Отопление на парно или но ток-как е по-евтино?

  • 15 560
  • 52
  •   1
Отговори
  • Мнения: 607
В момента обмисляме дали да не се откажем от парното и да се отопляваме с климатици.Мислим да вземем от тези инверторните,които са по-икономични.И все пак обаче дали три иконoмични климатика ще излезат по-евтино от парното.Нещо в къщи имаме разногласия и за това искам да чуя и ваши мнениия.

# 1
  • Мнения: 184
Неразумно  е да се отказвате от парното-единствено то осигурява равномерно отопляне на цялото жилище!Знаете ли какво значи например къпане при отопление с ток-студ,бойлери,допълнителни печки и пр.В никакъв случай не е по-евтино с ток!

# 2
  • Мнения: 8 999
Зависи каква температура ще поддържате. Вкъщи сме с парно и през цялата зима, денонощно работят всички радиатори. Живеем на 24-25 градуса постоянна температура навсякъде - стаи, коридори, бани.
Моя приятелка се отоплява с климатици. У тях също е топло, но не могат да ходят боси /в смисъл без чорапи и без чехли, както у нас/, а в тоалетната и банята им е направо зимник.
Апартаментите ни са горе-долу с еднаква квадратура, но техните сметки за ток са доста по-високи от нашите /за ток, топла вода и отопление, взети заедно/.
В големите студове им беше замръзнал маркучът за водата от климатика и се беше вкаменил в кофата, в която събират водата. А и това обслужване на климатиците е доста досадно. Докато ги няма вкъщи през деня, климатикът е изключен /мен също би ме било страх да оставям включен електроуред, ако няма никой вкъщи/. Докато се затопли добре, минава поне половин-един час, в който си стоят на доста хладно.

# 3
  • Мнения: 257
И аз мисля,че парното не може да се сравни с климатиците.Ние сме на газ.Скъпичко излиза,но апартаментът е денонощно топъл.Когато и да се върне някой в къщи е топло.Сутрин ставаш на топличко.Топла вода имаш непрекъснато.Както каза baibibi с климатик е топло,но като се върнеш в студа-докато се затопли-минава малко време.Апартаментът изстинал междувременно и така всеки ден.

# 4
  • София, Манастирски ливади
  • Мнения: 1 194
И аз съм 'ЗА' парното. За мен няма нищо по-изгодно. До преди 3 год. живеех в къща с климатик и подово...е няма такъв некомфорт. Никога не е равномерно затоплено и не е достатъчно. Не сме спирали през цялата зима нито подовото, нито климатика, но въпреки това не е като с парно.
Сега сме с ТЕЦ, но имаме климатици, които ползваме през есента, когато вече е хладно и още няма парно и през пролетта, когато го спрат, а на нас, например, ни е студено. Пак роботят без да ги изключваме, но през есента и пролетта не са такива студове.
Или тази зима по изключение заради кризата с газта се отоплявахме с климатиците докато нямаше парно. Ами усети се веднага, че не сме с парно.
Относно сметките пак парното е по-добре. Не сме имали сметка за повече от 180лв. и то само декември/януари за жилище от 110кв.м. Смятали сме, че за 1 год. даваме около 1000-1200лв за парното и топлата вода.

# 5
  • София
  • Мнения: 2 375
Зависи от апартамента. Ние се отопляваме с радиатори Адакс, които са доста икономични. Апартаментът ни е вътрешен, тухлен, с алуминиева дограма и страхотна изолация. Детето е по чорапи по цял ден на плочките и паркета, килими нямаме. Радиатор за банята купихме, но така и не го сложихме, просто няма нужда, останалите топлят всичко много бързо и равномерно. Когато пекне слънце направо ги изключвам. Ако ни е нямало и ги включа затоплят равномерно за около 5-10 минути. Т.е. няма нужда от поддържане на топъл апартамент непрекъснато. Наблюдавах ги, че при зададени 19 градуса работят 6-7 секунди и изключват за 30. Температурата в стаите е 22-24. Плащаме към 160лв ток, в който не се включва само отоплението все пак.

Обаче ако нямате добра изолация или е северен апартаментът не знам, може би парното е по-добре.

А от този месец опитахме и къпане с бойлер. Можело значи. Действа ни чудесно дисциплиниращо, за две седмици от това да не стига водата в бойлера за един, се научихме да се къпем аз и детето и да остава топла вода. /сега тренираме как да се изкъпем и тримата с един бойлер Joy/ Голямо плацикане падаше досега по 40-50-60 минути всеки от нас, сега сме по-чевръсти. Ще видим как ще се отрази на сметката, но газта хич не ни излиза евтино по 16-17 лв на кубик, а ние харчим по 8 месечно. Множко ми се вижда само за топла вода. Rolling Eyes

В кантората на мъжа ми за 180кв.м. плащат над 400лв за парно и е толкова студено, че не си изключват и климатиците. Там е тухла без изолация, ПВЦ дограма и северно изложение.

