ЧАСЪТ НА ЗЕМЯТА 8:30pm - 9:30pm DHEC - - - EARTH HOUR

  • 2 255
  • 24
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 399
А zнаете  ли, че уредите, които денонощно са включени в мрежата (телевиzори, муzикални уредби, zарядни на телефони) раzходват електричество zа около 50? на година (сумата важи zа Германия)

Да, гледах го в едно предаване по някаква немска телевизия. Ние оставяме само модемите вклюЧени или поне по тях виждам разни лампиЧки да светят и 2 Часовника защото те са на ток. Ах да, и рисийвъра за ТВ-то. Всъщност и на готварската пеЧка имаме Часовник, който винаги работи, не ми е известен наЧин да се изклюЧва. И Четката за зъби... май пак доста неща станаха ooooh!. Пък аз си мислех Че сме икономиЧни и екологиЧни. Но явно не можем да се откажем съвсем от цивилизацията.
Ние издържахме днес 15 мин без лампи, но признавам Че телевизорът работеше по това време. За моя изненада детето нямаше проблеми и даже си игра на домино и май можеше още да си стои на тъмно, но на мен ми трябваше светлина.

# 16
  • Мнения: 2 093
и аз загасих лампата, макар и сьс закьснение. Дори сега като пиша едвам намирам клавишите.  Обаче моя мьж категорично отказа да загаси едната лампа и си гледа телевизията. Дори ми се скара, че Green Peace били като комунистите и той бил вьзмутен от тяхното двуличие  Shocked

# 17
  • Мнения: 110
добро утро! добър ден!

Ние се появихме!

За електрическите уреди - преди да излезем сутрин, имаме навика да гасим телевизор, лаптопи, печки, зарядни... от контакта. Причината е и ужасната ми паника и това, че няколко пъти се сещам, че може би съм оставила котлона включен, взимала съм такси и  по никои време се връщам у дома, виждам, че всичко е изключено. А и не на последно място - да пазим природата. Хладилникът е включен само.
На ток е и вратата с чип, но мисля, че има акулуматорче.
Гасим лампите в помещенията, в които няма никой.

На деца в родата - а те в Мароко са много, купуваме дървени моливи и други естествени играчки, макар че те умират за пластмасови джаджи или електронни игри.

Има един кашон, в който събираме хартия - за съжаление работата ми е свързана с потребление на хартия, "защипваме" ги с цветни клипси и пишем на гърба. Така и у дома, и на работа правим, опитваме се и сред племенниците да въведем този почин, макар че те умират за нови лъскави тетрадки от Европата.

В Мароко и по-лесно. Там живеем скромно и готвенето и бойлера са на газ, на ток е хладилника, сателитната система и DVD-то. Осветлението...като се живее скромно в домакинството, по-лесно се пести.

Ходенето на ресторанти сме свели до минимум, купуването на подаръци в луксозни опаковки - също, а също така и - малки разфасовки от продукти.

Във Франция и Мароко - когато може се привдижваме с колела, но в София не мога да се подложа на този риск. Поне мен ме е страх. Нямаме кола все още.

Дрехи се износват до последно възможно - не скъсано де, после родата в Мароко ги доносва или ги раздава.

Битова химия за почистване почти не ползваме - оцет и хлебна сода.
Козметика - естествена, или такава, която не е тествана върху животни.

Но смея да кажа, че и двамата сме манияци в използването на платнени торби за пазар и носенето на храна и напитки в работата от дома.   

# 18
  • Германия
  • Мнения: 8 099
Гасенето на лампите снощи не знам дали е спестило ток, но синковците ми го приеха като знак за лягане и..доста бързо заспаха Laughing

Мен също ме дразни натруфеното опаковане на подаръци...харчиш хартия и време, за нещо, което и без това отива в контейнера. Но в Германия държат на подобаващото опаковане на подаръците  Confused

# 19
  • Мнения: 418
Мен също ме дразни натруфеното опаковане на подаръци...харчиш хартия и време, за нещо, което и без това отива в контейнера. Но в Германия държат на подобаващото опаковане на подаръците  Confused


Тук също ....


