А как се справяте...

  • 2 352
  • 31
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 12 051
Просто не се обиждам. Всеки опитал се да ме обиди, очевидно изпитва лоши чувства към себе си, а не към мен. Ако е близък мога само да го съжаля и утеша, защото да мразиш себе си толкова, че да нападаш най- близките е ужасно състояние, което търси подкрепа и любов. Това не означава, че бих търпяла кротко агресивния човек. Ще обясня, че не приемам подобно отношение, ще се опитам да помогна, а ако не стане- червен картон.
Страхотно! Невероятно! Абсолютно вярно. Само да му стигне енергията на човек и за него си, и за другите, защото не можеш да покажеш червен картон на родителите си. Но ако знаеш, че обидите, дето ти ги нанасят, са от болка, от страх - ще можеш да им прощаваш, отново и отново. На беззащитния си го изкарваме, когато сме наранени и не можем да понесем болката, а нашите деца са беззащитни.
Червен картон можеш да дадеш на всеки, защото червен картон означава да отстраниш някого от мача,  до следващата среща, не завинаги. До тогава, а често и до половин един- час човекът няма да е така разпален и ще е преосмислил някои елементи от поведението си. Това исках да кажа.
Иначе, дори и най- близките би трябвало да се научат да изразяват претенциите или чувствата си по цивилизован, неагресивен начин. В крайна сметка, всеки се простира според допуснатото от другите и ако му бъде обяснено спокойно, че поведението му е неприемливо и наранява, рано или късно ще го разбере. Сред най- близките много често се върти една и съща плоча- обиждащите са едни и същи, страдащите също. Просто някой трябва да промени с уравновесено поведение сценария, защото в противен случай тази пиеса няма да слезе никога от семейната сцена.

# 16
  • Мнения: 15
Просто не се обиждам. Всеки опитал се да ме обиди, очевидно изпитва лоши чувства към себе си, а не към мен. Ако е близък мога само да го съжаля и утеша, защото да мразиш себе си толкова, че да нападаш най- близките е ужасно състояние, което търси подкрепа и любов. Това не означава, че бих търпяла кротко агресивния човек. Ще обясня, че не приемам подобно отношение, ще се опитам да помогна, а ако не стане- червен картон.
Страхотно! Невероятно! Абсолютно вярно. Само да му стигне енергията на човек и за него си, и за другите, защото не можеш да покажеш червен картон на родителите си. Но ако знаеш, че обидите, дето ти ги нанасят, са от болка, от страх - ще можеш да им прощаваш, отново и отново. ВСИЧКО ВСЕ ПАК СИ ИМА ГРАНИЦИ.

   

# 17
  • Мнения: 1 364
Казвам им как се чувствам, дори и да не променя нещата, поне ми олеква и няма после, ама аз ако знаех ... С всички близки хора постъпвам така.

 Hug

# 18
  • Мнения: 1 470
Момичета,благодаря ви че ме изтърпяхте!!!И за съветите!!!Благодаря!!!


Нашите не са агресивни,не обиждат директно...Но...Цялото им отношение обижда...С годините се трупа...Никога не са били доволни от постъпките ми...Когато се ожених-защо?!Когато родих първият-истерия...Вторият-истерия...Третият им бе съобщен по телефона,след което затворих-не исках да слушам поредното олеле,малеле...Живеем самостоятелно,оправяме се сами с мъж ми,не разчитам за нищо на тях,и въпреки всичко постоянно ми натякват колко съм неспособна да се оправя с живота си...Аз нали си го харесвам?!Не могат ли поне веднъж да се зарадват на моето щастие?!

Поводът за темата беше,че ме поканиха...Може би ще разберете по-късно...Хората които ме поканиха...Аз много ги обикнах последните два-три месеца,и много ги уважавам за това което са правили,правят а и като гледам няма да се откажат лесно...Но не очаквах такъв жест...Може би друг път ще  обясня точно случаят...

Отидох при майка да и споделя...Бях в еуфория...Исках да я зарадвам,да и покажа че нещата които правя не са безмисленни,и хората ме уважават заради това...А тя...Въобще не пожела да ми обърне внимание...Гледала си филм-някаква сапунка...Дори не ме погледна...Все едно...Онази простотия беше по важна от това което има нужда да и сподели дъщеря и...

Отстрани изглежда може би твърде незначително...Но аз го почувствах като капката която преля чашата...

# 19
  • Мнения: 194
Червена шапчице, приеми, че са просто такива и не се огорчавай.

Знам, че има защо, но никой не си избира родителите.

