Рецепти от Израел и приятели... ІІ част

  • 60 944
  • 168
  •   1
Отговори
# 60
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Съничка, за първата рецепта (на кюфтенцата от праз) - по сайта разбирам, че е от наша съфорумка - Габи  Grinning
А иначе - ние тъкмо гледаме едно предаване за рецепти и направиха много хубав хумус и тхина, като я качат в нета, ще видя дали не е подходяща и за тази тема  Peace

Карол, много ме зарадва появата ти     bouquet  (и ме разсмя разказът ти)  Grinning

Мога ли да поседна при вас? Няма да досаждам   Hug

dessi71,
не само, че можеш, ами и ще те почерпя  Wink



Това са угиот-шошаним - сладките като розички, за които бях давала рецепта преди време. По-белички са от снимката, но тук вече се стъмва и за това... До сега правех само варианта с портокаловия сок, но този път се пробвах с млечния вариант  Grinning
П.П. Намалих маслото в рецептата им на 150 гр, защото не ми звучеше логично 200 гр маргарин да отговарят на 200 гр масло (нали маргаринът е с по-ниска масленост?!). Доволна съм от резултата!

По-голямата снимка е тук: http://www.snimka.bg/photo.php?photo_id=12296225

Последна редакция: сб, 16 май 2009, 13:03 от Mentha

# 61
  • Мнения: 310
Ментичка надявам се да е подхдяща рецептата за хумус и тхина която споменаваш, яла съм такова нещо донесено от Израел и мнооого ми хареса, а сега знам от къде мога да си купя тхина остава да намеря хумус и да се опитам да го направя /може би по пазарите има хумус не съм ходила скоро/. И за това много се зарадвах като намерих тази рецепта. Струва ми се, че ще се получи.

А рецептата за кюфтенцата от праз ми се стори интересна не знам дали ги приготвяте наистина при вас, някой ден като имам повече време ще се опитам да ги направя.

Иначе попаднах и на друга рецепта за куббе в която пък всички продукти които сте дали /булгура, мляното месо подправките/ се смесват се оформят кюфтенца които се пържат докато хванат коричка/.

/А как попаднах на тези рецепти написах в търсачката "вода на иврит" и излезнаха интересни неща/

# 62
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Suni4ka, хумусът го имат за трудоемък за приготвяне и за това купуват - или от супера  Laughing, или от заведения - наричат се хумусия, където е на място пресован и пресен, без консерванти; има хумусиот (заведения за хумус) с утвърдено име  Peace Докато тхина-та си я правят вкъщи (разбира се, и тхина продават, но домашната е най-вкусна). Празът е много използван тук, в миналата тема и Maly беше публикувала рецепта за кюфтенцата от праз на сефарадските евреи (фритикас ди прас) - трудно е да се каже кое и до колко е популярно, защото местната кухня е много разнообразна и с международни влияния  Grinning На мен много ми харесва това - във всеки ден от седмицата можеш да ядеш ястие от различна точка на света, което се приготвя в една или друга общност  Hug

Като продължение - обясних за сместа от ориз Басмати и див ориз, който се поднася със зеленчукова смес, която много наподобява гювеч; ето и начинът на приготвяне:

Зеленчукова смес за ориз (прилича на гювеч - без месо)

Продукти:

½ чаша олио (120 мл)
2-3 глави лук, нарязани на едро
250 гр зелен фасул
2 червени чушки, нарязани на квадратчета (3-4 см)
½ зелена люта чушка (аз не слагам, нямам никаква поносимост към люто, но мъжът ми си добавя лют пипер на готовото ястие)
5-6 скалидки чесън, нарязани на половинки
½ тиква – от дългия вид, като цигулки (тук не ги наричат тиква, далорит им казват)
-   това е около ½ кг, нарязваме я също на кубчета (3-4 см)
2 зукини (тъмно-зелените тиквички) – разрязваме ги по дължина на 4, после по средата, те са нежни, не трябва да са нарязани на дребно
½ патладжан (ако е голям, ако е от мъничките – може и 1 цял; нарязан на кубчета - 3-4 см)
2 картофа, нарязани на кубчета - 3-4 см
2 обелени домата
3 ч.л. сол
1 с.л. захар
Черен пипер на вкус (аз слагам и магданоз, но не е по рецепта)
1 с.л. доматено пюре
1 и ½ ч.ч. вода

За поръсване:
Запържваме 1 ч.ч. белени тиквени семки в около 30 гр масло, подправяме със сол ичерен пипер

