Идея за приготвяне на лапад и спанак?

  • 10 511
  • 26
  •   1
Отговори
  • Мнения: 43
Здравейте мами! Ще съм благодарна на изобреталките в кухнята да ми помогнат за нещо по-различно от обичайната супа и ястие с ориз  bouquet

# 1
  • Мнения: 2 149
Аз приготвям спанака с ориз и домати,зелен лук.Но го правя гъсто,не като супа Peace
Навремето ядох невероятни спагети с сос от спанак,сметана,топено сирене и шунка Laughing

# 2
# 3
  • София
  • Мнения: 1 341






Предястие - палачинки със спанак,сирене и яйца.
След като се завият може да се запекат с настърган кашкавал - до разтопяването му или да се подредят в тавичка,да се залеят със смес от пр.мляко и яйца и да се запекат до златисто.

# 4
  • Мнения: 390
Днес готвих сарми от лапад  chef
Няма такава вкусотия Heart Eyes, но пък е и голяма врътня. Но си заслужават усилията. Peace

# 5
# 6
  • Хасково
  • Мнения: 992
Днес готвих сарми от лапад  chef
Няма такава вкусотия Heart Eyes, но пък е и голяма врътня. Но си заслужават усилията. Peace
Дай да я чуем тази врътня! Та и ние да я направим!

Аз правя постен вариант или почти постен без месо Лапад с  картофи
600-700 гр. спанак\лапад
5-6 средно големи картофа
1 по-голяма глава лук или 7-10 стръка  пресен лук мож еда се добавят и 1-2 стръка пресен чесън
олио  1 каф. чаша
100 гр. кашкавал
5-6 с.л. галета
сол, черен пипер, магданоз

 Задушавам нарязания лук, след като поомекне слагам нарязания на ивици спанак\лапад. Когато се задуши и спанака слагам нарязаните на колелца картофи.Добавям сол /на вкус/,  магданоз, черен пипер. Доливам вода и оставям да ври, остава на котлона докато пълно сваряване на картофите /водата трябва да изври/.След това се сипва в тавичка, поръсва се с настъргания кашкавал, отгоре се слагат галетата и се слага да се запече. По желание може вътре да се сложи и сирене.

Правила съм и със спанак и с лапад само при лапада е  добре да има повечко лук.

Сервира се с кисело мляко.
Да ви е сладко! Very Happy

# 7
  • Мнения: 390
 Сарми от лапад

Изчиствам листата от дръжките, попарвам ги във вряща вода за около минута.
После във всяко листо слагам по малко пълнеж и завивам на сармичка. Колкото по-малки са сармичките, толкова по-добре Wink
За пълнежа:
Запържвам една глава лук, няколко скилидки чесън, ориз, малко доматен сок, червен пипер, черен пипер, сол, кимион, магданоз, чубрица, джоджен. Добавям малко вода, да понабъбне ориза, като попие водата, вече започвам да си вия сармичките Simple Smile
Нареждат се плътно една до друга в тава, заливат се с топла вода, да ги покрие и се пускат само отдолу, тавата да е на най-ниското ниво на фурната на максимум. Пекат се , докато ориза поеме цялата вода.
Сервирам ги с кисело мляко. Да ви е сладко!

# 8
  • Мнения: 1 176
Със спанак или лапад става чудесна баница, с готови или ръчно точени кори. Heart Eyes
С бутер тесто също стават вкусни малки банички.

# 9
  • Мнения: 2 926
В къщи се яде спанак само под формата на баница с много сирене и спанак.

# 10
  • зад кестените
  • Мнения: 792
Миналата година  научих  една много лесна  рецепта  със  лапад.Почистваме  една китка  лапад от дръжките  и дебелите жили ,нарязваме я на ситно.Изпържваме в малко олио до омекване ,прибавяме  1 с. л. червен пипер и 1 ч.л. сол.Сваляме от котлона,оставяме да поизстине и го объркваме с 1 кофичка кисело мляко.

# 11
  • Пловдив
  • Мнения: 2 197
Лападовите сърмички са ми любимите  Crazy

Омлет със спанак: спанак, яйца, сметана, кашкавал и синьо сирене

Другото, което правя със спанак е салата : спанак, репички, настърган кашкавал, запържен бекон, лимонов сок и зехтин

# 12
  • сред люляците
  • Мнения: 767
Кюфтета от лапад Peace Малко връткави, но си заслужават Simple Smile

# 13
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Спанакът е много почитан в моята кухня, но не знам до колко изобретателно ще ти се стори как го ям  Crazy

- в баница
- в омлет
- с ориз
- с картофи
- на супа (комбинирам го и с киселец или с коприва)
- в пай със сирене/кашкавал (в самия пай може да се сложат и кедрови ядки или печени чушки за разнообразие като комбинация)
- кюфтета
- върху пица
- суров на салата (с портокал и белени бадеми; с нарови зрънца; от този сорт...)
- задушен, с прибавено сирене - като пълнеж за палачинки, върху тях може да се настърже и кашкавал и да се запекат във фурната за 5 минути

Яла съм спанак и в комбинация със зрял фасул, но не съм приготвяла вкъщи...

За малко да забравя  ooooh! - в лазаня и равиоли, но равиолите са си играчка...

# 14
  • София
  • Мнения: 2 430
Днес разхождайки се в това топло време,видях,че по пазарите тепърва започват да продават спанак.Нямам много опит с него,но за сметка на това имам доста идеи и опит с друг негов роднина лапада и киселеца.
 Ето и моите предложения:
Лапад с ориз и кайма
Продукти: 3 връзки лапад, 250 гр. кайма или колбас по избор, 1 голяма глава кромид лук, 1 голяма ч.ч. ориз,1 к.ч. олио, 1 ч.л. червен пипер, джоджен, черен пипер и сол на вкус, 2-3 стръкчета пресен чесън ако има.

Приготвяне: Лапада се почиства добре от дебелите стебла, измива се и се нарязва на ивички след което се залива с вряла вода за 5 мин. понеже понякога горчи. През това време се запържва в олиото ситно нарязания кромид лук (може да се замени и с пресен или да се комбинира). Прибавя се каймата или колбаса нарязан на ситни парченца и се позапържва още 5 мин. Тогава се слага оцедения от водата лапад и отново се запържва. Слага се червения пипер и се наливат 5 ч.ч топла вода. Оставя се да поври 5-10 мин. и се слага изчистения и измит ориз, заедно със солта и черния пипер. Силата на котлона се намаля и се оставя да къкри до омекването на ориза. Тогава се слага джоджена и пресния чесън ако има такъв и се вари още 2 мин. Трябва да стане гъста каша. Може по желания и да се запече допълнително във фурната
 


крем-супа от киселец
продукти:
300 гр киселец
1 с.л. масло
3 големи картофа
1 глава лук
2 скилидки чесън
1,5 литра зеленчуков бульон,сол, черен пипер, сметана
 На слаб огън разтопете в тенджера маслото и задушете в него почистените и нарязани лук и чесън. Долейте приготвения пилешки бульон. Добавете обелените и нарязани на едро картофи
След като се сварят, пуснете почистените, измит и нарязан на едро киселец.Като поомекне, разбийте хубаво с пасатор до получаване на еднородна смес, овкусете със сол и черен пипер.
Сервирайте супата топла или студена с лъжица сметана отгоре, по желание може да добавите кротончета  chef
 
ОЧАКВАМ ВАШИТЕ ПРОЛЕТНИ И ЗЕЛЕНИ ПРЕДЛОЖЕНИЯ Laughing

Последна редакция: ср, 01 апр 2009, 16:07 от Madam Stasita

Общи условия

Активация на акаунт