Внимание! Пералня AEG Electrolux47280 опасна!!!

  • 8 092
  • 22
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 11 886
Искам да предупредя онези от вас, които имат такава пералня или смятат да си я купят за скрит дефект в нея. Пералнята е с горно отваряне, имам я от 3 години. Вчера в края на цикъла на пране се е отблокирала системата, която държи затворен барабана и в резултата цялата пералня е буквално разрушена- всичко, което не е желязно в нея е помляно на малки частички, които се намират из цялото помещение. Ако имаше някой в близост до пералнята можеше направо да умре или да се осакати застрелян от острите пластмасови частици летящи навсякъде.
Извън това и прането ми е блокирано вътре и вероятно може да се извади само с флекс ако металната обвивка на пералнята се разреже.
Възможно е и други перални с горно отваряне на същата марка да имат подобен проблем. Наистина внимавайте! Не съм подозирала, че подобно нещо е възможно. Уточнявам, че в пералнята имаше 2 кг пране, а не 5 или повече, за да кажем, че е претоварена и това е причината.
Обадих се във фирмата вносител и във комисията за защита на потребителите, но предупреждавам и тук, за да сте информирани и да се пазите от обезумелия електроуред. Wink

# 1
  • Мнения: 1 165
Това е ужасно.Добре, че не е имало никой в близост до пералнята.

# 2
  • Варна
  • Мнения: 25 212
честно казано дори не мога да си представя какво е станало. Отключил се е блокиращия механизъм, в смисъл се е отворила вратата или какво? И как от това се е потрошила на малки парчета?

# 3
  • София
  • Мнения: 11 886
честно казано дори не мога да си представя какво е станало. Отключил се е блокиращия механизъм, в смисъл се е отворила вратата или какво? И как от това се е потрошила на малки парчета?

Отключил се е блокиращият механизъм на барабана, когато е бил в противоположна на капака посока. На 1200 оборота това е откачило самия барабан от оста му, въртенето вече не е можело да продължи и освободената енергия е подхвърлила барабана и той е разчастил всичко, до което се е докоснал. А това буквално всичко без металната обвивка.  От отскока се е счупил механизма и на капака, който също е отскочил и частите са се разпръснали. Сега отвора на барабана е от долната страна към пода и е блокиран, а барабана не може да се завърти и прането ми е все още вътре.  SadНадявам се да го описвам достатъчно ясно, макар че е много трудно- това за мен е чудо невиждано. Shocked Винаги съм си представяла счупената пералня като такава, от която тече вода или просто не работи, но никога така буквално счупена.

Според мен, е задължително да има още един предпазител или предвидена блокировка, в случай че подобно нещо се случи, защо си представи силата на летящия барабан, който тежи доста и се върти с 1200 оборота в минута. Това е в рамките на безопасността на един уред. 3 години не са толкова много време за пералня, която струваше почти 1000 лева и една от тези 3 години изобщо не е ползвана, защото не живеехме тук. Това някакъв скрит дефект на модела или на марката, за който в ЕС се възстановят парите, въпреки че не е в гаранция. Случва се с много уреди и дори с коли, и обикновено се изтеглят от пазара.

# 4
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
при въртене механизма много трудно може да се отвори, при все че колкото по-бързо се върти, толкова по-здраво се държи ....
нали говорим за механизма който затваря барабана с прането?

# 5
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Toзи проблем:

Уточнявам, че в пералнята имаше 2 кг пране, а не 5 или повече,

е довел до това:

  От отскока се е счупил механизма и на капака, който също е отскочил и частите са се разпръснали.

Първопричината обаче, може да е дефект в проектирането (геометрията) на уреда. Не веднъж съм казвала, че по-голям боклук от перални, с горно зареждане НЯМА.

# 6
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Цитат
Не веднъж съм казвала, че по-голям боклук от перални, с горно зареждане НЯМА
глупости ....

# 7
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Цитат
Не веднъж съм казвала, че по-голям боклук от перални, с горно зареждане НЯМА
глупости ....