Вчера самo нашияT апартамент беше в тъмнина ....но тук явно не са направили добра кaмпания ... аз казах на една съседка, звънни ми към 9 , тя нищо не била чувала, а и вече било 9 часа, изпуснала го ...Ми аз стоях само на комютър до 11 почти ...


В USA ми харесва това че дават харртиени торбички, макар че са толкова неудобни за носени, дори и да си  кола, НО поне He cа BPeDни...

В Germany, отначало се нервих ,че трябва да си имам собcTевна торбичка винаги в колата , ако ще тръгвам на пазар, но после свикнах и разбрах идеята. А рециkLирането на бутилките от вода, е супер занимавка с децата ....хем забавно, хем полезно ....  Hug Peace

# 20
  • Мнения: 613
...В USA ми харесва това че дават харртиени торбички, макар че са толкова неудобни за носени, дори и да си  кола, НО поне He cа BPeDни...

Всъщност това тук (САЩ) вече е един много дискутиран проблем.

Счита се, че найлоновите торбички са точно толкова "green", колкото хартиените или с други думи хартиените торбички причиняват точно толкова вреда на околната среда, колкото найлоновите.

Помня, в края на миналият век тук са ме питали "paper or plastic". Отдавна вече това не е така, поне в нашият щат и околностите. По принцип, ако не кажеш че искаш хартиена, което не се случва често, започват да опаковат в найлонова.

Хартиена задължително (без да се пита) при нас се слага само на алкохолните напитки, за които има много строг закон по отношение начина на транспортиране от магазина до дома.

Като цяло за опаковка при нас се апелира за използване на торби/чанти етс. за многократна употреба, които през последните години се появиха на всяка една каса. Има и напомнящи надписи на магазините за използване на reusable bags.

Последна редакция: нд, 29 мар 2009, 20:04 от Зукини

# 21
  • Мнения: 2 093
В Канада, а предполагам и в Щатите, излезе модата на платнените торби, точно както на времето в Бьлгария, всички ходеха на пазар с такива торби. Дори си спомням, че майка ми ги шиеше. Тук, всеки магазин продава такива торби с разни надписи от рода да спасим природата. Правят ги все едни такива модерни и насьрчават хората да си ги купуват. Парадокса е че всички тези торби са направени в Китай, страната която в момента е един от най-големите замьрсители на околната среда. Другия проблем е че боклука тук се сьбира точно в пласмасовите торби и не може да се изсипва направо в кофите. Така че на този етап не става без такива пликчета. Забелязах, че в някой магазини запчнаха да таксуват пликовете, мисля че е 5 цента и може би това ще накара хората да ги използват повече от един пьт.

# 22
  • Мнения: 4 399

Счита се, че найлоновите торбички са точно толкова "green", колкото хартиените или с други думи хартиените торбички причиняват точно толкова вреда на околната среда, колкото найлоновите.

А защо така се сЧита? Вярно за производството на хартията също се използват много химикали, секат се дървета, но тя поне се разлага, докато пластмасовите пликЧета остават за векове напред. Или може би използват от пластмасовите торби, които се разграждат? newsm78 На мен преди време на едно общинско събитие ми дадоха пластмасови Чашки правени от царевица или от нишесте, или знам ли и аз от какво, но на тях пишеше Че се разграждат. Пазя ги веЧе 2 години у нас, годни са за употреба и не са се разградили, Чакам да видя кога ще стане това.  Laughing Но пък от друга страна тука има някакви пластмасови торбиЧки за органиЧния боклук, които се разграждали, та да не би пък да ползват от тях във вашите магазини.

