Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Бъдещи майки
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 19 отговора

Здравейте,предполагам,че някъде във форума е засегната тази тема,но не можах да я намеря.Студентка съм и съм в 10г.с.Разбрах,че имало закон според който ако имам 6 месеца трудов стаж по време на бременоността,ще получавам по-голямо майчинство.Така ли е наистина?Благодаря Ви предварително  bouquet
Цитирай

софия

Аз до колкото  знам ако нямаш шест месеца трудов стаж няма да получаваш майчинство. Ама не съм много сигурна
Цитирай

София

Няма такова нещо!
За да получаваш майчинството трябва да имаш 6мес. осигурителен стаж, но това не означава, че ще получаваш повече.
Цитирай

Varna

Точно така, майчинството е в еднакъв размер за всички майки - 130 лв без значение какво и колко си работила, на каква заплата си се осигуявала и т.н. Само трябва да имаш 6 месеца осигурителен стаж, който не е задължително да е непрекъснат.
Цитирай

Sofia

Точно така, майчинството е в еднакъв размер за всички майки - 130 лв без значение какво и колко си работила, на каква заплата си се осигуявала и т.н. Само трябва да имаш 6 месеца осигурителен стаж, който не е задължително да е непрекъснат....
Това е само за осигурените. За неосигурените майки, платеното майчинство е 1 година и размерът на месечната помощ е 100 лв.
Цитирай

София

Имаш предвид, дали ще е не една, а две години ли?
Да, ако имаш този тези месеци трудов стаж, би трябвало да го получаваш 2 години.

Поинтересувай се за законите обаче, защото в тази насока се променят доста често.
Цитирай

Вн/Сф

Здравей, Usmivchica !
За да получаваш майчински 130лв в продължение на 2 години трябва да имаш 6 месеца трудов стаж. По принци казват, че може и да е прекъснат (т.е. сумарно), но счетоводителката, която оправя моите документи, ме посъветва да съм на трудов договор последните 6 месеца преди термина, защото после от НОИ правили проблеми при изчисляването на трудовия стаж и съответно при плащането. Така че те съветвам да се консултираш със специалист.
Лека бременност и успех с бюрокрацията! Smile
Цитирай

Все още в къщи, но скоро може и в лудницата

За да се изчисли болничния от 135 дни трябва да се вземе заплатата 6 месеца преди това. Затова се изисква да имаш стаж 6 месеца преди това. Ако те осигуряват на по-ниска заплата и се получи средно дневно възнаграждение по-малко от минималната заплата де получава минимална заплата /в момента 150 лв./
Цитирай

Sofia

за да не пускам друга тема, я ми кажете колко е се заплаща за 1 месец болнични?
Цитирай

Все още в къщи, но скоро може и в лудницата

Ако болничния е за общо заболяване - 80% от средно дневното възнаграждение 6 месеца назад
болничен за бременност и раждане - 90% от средно дневното възнаграждение, ако сумата е по-малко от средно дневната минимална заплата се получава една минимална заплата - 150 лв.
Върху болничните се дължи само здравна осигуровка от работодателя в размер на 4,8% от сумата на болничния и се води за трудов стаж.
Цитирай

Sofia

за да не пускам друга тема, я ми кажете колко е се заплаща за 1 месец болнични?
90% от заплатата, получавана преди това. Спомням си, че получавах почти същите пари, колкото преди да изляза в болнични. Тук вече, сумата зависи от размера на заплатата ти.
Цитирай

София

Да попитам и аз. Знае ли някой в какъв срок НОИ изплащат болничните, след като е подадено искане към тях? Става въпрос за обикновените болнични и за този, който се издава 45 дни преди раждане. И още, 45-дневният кога го изплащат - като го получат, като изминат тези 45 дни, след това или на части?
Цитирай

Пловдив

Щом си студентка значи ще получаваш две години майчинство. Поне преди беше така. На редовните студенти не изискват трудов стаж, за да получават майчинство две години. Попитай в учебен отдел в университета където учиш какви документи трябва да представиш. Майчинството ще ти се изплаща от университета.
Цитирай

Сега студентите,ако нямат 6м стаж,ползват 1г майчинство.При мен е така,затова прехвърлих превото на майчинство на мъжа ми (не е необходимо да имате брак,а само с акта за раждане).Аз така или иначе прекъснах,а той работи на друго място на граждански договор.
Цитирай

Sofia

Щом си студентка значи ще получаваш две години майчинство. Поне преди беше така. На редовните студенти не изискват трудов стаж, за да получават майчинство две години. Попитай в учебен отдел в университета където учиш какви документи трябва да представиш. Майчинството ще ти се изплаща от университета.
не, моя университет само здравно ме осигурява. никви болнични никви майчински
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 19 отговора