В предишния ни апартамент парното за 110кв беше под 100лв. Апартаментът беше тухлен, изолиран, ПВЦ дограма и изцяло югозападен. Май има много голямо значение изложението, изолацията и мястото. Thinking

# 6
  • Мнения: 1 844
много съм учудена,че толкова хора предпочитат парното,при положение,че топлофикация вече почти фалира,защото клиентите й се отказват. Shocked
абсолютно категорична съм,че с климатици е много по-практично да се отоплява,отколкото с парно.до миналата година в старото жилище бяхме на парно,от тази година в новото сме на климатици.категорично сега е много по-топло вкъщи,отколкото с мижавите радиатори,а сметката е еднаква,да не кажа и по-малка.

# 7
  • София
  • Мнения: 12 554
много съм учудена,че толкова хора предпочитат парното,при положение,че топлофикация вече почти фалира,защото клиентите й се отказват. Shocked

Ами защото примерно така, както парното отоплява - нито климатика, нито радиатора може.
Аз няма никога да се откажа от парното, защото на сезон плащам около 400-450 лева. Говоря от ноември до април. Така че ми е ок парното и не ми е скъпо.

# 8
  • Бургас
  • Мнения: 492
Не мога да си представя да се откажем от парното!!За нас е нормално и зиме и лете да си ходим по къс ръкав и джапанки в къщи.Сигурна съм ,че няма по-евтино отопление от парното.Ние се отказахме от топломерите и така избегнахме кражбите и шашмите с тях.Просто,който не иска парно си сваля радиаторите и ги затапва.

# 9
  • Мнения: 390
За мен парното е най-доброто отопление, от гледна точка на равномерно отопляване на помещенията. Цял живот съм била на парно, но дойде време и ние да минем на климатици.
Месечни сметки над 300лв и температура не повече от 18 градуса при непрекъснато работещи радиатори Stop. Хайде нема нужда!
Явно зависи колко крадци на топлоенергия има в блока. При нас са доста, но Топлофикация не прави нищо по въпроса, просто си блъска всичко на малцината ползващи.
Затова, засега сме на климатици(Пак казвам, за сравнение в конфорта и дума не може да става, поне според мен)
Като започнат да санкционират крадците, пак може би ще се върнем към парното. Crossing Arms

# 10
  • Пловдив
  • Мнения: 806
Доволните са в София  Peace , но аз сам от недоволните в Пловдив  #Cussing out. Сега живея в гарсониера и сметки по 180 лв   #Crazy хайде няма нужда Naughty. Радвам се ,че в другото жилище няма да имам парно. А и да си кажа, чак толкова топло не е  Thinking

# 11
  • София
  • Мнения: 7 984
Преди всичко зависи от апартамента - дали е топъл, изолиран, външни стени, изложение и т.н. Вкъщи сме с изцяло изключено парно, ползваме топла вода. Вкъщи държа много високи температури - 25 в хола и над 28 градуса в спалнята. Отопляваме се с климатик в хола (от м. ноември до края на м. февруари работеше 24/7) и конвекторна печка (2 kW) в спалнята. Неотопляваната спалня е около 21-22 градуса вечер. Сметката за тока беше по-ниска от сметките за парно на другите тристайни апартаменти от входа.  Декември - 230, януари - 190, февруари - 80.
Апартаментът е вътрешен, среден етаж, съседи с отопление, сменена дограма и юго-западно изложение.

# 12
  • Тук и сега
  • Мнения: 325
В едни наши приятели жилището е изцяло с климатици и радиатори на ток. Искам само да кажа, че температурата в помещението хич не е равномерна. На краката е ужасно студено и като се отдалечиш от климатика - също. В банята също имат електрически радиатор с термостат. Абе, студ си е, не знам. Във всеки случай не мога да го сравня с нас, където живеем на 22-23 градуса темп., но постоянна и равномерна навсякъде. Стените са топли, подът - също. Климатикът според мен е за преходните сезони, когато няма парно, за през лятото и евентуално, когато нямаш друга алтернатива, т.е. ТЕЦ.

# 13
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Зависи каква температура ще поддържате. Вкъщи сме с парно и през цялата зима, денонощно работят всички радиатори. Живеем на 24-25 градуса постоянна температура навсякъде - стаи, коридори, бани.
Моя приятелка се отоплява с климатици. У тях също е топло, но не могат да ходят боси /в смисъл без чорапи и без чехли, както у нас/, а в тоалетната и банята им е направо зимник.
Апартаментите ни са горе-долу с еднаква квадратура, но техните сметки за ток са доста по-високи от нашите /за ток, топла вода и отопление, взети заедно/.
В големите студове им беше замръзнал маркучът за водата от климатика и се беше вкаменил в кофата, в която събират водата. А и това обслужване на климатиците е доста досадно. Докато ги няма вкъщи през деня, климатикът е изключен /мен също би ме било страх да оставям включен електроуред, ако няма никой вкъщи/. Докато се затопли добре, минава поне половин-един час, в който си стоят на доста хладно.

