше в кабинета на бюрото; не знам дали е работела, разбира се, но по-вероятно е; за мен това е добър знак

# 84
  • София
  • Мнения: 1 861
vtrendy, градината си е чудесна! Ние прекарахме едни 4 спокойни и безметежни години там...Няма нещо на този свят, за което да чуеш 100% единодушни суперлативи! Естествено, всичко зависи малко или много от "напасване" на дете, група и конкретни възпитатели, и най-вече родителски мироглед, но къде ли не е така... Много съм чела и чувала за "корумпираната" директорка, но на свой гръб не съм го усетила... Да, има месечна допълнителна такса към "Родителския алианс", която малко утежнява семейния бюджет, но когато виждаш, че парите отиват за доброто на децата, това не би трябвало да е проблем... Настрой се положително и ще видиш, че всичко ще бъде наред!  Simple Smile

# 85
  • Мнения: 26
Здравейте,
Ще си позволя да възобновя темата, за да ви попитам пак относно сумите, които се заплащат към родителския алианс. Моето дете сега е прието в първа група, досега посещаваше друга, самостоятлна, ясла. Приеха го без никакви протекции, връзки, ходатайствания и тн., просто живеем наблизо, аз работя в района и преди това беше на ясла, та се натрупаха достатъчно точки. Доходите ни не са кой знае какви, затова ме интересува - дали сумата, заплащана към този алианс се отразява по някакъв начин на отношението към детето? Т.е., има ли значение дали даваш 20 или 200 лв месечно?

# 86
  • Мнения: 199
Не мисля.Всеки сам избира сумата,с която да участва.А и не е задължително да го правите,ако нямате финансова възможност-доброволно е.Идеята с Алианса е добра,според мен,стига да не се вменява на родителите.
Аз лично бих давала допълнителна сума,за да има повече от една учителка на 30-35деца.Но не знам има ли начин това да стане. Rolling Eyes

# 87
  • Мнения: 26
Идеята с Алианса е добра,според мен,стига да не се вменява на родителите.

Да, определено не живея в заблудата, че е възможно с такса от 60 лв на месец, т.е. по около 2-3 лв на дете на ден, да се осигуряват три яденета дневно, да се плащат заплатите на учителите, да се осигуряват консумативи като тоалетна хартия и вода, че и за играчки да има. Сградният фонд пък въобще не ес коментира - повечето градини в София, а и в страната, са в сгради на по 40 години, което предполага непрекъснати ремонти и поддръжка. За съжаление там, където държавата отдавна е абдикирала, нормално и правилно е сами да се погрижим - става дума за нашите деца, все пак!
Това, което ме смути е папката, която стои при учителките по групите, в която папка всяко дете си има "досие", т.е. учителките са тези, които оперират с информацията кой родител какви пари внася за общото благо. Това ми се стори доста нередно и, както вече казах - доведе до притеснение дали от сумата не се определя отношението. 

# 88
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 497
Да, определено не живея в заблудата, че е възможно с такса от 60 лв на месец, т.е. по около 2-3 лв на дете на ден, да се осигуряват три яденета дневно, да се плащат заплатите на учителите, да се осигуряват консумативи като тоалетна хартия и вода, че и за играчки да има. Сградният фонд пък въобще не ес коментира 

За всяко дете, посещаващо общинска детска градина се отпуска и субсидия, по спомен около 180 лв. на месец. Разбира се чудесно е и родителите да помагат, стига да е действително доброволно.

# 89
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Здравейте, някой може ли да ми каже до колко работи градината вечер. Чух от познати, че до 17.45ч. искали да са взети децата. Вярно ли е?

# 90
  • Дъ Биг Вилидж
  • Мнения: 100
Здравейте, някой може ли да ми каже до колко работи градината вечер. Чух от познати, че до 17.45ч. искали да са взети децата. Вярно ли е?

17.45 не е но 18.10 и вече сте последните и само вас чакат да заключат и да си тръгнат.  Не е като другите градини до 7 и нещо.

# 91
  • София
  • Мнения: 351
Dimeli, и моето дете е в първа група - ние сме в група Б, при госпожа Вълчева и госпожа Драганова, а вие?
Аз най-късно съм го взимала в 6 и наистина бяхме последни. Чак ми стана мъчно за дребосъчко, че си стоеше сам. Обикновено го взимам към 5.30 и има още поне 5 деца.
За вноската за алианса, с мъжа ми решихме да внасяме по 30 лв./месечно. Никой не ни е натискал, никой не ни е "съветвал" - така сами си решихме.
А за бюджета на градините - 60те лева, които внасяме, не остават в градината. Те се внасят в общинския бюджет. Обратно, от бюджета им превеждат субсидия по около 120 лв./дете в първа група (субсидията е различна за различните възрастови групи). Като знам, че Ян Бибиян ми излизаше 80 лева/месечно и като виждам как хранят децата, поне по 50 лв./мес се дават за храна. Остават 70 лв. - за заплати и осигуровки на персонала, за поддържане на сградата, за закупуване на играчки и пособия .....  newsm78 абсурд. За това, въпреки че по принцип не е правилно да се събират допълнително пари, приемам доплащането от наша страна като необходимо от гледна точка на милите родни български абсурдни условия.
Като цяло съм много доволна от първите 3-4 месеца в градината - детето почти не боледува, пее ми песнички, говори ми думички на английски, преподавателките са загрижени, всеки ден ми дават сведения за детето, обръщат му внимание.

