Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Сдружение "Настоящи и бъдещи майки"
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 22 отговора


Мнения: 157
Темата е коментирана, аз четох КТ, но остана недоизяснено за мен следното;  ако работодателят ми не се съгласи да ме освободи по взаимно съгласие , какъв е начинът аз да не отработвам предизвестието, което е 30 дни?
Работя на трудов договор по чл.70 със срок от 6 мес в полза на работодателя от 29.04.2009г. ако се откажа от дължащото ми се заплащане, имам ли право да не отработвам предизвестието? Освен това , ако много се заядат нещата, мога ли да използвам като аргумент да не отработвам предизвестието факта, че в длъжностната ми характеристика не са посочени част от задълженията, които ми се налага да изпълнявам? Нуждая се от спестяване на това време, тъй като съм си намерила нова работа, по която мога да започна веднага.
Предварително ви благодаря.
Цитирай

Sofia

Мнения: 10 007
Да, можеш да не отработиш предизвестието, ако се откажеш от последното трудово възнаграждение.
ПП
Не съм юрист... но точно това ми е познато от реални събития с мои близки проятели.
Цитирай


Мнения: 157
Там е работата, че не съм работила цял месец, а 10 работни дни...дали могат да се заядат за нещо?
Цитирай

Пловдив

Мнения: 14 385
за да не отработваш предизвестието от 30 дни,излез в болничен.по време на болничният предизвестието ти върви.

платена отпуска също е вариант,защото и без това трябва да ти я платят.но ако са решили да се заяждат,няма да ти разпишат молбата.
Цитирай


Мнения: 157
.но ако са решили да се заяждат,няма да ти разпишат молбата.
И какво следва от това? принуждават ме да работя без моето съгласие или подлежа на съдебна отговорност?
Цитирай

Пловдив

Мнения: 14 385
няма да ти разпишат молбата за отпуск по време на предизвестието,ако са решили да се заяждат

затова като първа опция писах болничен-безболезнено и сигурно,без да се налага работодателят да разрешава
Цитирай


Мнения: 157
благодаря ти, Елфита!
Цитирай

Варна

Мнения: 2 148
Да, но докато е в болничен, от новото място няма да могат да я назначат. Т.е. могат, но на допълнителен трудов договор, а той трябва да е със съгласието на първия работодател. Или пък по чл.114 от КТ. Трябва да провериш и в новата фирма как са нещата.
Цитирай

Пловдив

Мнения: 14 385
въпросът беше как да напусне работа,без да отработва предизвестието.съвсем в реда на нещата е че може да има проблем при започването на новата работа,ако я искат веднага.

не е задължително за втория трудов договор да се иска съгласието на основния работодател,само ако е упоменато като изискване в трудовия договор.
Цитирай

Варна

Мнения: 2 148
Не споря, само отбелязах и тази страна  Peace
Цитирай


Мнения: 458
да вметна като счетоводител, че болничният не е решение т.к. срока по чл. 70 спира да тече ако лицето в този момент е в отпуска, болничен или друг вид отпуска.
можеш да входираш една молба в деловодството на настоящата ти фирма , че напускаш поради чл. 325 (9), а именно при невъзможност на работника или служителя да изпълнява възложената му работа поради болест,  или по здравни противопоказания

лично аз съм се възползвала от това, отидох на лекар и казах че имам алергия от прахта и ми даде бележка.

успех
Цитирай

Пловдив

Мнения: 14 385
по време на болничен предизвестието тече

ще се опитам да намеря текста
Цитирай

Велико Търново

Мнения: 117
Предизвестието си тече по време на болничен или на друг вид отпуск. Ако не напуснеш по взаимно съгласие, можеш да напуснеш с едномесечно предизвестие. След като наплатиш на работодателя си времето за неспазено предизвестие можеш да напуснеш от която дата желаеш.
Цитирай

Варна

Мнения: 152
В чия полза е уговорено предизвестието?

Трудов договор със срок за изпитване
Чл. 70. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Когато работата изисква да се провери годността на работника или служителя да я изпълнява, окончателното приемане на работа може да се предшествува от договор със срок за изпитване до 6 месеца. Такъв договор може да се сключи и когато работникът или служителят желае да провери дали работата е подходяща за него.
(2) (Нова - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) В договора по ал. 1 се посочва в чия полза е уговорен срокът за изпитване. Ако това не е посочено в договора, приема се, че срокът за изпитване е уговорен в полза и на двете страни.
(3) (Предишна ал. 2 - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) През време на изпитването страните имат всички права и задължения както при окончателен трудов договор.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., предишна ал. 3 - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) В срока за изпитването не се включва времето, през което работникът или служителят е бил в законоустановен отпуск или по други уважителни причини не е изпълнявал работата, за която е сключен договорът.
(5) (Нова - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) За една и съща работа с един и същ работник или служител в едно и също предприятие трудов договор със срок за изпитване може да се сключва само веднъж.
Прекратяване на договора със срок за изпитване
Чл. 71. (1) До изтичане на срока за изпитване страната, в чиято полза е уговорен, може да прекрати договора без предизвестие.(2) Трудовият договор се смята за окончателно сключен, ако не бъде прекратен по предходната алинея до изтичане на срока за изпитване.
(3) (Отм. - ДВ, бр. 21 от 1990 г.)
Цитирай

Велико Търново

Мнения: 117
Работя на трудов договор по чл.70 със срок от 6 мес в полза на работодателя от 29.04.2009г.

Тя си е написала още в началото, че е на изпитателен срок в полза на работодателя, така че няма как да се възползва от разпоредбите на чл. 71 от КТ.
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 22 отговора