без да си помислиш дори, че се заяждам...
Твоите приятели ХИЧ не са наясно, как да си ползват климатиците. Ама хич и от там са им тези темп. разлики и високите сметки.
Имам 3 климатика и толкоз топло никога с парното не е било в нас. Мога да си контролирам отоплението, като за 5мин. става баня... нещо, което с парното не става. Колкото до банята и WC - там могат да се сложат ел. печки.

По въпроса на авторката:
Много е важно, в какво жилище живееш. С каква дограма, изолация и изложение. Много е важно, съседите ти какво отопляват и т.н.
До сега смело мога да твърдя, че сметката ми за ток (а съм изцяло и за всичко на ток) не е надвишавала 220-250лв. в най-тежките зимни месеци.
В преходните сезони, 3бр. климатика ми правят около 30-50лв. сметки. За последния месец в който имахе парно (ноември 2007г.) сметката беше 190лв. за 2бр. радиатора. Сега топлим цялото жилище с около 150лв. (само от климатици в тежки месеци) на месец.

# 14
  • Мнения: 3 525
Най-евтино е на ток, когато съседите под теб имат парно. Този януари платих 180 лв за ток за една стая с климатик, от висок клас, но под мен не живееше никой, а и апартамента е външен. Преди 2 години със същия климатик максимума беше 46 лв, и си ползвах целия апартамент, но и отдолу имаше хора с парно. Ех, какъв кеф беше

# 15
  • Мнения: 637
По-икономични от климатиците са само дървата Mr. Green
Аз вкъщи си пускам двата климатика на 27градуса като пълен идиот, защото с нещо повече от клин и рокля с презрамки не мога да ходя. С мъжа ми постоянно имаме разногласия по отношение на градусите. Така че вкъщи е топло навсякъде. Ако съм сама си е като сауна.
Сестра ми живя 1 година в жилище с парно и никак не беше евтино, а и беше студено за моите представи Laughing. Братовчед ми е на газ и плаща колкото нас за същите стаи, но няма сушилня, която у нас работи почти всеки ден зимата и харчи като ламя.

# 16
  • варненка от София
  • Мнения: 4 881
Шани, подкрепям те изцяло, мнението ти се препокрива с моето. Убедих се, вече втора година, че по-добро решение не можехме да вземем от това да се откажем от парното. Когато малката се роди се водехме на парно, последен етаж сме, изолация имаме вътрешна, дограмите са сменени, а зимата 2007-ма беше страшно топла. Тогава плащахме неоправдано по 250 лв сметки за парно, беше ни студено и включвахме допълнително печки на ток. Следващата зима всички във входа се отказахме дружно от парното. Купихме стабилан инверторен климатик, с който мислех, че ще отоплявам само спалнята, а за хола взехме Адакс - чудото беше, че климатикът отопляваше целия апартамент. В най-студените месеци сме пускали и адакса и най-високата сметка до момента ни е била 140 лв - за две години отопление на ток. За тези две години климатикът си изби тотално цената. Ходим по къс ръкав вкъщи, коридора и кухнята са на терикот, останалото паркет, имам килим само в хола, детето е постоянно по подовете и не се обличаме с ушанки. Сега ще правим ремонт и ще сложим втори климатик в хола и мисля, че връщане към парното на този етап няма.

# 17
  • Бургас
  • Мнения: 3 075
До тази година никога не бях живяла "на парно". Завиждала съм на всички, които се отопляват така, че когато си влязат в тоалетната им е топло, а не като мен- до последно да "стискам", заради гадния студ. Освен това да не забравяме "топлата вода", която никога не свършва!  Crazy
Никой не може да ме убеди, че отоплението на ток излиза по-евтино! Да не говорим, че няма нищо общо като топлина изобщо!
Тази година сме за първи път "на парно", но на въглища, защото живеем в къща и имаме щастието да си имаме на разположение "огняр". Еми, няма такова щастие за мен! Преродих се! В банята топло, по коридорите топло, чудесия....
Та, ако имам възможност да избирам и имам възможност за ТЕЦ изобщо не бих се замислила кое да избера!  Peace

# 18
  • Мнения: 2 803
Аз съм за отплението с климатици, така или иначе си ги ползваш и лятото. Тази зима с три климатика най-високата ми сметка е 189 лв. за януари, а за февруари е 163 лв. Не мога да се оплача. Истината е, че климатика не се спира само си намаляш градусите и си държа вратите отворени да ми се топли коридора към банята.