# 92
  • Мнения: 26
Ние сме в първа А  Simple Smile
Да, аз също съм  много доволна от всичко до момента и сама стигнах до извода, че децата не се гледат според внасяната сума, просто в началото се притеснявах от подобна закономерност.

# 93
  • Дъ Биг Вилидж
  • Мнения: 100
Ние също бяхме при Вълчева и Драганова с по-голямата кака и освен добри думи за тях друго не мога да кажа. Дъщеря ми и досега като ги срещнем им се радва истински.

# 94
  • Мнения: 12
Здравейте, мами.
Искам да ви попитам, дали някоя от вас, сблъсквала ли се е с преместване на детенцето си от една в друга градина? Ние сега ходим на ясла в Люлин, но се преместихме да живеем в Стрелбище и ми се ще да преместим малката от новата учебна година в градина по-близо до нас. Тогава ще трябва да бъде 1ва градинска група. Пътуването е убийсвено. Кандидатстването пак ли се прави през системата? И ако ни приемат в нова градина, трябва ли преди това да сме се отписали от старата, или можем да го направим след като видим резултатите от класирането, за да не изгубим все пак полагащото ни се място в сегашната градина? Надявам се, че съм задала въпроса си разбираемо. Simple Smile И съдейки по темата, в която пиша, ме интересува преместването от сегашната ни градина в 2 ОДЗ Звънче, тъй като е най-близо до нас.
Ще съм благодарна за отговорите ви и насоките.  Hug

# 95
  • Мнения: 7 821
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=742549.0 това е темата в която ще ти отговорят по въпроса за преместването.

# 96
  • София
  • Мнения: 721
Здравейте, някой може ли да ми каже до колко работи градината вечер. Чух от познати, че до 17.45ч. искали да са взети децата. Вярно ли е?

Не е вярно - в правилника на градината е записано до 18.30 часа ( въпреки, че повечето общински софийски градини са до 19 часа и би следвало да са до 19 часа също).
Синът ми беше 4 години там, а дъщеря ми сега е яслена група - имам наблюдения.
Винаги съм го вземала около 18.15 - обикновено заедно с още едно, две деца последни. Никога не е имало дори и бегъл намек защо не го вземаме по-рано. За 4 години само веднъж беше сам при охраната - отидох около 18.30 и то защото госпожата имала ангажимент и трябвало да си тръгне преди това. Госпожите стоят докато не се вземат децата, не ги оставят при охраната ( може и да се случи - но изкл. рядко), ако заради нещо трябва да си тръгнат преди 18 часа, оставят ги в съседната група.
Дъщеря ми в момента я вземаме около 17 -17.30, тази година имаме тази възможност. Но като стане първа група догодина, сигурно пак ще я вземам по същия начин  Simple Smile

# 97
  • Мнения: 80
Здравейте! Детето на колежка е посещавало тази градина преди две години и тя потвърждава написаното в горния пост, както и плюсовете споделени в темата. Тя също не е имала проблем, когато не е успявала да го вземе навреме - без фасони от страна на госпожата. Дори сподели нещо повече, но ми се струва прекалено. Смятам да разпитам и самото дете, да видим дали ще я харесам тази градина и за моето човече.
На вас направи ли ви впечатление или не че забраниха на децата да си празнуват рождените дни в детската градина. Всяко дете имаше рожден ден с торта, свещи, подаръци, музика, децата с които прекарва по цял ден, госпожите и родителите заедно. Сега това го няма. Обяснението беше - да не ядат децата торта че е вредна!
В момента проучвам градините в района и една приятелка сподели същото и за 40 ЦДГ. Това да не е регламентирано в някоя нова наредба?