Не се карай с тях, за да ти е чиста съвестта Wink Hug

# 20
  • София
  • Мнения: 12 051
Червена шапчице Има няколко поколения, като това на родителите ти, които са възпитани в идеята, че критиките водят към прогрес, а похвалите разглезват и пречат на детето да се развива. Прилагайки този подход и към своите деца те са убедени, че го правят за добро и много пъти се оливат в желанието детето да прави/има най- доброто. Най- доброто не съществува, по не на земята, и винаги има какво повече да се желае, и винаги има недоволство.
Според мен, можеш да и обясниш, но спокойно и без обвинения, че цениш желанието и да получиш най- доброто, и да постигнеш много, но ти имаш нужда от подкрепа, разбиране и положителни реакции. Не е лошо, да подчертаеш няколко пъти, че я обичаш и не я обвиняваш.
Родителите лесно могат да се почувстват /почувстваме/ виновни, защото не само искаме, но и се чувстваме длъжни да сме безгрешни спрямо децата. Всяка критика по тази линия удря право в най- слабото място и малко родители могат спокойно да помислят и да се коригират. Така, че може и да пожелае да те разбере, но поне на теб ще ти олекни. Лично за мен, разговорите с най- близките са по- добро решение от недомлъвките. А и ти не приемай лично отношението им- те са отгледани така и така разбират правилното поведение на добрия родител.
Казвам всичко това с уговорката, че това е мое лично мнение на база на твоя пост и е само една идея за възможно решение. Не съм семеен терапевт, не съм и никакъв друг психотерапевт.
Вярвам, че ще намериш добро решение и положението ще се подобри.  Hug

# 21
  • Мнения: 431
С игнор се справям. Не споделям НИЩО лично, нито добро, нито лошо. Не се доказвам, не искам одобрение, приела съм да съм черната овца. Не се насилвам да прощавам, да съм добра, да съм ценна в нечии очи. Изпитвам само съжаление, като към нещастни болни хора.  Simple Smile Само това мога да те посъветвам - да се откъснеш емоционално и да се опиташ да пораснеш. Нужното ти одобрение няма да получиш така или иначе, грижи се за себе си.

# 22
  • Мнения: 2 018
Който и да ме е обидил, независимо близки или не се опитвам да го разбера като човек, защо така е постъпил. Изходната ми позиция е че хората не са идеални и сигурно човека изпитва вътрешен дискомфорт за да се опита да нарани когото и да е. Намеря ли отговор, прошката идва от самосебе си. А по този начин и мира в душата ти. За жалост отсрещния си е все същия човек със своя проблем и може да продължи да се опитва да наранява /съзнателно или не/, но аз знам причината и не му се обиждам, а се опитвам да му помогна.

# 23
  • Мнения: 502

  Да,прощавай. Така най-бързо олеква. Шапчице  Hug.

# 24
  • Чикаго / София
  • Мнения: 3 636
Избягах надалеч. Сега тук ми е много добре. Не се натоварвам излишно с кой какво казал и как реагирал. Чувствам се свободна и лесно прощавам, и забравям като не ги виждам често. 

# 25
  • Мнения: 3
Цял живот не се почувствах обичано дете.Майка ми обичаше преди всичко себе си.Дълги години не казах майко.Дълбоко ,дълбоко седи една обида...така ще си и остане ,защото майка ми почина..
Аз все още си мисля,че бях добър син....

# 26
  • Мнения: 593
Избягах надалеч. Сега тук ми е много добре. Не се натоварвам излишно с кой какво казал и как реагирал. Чувствам се свободна и лесно прощавам, и забравям като не ги виждам често. 

И аз избягах.

# 27
  • Мнения: 1 470
Цял живот не се почувствах обичано дете.Майка ми обичаше преди всичко себе си.Дълги години не казах майко.Дълбоко ,дълбоко седи една обида...така ще си и остане ,защото майка ми почина..
Аз все още си мисля,че бях добър син....
Ех,това съвсем ме натъжи...Докато са живи,все може да се оправят нещата...Но после ще ми тежи още повече,предполагам...

Не я потърсих тези дни,но ти ме накара да преглътна отново,и май ще се пробвам пак... Crazy Hug

# 28
  • Мнения: 13 512
приеми,че животът е игра  и че те в момента играят тази роля. По-лесно е, отколкото да влизаш в обяснения с тях или да таиш лоши чувства. Постави се на тяхно място, опитай се да разбереш защо го правят, какво им липсва.
Аз много си улесних живота откакто спрях да обръщам внимание на такива неща.
Може би съдбата ти изпраща този урок, за да си вземеш поука, приеми го като изпитание.

# 29
  • Мнения: 505
С риск да се повторя,  Hug на Бояна. 

Общи условия

Активация на акаунт