# 19
  • Мнения: 4 300
Моят отговор е: зависи от блока. У дома е топло навсякъде, супер топло бих казала, а сметките за парно са минимални. Без топлата вода не надвишават 50 лв, за 130 кв.м.
Същевременно, в нашия квартал, през 3 улици, в друг блок, парното е трагично- хем студено, хем големи сметки.
А за комфорта да не говорим, и за отоплението, и за топлата вода. Климатиците не могат да се сравнят изобщо. Единственото, което се доближава като усещане, е радиатори тип Адакс, но във всяко помещение.
Нашите се топлят с климатици ( нямат парно изобщо) и една година фикусът на майка ми, два метра и кусур висок, взе да оплешивява, аха аха беше умрял. Оказа се, че проблемът е в климатика- духа му явно и му е некомфортно. А баща ми каза "Майка ти се опитва да ме умори, ама засега само бенджамина падна в жертва" Laughing

# 20
  • София
  • Мнения: 8 932
Най-добре си е на "парно". Пък и се топлиш цяла зима без да плащаш, кой друг ще ти позволи така. После защо ще фалира топлофикация. Но комфорта на парното няма как да го докараш с климатик. Особено ако всички около теб се топлят и си в апартамент с добра изолация.

# 21
  • Мнения: 1 441
Тази година сме за първи път "на парно", но на въглища, защото живеем в къща и имаме щастието да си имаме на разположение "огняр".
То това вашето "парно" няма нищо общо с онова "парно"  Mr. Green

Кое е по-добре - ток или парно - не просто зависи, ами много зависи. Whistling
Не може да се сравнява отопление с парно в блок, в който никой не си е спрял парното, с отопление с климатик Осака или Медея  Wink
Аз съм живяла на парно в панелен блок по бай Тошово време в Бургас - ами никога не сме ходили по къси ръкави и чорапи. Хем не сме пестили тогава. Просто нямаше как да го засилим повече - колкото ти подадат, с толкова се топлиш
От 10 години живея в тухлени блокове, с добро изложение и се топля с много добри климатици - ами как да кажа - Ни мойти ма върнА на парно  Mr. Green
Тази зима с два климатика (Дайкини) в двустаен апартамент и проточен бойлер от 21 кв (повтарям - 21 кв Whistling), който пълни хидромасажна вана сме платили средно по 95 лева ток за трите месеца - ноември, декември и януари (с изравняването). Това е всичкия ток - за вода, за топло и всякакви уреди  Sunglasses Факт обаче, че блокът е нов, червена тухла и с южно изложение и под нас има живеещи.  Peace Ако се опитваш да топлиш северна панелка с Медея - еми няма как да стане.....

# 22
  • Мнения: 4 300
Мидеа е марката Mr. Green
Освен това е редно да споменеш колко струват двата ти Дайкина и да разпределиш стойността им напред във времето. Т.е. да прибавиш към малките ти сметки, за да сме коректни. Защото радиаторите за парно са без пари  Wink

# 23
  • Пловдив
  • Мнения: 806
Мидеа е марката Mr. Green
Освен това е редно да споменеш колко струват двата ти Дайкина и да разпределиш стойността им напред във времето. Т.е. да прибавиш към малките ти сметки, за да сме коректни. Защото радиаторите за парно са без пари  Wink
Ааааааааа не са без пари  Naughty. Ние за 2 радиатора плюс топломер и монтаж платихме 1400 лв #Crazy. Ако това е без пари здраве му кажи  Embarassed

# 24
  • Мнения: 1 441
Мидеа е марката Mr. Green
Освен това е редно да споменеш колко струват двата ти Дайкина и да разпределиш стойността им напред във времето. Т.е. да прибавиш към малките ти сметки, за да сме коректни. Защото радиаторите за парно са без пари  Wink
Мидеа, Медея - все тая - все не върши работа  Mr. Green
Че радиаторите за парно не са без пари, е ясно.  Stop А като добавим е топломерите....
Дайкините ни са със стоящи тела (на пода) и са възможно най-безшумния им модел - следователно са едни от най-скъпите Peace С монтажа ни излязоха около 3600, но са взети с кредит Енергия, от където ни върнаха 850 лева. Т.е. ни илзяоха по 1400 единия  Peace Струва си отвсякъде  Sunglasses

# 25
  • Мнения: 4 300
Честно казано за първи път чувам някой да си е платил радиаторите за парното Rolling Eyes Бих казала, че са ви прецакали, но ще е прекалено крайно.
В старото строителство радиаторите си вървят в комплект, а в новото на нас поне и на всички които познавам, са им включени в цената. Барабар с централен топломер за 5 стотака.
Както и да е, дори 1300 да са, пак ми се струва че е различно от 2800 за два Дайкина ( а на мен ми трябват поне 3). Т.е. 4 хиляди най малко за климатици. Ако се отопляваме средно по 4 месеца в годината и спестяваме по 100 лв на месец от отоплението с климатик- 4000/4/100= 10 години Wink