# 98
  • София
  • Мнения: 721
това правило е от около две години.
Когато започна синът ми - рд дни се празнуваха много. Няколко дни преди датата се поставяше цветно обявление за РД. Правилото беше всяко дете, което иска да донесе малък подарък ( за няколко лева). Естествено всички деца носеха, така детето получаваше куп малки подаръци. Носеха се торти, сокове и тн. Купон голям.
Преди две години мисля, в началото на годината обясниха, че с влизане в сила на новата Наредба за храненето в детските заведения ( не съм сигурна в пълното наименование) се забранява да се внасят торти и подобни храни, тъй като не се считат за здравословни съгласно Наредбата и в детската градина не искат да я нарушават.
Другото обяснение от госпожите беше, че този начин на празнуване ги ангажира доста - в смисъл понякога някои деца нямат подарък, чустват се зле, госпожите трябва да се намесват и тн. Наистина до известна степен бяха прави, защото не всеки родител може да си позволи тези подаръци дори за няколко лева, но това няма как да се обясни на малко дете или поне то не може да го разбере....
В групата на сина ми не приехме добре тази новина, защото тя беше много задружна и наистина много празнуваха, но нямаше как да не се съобразим....

За деца, които никога не са празнували по този начин ( като дъщеря ми - яслена група) едва ли е проблем...другите деца го понесоха по-тежко  Simple Smile, защото бяха свикнали по този начин.
Сега мисля, че пак се отбелязва - но не толкова тежко...ще разбера, че ние бяхме болни на нашия рд и не съм разпитвала....но в яслата нещата стоят по много по-различен начин....все още са бебета почти.

# 99
  • Мнения: 1
Търся връзка с родител, чийто дете посещава 2 ОДЗ Звънче.

# 100
  • София
  • Мнения: 351
моето посещава

# 101
  • София
  • Мнения: 154
Да побутна темата - дайте по-ново мнение за ОДЗ Звънче, ГОце Делчев. Предстои ни кандидатстване за яслена група и ми се иска да получа повече информация от първа ръка за градината, групите, госпожите. В някои градини казват, че децата спят 2 на едно легло Има ли такова нещо в тази градина?
Предварително благодаря на всички майки за информацията   bouquet

# 102
  • София
  • Мнения: 351
Кандидатствай смело. Тъкмо довършват три нови групи (всъщност капацитетът се увеличава с 2, защото едната беше съществуваща и съборена). Директорката е много амбициозна и грижите в градината са на ниво. Аз съм безкрайно доволна!

# 103
  • София
  • Мнения: 336
Здравейте! Да побутна малко темата. Предстои ни кандидатстване в ясла. Поставих ОДЗ Звънче на първо място в желанията за момента. С близнаци на 1г. съм. Септември ще бъдат на 1.8г. Моля дайте отзиви за градината. Благодаря!

# 104
  • Мнения: 13
Здравейте! Някой може ли да ми каже с колко точки са влизали миналата година в Звънче? Става въпрос за най-малките 2015г.
А знаете ли дали е възможно да си уредя среща с директора на яслата и да видя условията в които гледат децата?

# 105
  • София
  • Мнения: 336
Ние бяхме в социалната опашка, близнаци, влязоха с 10.2. Но тази година нещата са по-различни, защото вече за местоживеене в района се дава 1т. Мисля, че в общата опашка децата влизаха с 8.3, ако имат брат/сестра в градината, а с 8.2 се въртяха на жребий. Условията са супер. Едва ли ще ви пуснат. Нас ни пуснаха чак на родителската среща. Директорката има приемно време, май го пишеше в сайта. Успех!

# 106
  • Мнения: 72
Здравейте, мами можете ли да ми дадена актуална информация за сумите които сте заплащали месечно( освен държавната такса)?

# 107
  • Мнения: 13
Здравейте мами!
Реших да разбутам забравената тема.
Можете ли да напишете мнение за градината? Чета какво сте писали, разпитвам познати. Много се двоумя дали да кандидатстваме в градината в 1ва група. До сега детето ни е посещавало частна ясла и се надявам да ни приемат най-сетне на държавна.
За жалост мненията тук са стари, но от тях разбирам, че се приемат деца от заможни семейства, което е доста обидно. Нашето семейство е от средната класа и не знам как биха се отнесли към него служителите в градината.
Интересуват ме някои неща, за които не съм много сигурна. Ако някой може, моля да ми помогне. 
1. Обявени са 60 места набор 2015. Тези деца в една група ли би трябвало да бъдат? Т.е. колко лелички ги гледат?
2. Освен таксата от 60лв, сам ли определяш колко да "даряваш" за РА?
3. Какви странични занятия имат - танци, плуване, пеене....?
4.  Често ли боледуват децата? Ако е с остатъчна кашлица или сополи връщат ли децата?
5. Наистина ли в 18:15 най-късно трябва да си взел детето? Какво правят родителите, които работят до 18:00?
6. Пише, че има външен и вътрешен басейн. Кога се купят в тях?
7. Възможна ли е среща с директорката, за да ми отговори на тези въпроси или не?


Общи условия

Активация на акаунт