«абравена парола?
или
–егистрирай се јктиваци€ на акаунт

≈л. поща с ко€то се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

ƒа ѕопълнете формата за регистраци€ Ќе ѕродължете с Facebook регистраци€та

ърмене
0 ѕотребители и 1 √ост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 507 отговора

Ѕургас

ћнени€: 2 223
“ема за обсъждане на начина на захранване:  аква храна, кога, по колко и как?
¬сички мами, които имат желание да сподел€т сво€ начин на захранване с подробности са добре дошли, както разбира се и всички, на които им предстои това "страшно" начинание.

≈то ги и нашите стари теми:

ѕримерна схема за захранване
ѕримерна схема за захранване 2
ѕримерна схема за захранване 3
ѕримерна схема за захранване 4
ѕримерна схема за захранване 5
ѕримерна схема за захранване 6
ѕримерна схема за захранване 7
ѕримерна схема за захранване 8
ѕримерна схема за захранване 9
ѕримерна схема за захранване 10
ѕримерна схема за захранване 11
ѕримерна схема за захранване 12
ѕримерна схема за захранване 13
ѕримерна схема за захранване 14

"»стината е, че н€ма универсална схема, ко€то да е подход€ща за всички бебета и майките им. Ќ€кои майки решават да започнат захранването с каша, други - със зеленчуково пюре, трети - с плодово пюре... Ќай-общо - не се започва захранване със сок, противно на н€кои поостарели практики, срещани все още тук-там в Ѕългари€; останалото е по преценка на майката. —тига детето да приема добре новата храна - н€ма проблем с кое точно ще се започне.
—амо н€кои са по-утвърдените методи:
- не се започва с храни, за които се знае, че са алергени
- обичайно нова храна се въвежда сутрин, за да може да се проследи за евентуална алергична реакци€ в остатъка на ден€
- обикновено кърмене (или млечно хранене, ако е на јћ) не се замества изц€ло, преди детето да е навършило годинка - все още нуждите му от млечни храни в дневни€ рацион са от пор€дъка на 70-85%, т.е. такова количество мл€ко тр€бва да му бъде осигурено всеки ден. “върдата храна служи за приучаване към нови вкусове и текстури, а не за на€ждане. Ќормално е да €дат дълго време съвсем малки количества твърда храна - да € опитват, а не да се на€ждат с не€.
- преди годинка обикновено се предлага първо кърмене, изчаква се 30-40 минути да се слегне в стомахчето
 и се предлага твърдата храна. јко се предложи много скоро след кърмене, бебето може да не про€ви никакъв интерес. —лед година-годинка и малко обикновено плавно се обръща режимът - първо твърда храна, после кърмене. ¬сичко е ориентировъчно - не е беда, ако н€кой ден не се спази режимът или ако повече суче, от колкото е било замислено (примерно ако са били предвидени 3 приема на твърда храна, а е имало само един или нито един)
- количеството храна се увеличава плавно - от 1 ч.л. първи€ ден, 2 ч.л. втори€ и така нататък, докато приеманото количество стигне 30-40 мл на €дене. ћалко бебета приемат повече от 50-60 мл на хранене, макар че може да се опита - н€кои бебета приемат охотно повече твърда храна, без това да се отрази на количеството приемана кърма. —леди бебето и се вслушвай в сигналите, които ти дава и н€ма да сбъркаш
- нова храна се въвежда на интервали. 3-5 дена, ако н€ма фамилна обремененост с алергии и 5-10 дена, ако има такава обремененост. ¬ъвежда се само по една нова храна наведнъж."  - ћис Ѕу

ѕолезни линкове:
«ахранване с твърди храни: струва си да се изчака
«ј’–јЌ¬јЌ≈ Ќј Ѕ≈Ѕ≈“ќ — “¬Џ–ƒ» ’–јЌ»
ѕедагогическо захранване - руската схема на захранване
Ќаръчник за хранене според възрастта на ¬ашето бебе и малко дете
¬ъвеждане на твърди храни
–ецепти за домашни пюрета и каши
 афеви€т ориз
—равнителен тест на сирена
«а козето мл€ко
 акво представл€ва алерги€та?