# 26
  • Мнения: 1 441
Е, всеки си знае неговата сметка  Peace
По принцип климатиците ги ползваш и лятото, т.е. ако се топлиш на парно, но ще имаш и климатици които да те охлаждат лятото, сметката не е точно такава каквато ти я направи.   bouquet

# 27
  • варненка от София
  • Мнения: 4 881
Всъщност тук се измества целта на темата, питането е не кое е по-добро отопление, а кое по-евтино! За мен по-евтино и удачно е това на ток и се убедих, след като се отказахме от парното.

# 28
  • Мнения: 4 300
Всъщност тук се измества целта на темата, питането е не кое е по-добро отопление, а кое по-евтино! За мен по-евтино и удачно е това на ток и се убедих, след като се отказахме от парното.
Точно обратното съм писала по горе- при нас се оказа, че отоплението с парно е по евтино отколкото с ток. При това без да отчитаме първоначалната инвестиция в уреди, която както стана ясно никак не е малка .

П.С. А извън темата за цената на отоплението климатик през лятото не ползУвам, нито на работа, нито вкъщи.

# 29
  • София
  • Мнения: 16 003
Не само е по-евтино, но и е равномерно топло навсякъде. Топла вода по всяко време, не правим график кой кога да се къпе и мие. Сметките тази зима - 100/12,2008, 140/01,2009, 100/02,2009. Парното работи на средна степен, не е намалявано или изключвано от началото на сезона. Блока е ЕПК с тухлени стени, стара дограма, без изолации.  Но най-важното - радиаторите в коридорите и при повечето съседи си работят. Отделно около 20 лв за ток за другите уреди а апарт. За мене това не е скъпо. цените на парното не са високи, доходите на хората са малки. Отделно спирането или намаляването с терморегулатора е неефективно. Това го знам от близък човек, специалист по топло в ТЕЦ. Бях на гости при роднини с климатик, спах у тях точно 1 нощ/по-вярно лежах и гледах в тъмното/ - много бръмчат тия скъпи климатици Дайкин, дразнят ме.
Преди год. имах тухлен апарт. без парно - зимата буквално бях пред фалит да отоплявам малка част от него с ток.  Ядосах се и дадох задачка на брокерката да го продаде и да ми намери ЕПК - те са най-топли. Родих се отново.
А и да не пиша как търчах в последната минута да платя 2.00 лв за ток - просто ги бях забравила и дошли да го спират.

# 30
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 677
Откакто ме "изпраха" със сметка 130 лв на ден за парно, всякакво отопление вече ми е по-евтино. Как го сметнах ли - поисках си контролно отчитане за 10 дни, което си го платих допълнително. Исках да видя какво ще струва, защото аз целогодишно поддържам навсякъде 25 градуса. И това за 4 пикливи радиаторчета на 65 кв.м. За 10 дни отопление и топла вода - 1300лв за трима души #Crazy Хората с тези пари за цял месец отопляват големи къщи, а аз да ги давам за малък апартамент, при това за 10 дни, как ли пък не. Писах жалби, подавах, спуках си нервите, резултат никакъв. Обясниха ми, че във входа 90% от апартаментите са си свалили радаторите и може би затова е толкова скъпо. Няма да го плащам, ще се съдим ако трябва. Айде нема нужда от скапаното им парно, мерси  Twisted Evil 
Имам 3 климатици, предимно за лятото и за зимата конвектори Адакс навсякъде, вкл. и в банята. Топло е навсякъде, ходим по къс ръкав. Имам и проточни бойлери. Най-голямата сметка, която съм платила е 135 лв месечно. Последната даже е 95 лв. Електромера е от новите, електронен. Апартамента е панелка, вътрешен апартамент, но е с ПВЦ дограми с тройни стъклопакети и вътрешни  топло и шумо изолации на всички стени, подове и тавани. Изложението е изток-запад.
Не искам и да чуя за топлофикация, мечтая си да ги няма  Twisted Evil
MO6I  как успяхте да се отървете от топломерите?

Последна редакция: чт, 02 апр 2009, 00:21 от Unknown_lady

# 31
  • Мнения: 257
Като чета за сметки от порядъка на 140 лв за ток -просто ми изглежда нереално.Това все пак включва и отопление, бойлер,готварска печка.Та ние преди да минем на газ,лятото плащахме по 80-90 лв ток,а това е само за готвене и бойлер.Как става така,че плюс отопление  и то не за 1-2 стаи-140 лв?

