Що е то кърмене на поискване?

  • 2 565
  • 40
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 791
 Моят Влади отначало е имало случаи да суче и през 15мин! Аз не му следях интервалите, хем по-лесно, хем по-добре за детето Simple Smile. Идва свекърва ми и ме пита кога е ял - казвам и не помня и тя ми каза - Как може една майка да не знае кога детето и е яло Cry е кажете ми нормална ли е тази жена #Cussing out изкарва ме лоша майка, отвратително ooooh!

# 31
  • София
  • Мнения: 18 679
Масово се бъркат кърменето на поискване с кърмене при всеки звук, издаден от бебето Laughing Дори и от майки с голям кърмачески стаж. Темата е обширна и ако започна да пиша подробно, ще ядосам много хора, затова ще кажа само с две думи.
За да кърмиш на поискване трябва да се научиш да разбираш кога детето наистина си иска. Изглежда просто, но всъщност не е чак толкова. С новородените е лесно, защото на бебе под 4-5 месеца, колкото и пъти да му дадеш да суче, няма да сбъркаш Grinning Освен ако кара тежки колики детето, тогава също си има пинизи, от рода на даване на една и съща гърда за 3 часа, нередуване на гърдите, докато не се изпразни напълно първата и пр.
С по-големите бебета вече започва да става по-сложно, защото кърменето започва да се преплита с възпитанието и много често грешките се виждат чак когато детето вече е на 1.5-2 години и когато не умее да се приспи без гърда или не умее да се утеши без гърда, не желае да общува с други възрастни освен мама, адаптира се зле в ясли и пр. Тогава повечето майки осъзнават, че кърмене на поискване значи да се слага детето на гърда, когато 1. е гладно 2. има друга належаща нужда. Почертавам належаща. Например - травма от удар, болка, силна уплаха. А не да се кърми всеки път, когато на детето му е скучно, отегчено е, нещо малко е ядосано, не си иска манджата или просто за да покаже кой е шефът. Включително и по цяла нощ, което трябва да признаем, много малко жени понасят с желание, повечето търпят само и само да се спи.
Кърмене на поискване е откликване на нуждите на бебето, не на прищявките, номерата и опитите за налагане. Ако сега бебето ви е на 3 месеца и писаниците ми ви се струват глупости, ще си поговорим пак, когато стане на година и три месеца Wink И пак, и отново, когато стане на две години и три месеца Laughing

Кърменето на поискване, противно на вижданията на много хора, е напълно съвместимо с различните режими, които се налагат в детския живот - сън, разходки. На поискване не значи пълен хаос Peace

И най-важното - гледайте, слушайте само детето! Всяко е различно, важно е да се разбере вътрешния му ритъм и всички дейности да се завъртят покрай този ритъм, за да е естествено и лесно. Някои могат да сучат през половин час по 4-5 пъти, после да спят 5 часа. Други получават колики от кърменето на къси интервали. Трети са лакоми и сучат, дори и когато не са гладни, после им е тежко и повръщат. Четвърти пък си искат момента, пропуснете ли го, губят интерес и апетит. Всяко бебе е различно. За мен кърмене на поискване означава да опознаеш детето си.

# 32
  • София
  • Мнения: 1 001
Само един въпрос - вие в жегите склонни ли сте да давате вода? Мен този въпрос много ме безпокои, че нашият шишко много се изпотява - най-вечме по главичката, но се притеснявам да не се обезводним случайно?

Моята дъщеричка беше на 4 месеца, когато ни сполетяха едни 40-градусови жеги /2007г./ и й давах водичка, но се мръщеше - от лъжичката плюеше, а от шише с биберон въобще не засмукваше - извърташе си главата. Беше само на кърма, избягвахме изпотяването като я кърмех легнала и я държах по едно боди или голичка и тя най-лесно понесе жегите, все беше усмихната и бодра, за разлика от нас!

За мен кърмене на поискване означава да опознаеш детето си.

