Хемоглобин

  • 5 267
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 042
Здравейте, мами,
въпросче за хемоглобина- какви са нормалните стойности за бебе на 6 мес?
Наскоро ни правиха изследването - кръвна картина и урина - Хемоглобинът на Съни е 103, а в на резултатите пише нормални стойности - 95-125.
Но, тук във форума, срещнах 107 хемоглобин=лека форма на анемия и предписан Малтофер.
Нещо не ми се връзва.....да не би различните лаборатории да имат различни стандарти при изследванията?

# 1
  • Добрич
  • Мнения: 3 223
Стандартите на лабораториите не би трябвало да се различават. Има обаче референтни стойности за различните кръвни показатели.
Аз знам, че при деца хемоглобин под 110 се смята за нисък. В интерес на истината, същата стойност се дава и за жените.
Аз лично не бих се притеснила за Hb 103 при малко бебе.

# 2
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Цитат на: anuschka
Аз знам, че при деца хемоглобин под 110 се смята за нисък. В интерес на истината, същата стойност се дава и за жените.
Аз лично не бих се притеснила за Hb 103 при малко бебе.


  Hands Thumbsup   Hands Thumbsup   Hands Thumbsup   Hands Thumbsup   Hands Thumbsup   Hands Thumbsup   Hands Thumbsup
Боче-обсъди въпроса с GP-то си и помислетре как да коригирате стойността на Сънито!  Laughing
Успех и пиши какво сте направили?
 Grinning  Grinning  Grinning

# 3
  • Мнения: 3 042
уф, на консултация сме на 8 юли, вече съвсем се обърках,  Shocked уж, хемоглобинът ни е в референтните стойности- пък бил нисък??? Нали това са си нормалните стойности на тази възраст...
 Confused Ще видим какво ще каже педиатърката- макар че от сега я чувам" месце, супичка за апетит, киселче...блаалала"
Вашите бебета на същите месеци какви стойности имаха на хемоглобина?

# 4
  • Мнения: 5 539
Павлина, на листа с изследванията на Ева има референтни стийности за хемоглобина за жени 120-160, за мъже 135-180. Аз също взех да се замислям дали за бебета стойностите не са други. Педиатърката не беше особено настоятелна, вика кво ще кажеш да и дадем малко капки за анемия. Освен това ни предписа м/у 5 и 10 на ден което било профилактична доза.
Питайте пак вашия педиатър!

# 5
  • Мнения: 3 042
Вече направих консулта- та засега сме добре- каза че сме наближавали долната граница, ама не е страшно Sunglasses .
Ако съм искала да давам Малтофер, но не е задължително!
Можело с храната да му набавя желязото- разнообразни плодове и зеленчуци, месо.
Така че сега:




eat

# 6
  • Мнения: 3 042
Реших да ви препиша статията "Как да му осигурите желязо" от бр98 на списанието "9 месеца"

Как да му осигурите желязо

През първите 5-6 месеца от живота си детето използва железните запаси, придобити от майката през вътреутробното развитие. При нерационално, едностранчиво хранене и чести нарушения на храносмилането(повръщания) през бременността страдат вносът и всмукването на желязо и при бебето.
Дефицитът на желязо се среща и при деца в най-ранна възраст и довежда до нарушения в физическото им развитие. Характерни симптоми са липса на апетит или странни предпочитания (детето ближе ледени висулки, яде пръст..), забавено наддаване на тегло, бледи лигавици и кожа, намален мускулен тонус. Освен че е бледа, кожата е суха и се лющи. Появяват се рагади в ъглите на устните.
Дефицитът на желязо може да е причинен от недостатъчен внос и едностранчиво хранене или от нарушения в усвояването на желязото с увеличени загуби или с повишени потребности.
 Заболяването е последна, късна проява на продължителен скрит дефицит на този минерал в организма. Средните дневни нужди от прием на желязо с храната са 12-14 мг за здрави деца от 1 до 15 год и 15-18 мг за момичетата от 11 до 17 години. Те могат да бъдат задоволени само чрез разнообразно хранене, в което се включват месо, зеленчуци, плодове, зърнени храни и варива.
Усвояването на желязото от различните храни е различно. Затова практическата стойност на хранителните продукти като източник на този минерал зависи не само от съдържанието му в продуктите, но и от това как той се оползотворява от организма. Установено е, че желязото което се съдържа в месотосе усвоява най-пълноценно и всмукването му почти не се влияе от състава на храната.  Обратното, желязото, което се съдържа в растителните храни, се възприема по-слабо и силно се влияе от състава на храната. Аскорбиновата (витамин С), млечната и лимонената киселина подобряват всмукването, а фитинът и фосфатите го потискат. Добавката на месо и риба към растителните храни подобрява значително всмукването на желязо. Затова се препоръчва в детското меню към тестените храни и закуските да добавяте богати на витамин С зеленчуци и плодове, а към супите и ястията - месо. Желязото се усвоява по-добре от зелето, доматите, морковите, карфиола, картофите, докато от спанака, пшеницата, соята и някои варива - по-слабо. Минералът от кърмата се всмуква по-ефективно в сравнение със съдържащия се в кравето мляко и в обогатените с него заместители на майчиното мляко.
За да не се стига до болестно състояние, особено важна е профилактиката.
Рационалното хранене има важно значение при лечението на желязнонедоимъчната анемия. Само с храната обаче не е  възможно в кратък срок да се попълнят изчерпаните запаси и да се натрупат нови. Диетата помага за по-бързото излекуване и възстановяване на детето.
Когато съставяте менюто на дете с желязнонедоимъчна анемия, водещи принципи са следните:
Осигурете разнообразна и добре балансирана храна, която задоволява хранителните нужди на растящия организъм.
Храната да е бедна на мазнини, защото те потискат резорбцията на желязото.
Храната да е богата на белтъчини, главно от месо, черен дроб, риба, на желязо, мед, кобалт, калций, калий, на витамини В6, В12, В2, РР, и А, особено на витамин С.
Храната да е ситно раздробена и лесноусвояема. Подходящи са крем супи, пюрета, ястия от смляно месо, настъргани плодове, сокове и нектари. Желязото се усвоява по-добре от ситно надробените продукти.
При желязнонедоимъчна анемия подходящи храни и хранителни продукти са:
Черен дроб и пастет от него, месо(особено червено) , дивеч, птици и риба
Зеле, домати, моркови, карфиол, картофи, грах, салата, коприва
Ябълки, вишни, френско грозде, касис и др плодове, богати на витамин С, плодови сокове , нектари и компоти
 готовите детски месно-зеленчукови пюрета, фино хомогенизирани и обогатени с витамин С и с желязо. Те са подходяща храна и за по-големите деца с анемия.
Ограничете в менюто на болното дете прясното мляко, овесените ядки, пълнозърнестия хляб, соята. Те потискат резорбцията на желязото. За предпочитане е детето да консумира квасено вместо прясно мляко.
 Няма забранени храни, ако анемията не се придружава от други заболявания.
Д-р Полина Митева
гл асистент към СБАЛДБ - София

Желязна кухня

 крем супа от зеленчуци
Продукти: 20гр картофи,10гр тиквички, 10гр грах, 10гр моркови, 5 гр целина, 3 гр(3/4 ч.л.) лук, 25 мл(1/2 кафена чаша мляко, 1/4 жълтък(разбийте го предварително и след това отделете малка част), 1/4 ч.л. препечено брашно, магданоз
Приготвяне:
Нарежете на ситно картофите, целината, морковите, тиквичките и лука и заедно с граха в закрит съд ги задушете с малко вода до омекване. След това ги пасирайте и прибавете сос бешамел, приготвен от препеченото брашно и част от млякото. Разредете с останалото горещо мляко. Посолете и оставете отново да кипне. Отстранете от огъня и поръсете със ситно нарязания магданоз.


