Депозит - къде е най-изгодно да си направя депозит?

  • 77 463
  • 304
  •   1
Отговори
# 30
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 650
И как ти, аз и 99,9 % от целокупното народонаселение да разберем коя точно банка е стабилна...?

# 31
  • Мнения: 1 014
Ами като четем. На няколко пъти се споменава един сайт, в който освен, че можеш да си сравниш доходноста на различните видове депозити в различните банки има и още много информация. Няма да споменавам името, за да не ме обявят за рекламен агент.
По същество - показателите, които са определящи при анализ на финансово състояние на дадена банка са капиталова адекватност и ликвидност. Минимално изискуемият коефициент на обща капиталова адекватност за всички банкови институции е 12%. Можете да откриете стойностите му, в годишните отчети, които се публикуват обикновено на интернет страниците на банките и да си направите съответните изводи.

# 32
  • София
  • Мнения: 158
Аз имам депозити в ДСК и в ПИБ.
Този в ДСК е смеееешка, в сравнение с ПИБ.

Отвори един екселски файл и си направи табличка с депозити на няколко банки, само не забравяй да делиш процента на 12.
И хайде най-сетне да паднат лихвите по кредитите, че се уляха да ги вдигат, а да ги свалят се ослушват.

# 33
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 650
По същество - показателите, които са определящи при анализ на финансово състояние на дадена банка са капиталова адекватност и ликвидност. Минимално изискуемият коефициент на обща капиталова адекватност за всички банкови институции е 12%. Можете да откриете стойностите му, в годишните отчети, които се публикуват обикновено на интернет страниците на банките и да си направите съответните изводи.

По същество, тези две числа, извадени от контекста на отчетите, са си две сухи цифри... Нищо повече... Grinning

Лихвата по депозита е също сухо число, но като пряко следствие от него ти влизат сухи пари в джоба... Mr. Green

Всичко останало е търсене на теле под вол... Peace

# 34
  • Мнения: 13
За каква гаранция може да става въпрос? За мене е достатъчно, че държавата гарантира до 100 000 лв.( не че ги имам), като си давам сметка, че и това не е на 100%. Но кое ти дава 100% гаранция за спестяванията ни.
Не съм съгласен със мнението на azira, че лихвата по депозита не е фиксирана. Напротив, именно при депозитите лихвата е фиксирана, т.е. не може едностранно да се променя от банката. Освен това, точно такива депозити, като този на ПИБ ( и на други банки разбира се, тука просто се спомена няколко пъти в последните постове ) позволяват да не спазваш сроковете на депозита.

# 35
  • Мнения: 1 014
Абсолютно съм убедена, че лихвата на ПИБ е променлива, изчети си договора. Аз моят го изчетох преди да го подпиша и знам много добре какво пише в него.  Peace
Друг е въпросът, че рядко се случва банката наистина да промени лихвата по време на срока на  договора. Аз лично съм имала такива и винаги са ми плащали договорената лихва. Това е вратичка при есктремни ситуации.

# 36
  • Мнения: 5 643
Има депозити с растяща т.е. променлива лихва, има депозити с фиксирана лихва.Така,че говорите за различни депозити с различни условия.

# 37
  • Мнения: 1 014
Депозит с растяща лихва и депозит с променлива лихва са различни неща, но както и да е, да не разводняваме темата.

# 38
  • Мнения: 13 745
Променяемата лихва е когато банката може да променя % едностранно. Казват, че промяната може да бъде в различна посока – нагоре или надолу, но честно казано, аз движение нагоре (за депозит) не съм виждала Laughing

А фиксираните лихви наистина ли са фиксирани? Май само са обявени такива. На практика и за тях банките си оставя вратички и възможност за едностранна промяна, което се вижда в договора.

# 39
  • Мнения: 786
Аз използвах Банка ДСК за едногодишен депозит. Лихвата е 2,8 %.
дск е най-смотаната банка за мен.За долари Пощенска ми дадоха 6,6%
За левове верно Юнион с 9,3% е най-добрата оферта само дето след
3 месеца трябва да ходиш до банката да предоговаряш.

# 40
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 650
Не съществува депозит, при който банката може да може да променя едностранно лихвеният процент надолу без ваше съгласие...

Който има желание да ме обори... Да си извади договора и да цитира точно...
Защото, съжалявам, но всичко останало е голословие...

# 41
  • Мнения: 2 759
                                 До Нова Година ПИБ ми бяха любимци с 9.75. Но вече не дават толкова.

# 42
  • Мнения: 13 745
Цитат
Който има желание да ме обори... Да си извади договора и да цитира точно...

Извадих си договора и те оборвам Simple Smile: точка 8 от договора - при промяна на пазарните условия, банката има право едностранно да промени лихвата, без да ни пита или уведомява, за което сме си дали съгласието с подписването на този договор.

Обяснението (в Моите Пари) е, че това е вратичка за евентуална кризисна ситуация, в момента уж не го прилагали.

                                 До Нова Година ПИБ ми бяха любимци с 9.75. Но вече не дават толкова.

И как ще олихвят депозит, сключен преди НГ, с падеж през тази, щом от НГ има промяна - по договорената лихва, по новата, или и по двете?

Последна редакция: пт, 29 яну 2010, 11:47 от птица

# 43
  • Мнения: 2 759
...И как ще олихвят депозит, сключен преди НГ, с падеж през тази, щом от НГ има промяна - по договорената лихва, по новата, или и по двете?
                               Споменатият е тримесечен, съответно на падежа по договорената. Не гарантирам, но мисля че е така.

# 44
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 650
Извадих си договора и те оборвам Simple Smile: точка 8 от договора - при промяна на пазарните условия, банката има право едностранно да промени лихвата, без да ни пита или уведомява, за което сме си дали съгласието с подписването на този договор.

И ти подписа договор с ТАКАВА точка...???
Не мога да повярвам...!
С коя банка...?

Общи условия

Активация на акаунт