Напълно съм съгласна!
В различните възрасти е различно и всяка майка определя границите си, познавайки именно нуждите и характера на детенцето.
Винаги познавам, например като й доскучее на моята мома и е лесно да й отвлека вниманието. Ако й се спи , обаче, е неутешима, докато не лапне "бибата", но за мен е нормално, лесно и приятно да я приспивам така.
За бебоците е по-лесно, да, те често са си гладни и някои ядат и спят, а други засмукват като трифазна помпа за 10 минути и са готови ококорено да опознават света!
Важното е да си дадем време за опознаване и да влезем в ритъм...Да "затанцуваме" заедно, спокойно наслаждавайки се на всеки миг, осъзнавайки колко безвъзвратно и бързо ще отмине... Heart Eyes

# 33
  • Мнения: 22 786
Само първите два месеца имахме хаос в кърмененто и докато се науча,давах гърдата при всяко писване на детето.После той си направи режим и знаех кога плаче от глад и кога,заради нещо друго.Като цяло съм кърмила на поскаване и за заспиване.Трудно се отучи да заспива сам.

# 34
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 300
белинда, да кажеш нещо за децата, които "не желае да общува с други възрастни освен мама, адаптира се зле в ясли и пр. " които не са кърмени.

нека не забравяме, че децата имат различен темперамент, който не винаги е 100% следствие от кърмаческите практики  Peace

# 35
  • Мнения: 1 048
Масово се бъркат кърменето на поискване с кърмене при всеки звук, издаден от бебето Laughing Дори и от майки с голям кърмачески стаж. Темата е обширна и ако започна да пиша подробно, ще ядосам много хора, затова ще кажа само с две думи.
За да кърмиш на поискване трябва да се научиш да разбираш кога детето наистина си иска. Изглежда просто, но всъщност не е чак толкова. С новородените е лесно, защото на бебе под 4-5 месеца, колкото и пъти да му дадеш да суче, няма да сбъркаш Grinning Освен ако кара тежки колики детето, тогава също си има пинизи, от рода на даване на една и съща гърда за 3 часа, нередуване на гърдите, докато не се изпразни напълно първата и пр.
С по-големите бебета вече започва да става по-сложно, защото кърменето започва да се преплита с възпитанието и много често грешките се виждат чак когато детето вече е на 1.5-2 години и когато не умее да се приспи без гърда или не умее да се утеши без гърда, не желае да общува с други възрастни освен мама, адаптира се зле в ясли и пр. Тогава повечето майки осъзнават, че кърмене на поискване значи да се слага детето на гърда, когато 1. е гладно 2. има друга належаща нужда. Почертавам належаща. Например - травма от удар, болка, силна уплаха. А не да се кърми всеки път, когато на детето му е скучно, отегчено е, нещо малко е ядосано, не си иска манджата или просто за да покаже кой е шефът. Включително и по цяла нощ, което трябва да признаем, много малко жени понасят с желание, повечето търпят само и само да се спи.
Кърмене на поискване е откликване на нуждите на бебето, не на прищявките, номерата и опитите за налагане. Ако сега бебето ви е на 3 месеца и писаниците ми ви се струват глупости, ще си поговорим пак, когато стане на година и три месеца Wink И пак, и отново, когато стане на две години и три месеца Laughing

Кърменето на поискване, противно на вижданията на много хора, е напълно съвместимо с различните режими, които се налагат в детския живот - сън, разходки. На поискване не значи пълен хаос Peace

