Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Сдружение "Настоящи и бъдещи майки"
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 150 отговора

София

Мнения: 47
Искам да прехвърля майчинството на мъжа ми след изтичане на 415 дни. Някой знае ли кави документи трябва да подам и къде, какво трябва да направя?

Мерси предварително!
Цитирай

София

Мнения: 1 352
Той работещ по ТД ли е или е безработен?
Цитирай

София

Мнения: 1 352
Ако е работещ по трудов договор и искаш да му прехвърлиш отпуска за гледане на дете до 2 години
Прочети тук Процедура за прехвърляне на майчинството https://docs.google.com/Doc?docid=ddcb5nfm_20cj5k3nct&hl=en
Заявление от бащата до неговия осигурител https://docs.google.com/Doc?docid=ddcb5nfm_458znj62dr&hl=en
Към заявлението се прилагат декларация от майката https://docs.google.com/Doc?docid=ddcb5nfm_458znj62dr&hl=en и справка от работодателя на майката https://docs.google.com/Doc?docid=ddcb5nfm_19g6ngfkdg&hl=en

Декларацията и Справката се попълват в два екземпляра единия се съхранява от работодателя на майката и другия от работодателя на лицето, поело отглеждането на детето.

В НОИ работодателя на бащата трябва да представи Приложение 3 заявление - декларация за изплащане на парично обезщетение за отглеждане на малко дете на основание чл. 53 КСО https://docs.google.com/Doc?docid=ddcb5nfm_64gb4wq7gg&hl=en
Твоя работодател подава в НОИ попълнено от теб Приложение 12 - декларация за промяна на обстоятелствата https://docs.google.com/Doc?docid=ddcb5nfm_84cxc9jtjg&hl=en, в която пишеш че си прехвърлила майчинството и от коя дата.

Ако е безработен може да се включите в Програмата "В подкрепа на майчинството". Необходими документи можеш да видиш във файла в първия пост на тази тема http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=371157.315
Цитирай

София

Мнения: 47
Благодаря за информацията!
Може ли пак да дадете линк към декларацията, която се попълва от майката, защото не е излязла, а се е дублирало заявлението по чл.164.
Благодаря!
Цитирай

София

Мнения: 1 352
Благодаря за информацията!
Може ли пак да дадете линк към декларацията, която се попълва от майката, защото не е излязла, а се е дублирало заявлението по чл.164.
Благодаря!
https://docs.google.com/Doc?docid=ddcb5nfm_2dc6gzvcv&hl=en
Цитирай


Мнения: 24
Здравейте
За първи път пиша и имам следния въпрос.Предстои ми раждане,ще получавам обезщетение от НОИ,защото имам 12 месеца осигурителен стаж.Въпросът е там ,че аз няма да съм по майчинство ,а ще се върна на работа около един месец след раждането.Доколкото знам в такива случаи трябва да получавам 50% от майчинството.Другото нещо е ,че с мъжа ми ще вземем наш близък човек от бюрото по труда да гледа детето.Въпросът ми е в това дали ако наеммем детегледачка по тази програма може да получавам тези 50% от майчинството?Другият ми въпрос е следният-може ли около 1 месец след раждането цялото майчинство да се прехвърли да речем на баба ми,като по този начин получавам цялото майчинство,но аз пак да си наема детегледачка от бюрото по труда,по програмата за подпомогоне отглеждането на деца до 2 година.Предполагам ,че не може,но все пак да попитам.Предварително благодаря
Цитирай

София

Мнения: 1 352
Здравейте
За първи път пиша и имам следния въпрос.Предстои ми раждане,ще получавам обезщетение от НОИ,защото имам 12 месеца осигурителен стаж.Въпросът е там ,че аз няма да съм по майчинство ,а ще се върна на работа около един месец след раждането.Доколкото знам в такива случаи трябва да получавам 50% от майчинството.Другото нещо е ,че с мъжа ми ще вземем наш близък човек от бюрото по труда да гледа детето.Въпросът ми е в това дали ако наеммем детегледачка по тази програма може да получавам тези 50% от майчинството?Другият ми въпрос е следният-може ли около 1 месец след раждането цялото майчинство да се прехвърли да речем на баба ми,като по този начин получавам цялото майчинство,но аз пак да си наема детегледачка от бюрото по труда,по програмата за подпомогоне отглеждането на деца до 2 година.Предполагам ,че не може,но все пак да попитам.Предварително благодаря
Ако се върнеш на работа преди да са изтекли 410 дни отпуск за бременност и раждане ще получаваш само заплатата си, без обезщетения от НОИ. Когато изтекат 410 дни ще започнеш да получаваш 50% от обезщетението за гледане на дете до 2 години.
Отпускът за бременност и раждане в размер на 410 дни може да се прехвърли единствено на бащата и то след навършване на 6-месечна възраст на детето.
След изтичане на 410 дни отпуск за бременност и раждане може да се прехвърлите отпускът за гледане на дете до 2 години на работещ по ТД баща, баба или дядо или да се включите в Програмата "В подкрепа на майчинството".
Цитирай


Мнения: 24
Много благодаря за пояснението
Цитирай

Русе

Мнения: 200
Привет, ще използвам темата да попитам: Неплатеният отпуск 6м за дете до 8г, може ли да се прехвърля и той? В смисъл такъв, ако бабата, на която е прехвърлено майчинството до 2г. въраст на детето, след него може ли да е още 6м в неплатен отпуск?
Цитирай

