Захранване със "зелено"?

  • 659
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 798
Здравейте!
Замислям се за захранването на моята мома, която скоро ще стане на 6 месеца. С педи сме на едно мнение - да е със зеленчуци. От друга страна все още няма кой-знае какво сезенно, а на мен ми се иска да е нещо екологично чисто. Сега е сезона на коприва, лапад, киселец. Чудя се такива зелении дали са подходящи като първа храна - на пара и пасирани? Голямото ми дете ги ядеше с удоволствие, но беше след годинка. Как ви се струва?

# 1
  • Мнения: 1 174
Не мога да те посъветвам, аз дадох картоф и морков първо, въпреки че не са сезонни, купих каквито има на пазара и правих вкъщи  Wink Опитай обаче да зададеш въпроса си тук:  http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=395450.0 ще получиш по - конкретни отговори, аз като имам въпроси, питам там и много бързо ми отговарят майки с повече опит  Peace

# 2
  • София
  • Мнения: 11 857
Не мисля, че е подходящо. Още повече, че спанака, ако не е абсолютно гарантирано екологично чист, е бъкан с нитрати, защото е от растенията, които най- много усвояват и съдържат нитрати. Алергени са всичките изброени, а едва ли много добри за храносмилането. Ако се страхуваш от нитрати и пестициди купи био картофи, например. Можеш да накиснеш зеленчуците във вода за 15- 20 минути, за да се отделят нитратите, които са водноразтворими.

# 3
  • Мнения: 1 449

Коприва, лапад, киселец = след 10 м. (или малко по-рано според сезона)

Зелените листни зеленчуци не са подходящи сред първите храни:
- съдържат доста целулоза (в сготвено състояние е значително повече отколкото в суров вид)
- власинките на копривата могат да дразнят нежното небце и необременено от храни обоняние (след 9-10 м. е ок)
- привличат много нитрати и друго замърсяване (трябва да са от много чиста местност и почва)
- зелените листни зеленчуци се считат за потенциален алерген в ранна възраст
- някои зелени листни съдържат много оксалати (киселец, спанак)
- повечето зелени листни съдържат хистамин

Зелените листни не съдържат някои важни витамини, на които са богати традиционните зеленчуци за захранване (много витамин А в сготвените моркови, витамин С в картофите и т.н.). Освен това няма как да се постигне достатъчен обем пюре само или основно с тях и съотвтено да се захранва с постепенно увеличаващи се количества.

Зелените листни зеленчуци са нож с две остриета - могат да бъдат колкото полезни, толкова и неподходящи при по-чувствителните организми.

# 4
  • Мнения: 346
Скоро дадох пюре със спанак и го понесе добре, пюрето беше готово, не бих се осмелила да го правя сама от тези неща. Предполага си, че във фабриките ги подлагат на допълнителна обработка.

# 5
  • На бял кон в Pierrefonds
  • Мнения: 1 451
Аааа, не, не. Захрани с каша ако искаш. Или морков, картоф, тиква, тиквичка.

# 6
  • Мнения: 329
Зелените листни зеленчуци не се препоръчват преди една година.
По отношение на поста на Косе Босе бих искала да коментирам, че веществото в морковите е бета каротен, който е много полезен антиоксидант, но не е витамин А, а се конвертира във витамин а при наличие на достатъчно естествени мазнини в диетата и, че за какъв витамин Ц в сготвените картофи говорим, след като както е известно той се разпада над 60 градуса  Peace

# 7
  • Мнения: 798
Благодаря за коментарите ви.
Копривката ще си я изям (любима ми е) - и то със сирене, и пак ще стигне до бебето  Peace
А пък то ще се наслаждава на видоизменени корени  Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт