Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Сдружение "Настоящи и бъдещи майки"
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Здравейте,бременна съм в 5 месец и края на май 2009 трябва да изляза по майчинство,имам право на 20 дни платен годишен отпуск мога ли да ги ползвам до излизането ми по майчинство по закон.
Цитирай

Пловдив

Мнения: 16 836
Платеният отпуск за 2009 г може да ти бъде отказан от работодателя до юни 2010 г по закон.

Работодателят трябва да разреши да го ползваш преди да излезнеш в болничен.
Цитирай
не може да ти се откаже отпуска по закон,но в същото време нали не можеш да излезнеш ако шефа не те пусне така ,че пробвай ако те пусне излизай да си почиваш
Цитирай

СОФИЯ

Мнения: 8 604
Здравейте,бременна съм в 5 месец и края на май 2009 трябва да изляза по майчинство,имам право на 20 дни платен годишен отпуск мога ли да ги ползвам до излизането ми по майчинство по закон.

Предполагам, че полагащият ти се платен годишен отпуск е за 2009г.
КТ
Чл. 173. (1) Платеният годишен отпуск се ползува от работника или служителя с писмено разрешение от работодателя.

Ако част от отпуска е за предходната година

КТ
Чл. 176. (1) Ползуването на платения годишен отпуск може да се отложи за следващата календарна година:

1.от работодателя - поради важни производствени причини при условието на чл. 173, ал. 5, изречение трето;
2. от работника или служителя - когато ползува друг вид отпуск или по негово искане със съгласието на работодателя.

(2) Когато отпускът е отложен или не е ползван до края на календарната година, за която се отнася, работодателят е длъжен да осигури ползването му през следващата календарна година, но не по-късно от шест месеца, считано от края на календарната година, за която се полага.

(3) Когато работодателят не е разрешил ползването на отпуска в случаите и в сроковете по ал. 2, работникът или служителят има право сам да определи времето на ползуването му, като уведоми за това работодателя писмено поне две седмици предварително.

Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.