Начин на приготовление:
Готвенето малко се различава, защото първо се запържват зеленчуците в голям тиган, като се слагат един по един в следния ред: лук, зелен фасул, чушки и чесън, тиква, зукини, патладжан. Слагаме ги през 3-4 минути, така че да получат лек загар в тигана, а накрая прибавяме картофите и доматите. Аз на този етап нямам място в тигана и картофите ги правя отделно. Подправяме, добавяме доматеното пюре и водата, и оставяме да се задуши (да заври водата и още ½ час на тих огън). Опитваме - ако е кисело, добавяме още малко захар и пренасяме в тавичка, слагаме в предварително загрята фурна на 190оС (да не забравите да изсипете и соса – целият вкус е в него). Печем до 40 минути, докато картофите са готови. Сервираме върху ориз, поръсваме с тиквените семки.

Тиквата е от този сорт:

Това е по-вкусният вариант на гювеча, иначе в ИЗраел правят румънски гювеч, който не може да стъпи на бобчето на българския. Румънският гъвеч изглежда така: http://www.mathamim.co.il/books/BooksSubview.asp?key=316

А това по-горе, което написах, е ястие от един кибуц - кибуц Сарид, което приготвят в „Орна и Ела” и една от най-вкусните им порции. Те не го наричат гювеч (или гивеч, както казват израелците), явно - за да не се бърка с румънския гювеч, асоциацията си е моя  Grinning

Аз отивам да готвя   chef

# 63
  • Мнения: 310
Ментичка този гювеч изглежда убийствено.

Като видях тази тиква, яла съм супа с тиква и други зеленчуци /картоф морков черен пипер и не помня още какво/ и кус кус ама вашия кус кус който тук в бг мисля че го няма.

Забелязала съм, че  в израелската кухня много се използва черен пипер и чесън /за чесъна сте улеснени имате си го нарязан на дребничко в кутийки готов за употреба/.

Като каза, че всеки ден може да ядете ястие от различна точка на света - вчера прочетох, че израелската кухня е най-разнообразната и вкусна в целия свят.

# 64
  • София
  • Мнения: 17 592
Мен хич не ме бива в кухнята, но се записвам тук да гледам вкусотии... пък ще видим кога и дали ще се престраша...

# 65
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Съничка, къде си го прочела това?  Flutter Е, такъв комплимент не бях чувала...  Grinning

Много ти е правилно наблюдението за използването на чесън и черен пипер  Peace При първата манджа, сготвена от половинката (вече не помня какво беше), направо ми лютеше и ми сълзяха очите, а единствените подправки, които беше използвал бяха чесън и черен пипер (обаче представи си в какви количества  Laughing). А сега вече не ми прави впечатление  Grinning

И чесъна на "порцийки" го използвам и аз като готвя, голямо удобство е, наистина  Grinning Намерих една реклама, в която се вижда за какво става дума:

http://www.dorot.co.il/_Uploads/226sainsburysad(1).JPG  thumbsup


В Израел има марокански кускус, а това, което продават в Бг, тук се нарича птитим, ставало е дума в предната тема  Peace
Аз не обичам кускус, но зная как се прави този вариант, за който споменаваш, с тиквата... По-нататък може би ще дам рецептата, по която го приготвяме с мъжа ми (правим рядко и само за гости, иначе не се изяжда)
"Оранжевата супа" с тиква също е в предната тема, тя се яде наесен  Grinning

katiABV, дано ти е интересно при нас    bouquet

Последна редакция: нд, 17 май 2009, 14:00 от Mentha

# 66
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Колебах се дали да дам рецептата за това ястие, защото си е френска кухня, даже е некашерна рецепта, но откакто съм я научила само по нея приготвям пиле с картофи, така че мога да я препоръчам... Имам я от израелска книга за френска кухня (на Аарони), в която има доста сполучливи рецепти... Peace

Пиле с картофи и цели скалидки чесън - или как френската кухня ни покори  Mr. Green


(извинявам се за несполучливата снимка, на живо изглежда по-апетитно...)