Тук в суперите големите пликове за пазаруване са платени, а малките които са за плодове и зеленЧуци са безплатни. Но повеЧето хора си купуват торбиЧки.  Sad Даже ни гледат странно като поЧнем с мъжа ми да измъкваме платнени торби. Имаме и една голяма сгъваема кутия в колата и Често товарим направо в нея от колиЧката. Във всиЧки останали магазини пластмасови торби се раздават без пари и в промишлени колиЧества. Ние ги ползваме за събиране на боклука защото не ми идва на ум друг наЧин за рециклирането им.

# 23
  • Мнения: 613

Счита се, че найлоновите торбички са точно толкова "green", колкото хартиените или с други думи хартиените торбички причиняват точно толкова вреда на околната среда, колкото найлоновите.

А защо така се сЧита?

Ще погледна повече от страна на аргумента - плюс на найлоновите vs хартиени.

Какво е процеса  "дърво-хартия" :

          1. Като начало много често „clear-cutting”, водещ до унищожаване на огромни горски площи, практика унищожаваща естествената среда, убива флората и фауната и води до ерозия, наводнения и затлачване на естествените водохранилища. С две думи екологични проблеми в дългосрочен план.
          2. Мега машини след това са необходими за извозване на това, което едно време е било гора. За тях е необходимо изкопаемо гориво, пътища за превоза и често изсичането дори и на малки горски площи има голямо влияние върху цялата екологична верига и околните зони.
          3.Веднъж дърветата събрани, имат нужда от поне 3 годишно съхнене, преди да могат да се използват. За което са необходими нови машинни съоръжения за премахване на кората, която после се накълцва на 1 sq инч и се „сготвя” под огромно напрежение и топлина. След това се добавят необходимите химикали и чак след няколко часа дървото се превръща в целулоза.
          4. Която след това е необходимо да се измие и избели – и двата процеса изискват хиляди галони чиста вода.
          5. Оцветители се прибавят към допълнителна вода и се комбинира 1 част целулоза към 400 части вода. Водата се изцежда след това и остава хартията.
          6. Не бива да се забравят енергийните разходи – химически, електрически и естествените горива, използвани за транспортиране на суровият материал до превръщането му в хартия, както и транспортирането на готовата хартия из целия свят.
          7. След употреба хартиените торбички могат да:
достигнат до тор за няколко месеца (не всеки вид!), да се рециклират или просто да се изхвърлят (което не се препоръчва, защото процесът на превръщане в тор ще отнеме много, много години). Рециклирането от своя страна е процес, изискващ отново намесата на много от гореописаните неща, при процеса дърво-хартия.

----

Няма да се спирам на процеса прозиводство на пластик (може да се намери), но като заключение – вижда се, че за процесът дърво-хартия се изразходват хиляди галони вода, които са необходими и при рециклирането на хартията. Трябва да се взима и под внимание машинното и човешко участие, които са на много висока цена и минусите на "обратния" процес, описан горе в т.7

От друга страна за производството на plastic се използва low energy и е ефективна и лесно рециклируема и може да се използва наново. Аргумент, който се използва че пластик има по-положителен принос за околната среда, като я наранява като цяло по-малко.

---

Описах по-подробно процеса дърво-хартия, защото и аз самата винаги, когато е трябвало да избера между двете, някак спонтанно съм мислела, че използването на хартиена торбичка е по-добре, в смисъла че се разгражда и може да се използва, но се оказва че нещата са по-сложни. Трябва да се вземе в предвид цялостният процес, а не само една малка част от него.

Сигурна съм, че има и други аргументи натежаващи към едното или другото, опитах се да представя само една малка част като отговор на въпроса.

Много живописно тук се празнува денят на Земята и оттам ни бяха дали листовки с линкове, откъдето и използвах част от това, което написах.

Аз също използвам найлоновите торбички за боклук  Simple Smile

# 24
  • Мнения: 1 178
В Германия повечето домакини при паzаруване иzполzват кошници. Много са практични могат да се поставят в  паzарните колички, а в багажника продуктите няма опасност да се катурнат. Недостатъка е, че не побират много. Тук хората рядко купуват найлонови турбички, чиято цена zапочва от 5 цента.

 

Общи условия

Активация на акаунт