’раните обсъждани в старите теми и форума:

’раненето от 1-3 години
«а млечните продукти
„ервеното цвекло
∆ел€зото - къде да го търсим?
 ои храни са богати на жел€зо
с какво е най подход€що да въведа глутена?
 исел
» още за кисела
ћазнините
 акво да въведа след първите зеленчуци
 ак да направим каша от елда
«р€л фасул
«елен фасул
√рах
Ћеща
—панак, артишок, нар, райска €бълка и р€па
ѕюре или сок
яйце
’л€б
 естени
 ълнове и пшеничен зародиш
Ўипки
—мокини
ƒюл€
“рици
ѕодправки
јвокадо
—ушени плодове, фурми, стафиди, сусам, орехи, €годи
«еле
—ол

Ќо, ако искате да знаете всичко изчетете ц€лата тема и се върнете назад:)

≈то тук, момичетата, които пишат в тази тема са публикували своите схеми на захранване /и н€кой полезни линкове  Wink/. “е в никакъв случай не бива да се приемат, като задължителни /за това са и примерни/. » помнете, че детето е този, който ще определи вашата.
»мейл адрес за вход: maq@gbg.bg
ѕарола: primernashema
÷итирай

кърджали

ћнени€: 567
÷оп, да се запиша  Mr. Green
÷итирай

Ѕургас

ћнени€: 2 223
ћами, дали е добре да се дава банан всеки ден newsm78
ѕо-добре редувай с друг плод, банана действа запичащо.

ќсвен това банана съдържа хистамин и при ежедневно даване той се натрупва в организма, което може да доведе до алергична реакци€. /при алерги€ се дава антихистамин, така че внимателно с банана/

rosy_bosy мисл€, че около 30 мл пюре е добре  Peace јз лично не съм ограничавала ѕетър в из€жданите количества, но и той не е про€в€вал чак такъв гол€м инетерс към н€ко€ храна в първите дни на захранването.

marojinka при това положение наистина е по-добре да направите почивка със захранването, поне докато се нормализират нещата. ”спех  Hug
« ѕоследна редакци€: сб, 09 май 2009, 22:41 от «дравка ∆ел€зкова от село —томана »
÷итирай

—офи€

ћнени€: 780
 bouquet

јма къде се загуби  осе Ѕосе  Rolling Eyes
÷итирай

ћнени€: 847
≈, н€ма как - и  аз ще се запиша:)
÷итирай

ћнени€: 596
«дравейте,
—трахотна информаци€ намерих във темите, балогодар€ на всички които сподел€т опит. јз се записвам да ви след€, ще захранвам след месец-два, когато детето е готово. «а сега само чета и си прав€ записки.
ѕо н€каква причина не мога да се логна в примерните схеми
÷итат на: «дравка ∆ел€зкова от село —томана

≈то тук, момичетата, които пишат в тази тема са публикували своите схеми на захранване /и н€кой полезни линкове  Wink/. “е в никакъв случай не бива да се приемат, като задължителни /за това са и примерни/. » помнете, че детето е този, който ще определи вашата.
√решката е ДЌеправилно въведено потребителско име или парола.Ф  newsm78
÷итирай

’асково

ћнени€: 205
» аз на първа страничка Wink
—ъщо ме вълнува въпроса:
 олко време след въвеждането на глутена, мога да въведа нова храна???  newsm78
÷итирай

