Кога изтича едно майчинство?

  • 3 137
  • 17
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 10 788
Когато детето навърши 2 годинки или?  newsm78
Защото чух от една позната, че е малко по-късно, някъде след месец или нещо такова, но не съм сигурна.  Rolling Eyes
Правя си тука една сметка... в момента ходим на ясла, и си мисля да изляза на работа по-рано, за да може да взимам заплата и 50% от майчинството - на квартира съм и затова си правя разни сметки, дано не излязат криви.  Sick

# 1
  • Мнения: 6 315
Когато детенце навърши две годинки.

# 2
  • Мнения: 8 505
При навършване на 2 години.

# 3
  • Варна
  • Мнения: 10 788
Ахам... значи са ме подвели и са ми дали грешна информация... newsm78
Ами да си стягам Д-то тогава, че "няма време"!  ooooh!

# 4
  • Мнения: 1 800
90-те дни след майчинството се водят като болничен за раждане, който е 135 дни - 45 дни преди термина и 90 дни след термина. Като изтече болничния - три месеца след раждането, тогава започва да тече 2г майчинство. Значи детето трябва да е на 2 г и 3м, когато майчинството свърши. Не съм сигурна, така мисля.

# 5
  • София
  • Мнения: 48
Майчинството свършва в деня на навършване на две годинки на детенце. Simple Smile

# 6
  • Варна
  • Мнения: 10 788
Ами ако не съм ползвала отпуски докато съм работила преди да изляза в майчинство, кога евентуално бих могла да си ги взема? newsm78

# 7
  • Мнения: 6 315
Ако ще си работиш на същото място можеш да си ги вземеш по всяко време, но ако сменяш работата си, отпуските се губят  Confused.

# 8
  • Мнения: 2 755
Ако ще си работиш на същото място можеш да си ги вземеш по всяко време, но ако сменяш работата си, отпуските се губят  Confused...
Кои отпуски се губят? Ако реша да напусна старата работа, когато детето е навършило 2 години, мисля, че трябва да ми изплатят отпуските за този период ( платеният годишен отпуск за периода на майчинството ). Така ли е или нещо бъркам?  newsm78

# 9
  • Севлиево
  • Мнения: 1 666
Майчинството свършва в деня на навършване на две годинки на детенце. Simple Smile

Така е!

# 10
  • Мнения: 1 616
Ако ще си работиш на същото място можеш да си ги вземеш по всяко време, но ако сменяш работата си, отпуските се губят  Confused...
Кои отпуски се губят? Ако реша да напусна старата работа, когато детето е навършило 2 години, мисля, че трябва да ми изплатят отпуските за този период ( платеният годишен отпуск за периода на майчинството ). Така ли е или нещо бъркам?  newsm78
Тонита, мисля, че си права- доколкото знам, натрупана отпуска от времето на майчинството или трябва да се вземе, или при напускане трябва да се изплатят, но не се губят...

# 11
  • Мнения: 6 315
Кои отпуски се губят? Ако реша да напусна старата работа, когато детето е навършило 2 години, мисля, че трябва да ми изплатят отпуските за този период ( платеният годишен отпуск за периода на майчинството ). Така ли е или нещо бъркам?  newsm78

Така е, но при някои частници нещата стоят така, че каквото си взел - взел и може и да не ти платят и ако не си вземеш отпуската - тя се губи. Ако отидеш при нов работодател без да си си взела отпуската, тя не се прехвърля към него, това имах предвид.

# 12
  • Пловдив
  • Мнения: 1 162
До навършване на 2 години на детето. За това се казва платен отпуск за отглеждане на дете до 2 годишна възраст. А неизползваната отпуска се изплаща във вид на обезщетение по КТ при напущане и няма мърдане, защото в противен случай са лесно уязвими пред ИТ. Нали при напущане ти оформят документите и в тях се посочват изплатените обезщетения. Ако работникът има неизползван отпуск, това лесно може да се проследи във ведомостта за заплати, то той трябва да му се наплати, съответно да се издаде документ за платената сума.  Друг е въпроса, че някъде пишат, че е изплатено такова обезщетение, а в действителност не е така, но тук пък работника трябва да си тваря очите какво подписва, защото ако няма подпис реално не може да се докаже, че действително има изплатено такова обезщетение.

# 13
  • Мнения: 2 755
Кои отпуски се губят? Ако реша да напусна старата работа, когато детето е навършило 2 години, мисля, че трябва да ми изплатят отпуските за този период ( платеният годишен отпуск за периода на майчинството ). Така ли е или нещо бъркам?  newsm78

Така е, но при някои частници нещата стоят така, че каквото си взел - взел и може и да не ти платят и ако не си вземеш отпуската - тя се губи. Ако отидеш при нов работодател без да си си взела отпуската, тя не се прехвърля към него, това имах предвид....
А, частниците, няма какво да ги коментираме. Там КТ за нищо го нямат  #Cussing out

# 14
  • Пловдив
  • Мнения: 1 162
Ами ако не съм ползвала отпуски докато съм работила преди да изляза в майчинство, кога евентуално бих могла да си ги взема? newsm78
Освен, че можеш да ползваш отпуската, която си имала преди да излезеш в майчинство, имаш право и на отпуск за 2-те години през които си била в майчинство. Отпускът за отглеждане на дете до 2 години не отменя годишния платен отпуск по КТ и той ти се трупа за тези 2 години - по 20 р.дни на година, ако не ти се полага по-голям размер в зависимост от условията на труд или ако е уговорен по договор по-голям от 20 дни. Можеш да го ползваш веднага след изтичане на майчинството, но работодателят не е длъжен да ти го разреши.

Общи условия

Активация на акаунт