сънят в детската градина

  • 2 949
  • 46
  •   1
Отговори
  • Мнения: 175
Имам проблем с детето ми, което твърдо отказва да ходи на детска градина, заради следобедния сън. Причината е, че тя от 3 - годишна не спи на обяд и твърди, че 2 часа лежане много я изнервят.  Въпросът ми е вие имали ли сте такъв проблем и има ли някакво решение във вашите ДГ. Например групи деца, които не спят, а се занимават с нещо друго или позволяване на книжка в леглото.

# 1
  • Мнения: 2 609
Дъщеря ми не спи след обяд от НГ. Не мисля, че това е проблем в градините, все пак има и други деца така. Чувала съм, че някъде децата, който не спят ги оставят в занималнята и си играят/ рисуват нещо тихичко.
В градината на дъщеря ми не е така- лягат всички, който иска спи, който не иска си лежи. Проблема е само, ако много си говорят и будят другите, тогава учителките се карат.

# 2
  • Мнения: 528
Аз мисля, че детето ти ще свикне като гледа, че всички деца спят, и тя да заспива  Peace И ние сме го имали този проблем. Синът ми не спи следобед откакто навърши 4 години и половина, та не исаше да ходи на ДГ именно заради следобедния сън, но свикна и сега си спи всеки следобед там  Peace

# 3
  • BG
  • Мнения: 1 900
Нямаме такъв проблем,защото по принцип тя спи на обяд вкъщи.Но ако не спи някой ден на градината поне си лежи.Би трябвало да свикнат децата независимо дали ще спят или не.

# 4
  • Мнения: 8 999
В градината на моите деца сънят беше задължителен за всички. Радвам се, че нямаше вариант неспящите деца да се занимават с нещо друго, защото моите определено имаха нужда от този сън, но като видят, че някои дечица не спят, със сигурност щяха да предпочетат игрите пред почивката. А после щяха да са кисели и нервни цял следобед.

# 5
  • Мнения: 2 331
И моят син не спи наобяд и подозирам, че това е още една от причините да не иска да ходи на градина.Той не ми го е казвал, но и аз се опитвам да го убедя в необходимостта от  обедна почивка, защото в градината му няма никакъв вариант да не ляга с другите деца... Sad Дори предложих да го вземам наобяд, само за да не се изнервят взаимно с учителките и лелките, но не се съгласиха.Много често дори е наказан да си остава в леглото, когато другите деца вече са станали, защото не е спал и е пречил на останалите...На кого е нужно всичко това-не знам.Според мен има доста решения на проблема, но никой не ги иска.

# 6
  • Мнения: 9 814
Моето дете също не спи следобед в в ДГ.
Но пък обича да лежи и си почива и за нея тези два часа не се превръщат в ад, както беше за мен.
Аз не исках да ходя на ДГ именно заради това, че се налагаше да спя.

# 7
  • Мнения: 2 110
Много деца имат проблем със заспиването следобяд в ДГ. Нашите госпожи караха дъщеря ми да си лежи и почива , и тя постепенно  се отпусна и започна да заспива !

# 8
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
...твърди, че 2 часа лежане много я изнервят.  ...

Аз до ден днешен пазя кошмарни спомени от градината, именно заради спането. Чувствах се точно така, както описва твоето дете. Не можех да спя и се побърквах в леглото  Confused


И в градината на дъщеря ми всички лягат - който иска спи, който не иска си лежи, но мълчи и не пречи на останалите. Дъщеря ми понякога не спи, играе си с някоя дребна играчка в леглото.