блажени са вярващите, в случая - неуките. Sunglasses

# 8
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
би ли се обосновала, тъй като това което аз съм видял не се вписва в графата "боклуци"

# 9
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148

Можеш ли да отделиш 1м. за стаж в тази сфера? И за други неща ще ти просветне, обещавам.

Повечето хора погрешно смятат, че пералните с горно зареждане са за предпочитане пред тези с люк поради следноте причини:

- по стабилни са, защото са на два лагера;
- заемат по-малко място;
- не вибрират;
- не могат да изпаднат дрехи по време на прането;
- перат по-добре;
- дефектират по-рядко.
 
Всъщност никое от тези твърдения не е вярно.
- пералните с люк също са на два лагера, но са балансирани от едната страна на барабана;
- заемат повече място, но върху тях може да се поставят предмети;
- и с горно зареждане и с люк вибрациите зависят от количеството дрехи и стабилността на пералнята на самия под;
- от пералните с горно зареждане изпадат често дрехи, след прането, когато ги изваждате;
- водата и препаратите перат на практика
- дефектите на пералните с горно завеждане не са по-рядки, но със сигурност са по-трудоемки и по-скъпи.

# 10
  • Мнения: 5 207
Наистина, лошото е, че външният капак не е бил направен както трябва и се е отворил.

Между другото, едва ли по-малкото пране вътре може да доведе чак до такъм дисбаланс - все пак новите модели не тръгват да центрофугират като Перла - с отскок, а разпределят прането преди центрофуга.

Шани, това трябваше да го напишеш с големи букви.

# 11
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Всъщност никое от тези твърдения не е вярно.
- пералните с люк също са на два лагера, но са балансирани от едната страна на барабана;  - не е вярно
- и с горно зареждане и с люк вибрациите зависят от количеството дрехи и стабилността на пералнята на самия под;  - вярно
- от пералните с горно зареждане изпадат често дрехи, след прането, когато ги изваждате; - не е вярно
- водата и препаратите перат на практика - абсолютна истина
- дефектите на пералните с горно завеждане не са по-рядки,  - не мисля но със сигурност са по-трудоемки - вярно

всъщност най-добре е да се извади една статистика от вносителя, колко % от пералните се повреждат по видове и тогава да спорим ....




# 12
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
всъщност най-добре е да се извади една статистика от вносителя, колко % от пералните се повреждат по видове и тогава да спорим ....

мне.
Всъщност 12г. практика в сервизната им дейнсот покава много. Пък и никой не спори. Особено с лаици в областта.

Доста спам стана  Blush

# 13
  • София
  • Мнения: 11 886
Toзи проблем:

Уточнявам, че в пералнята имаше 2 кг пране, а не 5 или повече,

е довел до това:

  От отскока се е счупил механизма и на капака, който също е отскочил и частите са се разпръснали.

Първопричината обаче, може да е дефект в проектирането (геометрията) на уреда. Не веднъж съм казвала, че по-голям боклук от перални, с горно зареждане НЯМА.

Купих нова пералня и техника, който ще я монтира изказа същото предположение. Пералнята, обаче, има няколко програми за 2 кг- за лесно гладене, половин пералня и тн. Не би ли следвало да е предвидено какво ще стане с тези 2 кг, които се подхвърлят вътре по програма за 2 кг с автоматични настройки за 2 кг?

За горното зареждане- предпочитам да не си права, защото в нашето жилище просто няма възможност за друга. Поне купех една с 6 години гаранция, та ако стане нещо да не ми се налага пак да купя нова.

Благодаря на всички за мненията! Hug

# 14
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Купих нова пералня и техника, който ще я монтира изказа същото предположение. Пералнята, обаче, има няколко програми за 2 кг- за лесно гладене, половин пералня и тн. Не би ли следвало да е предвидено какво ще стане с тези 2 кг, които се подхвърлят вътре по програма за 2 кг с автоматични настройки за 2 кг?

ти можеш да си переш 2кг., дори 2 дрешки само можеш да си переш, но без центрофуга.

Общи условия

Активация на акаунт