И най-важното - гледайте, слушайте само детето! Всяко е различно, важно е да се разбере вътрешния му ритъм и всички дейности да се завъртят покрай този ритъм, за да е естествено и лесно. Някои могат да сучат през половин час по 4-5 пъти, после да спят 5 часа. Други получават колики от кърменето на къси интервали. Трети са лакоми и сучат, дори и когато не са гладни, после им е тежко и повръщат. Четвърти пък си искат момента, пропуснете ли го, губят интерес и апетит. Всяко бебе е различно. За мен кърмене на поискване означава да опознаеш детето си.
Страхотен пост,страшно много ми харесва... и започнах да се замислям за доста неща,но все пак какво би посъветвала мами, при които кърменето си е хаос и явно още не са опознали бебето си,като мен например.Много искам да разбирам точно кога е гладен и заедно да си изградим някакъв режим(пробвах много неща...не се получи),предлагам му винаги,когато се размрънка(много рядко,когато сме навън,притеснявам се,гледам да го гушкам и като се приберем предлагам),понякога яде повечко,друг път по-малко,а трети пък ми отказва,от известно време заспива само на гърда(май аз го научих на това...) или навън в количката...е какво да правим ние...все пак по-добре че се кърмим,а не сме на АМ,нали и по-добре,че му даваме шанс да избира дали да яде или не,а не да му налагаме строг режим,нима можем да сгафим повече с този вид 'кърмене на поискване' отколкото с такова на режим????Та така как да направим така,че хем да е на поискване хем ние да дърпаме конците???????

# 36
След като прочетох темата направо се успокоих.мислех си че само моито дете яде когато си поиска  Grinning .Ние също ядем на поискване.понякога издаржа и по 4 часа но друг пат иска да яде и през 30 мин.Пробвала съм я с вода и имам чувството че ще умре от нея   Laughing .

# 37
  • Мнения: 2 614
Подкрепям казаното от Белинда!
Норче, опитай се да не даваш гърда всеки път, когато бебето помрънка. Опитай да му говориш, да смениш памперс, да правите и други неща заедно, освен кърменето, може да му пееш, да пускаш музика и да пееш с нея, да стои в шезлонг, или столче за кола, до теб, когато готвиш. Давай му "да участва" в твоя живот, не правете така, че кърменето и разходките да са единственото ви занимание заедно!  Peace

Не казвам, че ти не правиш тези неща, просто не се притеснявай твърде много за храненето!  Peace

# 38
  • София
  • Мнения: 2 508
Аз предлагам често, когато съм изключила всички други причини за мрънкане и ако не е гладен, той сам почва да се лигави и да гледа наоколо.

# 39
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Масово се бъркат кърменето на поискване с кърмене при всеки звук, издаден от бебето ......... За да кърмиш на поискване трябва да се научиш да разбираш кога детето наистина си иска. Изглежда просто, но всъщност не е чак толкова.

Точно това ме притеснява и мен - изобщо не мога да разбера кога мрънка (защото не е от ревливите, в изключително редки случаи му се чува гласчето), защото е гладен. По принцип може да суче постоянно, но (според мен) преяжда и много повръща, затова му давам залъгалка. Когато не я иска, я плюе или избутва с език - тогава му давам да суче. На каква възраст долу-горе започнахте да разпознавате за какво са различните позиви на бебето?

# 40
  • Мнения: 489
Подкрепям казаното от Белинда!
Норче, опитай се да не даваш гърда всеки път, когато бебето помрънка. Опитай да му говориш, да смениш памперс, да правите и други неща заедно, освен кърменето, може да му пееш, да пускаш музика и да пееш с нея, да стои в шезлонг, или столче за кола, до теб, когато готвиш. Давай му "да участва" в твоя живот, не правете така, че кърменето и разходките да са единственото ви занимание заедно!  Peace

Аз така процедирам. Кърмя я на поискване, но когато усетя, че наистина иска на гърда. През деня по принцип е на интервали от 2 часа (смятам от началото на предното кърмене), понякога на 2,5 - 3 часа, а вечер често на 1-1.5 часа. Но не предлагам гърда на всяко мрънкане, а се опитвам първо да разбера защо мрънка - често иска да си говоря с нея или да и показвам играчките, или просто да я гушна.  Peace Ако иска на гърда, другите работи не я успокояват или я успокояват за съвсем кратко.  Mr. Green
Вода или чай предлагам сега в жегата, но тя не иска изобщо.
Чоки, ами пробвай другите неща първо като се размрънка и ако продължава да недоволства - тогава гърда, значи това иска.   Heart Eyes Поне аз така мисля, де.  newsm78

Общи условия

Активация на акаунт