Осветена икона за автомобил

  • 20 290
  • 32
  •   1
Отговори
  • Мнения: 63
Здравейте! Искам да се допитам до тези, които притежават кола, каква икона е подходяща да се постави в нея и как мога да я осветя? В събота смятам да ходя до Рилския манастир и да си купя някаква иконка за колата и ме интересува дали трябва да я освети свещеник или това, че е купена от свято място само по себе си е достатъчно?

# 1
  • Мнения: 562
Мисля, че Св. Мина беше покровител на пътниците (а ако случайно не е той, то със сигурност имаше такъв светец-покровител и няма начин в най-близкия храм да не знаят кой е). Пак попитай в църквата и ако е така, може да вземете една негова икона и една от тези на Св. Дева Мария с малкия Иисус (Младенеца). Мисля, че това е най-подходящият избор.  Peace
Това, че е купена от свето място не е достатъчно. За да е осветена, трябва да се е извършил ритуал от свещеник. Специално в Рилския манастир в книжарницата му (не бутките в двора, а книжарницата в самата сграда) продаваните икони са осветени, но пак попитай. Ако не са - може да се направи много бързо, но не знам дали специално там свещениците няма да са ангажирани и да им е трябвала предварителна "заявка". Но пак попитай на място. Иначе във всеки един храм може да отидеш и да кажеш, че си за освещаване на икона. Става, както казах, сравнително бързо и оставяш някой лев - колкото прецениш мисля, че е за освещаване. Не съм сигурна, но мисля, че няма фиксирана цена. Никой няма да ти каже - ама защо 2, 3, 5 или т. н. лева. Няма да имаш проблеми нито за парите, нито за самата процедура, нито за каквото и да било!  Peace
Браво за решението да си вземете икона за колата. Успех!  Peace

Последна редакция: ср, 27 май 2009, 18:58 от Pavlina Nikolova

# 2
  • Мнения: 231
Във всичките коли имаме по една малка иконка и тя обикновенно е на Богородица с младенеца и са купени от някой манастир. Но досега не съм се замисляла дали има някой по-специален светец точно за закрила на пътниците ли де да знам Thinking

# 3
  • Мнения: 212
Принципно иконките,които се продават в Рилския манастир се водят осветени...до колко е така не знам. Но можеш да попиташ в църквата Wink

# 4
  • Мнения: 63
Момичета, благодаря за бързите и изчерпателни отговори! Ще си купя някоя от изброените икони и  ще се опитам да я осветя, но ако е много "натоварено" ще направя това в близката черква като се прибера.

# 5
  • Мнения: 1 732
Здравейте! Искам да се допитам до тези, които притежават кола, каква икона е подходяща да се постави в нея и как мога да я осветя? В събота смятам да ходя до Рилския манастир и да си купя някаква иконка за колата и ме интересува дали трябва да я освети свещеник или това, че е купена от свято място само по себе си е достатъчно?
преди 2 год.си купихме нова кола,купих от един магазин за сувенири малка икона,занесох я в църквата и там ми казаха че попа ще я освети и да я оставя да пренощува една нощ.на следващия ден си я взех.

# 6
  • София
  • Мнения: 16 003
Св. Никола - покровител на банкери, моряци и пътуващи. Поне така ми казаха в  параклиса в Дружба 2. Освещаването е за 1 нощ, оставяш пари - колкото искаш.

# 7
  • София
  • Мнения: 5 074
Не искам да обидя никой, ама никой ....
Но се учудвам, как е възможно да се задават безумни въпроси?
За кола....

# 8
  • Мнения: 2 617
Не искам да обидя никой, ама никой ....
Но се учудвам, как е възможно да се задават безумни въпроси?
За кола....
Е, очевидно е, че не е за да пази колата, а пътуващите в нея - от злополуки.
При това движение по пътищата... Crazy

# 9
  • София
  • Мнения: 5 074
Ако са разумни водачите на колата, не им трябват икони.

# 10
  • Варна
  • Мнения: 25 236
За съжаление в катастрофи често загиват разумните и абсолютно невинни водачи и пътници. Колкото и да внимаваш, не си сам на пътя, не се знае какъв идиот кара насреща ти.

# 11
  • Мнения: X
Ние купувахме нашата от Бачковския манастир.Казаха,че е осветена и не е нужно допълнително  нищо.

# 12
  • на чист въздух
  • Мнения: 178
иконка можеш да си купиш и от манастира .Ние имахме на света богородичка -от бачковския си я бяхме взели.На 8.08 мъжът ми на път за работа е засечен от друга кола и за да избегне удара се блъска в стълб от там колата се преобръща и в насрещното.За щастие той и колегата му са живи и здрави без сериозни наранявания,от колата нищо не става,но след случката при удара иконата беше паднала в скута му.Не знам случайност или поличба е това.Днес е Спасов ден -ден на шофиращите-пожелавам безаварийно шофиране и свети Спас да ни закриля

# 13
  • Мнения: 599
Като си купихме кола, отидох в църквата, купих си икона на св.Богородица с Младенеца и казах, че искам да ми я осветят.
Жената ме попита за къде ще е иконата.След като й казах, че е за автомобил, ме накара да й кажа имената на хората, които се возят в колата, за да се чете точно за тях.На другия ден отидох да си я взема.

# 14
  • Мнения: 7 723
Имаме икони в колите. На Св. