Умерена външна хидроцефалия

  • 5 425
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 265
Здравейте, мамчета! Моето бебе на 7 месеца е с поставена диагноза - умерена външна хидроцефалия. Направен(на 18.05) е ехограф на главичка, а след това и скенер. Да поясна че сме от Плевен. Според наште неврохирурзи състоянието му не изисква хирургическа намеса. Трябваше да чакаме и след 3 месеца да отидем на контр.преглед. Благодарение на това което четох аз и мои близки, решихме да не чакаме и да се насочим към Д-р Кирил Георгиев в Св. Иван Рилски в София. Днес бяхме на преглед при него. Той каза че детето има излив челната част на главата. Изисква от нас да направим ядрено магнитен резонанс и тогава да се реши какво ще  прави. Потвърди диагнозата външна хидроцефалия. Много ме обезпокои това, което днес ми каза една от плевенските невроложки - че при външна хидроцефалия не можело да се поставят клапи, а само пункции, които временно облекчават състоянието. Едва ли не не може да се направи кой знае какво. Ако някоя от мамите е минала през такова изпитание, моля да се отзове. При д-р Георгиев ще ходим чак на 29.05,а дотогава неизвестността много ни мъчи. Предварително благодаря.

# 1
  • Мнения: 265
Здравейте!
Виждам че нямам все още отговор. Никой ли не се е сблъсквал точно с този вид хидроцефалия? Може би въпроса ми трябваше да го поставя в темата"Хидроцефалия" Но снощи си направих регистрацията и нямах възможност да се запозная по- подробно как темата  ми да се насочи точно в този раздел.

# 2
  • Мнения: 314
Здравей Ели71!
Съжалявам за проблема ви.Моето дете има подобен проблем като следствие от куп други.
Ще чакам с интерес да споделиш какво ви е казал Д-р Георгиев.Аз самата смятах да направя консултация с него.
При нас е налице корова атрофия и мястото е пълно с ликвор.
На мен ми бяха казали че нищо не може да се направи но дано може.

# 3
  • Мнения: 317
Не е вярно, че при външна хидроцефалия не може да се поставя клапа - поставя се, но в гръбнака, а не в главата. В общия случай (доколкото си спомням, без да имам претенции информацията ми да е достоверна) струваха 5000 лв. Оттам нататък само доц. Георгиев може да ви помогне - конкретните случаи са специфични и само неврохирург може да каже за какво става дума и дали конкретният случай е операбилен.
Пиши развитието на нещата!

# 4
  • Мнения: 137
За цената на клапата - лежали сме с детенце с поставена клапа на кръстчето /също с външна хидроцефалия/ и те купиха клапа за 3 600лв /с ДДС/. Д-р Георгиев ще ви насочи правилно, имайте му доверие. Всичко ще се оправи!

# 5
  • Мнения: 265
Здравейте!
На 29.05.09 както бях писала имах среща с д-р К. Георгиев. Междувременно бяхме направили вече ЯМР и бяхме решили да потърсим консулт и с др. неврохирурзи. Уговорих се за среща с д-р М. Захаринов от Пирогов и д-р Пелинков от Токуда. Първо бяхме при Захаринов. Неговото мнение е че засега не трябва оперативна намеса. Настоява да се изчака 3 месеца и да се направи отново ЯМР. Според него има шанс да се нормализират нещата. Но трябва да сме бдителни за екстремно нарастване на главичката или за всяко друго необичайно поведение на детето. Д-р Георгиев пък беше категоричен че трябва да се оперира. Според него при нашия случай нещата нямали да се разминат без опер. интервенция. Клапата наистина се поставя спинално - на кръстчето, операцията траела около 2 часа(заедно с излизане на детето от упойката), а възстановяването му около 7-10 дена. Д-р Пелинков също беше на мнение че за момента трябва да се изчака. Засега решихме да изчакаме, но все още съм много изплашена и се безпокоя дали не изпускаме нещата. Искам да ви попитам - как се държат дечицата когато имат такава диагноза? Какво трябва да ми прави впечатление? Аз изобщо недопусках че детето ни има такъв проблем. Вярно започна да се обръща по-късно(седмия месец)сравнение с батко си, но съм го отдавала на това че всяко дете си е индивидуално. Бебо е много устойчив когато го държим прав, карам го да клекне и държейки го с една ръка се изправя, реагира на закачки, играем си на "криеница" с одеалцето. Днес започна да повтаря и първата си сричка - "де - де" Много съм щастлива от това днес. Та това са новините около нас. Дано сме избрали правилния път.

# 6
  • Мнения: 137
Следете размера на главичката на детето. Също повръщания, необичайна сънливост, а също раздразненост и безспокойство. Стискам палци всичко да е наред!!!

# 7
  • Мнения: 314
Теодора ние ги имаме тези симптоми а имаме налице намален размер на главата,в същото време поради корова атрофия има голямо по-голямо количество ликвор.Коментирах това с един неврохирург но той някак уклончиво отговори та даже нямам спомен за еднозначен отговор.

# 8
  • Мнения: 137
Не зная с кой неврохирург си се консултирала, но потърси неврохирурзите от София /които многократно препоръчваме във форумите/. Увеличеното количество ликвор е нещо много страшно...

Общи условия

Активация на акаунт