# 32
  • София
  • Мнения: 4 397
Никой не може да ме убеди, че отоплението на ток излиза по-евтино! Да не говорим, че няма нищо общо като топлина изобщо!
Тази година сме за първи път "на парно", но на въглища, защото живеем в къща и имаме щастието да си имаме на разположение "огняр". Еми, няма такова щастие за мен! Преродих се! В банята топло, по коридорите топло, чудесия....
Та, ако имам възможност да избирам и имам възможност за ТЕЦ изобщо не бих се замислила кое да избера!  Peace

Съжалявам, че не пазя сметките, когато плащахме парно и сега сметките за тока с 3 климатика да ти ги снимам и да ти докажа, че на ток ни е доста по евтино  Peace, а и това доста хора могат да докажат които са минали от ТЕЦ-а на климатици
Апартамента ни е външен, но с изолация вътрешна и външна има значение, и хубава дограма. Климатиците бичат денонощно, с две малки деца сме и зимата почти вкъщи седим, средна Т 24. Ходим по тениски и БОСИ, навсякъде сме с ламинат , плчоки и коридора е мрамор, няма проблем с Т независимо дали сме под климатика или на 2м. от него.

Също така има доста ГОЛЯМА разлика от парното на въглища и това другото  Mr. Green

# 33
  • Мнения: 4 292
Като чета за сметки от порядъка на 140 лв за ток -просто ми изглежда нереално.Това все пак включва и отопление, бойлер,готварска печка.Та ние преди да минем на газ,лятото плащахме по 80-90 лв ток,а това е само за готвене и бойлер.Как става така,че плюс отопление  и то не за 1-2 стаи-140 лв?
Възможно е, разбира се. И ще ти кажа как. Вкъщи сме изцяло на ток, включително и се отопляваме така. В спалнята и детската сме с радиатори, а в дневната с климатик. От ноември до вчера не сме ги изключвали. Сметките на месец не надвишават 200 лв. Топло е, цяла зима съм ходила по потник в целия апартамент. Никога не ми се е налагало да усилвам на макс радиаторите, при все това температурата в спалните не е падала под 23 градуса. Но! Дограмата е нова, имаме изолация, уредите също са нови и енергоспестяващи. Това е много важно, да не кажа - водещо. Определено консумацията намалява, съдейки по предишното жилище, където хем ни беше студено, хем плащахме луди сметки за ток.
Иначе аз предпочитам да се отопляваме на парно, но за момента няма как да стане. Не съм доволна от нашата топлофикация и ще си пасувам, докато не се оправят нещата (надявам се и това да стане). Не съм фен на климатиците, ако зависеше от мен и в дневната не бих сложила.

# 34
  • Мнения: 505
Технически погледнато, няма по-евтино отопление от централното парно. Затова са го въвели по социализма. Едно от най-хубавите неща тогава беше да имаш парно в къщи. Сега обаче, сметките за парно станаха по-високи, отколкото са за ток. Поне в моя апартамент съм засичала колко харча за отопление на парно и колко на ток. Радиаторите се спукаха от старост, купих печки от немай къде, а то да излезе по-евтино на ток. Изобщо не мога да си представя как ги пресмятат тия сметки на парното.

# 35
  • Мнения: 4 300
Лошото е, че цената на парното и качеството на услугата е различно във всеки блок Confused затова има толкова различни мнения.

А за тока- без бойлер и нищо за отопление имаме 50-60лв/мес. Всичките ни уреди са нови  и икономични, но ползваме печка, миялна, сушилня, и то ежедневно. Компютри- 2 броя, единият денонощно.

# 36
  • Бургас
  • Мнения: 3 075
Никой не може да ме убеди, че отоплението на ток излиза по-евтино! Да не говорим, че няма нищо общо като топлина изобщо!
Тази година сме за първи път "на парно", но на въглища, защото живеем в къща и имаме щастието да си имаме на разположение "огняр". Еми, няма такова щастие за мен! Преродих се! В банята топло, по коридорите топло, чудесия....
Та, ако имам възможност да избирам и имам възможност за ТЕЦ изобщо не бих се замислила кое да избера!  Peace

Съжалявам, че не пазя сметките, когато плащахме парно и сега сметките за тока с 3 климатика да ти ги снимам и да ти докажа, че на ток ни е доста по евтино  Peace, а и това доста хора могат да докажат които са минали от ТЕЦ-а на климатици
Апартамента ни е външен, но с изолация вътрешна и външна има значение, и хубава дограма. Климатиците бичат денонощно, с две малки деца сме и зимата почти вкъщи седим, средна Т 24. Ходим по тениски и БОСИ, навсякъде сме с ламинат , плчоки и коридора е мрамор, няма проблем с Т независимо дали сме под климатика или на 2м. от него.