ћнени€: 91
ƒа, и аз се чуд€ къде се загуби  осе Ѕосе.
÷итирай

ћнени€: 11
«дравейте, включвам се тук за първи път, затова мол€ да ме извините ако нещо пообъркам. ѕреди да почна с въпросите искам да благодар€ на всички ви за отделеното време за отг. на въпроси сред които често намирам отговори и на мои незададени. » така сега по същество, захраних момченцето ми седмица преди навършени 6 месеца, кърм€ го "на поискване"(това при нас е малко по различно, но за сега н€ма да се впускам в подробности по въпроса, после ако се наложи) сега е на 7 и 20 дни. «ахранен е с основните зеленчуци(картоф, морков, тиква, тиквичка, брокул, карфиол), €бълка, круша и слива и ориз и елда. "–ежима", който горе - долу следваме е следни€:
9-10ч. кърмене
12ч. зеленчуково пюре
14-15 кърмене
18ч. каша с плод(от 2 седмици)
20-21 кърмене
23ч. крмене(мн. малко)
2ч.крмене(мн. малко)
4ч.крмене(мн. малко)
“а момичета питането ми е това адекватен режим на хранене ли е за 7-8 месечно човече? ѕитам се дали му стига мл€кото т.е кърмата, нали небива да има все още безмлечно хранене, в зеленчуковото пюре не слагам мл€ко, прибав€х кърма само в началото. Ѕезмлечна е и кашата (оризова или елда) “€х също въведох с кърма но немога да цед€ повече от 20мл. и ги прав€ с вода. ћислите ли че тр€бва да давам готова млечна каша?  » дали да му давам јћ. ћай тук е и м€стото да кажа че имаме проблем с кърменето т.е кърм€ го основно когато е вече заспал.  огато е буден немога да го задържа на гърдата си повече от минута дори това е много. май въпросите ми станаха много, но наистина съм доста объркана в момента и имам ужасното чувство че нещо не прав€ както тр€бва
÷итирай

ћнени€: 1 048
ћалее колко четене ме чака. ато се знам ще чета,ще чета и все повече ще се обърквам.............
÷итирай

ћнени€: 1 048
«дравейте,
—трахотна информаци€ намерих във темите, балогодар€ на всички които сподел€т опит. јз се записвам да ви след€, ще захранвам след месец-два, когато детето е готово. «а сега само чета и си прав€ записки.
ѕо н€каква причина не мога да се логна в примерните схеми
÷итат на: «дравка ∆ел€зкова от село —томана

√решката е ДЌеправилно въведено потребителско име или парола.Ф  newsm78

и на мен ми дава грешка
÷итирай

ћнени€: 2 108
«дравче,мерси за темата  bouquet
 осе Ѕосе,дано всичко е наред,че се притеснихме за теб  Hug
÷итирай

ƒрама и см€х:)

ћнени€: 1 705
Fietla, успокой се Hug. —поред мен всичко си ви е наред Hug.
јз също давам безмлечна каша без кърма, но защото мо€та глезунка така € предпочита повече. Ќа вашата възраст € смесвах с плодово пюре или банан, сурова круша /имахме домашни/, а сега вече и със сирене и масло.
«а кърменето, като гледам нощни€т режим, ми се струва, че е достатъчно. “ова с цеденето н€ма връзка, защото кърмата ти вече се е регулирала. ј пробвала ли си да кърмиш 30-60мин преди пюрето и кашата? јз така прав€ и до ден днешен. ѕосле не се притесн€вам колко точно "твърда храна" ще из€де Peace
÷итирай

ћнени€: 524
«дравейте момичета!   bouquet
 азвам се ≈лена и имам дъщеричка на 3 месеца и 3 седмици.
«аписвам се за първи път в темата и се над€вам, живот и здраве, процесът на нашето да захранване да върви безпроблемно за бебка.
јз ще изчакам може би до 4-4 и половина месеца. ѕърво мислех да захранвам по-късно, към 6-€, месец, ние се кърмим и следобедните часове, понеже кърмата ми намал€ва, дохранвам с јћ по 50 мл. на хранене. »ма дни в които това е само един път, преди сън.
Ќо преди дни педиатърката ми об€сни, че практиката и показва, че късно захранените бебета, по-често про€в€вали анеми€. “а сериозно се замислих да се захраним по-рано.
„ета доста различни мнение - първо с плодово пюре, на други места първо със зеленчукови.  аши май не мисл€ да давам, че јлександрина си е едро бебе, а ми се струва, че те са по-калорични.
¬ общи линии не съм много на€сно още със стъпките на захранването, но ще се заема с четене на старите теми, та да се" ограмот€"   Wink  и разбира се, ще се включвам в темата.
јми това е засега от мен, ако имам въпроси, ще питам.
’убав ден на всички!  Hug
« ѕоследна редакци€: нд, 10 май 2009, 11:50 от elli_g »
÷итирай

—офи€

ћнени€: 718
«аписвам се да след€ Peace
÷итирай
0 ѕотребители и 1 √ост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 507 отговора