София

Мнения: 1 352
Привет, ще използвам темата да попитам: Неплатеният отпуск 6м за дете до 8г, може ли да се прехвърля и той? В смисъл такъв, ако бабата, на която е прехвърлено майчинството до 2г. въраст на детето, след него може ли да е още 6м в неплатен отпуск?
Не може, право на такъв отпуск имат само майката и бащата на детето, ако работят по трудово правоотношение.
Цитирай


Мнения: 20
Здравейте
Сигурно сте го обсъждали по-рано някъде, но не можах да намеря..
Предстои ми връщане на работа към края на лятото. Тогава детето ще е тъкмо навършило 1 година. Въпроса ми е.. може ли майка ми да го гледа и евентуално какво би получавала? Тя не е пенсионерка, работи си на трудов договор, но може би ще напусне.. И също така, аз ще получавам ли 50 % обезщетение?
Благодаря предварително.
Цитирай

София

Мнения: 1 352
Здравейте
Сигурно сте го обсъждали по-рано някъде, но не можах да намеря..
Предстои ми връщане на работа към края на лятото. Тогава детето ще е тъкмо навършило 1 година. Въпроса ми е.. може ли майка ми да го гледа и евентуално какво би получавала? Тя не е пенсионерка, работи си на трудов договор, но може би ще напусне.. И също така, аз ще получавам ли 50 % обезщетение?
Благодаря предварително.
След като майка ти работи по трудов договор може да и прехвърлиш отпускът за гледане на дете до 2 години /след изтичане на 410 дни отпуск за бременност и раждане/. Ще получава обезщетение в размер на 240 лв. за 2009 г.
Ако напусне може да подадете документи за програмата в "Подкрепа на майчинството", пак след изтичане на отпускът за бременност и раждане в размер на 410 дни. При нея отглеждането на детето се поема от безработно лице или пенсионер. Заплащането тази година е 240 лв, като върху него има осигуровки и данъци и чисто детегледачката получава около 190 лв. Повече за програмата може да прочетеш тук http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=371157.405
Ако прехвърлиш майчинството или се включите в Програмата няма да получаваш 50% от обезщетението за гледане на дете.
Цитирай

София, Сливен

Мнения: 41
Аз искам да попитам как след 6 месец да прехвърля майчинството на съпруга ми? Работи на ТД, осигурен е на реална заплата, държавен служител е.
Цитирай

София

Мнения: 1 352
Аз искам да попитам как след 6 месец да прехвърля майчинството на съпруга ми? Работи на ТД, осигурен е на реална заплата, държавен служител е.
Със съгласието на майката след навършване на 6-месечна възраст на детето бащата може да ползва вместо нея отпуск за остатъка до 410 дни.
За времето, през което бащата ползва този отпуск, отпускът за бременност и раждане на майката се прекъсва.
Отпускът се ползва от бащата въз основа на писмено заявление https://docs.google.com/Doc?docid=ddcb5nfm_91hts6x9f9&hl=en , към което се прилагат акт за раждане на детето и декларация съгласно приложение № 8 от Наредбата за работното време почивките и отпуските https://docs.google.com/Doc?docid=ddcb5nfm_93223d76cf&hl=en .
Майката има право по всяко време да оттегли даденото от нея съгласие по за ползване на този отпуск от бащата с писмено заявление до предприятието, в което работи, и до предприятието, в което работи бащата, и да продължи да ползва лично отпуска за бременност и раждане.
Бащата също може да прекрати ползването на отпуска с писмено заявление до предприятието, в което работи.
Отпускът се прекратява, когато:
1.   бащата е лишен от родителски права или неговите родителски права са ограничени по установен ред;
2.   детето бъде дадено за осиновяване;
3.   детето бъде настанено в детско заведение на пълна държавна издръжка;
4.   детето бъде настанено по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето;
5.   майката продължи лично да ползва отпуска по чл. 163, ал.1 от КТ;
6.   детето почине;
7.   осиновяването бъде прекратено от съда;
8.   трудовото правоотношение на майката (бъде прекратено.
Ползването на този отпуск от бащата не се прекратява, когато майката ползва друг вид отпуск

Документи, който трябва да се представят в НОИ от работодателя за получаване на обезщетение при раждане на дете след навършване на 6-месечна възраст на  детето за остатъка до 410 календарни дни
-   Молба-декларация, попълнена от бащата(образец, приложение №14 към НИИПОПДОО) https://docs.google.com/Doc?docid=dgnw5jzf_1f2pb75fr&hl=en
-   Заповед за разрешаване на отпуск (заверено копие от работодателя)
-   Удостоверение за раждане (заверено копие от работодателя)
-   Декларация за изплащане на обезщетението, приложение № 7 от наредбата/ако за първи път бащата получава обезщетение от НОИ/ https://docs.google.com/Doc?docid=ddcb5nfm_86gp4fmrgh&hl=en
Цитирай

София

Мнения: 3 334
в тази връзка да попитам - може ли да се прехвърли майчинство на прабаба на детото, която е пенсионер или само до бабата се стига
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 150 отговора