# 9
  • Мнения: 636
Аз никога не спях в детската градина  Grinning  Само един път спах за цялото ходене и го помня

# 10
  • Sofia
  • Мнения: 4 697
Не си спомням като по - малка дали съм спала или не, но в предучилищната наще ми дадоха бележка, с която дават съгласието си на обяд да се прибирам в къщи, докато другите деца спят. Та явно ми е било досадно и на мен.
Друг е въпроса, че градината беше на 200м. от нас и сама ходех и сама се връщах, никой не се е ангажирал, но сега до колкото разбирам деца под 14 години не може да се оставят сами  Shocked (малко офф топик , извинете)

# 11
  • София
  • Мнения: 134
Дъщеря ми спи следобед само, когато е на детска градина. Събота и неделя категорично отказва, откакто е станала на 2 г. и 6 м. В началото я прилъгвах само да си лежи и да си почива, но този вариант го приложих само два уикенда.
Когато не спи, към 18 ч. вече е изморена, но не се изнервя, а търси тихи и спокойни занимания. Съответно си ляга доста по-рано от дните, в които е спала в детската. Така, че не я насилвам.
Аз самата мразех следобедния сън. В детската ни караха да се завиваме през глава, та дано заспим по-бързо. Имам ужасни спомени и не го причинявам на детето си.

# 12
  • Мнения: 175
Днес помолих учителката да й даде книга в леглото, за да не се измъчва толкова. Не можело. Влизам й в положението, защото и за мен като дете това беше кошмар. Още го помня. Не съм на мнение, че децата трябва "да лежат и да си стискат очичките". Това е точно толкова насилие, колкото да ти сипват супа в устата, въпреки че не искаш да ядеш.
Мислех си, че в някоя от държавните детски градини този проблем има някакво хуманно решение, но уви. В частните има алтернатива - спи или се занимава с нещо друго, според детето, защото всички деца са различни все пак. Но нямаме средства за частна, за съжаление
Голям противник съм на мнението, че "всяко дете трябва да прави като всички". Защото децата са различни личности, а не стадо овце.

# 13
  • Мнения: 8 999
Голям противник съм на мнението, че "всяко дете трябва да прави като всички". Защото децата са различни личности, а не стадо овце.


Но когато са в колектив, са стадо овце. Малко грубо казано, разбира се. Общите правила в едно общество важат с еднаква сила за всички. Така е в детската градина, после в училище, в университета, на работа. По същия начин всички ние се подчиняваме на общите правила, които се наричат "закони", въпреки че всеки от нас е различна личност, със собствена индивидуалност.
С една дума - ред може да има само тогава, когато всички го спазват. В момента, в който се появи прецедент, следва и анархията.
И въобще това мрънкане срещу организацията на държавните детски градини /режимът бил лош, учебната програма била лоша, храната била лоша/ е безсмислено. В крайна сметка никой не те принуждава насила да запишеш детето си там и посещението им изобщо не е задължително.

# 14
  • Мнения: 4 841
Голям противник съм на мнението, че "всяко дете трябва да прави като всички". Защото децата са различни личности, а не стадо овце.


Но когато са в колектив, са стадо овце. Малко грубо казано, разбира се. Общите правила в едно общество важат с еднаква сила за всички. Така е в детската градина, после в училище, в университета, на работа. По същия начин всички ние се подчиняваме на общите правила, които се наричат "закони", въпреки че всеки от нас е различна личност, със собствена индивидуалност.
С една дума - ред може да има само тогава, когато всички го спазват. В момента, в който се появи прецедент, следва и анархията.
И въобще това мрънкане срещу организацията на държавните детски градини /режимът бил лош, учебната програма била лоша, храната била лоша/ е безсмислено. В крайна сметка никой не те принуждава насила да запишеш детето си там и посещението им изобщо не е задължително.

Дълъг цитат, но напълно отразява и моето мнение. Пуснала съм детето си на детска градина, защото ми харесва режима. Държа той да се спазва. Щом е предвиден сън - ами ще се спи. Това е положението. Синът ми е вече на 6, но категорично ИМА НУЖДА от сън. Понякога се случва да е кисел и изнервен - в 99% от случаите се оказва, че някой му е пречил да спи. За щастие учителките ни са достатъчно авторитетни това да не се случва често. Не съм съгласна детето ми да не получава полагащата му се по режим порция сън, само защото на някой друг не му се спи. В крайна сметка час и половина мълчалива почивка в леглото едва ли ще навреди на някого.

Общи условия

Активация на акаунт