Прекалено много кърма, съвет ?

  • 954
  • 8
  •   1
Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 337
Историята ни накратко :бебчето ми се роди 33 дни по-рано с тегло 2100 гр, изписаха ни на 17-ия ден 2360 гр. В болницата е хранена само с АМ, но от ден втори след операцията аз започнах да се изцеждам на всеки 3 часа и от както си я взехме в къщи е само и единствено на кърма .През цялото това време съм се изцеждала и давала от шише, на термин тежеше 3040 гр. Изчела и  съм много от темите тук и съм наясно че изцеждането и  шишето е предпоставка за спиране на кърмата , а и като прибавим средно 350-те стерилизации на помпа и шишета реших да направя всичко възможно малката да засуче - на 50ия  ден от раждането  й това се случи , вярно със силиконови зърна (защото ги мисли за биберон но и това е нещо ) Докато я хранех с шишето хапваше за около час и на третия като по часовник се будеше , но от както я кърмя - пълен хаос имам чувството че денонощно ми е на гърдата, но основния ми проблем е многото кърма. Тя не успява да изцока всичко и гърдите ми остават твърди и пълни , при което се налага да се цедя , миналата вечер след като ми беше висяла 2 часа на гърдата изцедих от двете 280 мл  Crazy  Знам че когато се цедя стимулирам допълнително лактацията , но пък ако не се изцедя гърдите са ми ужасно твърди и изпитвам див ужас д не се повтори зпушвнето на каналите което преживях преди 20-тина дни .
Получава се един омагьосан кръг от който аз не виждам изход...Дайте ми съвет  моля Tired

# 1
  • Мнения: 2 521
Колкото повече изцеждаш вярно че повече се увеличава лактацията.Опитай според мен да изцеждаш колкото да се облекчат гърдите,не прекалено.Постепенно по този начин ще се регулира количеството на кърмата.Много е хубаво това че си върнала малката на гърдата-поздравления  bouquetБебчето е още малко и естествено че няма да може да изцока всичко,но скоро всичко ще се нормализира.Напълно те разбирам за страха от запушване-и аз съм минала оттам в началото и се изцеждах след всяко кърмене,но внимавах да не е много и всеки път намалях количеството на изцеденото.Постепенно всичко се нормализира и спрях с цеденето.След това вече кърменето стана най-лесното и приятно занимание.Сигурна съм че ще се включат и други момичета които ще споделят и своя опит.Успех ти пожелавам и търпение-ще ти е нужно сега.Но пък си заслужава Heart Eyes
Излишната кърма можеш да замразяваш или да даваш на бебче на тази възраст ако има наоколо.

# 2
  • Мнения: 3 718
zinaida , поздравления за упоритостта и постижението до тук, справила си се страхотно. Нормално е в началото на кърменето от гърда да има лек хаос, но щом бебето суче, нещата ще се подредят.

За препълнените гърди, постепенно би трябвало да се регулира кърмата, но за целта трябва да цедиш само до облекчаване на напрежението. Даже можеш да опиташ да цедиш на ръка под душа, така и топлата вода ще помогне, а и е по - малко вероятно да се увлечеш в цедене както става понякога с помпата (не знам при теб как е, но аз имах един момент, в който незнайно защо бях решила да преизпълня плана за петилетката и цедях ли цедях...а гърдите ми се пълнеха ли пълнеха).

Можеш да опиташ още няколко неща, които помагат да се преодолеят запушвания и напрежение.
Зелеви листа - студени и намачкани с точилка се слагат в сутиена, като не покриват зърното. Помагат при  дискомфорт и образуване на бучки при прекалено много мляко. Когато листото повехне, слага се ново.
Лецитин - хранителна добавка, която пречи да се образуват мастни натрупвания, с което предотвратява и запушванията. Профилактично се взима по една капсула дневно, продава се в аптеките и магазините за здравословно хранене.
Лек масаж - по време на душ или цедене, но без натиск, леко и нежно.
Удобно бельо - не, че то помага, по скоро неудобното, стегнато бельо или натискът от неудобна поза по време на сън могат да създадат проблеми.
Но най - важното си остава постепенно да намалиш цеденето. Може би ще стане бавно, но кърмата ще се регулира към новите потребности. Цеди само когато усещаш напрежение и само до отпускане.
А когато бебето ти свикне със сученето от гърда и се почувстваш уверена, че се храни добре, можеш да опиташ и силиконовото зърно да премахнеш. Можеш да пробваш да и даваш да засуче със силиконката и когато се унесе да махнеш зърното и да пробваш без. Може да склони и директно от гърда да суче. Но със или без силиконово зърно, важното е, че суче от гърда, което си е страхотен успех.

# 3
  • Мнения: 83
Здравей. аз имах същия проблем. Родих преди 1 месец и имах толкова кърма че можех да храня 5 бебета  Simple Smile . Значи не трябва да прекаляваш с течностите, ограничи ги доколокото можеш, както и да внимаваш с хранта. Тестените изделия увеличават много лактацията. Аз също се цедях на всеки 2 до максимум 3 часа и минимум по 200 мл. Но накрая вдигнах температура 39.5 и така бях 5 дни и се наложи да ми я спрат. Но всеки път трябва да се изцеждаш нашълно защото най-накрая кърмата е доста богата на мазнини, което е добре за бебчо. Цеди си се и слагай във фризера. аз така направих и сега имаме доста. Моя съвет е да внимаваш с течностите и тестените изделия!

# 4
  • Мнения: 3 718
soffia_s , до някъде не съм съгласна с теб. първо защото може би си пропуснала, че Зинаида вече кърми от гърда, а в този случай бебето само стига до задното мляко. Второ, течностите са много важни както за добрата лактация, така и за организма на майката. Разбира се, не бива да се прекалява, но ограничаването на течностите може да навреди.

# 5
  • Мнения: 83
Ограничаването на течностите е за много кратко време, докато се регулира лактацията. След това дори е желателно да пие колкото се може повече. Лично съм пробвала, но при мен лактацията беше ужасно много и не ми помогна особено.

# 6
  • На бял кон в Pierrefonds
  • Мнения: 1 451
Пет месеца се борих с хиперлактацията. Най-доброто е да търпиш и много внимателно да наблюдаваш гърдите. За някалко дни трябва да се пооправят нещата. Но такива изцеждания като 240 мл. в никакъв случай. Иначе няма да има оправия. Пий чай от салвия. Яж гозби с много магданоз, не пий вода след 9ч вечерта....какво друго...търпение му е майката.

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 337
Благодаря ви момичета на всички  Hug
Ще се постарая да спазсвм съветите ви и ако мога ще се цедя възможно най - рядко , и по мъничко. Иначе фризера отдавна ми е препълнен с кърма и няма място за повече (иначе можеше да си замразявам така , та да   има докато тръгне на училище  hahaha #Silly)

# 8
  • Мнения: 3 718
Ти можеш да цедиш винаги когато усетиш напрежение, но да не е до край. Така постепенно ще се регулира кърмата и ще имаш все по малка нужда от цедене. А пък най добре бебето ти да помага и да изсуква гърдата, когато е напрегната, стига да иска разбира се  Simple Smile
Аз успях и фризера на свекърва ми да препълня с контейнерчета, ама напразно, никой не я щя тая кърма, дзверолинчо признава само цица  Wink

Общи условия

Активация на акаунт