Здравни осигуровки - самоосигуряващ се!

  • 4 239
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 312
Здравейте,
моята сестра след изтичане на майчинството от няколко месеца е безработна. Не знае къде да отиде, за да внесе задължителните здравноосигурителни вноски. Живее в малък град.
Моля, ако някой знае да ми отговори , как и къде трябва да отиде и какви документи или други неща трябва да носи със себе си?
Благодаря!  bouquet

# 1
  • Мнения: 804
Може да плати здр.вноски във всеки пощенски клон.Там има образец как се попълват документите и кода/т.е.за  безработни/,вноската е 10.40лв.

# 2
  • Мнения: 312
Благодаря- тази вноска от 10.40лв. за 2009г. ли е само, за 2008г. 7.2лв ли беше? newsm78
В смисъл, че в пощенския клон има представителство на НАП или просто там където се изпращат записи?

# 3
  • Мнения: 804
Когато бях безработна плащах чрез пощенски запис към банка свързана със Здравна каса осигуровките си.Видях в пощата тази вноска от 10.40лв. тя е за 2009г.,за 2008г. мисля беше 6.60лв. не съм сигурна.Нямам спомен и коя беше банката,но затова ти казах,че има образец в пощата на гишето за здравни осигуровки и няма затруднения при попълването.Просто трябва да се изчисли каква сума се внася за какъв период,защото се пише крайната сума , а периода се упоменава от дата до дата.Дано съм ти помогнала.

# 4
  • Мнения: 312
Благодаря Hug

# 5
  • Мнения: 312
А дали може да се предплатят???

# 6
  • Мнения: 723
мисля ,че могат да се предплатят

# 7
  • Мнения: 312
Да, дано може, така няма да ходи всеки месец

# 8
  • Сърцето ми, завинаги в Истанбул
  • Мнения: 806
Може да се предплатят за година дори, може и за повече! Peace

# 9
  • Мнения: 804
Може да се предплатят за колкото време искаш ,стига да имаш пари.

# 10
  • Мнения: 1 835
Най-изгодно е да ги платиш в Райфайзенбанк, защото там самият банков превод към Здравната каса е безплатен, а другите банки взимат между 2 до 5 лв. за платежно нареждане.
За 2008 г. вноските бяха 7,20 лв., а за тази са 10,40 лв. на месец.

# 11
  • Мнения: 478
1.) разбира се е най-добре да се регистрира като безработна, незнам какъв период от време  държавата поема здравните осигуровки на безработен, може би нещо от сорта на 6 месеца.
2.) ако не и се занимава или вече не може да ползва осигуровки по някви си прпграми, то може да се плати през всяка банка. Щом тук хората казват че е най-изгодно през Райфайзен, проверете го.
Аз например все съм плащала през Сибанк. В сибанк листчетат са с готови сметки само кода се попълва "560405 – за осигурителни вноски" имена егн и т.н.
Да, може да се предплати за цялата година.
Иначе може да се гледа справка за здр. осигуреност  например www.noi.bg -> справки -> справка за здравно осигуряване  http://healthinsurance.nssi.bg/report_healthhtm_15_out.asp
Размер на месечни здр. осигуровки на безработен - www.noi.bg -> сметки и параграфи -> таблица за размера на здравно осигурителните вноски -    http://www.noi.bg/content/finances/08/zdrawno.doc

ПОМНЕТЕ, ПАЗЕТЕ СИ БЕЛЕЖКИТЕ С КОИТО ПЛАЩАТЕ!!!! АЛЧНАТА НАП ИНСТИТУЦИЯ КРАДЕ ОСИГУРОВКИ ИЛИ СИМУЛИРА ЗАГУБА НА ДАННИ!!! [/color]
СЕГА МЕ ИЗГОРИХА С ОСИГУРОВКИТЕ НА МОЙ РОДНИНА, ДО ПРЕДИ 3 МЕСЕЦА ИМАШЕ ИНФОРМАЦИЯ ЧЕ СЪМ ГИ ПЛАТИЛА - НЕЗНАЙНО КАК СА СЕ ИЗПАРИЛИ ДАННИТЕ ЗА ТЕЗИ 4 ГОДИНИ. ТРЯБВА ДА СЕ РАЗПРАВЯМ И С ТОВА ...УЖАС ..НЕ МИ СТИГАТ ПРОБЛЕМИТЕ СЪС ХЕМАТОЛОЗИ ...АМИ И НАП.
Счупиха ми психиката ...нямам сили Cry  , само това ми липсва - да плащам повторно стари осигуровки, а роднината дори няма личен лекар и здр. книжка - респективно не е ползвал здр. услуги за съжаляние, ако съм очаквала - да съм ги държала бележките в рамка.

# 12
  • Мнения: 312
n - страшно полезна и изчерпателна информация Hug
Ужас, тия НАП/НОЙ вече са си за бой, как не ги е срам , не стига , че всичко дето правят е такъв безумен рекет, ами и губят инфо...що все в ощърб на пациентите #2gunfire #2gunfire #2gunfire

Общи условия

Активация на акаунт