Зеленчуково пюре с черен дроб

Продукти: 50гр черен дроб, 80гр картофи, 10гр моркови, 5 гр(1 ч.л.) лук, 5 гр масло, 50мл(1 кафена чаша) бульон
Приготвяне:
Нарежете на парчета изчистения от ципите телешки черен дроб. В закрит съд за кратко го задушете с малко от маслото. След това смелете дроба. Сварете зеленчуците на пара или в малко вода. Претрийте ги и ги смесете със смления черен дроб. Полученото пюре разредете с малко горещ бульон, посолете, разбийте добре и поставете на огъня, докато започне да отделя пара. Към готовото пюре прибавете останалото масло.

# 7
  • Мнения: 7 106
Ние още сме далече от тези проблеми,но искам да ви кажа какво прочетох в един вестник на скоро за дините: високо съдържание на желязо и фолиева киселина.И да не е съвсем вярно,то поне е вкусно. Wink  Grinning

# 8
  • Мнения: 3 042
Мерси, Шали, а кой е този вестник?
Нищо не ни пречи да пробваме, де Wink

# 9
# 10
  • Мнения: 7 106
Не си спомням за съжаление Embarassed  Wink ,мъжът ми е вестникоман Laughing  и изкупува цялата преса на пазара.И аз като ми остане някоя и друга свободна минута,хрърлям по някой поглед.Ако не се лъжа,беше в някой от лечителските вестници,имаше цяла статия за динята.Ако попадна на нея ще я препиша тук.

# 11
  • Мнения: 7 106
Намерих я.Значи тя е от в-к доктор от този понеделник.Знам че много хора не са му фенове , но това не е билкова рецепта,а статия Rolling Eyes

"Динята действа ободряващо в летните горещини

От древността се използва при силно изтощение след прекарано тежко заболяване,под формата на сгъстен сок от плода/"мед от дини"/с голямо захарно съдържание.Той се препоръчва и при високо кръвно налягане.
Поради наличието на голямо количество желязо и фолиева киселина диненият сок се препоръчва при анемии.
При редица заболявания,особено при затлъстяване,се назначават "динени" разтоварващи дни.
Консумацията на дини подобрява жизнеността на полезната микрофлора в червата и съдейства за отделяне на холестерола от кръвта.А целулозата на плодовото месо подпомага функцията на стомашно-чревния тракт,което е много полезно при запек".......и т.н
Не съм я преписала дословно,а само най-важното.Така че хрупайте дини Grinning  Grinning  Grinning

# 12
  • Мнения: 3 042
Шали, отиваме да хрупаме дини, че на това отгоре и запек получихме! Cry Хемоглобин - 93, Малтофер- 18 капки дневно и така продължаваме борбата! Cry

# 13
  • Мнения: 5 500
Цитат на: Павлина
Шали, отиваме да хрупаме дини, че на това отгоре и запек получихме! Cry Хемоглобин - 93, Малтофер- 18 капки дневно и така продължаваме борбата! Cry


Павче, мисля че имате проблем и то сериозен. За един месец ви е паднал с 10 пункта. На Цецо на 75 му правиха кръвопреливане, беше на 20 дни, казвала съм ти. Не зная дали от храна ще го набавите, но се консултирай задължително с друг педиатър, защото Малтрофера само задържа и то докато се пие. След кръвопреливането Цецо пиеше по 25 капки дневно - 1 месец+водорасли. След това  Хем. беше 129, спряхме го и до два месеца падна на 118, поддържам го с водораслите и много сусам и ядки, колкото и да алергизират. На изследването на годинката беше пак 118. За месото ти ще си решиш, но трябва да знаеш че няма да го качи, но пък ако го харесва давай му.
Запека - сега е сезона на прасковите и сините сливи, пасирай му ги сурови и ще почнете да пълните памперса.

# 14
  • Мнения: 8 769
Цитат на: Shali
Поради наличието на голямо количество желязо и фолиева киселина диненият сок се препоръчва при анемии.
..............................Така че хрупайте дини Grinning  Grinning  Grinning

А напоследък се разчу, че дините имат и високо съдържание на урина! Shocked
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=5102 - ей това го прочетох днес и луднах! :turn-l:  :turn-l:  :turn-l:  :turn-l:

Общи условия

Активация на акаунт