Също така има доста ГОЛЯМА разлика от парното на въглища и това другото  Mr. Green
ти може да не пазиш твоите сметки, които си плащала за ТЕЦ, но за сметка на това аз пазя моите, които съм плащала за ток миналата година като например от 8.12 до 10.01. имам сметка от "скромната" сума 738 лв! (публикувала съм я сканирана миналата година даже тук!) За един колонен климатик и един радиатор! И плащайки такава сума съм умирала от студ! Не знам аз как се отоплявате изцяло на ток, плащате до 200 лв. и ходите по потници и боси по мрамор и ламинати! При все, че в момента ние се отопляваме с парно с въглища, ползвам най-икономичните уреди, цялата ни къща е с изолация, хубава дограма и климатиците ни са най-висок клас (които пускам сега, когато температурите не са толкова ниски) и сметките ми са към 160 лв. Да не говорим, че по-цял ден няма никой у дома и това е потребление вечер за 5 часа примерно.  newsm78 Пак за сведение отоплението с въглища ни излиза около 300 лв месечно, не ходим боси, нито по потници и температурата, която поддържаме е 21-22 градуса!

И не ми цитирай избирателно поста, please!  Peace Не съм малоумна и много добре знам, че има разлика между парно на въглища и ТЕЦ!  Peace

# 37
  • Мнения: 1 441
С риск да се повторя, на въпроса "Кое е по-евтино?", отговорът е "Много зависи".
Толим се на ток с климатици - навсякъде е еднакво топло (вкючително и в банята); къпем се на проточен бойлер - водата никога не свършва; плащаме средно по 95 лева на месец - който иска да вярва.  Crossing Arms
Но! Ние сме двама души, нямаме дете, апартамента ни е 60 квадрата. Нормално е Рокси при 130 кв. да има по-голям разход и на ток, и на парно. Не се опитвайте да сравнявате несравними неща.

..... много бръмчат тия скъпи климатици Дайкин, дразнят ме.
Не случайно малко по-нагоре подчертах, че нашите "ужасно скъпи" Дайкини са абсолютно безшумни  Peace Затова са и толкова скъпи .....  Mr. Green

Лошото е, че цената на парното и качеството на услугата е различно във всеки блок Confused затова има толкова различни мнения.

 Peace Точно така и именно поради това винаги ще има крайни мнения по въпроса. Факт е, че така като е замислена централната топлофикация, това е най-евтиния начин на отопление - иначе няма масово по Европа хората да се топлят с парно. Друг е въпроса, че в България това е ужасно опорочено и аз отказвам да им наливам още пари в гушите.  Crossing Arms

# 38
  • Мнения: 4 300
Масово в Европа не се топлят с парно, а с газ.

# 39
  • Мнения: 1 441
Значи говорим за различни "Европи"...  Wink

# 40
  • Мнения: 116
Масово в Европа не се топлят с парно, а с газ.
е то пак е парно.,ама на газ...те и в русия така се топлят не само в европа Laughing

# 41
  • Мнения: 4 300
Пуснете си един Гугъл, централното парно има превес само в бившите соц страни. В останалите европейски се топлят масово на газ - т.на.р централни сгради отоплителни системи- има ги и тук в Манатирски ливади и другите газифицирани райони- като стигат до 90% в Ирландия применро.

# 42
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Технически погледнато, няма по-евтино отопление от централното парно. Затова са го въвели по социализма. Едно от най-хубавите неща тогава беше да имаш парно в къщи.

точно така е, но това важеше за цялата сграда, за общите части и за това, че всеки съсед си го е пуснал на 6-ца.  Mr. Green
Да, така съм съгласна.
Иначе - не.
Защото:
Лошото е, че цената на парното и качеството на услугата е различно във всеки блок Confused затова има толкова различни мнения.

# 43
  • София
  • Мнения: 7 984
Има още един много съществен плюс на "тока" пред "парното". Когато ползвахме Топлофикация, така и не разбрах как се ценообразува. Сметката, която получавам в края на месеца, не мога нито да я засека, нито да я контролирам. Два входа на една абонатна станция, общо 54 апартамента. Нито мога да контролирам кой, как и дали потребявал топлоенергия, нито как е ценообразувана. При тока - знам потреблението на електроуредите, знам кога и по колко са включени, знам цената на 1 кВч, електронни електромери. Ако не ме мързи, мога и да си сметна сметката.
А относно шума на Дайкин - това е климатика с най-нисък шум от предлаганите на пазара. Миналата година специално го избирахме и за вътрешно, и за външно тяло, че да не тормозим съседите. Инвестиция е, но си има причина за това. 

# 44
  • София, Манастирски ливади
  • Мнения: 1 194
Ние сме с два броя 'Мицубиши' и работят изключително тихо, искахме да са безшумни и за нас и за околните. Пак са доста по-скъпи от останалите (мисля, че по цени са сходни с Дайкин), но и аз като Милинка мисля, че инвестицията е оправдана  Peace

# 45
  • Мнения: 505
Специално в Сф централното парно от години се превърна в изнудване за абонатите си. Отказване на практика няма - все им дължиме някакви пари. Тръбите, които минават през апартамента ми, отнемат ми площ и загрозяват, нямам право да ги отрежа, макар че ги ненавиждам вече. Кой как краде - комшиите ли, Топлофикация ли, топлинните счетоводители ли, няма проследяване. Абе много е лошо и краят му не се вижда. Аз лично не ща парите ми да отиват за някакви хрантутници, крадци и разсипници. ТЕ обаче не ме питат. На всичко отгоре "гарнираха" тока с тримесечни сметки и изравняване, та и там да стане дявол на магаре. Сега се радваме на 60 лева месечна сметка, а после прас - още 100 лева от нищото - изравняване. Клатят ни, братче, сякаш не им трябваме и не ги интересува здрави ли сме, болни ли сме, луди ли сме.

# 46
  • Мнения: 868
Климатици  newsm10
Освен Мицубиши и Дайкин, Тошиба също не е за подценяване.

# 47
  • Бургас
  • Мнения: 492
Unknown ladyот топломерите се отървахме не много лесно,защото трябва всички да са съгласни,а блокът ни е 120 ап.
После се подава някаква молба до топлофикация.Всеки обявява колко радиатора ще ползва,а другите се свалят и затапват за да няма измами.За тази цел минава и комисия от блока.Топлата вода се засича от касиера на блока.Радиаторите работят на max денонощно и най-голямата сметка е 40лв.на радиатор,с който спокойно се отопляват около 50 кв.м(при нас парното е много силно).Това е най-изгодно за пенсионерите и за хора с малки деца,които по цял ден са си в къщи.А и след като скоро чух ,че дошло време за смяна на топломерите се убедих,че сме взели правилно решение.

# 48
  • София
  • Мнения: 16 003
Може да не са били монтирани правилно климатиците. Постоянно чувах едно тихо, досадно бръмчене, особенно през нощта. Всеки апартамент и блок е различен. А  и разбиранията на хората за цена, удобство и др. са различни.
За отоплението на газ - апартамент като моя на квадрати, ново строителство, нови дограми - сметката за газ е колкото нашето парно. Живеят 2 възрастни и докато са на работа спирали топлото.
Може би всяко отопление е изгодно, ако не се спира или намалява. Все пак после за да затопли изразходва повече топлина. Май така сме учили едно време.

# 49
  • Мнения: 4 300
За изгодно не знам, но избягването на резките промени в Т е важно в борбата с конденза. Което пак си е де факто спестяване на пари, щото не ти мухлясват стените и не се налагат ремонти Wink

# 50
  • плевен
  • Мнения: 644
На нас ни е по-евтино с климатици.Имаме 3 но използваме само двата за апартамент от 80кв.м.Всички стаи са отворени,зимата ходя по къс ръкав и сметката ни за ток беше 360 лв за три месеца.А с парното първо не можем да постигнем такава температура и идваше месечна сметка от порядъка на 250лв и затова се отказахме от ТЕЦ

# 51
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 677
Unknown ladyот топломерите се отървахме не много лесно,защото трябва всички да са съгласни,а блокът ни е 120 ап.
После се подава някаква молба до топлофикация.Всеки обявява колко радиатора ще ползва,а другите се свалят и затапват за да няма измами.За тази цел минава и комисия от блока.Топлата вода се засича от касиера на блока.Радиаторите работят на max денонощно и най-голямата сметка е 40лв.на радиатор,с който спокойно се отопляват около 50 кв.м(при нас парното е много силно).Това е най-изгодно за пенсионерите и за хора с малки деца,които по цял ден са си в къщи.А и след като скоро чух ,че дошло време за смяна на топломерите се убедих,че сме взели правилно решение.
Знаех си аз, че няма да е лесно ... Ама при нас май няма как да стане, няма начин да се постигне 100% съгласие, има много свалени радиатори и много прости и неразбрани хора, никой няма да се съгласи на този вариант ...

# 52
  • Мнения: 4 388
Кое е по-изгодно?-Зависи колко и дали се краде в блока.
Ние сме в къща в планински район .Има сериозна изолация /от вън е камък.после плътна тухла около 50 см дебел зид а най-отвътре стените и пода са изцяло от дърво/,но пък няма кой да ни топли от никъде.
Топлим се с климатици 2 бр/за три стаи+баня и 2 тоалетни=1 ет/ +3 бойлера+миялня+сушилня,но имам газов котлон,фурната ми е на ток.Имам малко дете и е около 22 - 23 градуса.Зимната сметка за м не надвишава 200 лв и не крадем ток-сметката е реална.
Като не се исключват климатиците са много икономични.

Общи условия

Активация на акаунт