Плодове и зеленчуци съдържащи желязо?

  • 11 972
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 290
Освен спанака и копривата за които напоследък се тврди, че не съдържат желязо, знам, че има и в капините.

 newsm78 Ако някой може да ме осветли в кои други плодове и зеленчуци се съдържа то - ще съм изключително благодарна  Hug

# 1
  • Мнения: 6 315
Виж тези линкове (обаче са на английски) : http://www.vrg.org/nutrition/iron.htm#table1 и тук: http://www.askdrsears.com/html/4/T043100.asp

# 2
  • Мнения: 3 927
В кърменето има доста темички, засягащи въпроса.......ако ти се търси Simple Smile

# 3
  • София
  • Мнения: 2 181
а ми моята докторка казва в "червените неща"-телешко месо.червено цвекло.капия и т.н.(за тези неща се сещам в момента)
също така в елдата.

# 4
  • Мнения: 1 269
Освен спанака и копривата за които напоследък се тврди, че не съдържат желязо, знам, че има и в капините.

 newsm78 Ако някой може да ме осветли в кои други плодове и зеленчуци се съдържа то - ще съм изключително благодарна  Hug
Аз в пуберитета имах желязо-дефицитна анемия и ме караха да ям печени червени чушки, черен дроб алангре, салати със суров спанак, попарена коприва орехи, лимон. Капините , брусниците и боровинките също ми ги препоръчваха. Интересното беше, че трябваше да намаля прясното мляко, защото пречело на усвояването на желязото в организма. Белият хляб трябваше да се замени с пълнозърнест, и по една чаша домашно червено вино всяка вечер ми беше предписано. Simple Smile

# 5
  • Мнения: 5 183
аз знам 4е за доброто усвояване на желязото е необходим и Вит. С, т.е. не само консумация на богати на желязо храни, а и такива, богати на Витамин С. На майка ми, например, преди време и предписаха лекартсво, което е всъщност комбинация на желязо с Витамин С.
Така 4е хапвайте си 4ервено месце, спанак, дроб и т.н., но с 4аша портокалов сок, например /за Вит. С/.

# 6
  • Мнения: 3 251
а ми моята докторка казва в "червените неща"-телешко месо
Хи-хи, galq4 ,това не е брано,ами драно-както вика мъжа ми,ама пак за плод минава при него де! Laughing
Иначе по темата по време на бременноста с малкия трябваше ежедневно в менюто ми да има дроб-какъвто и да е , лимон и пиперка-печена,сурова /по лекарски съвет/.

# 7
Магданоз (с лимонче, както са писали по-горе мамите)

# 8
  • Варна
  • Мнения: 4 818
И без кафе след хранене до 1 час, понеже възпрепятствало усвояването на желязото от погълната храна. Тъй ми каза някоъ, не помня кога.  Blush

# 9
  • Мнения: 3 927
Ето малко достоверно инфо:

Желязото подпомага растежа, увеличава съпротивителните сили на организма, предпазва от анемия, вузстановява добрия тонус на кожата.
Желязото от животинските продукти се абсорбира по-добре от това в растенията. Усвояването на желязото може да бъде подобрено чрез:
1. приемане на храни, богати на вит. С, когато се храним с богати на желязо продукти;
2. гответе в железни тебджери и тигани;
3. избягвайте кофеина, тъй като той намалява абсорбацията на желязо;

Естествени източници са:
свински черен дроб, говежди бъбреци, сърце и черен дроб, червено месо, пилешки бутчета, печена пъстърва, стриди, спагети, овес, пълнозърнест хляб, брашно, овесено брашно, нишесте, жълтък, сушени праскови, сини сливи, кайсии, фурми, ядки, слънчогледови семки, фасул, зелен грах, аспержи, спанак, коприва, ряпа, доматен сок, кокосово масло, меласа.

Прекалено високи дози могат да нявредят на организма......

....нанатък пише за загубата на желязо при жените и други работи, но немам време да пиша толкова дълго, прощавайте.......

Общи условия

Активация на акаунт