Продукти:
 - аз променям малко пропорциите, правя на око, но давам рецептата, както си е по книга
1 пиле, разделено на 6 части (води се за 6 порции...)
6 с.л. зехтин
24 скалидки чесън (това е около 2 глави чесън)
12 неголеми картофа, обелени и нарязани на едро
3 стръка мащерка
1 клонче розмарин
сол и черен пипер на вкус (върви повечко да се сложи)
1/2 ч.ч. бяло сухо вино (правила съм го със всякакви видове вина, каквото ми се намира вкъщи, последното беше с червено кабарне совиньон)
50 гр масло, нарязано на малки кубчета

Приготовление:
1) Затопляме на котлона в голям, тежък тиган олиото и запървжваме в него пилето, разделено на порции - около 5 минути, докато добие загар
2) Добавяме чесъна и картофите (картофите при мен получават загар в отделен тиган, а после ги слагам при пилето), след това - мащерката и розмарина, сол и черен пипер, разбъркваме и оставяме да се запържат леко - 10тина минути, разбъркваме така, че всички продукти да получат загар. Ако сме ги правили в отделни съдове, трябва да ги смесим или да разпределим виното в двата тигана. Прибавяме виното и оставяме да заври, след което изключваме котлона.
3) Затопляме фурната на 180о, пренасяме картофите с пилето в тавичка или друг огнеопорен съд, поръсваме отгоре кубчетата масло и печем около час - от време на време трябва да се обръща/разбърква и да се залива със соса. Изваждаме от фурната, когато картофите са готови  Peace

На нас ни остава от пилешкото, а чесънът и картофите се изяждат бързо. За останалото пиле приготвям допълнителна гарнитура (пр. гъби с лук или с ориз) и така го дояждаме на следващия ден...

# 67
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
 Embarassed Здравейте
Тук преди няколко дни имаше празник и за този празник ние правихме пойке.Готви се в нещо наподобяващо нашите менци,но е от чугун и е страшно тежко.Ние използвахме пилешки бутчета.


Ето и съдържанието:

6 пил.бутчета (цели с плешката)
2-3 батата
3-4 картофа
4-5 големи моркова
1 консерва с гъби
десетина куббе
2 ч.ч ориз
подправки на вкус
мед 100-150 гр.
1л.кока кола

Слага се пойке-то на жарта за десетина минути да се сгорещи след което се изсипва месото да се запържи леко.Прибавяме всички зеленчуци,куббе-то, подправките,меда изспиваме колата и добавяме вода.Всичко това се остава да се задуши за около 1,30 часа докато омекне всичко (зависи от силата на огъня)Прибавя се ориза и се оставя да ври докато се развие ...
Извинете ме за лошото обяснение,но вие имате голямо въображение и ще ме разберете  Embarassed
 

# 68
  • Мнения: 310
Ментичка ето тук го прочетох http://knigibg.com/book_inside.php?book_id=1616
А също в едно предаване за Израел в един туристически тв канал няколко пъти показваха храната и обясняваха колко вкусна е и колко разнообразна  Peace

# 69
  • Мнения: 1 263
Здравейте, момичета и дядо Хаджия!  Hug
Със тази рецепта за пилафа получих силно главоболие в опитите си да опиша вида масло, което използват.  ooooh!
Казва се стаковутиро (στακοβούτυρο) и се произвежда само на остров Крит. Приготвя се от каймака на овче и козе мляко. Оставя се  няколко дни на хладно, след това на слаб огън към него се прибавя малко количество брашно, което спомага за отделянето на мазнината от протеините. Мазната част се нарича стаковутиро, а протеините стака. Ето една снимка на стака.
                                                               
Цитат на: basis
... пилаф по гръцки...

Продукти:
1  пиле  (за предпочитане домашна кокошка)
1 кг. агнешко месо (може и козешко)
0.5 кг ориз
3-4 суп. лъж. овче (или козе) масло (стаковутиро)
1/2 чаша прясно изцеден лимонов сок
сол на вкус

Може да се приготви и с краве масло, но вкусът определено е различен.
Mentha, Boryana, предложените от вас ястия изглеждат много апетитно!  Peace
Mentha, гръцкото дзадзики (Τζατζίκι) не се различава по нищо от нашата българска салата "Снежанка".   
                                                                                                                                                                         

Последна редакция: пн, 18 май 2009, 19:05 от basis

# 70
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
Цитат
Mentha, гръцкото дзадзики (Τζατζίκι) не се различава по нищо от нашата българска салата "Снежанка".   
И аз се опитах да убедя мъжо,но той не е съгласен с мен...Липсва ми пита гироз и суфлакито  Cry

# 71
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Mentha, гръцкото дзадзики (Τζατζίκι) не се различава по нищо от нашата българска салата "Снежанка".                                     

Basis, тук го продават в няколко варианта... Аз си правя вкъщи, но от време на време купувам готово и съм ги разучила  Mr. Green

Има едно, в което слагат кисела сметана и докарват приятен вкус, а последно открих едно дзадзики (в Израел му казват цизики, иди, им обяснявай, че "ц" и гръцки не звучат заедно  Laughing) - от лабане - което е като цедено кисело мляко, но толкова цедено, че става като крем, направо сирене си се води - е, това се оказа страшна комбинация, много ми хареса  Grinning Има и други, и за пиене, пак е надписано като дзадзики  Grinning
И таратор правят, но му казват супа от йогурт (марак йогурт)  Crazy

А във всяко кафене има гръцка салата - домати, краставици  и лук, маслини каламата и парче сирене, което тук наричат българско сирене, т.е. саламурено...
И още нещо - виж какво кисело мляко купувам: http://media.snimka.bg/3068/012391980.jpg  Grinning
Пише, че е гръцко автентично, има 8% масленост, на вкус - невероятно!

Борянче,   bouquet  chef Hug

Последна редакция: ср, 20 май 2009, 19:26 от Mentha

# 72
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Соленки, които продават и в България, но в Израел се водят донесени от мароканците.

Казват им ориенталски гевречета, гевречета със сусам  Grinning (угиот мизрахиот/ угиот каах сумсум)



Рецептата е за около 70-80 гевречета, аз правя половин доза  Peace

Продукти:
1 кг брашно
1/2 п. пресна мая (25 гр) - за тази рецепта в Из има мая, която е много подходяща - на зрънца, вместо стандартната на кубче (но и с нея става)
1 пакетче бакпулвер (10 гр)
2 п. маргарин (2Х200 гр = общо 400 гр) - разтопен, изстинал  Peace
1 и 1/4 ч.ч. вода - около 300 мл или малко повече, ако тестото стане сухо и не става еднородна смес
1 с.л. сол

сусам и яйце за намазване

Приготовление:
1) В купа смесваме брашното с бакпулвера и маята
2) Прибавяме водата, размесваме с ръка и добавяме марагарина и солта. Меси се само на ръка и не много! (само колкото да се получи тесто).
3) Покрива се с найлон плътно, за да не съхне и се оставя да втаса леко около час.
4) Откъсваме малко топче от тестото, с ръка го правим на тънка пръчица и слепваме двата края, за да се получи малко геврече.
Потапяме го от едната страна в яйце, разбито с малко вода, след това го поставяме в сусам и от там - направо в тавата, върху хартия за печене, като сусамовата страна е отгоре.
5) Пече се в предварително загрята фурна на 180о около 25 до 30 минути. (25 стигат)
След като изстинат, се местят в кутия за сладки, плътно се затварят и се крият от крадци  Mr. Green

Моите са тук: http://www.snimka.bg/album.php?album_id=350402&pid=12392060


Има и видео как се приготвят, но е на иврит...
http://www.reshet.tv/video.aspx?video_id=14975

П.П. Ако ги обичате по-соленички, по-добре да добавите сол в сусама за покритието, отколкото в тестото, за да не повлияе и без това малкото набухване   Wink

# 73
  • Мнения: 1 263
Гръцката салата в Гърция се води селска салата (Χωριάτικη σαλάτα).
Продукти:
      4 домата
      1 краставица
      1 средно голяма глава лук
      1 зелен пипер
      150 гр. сирене тип фета
      малко количество черни маслини
      ½ ч.ч. зехтин
      малко риган
      сол
Мисля, че различното от българската подобна салата е вида сирене. Фета е сирене от овче и козе мляко и има по-различен вкус от кравето .
                                                                                               
Мента, обичам само краве кисело мляко, овчето ми идва много мазно. Показаното от теб на снимката краве ли е ?  Wink 
Гирос (γύρος) или сувлаки(Σουβλάκι) е всъщност пита с нарязано на тънки резени свинско, домат, лук, пържени картофи и тадзики (или гъсто кис. мляко), подобно е на дюнерите.  Апетитно е, но гледам по-рядко да ям, защото съдържа много калории.  Crazy   
                                                                                         
Ето едно линкче, където може да видите какво се яде по типичните гръцки ресторантчета.
http://www.greek-islands.us/greek-recipes/
Вчера по телевизията даваха как се прави фалафел, мисля и аз да опитам скоро. Може ли да ми дадете точната рецепта?

# 74
  • Мнения: 2
Прекрасно !Много благодаря!Обожавам сефарадската кухня !И ще опитам да сготвя по -лесничките неща! Grinning  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт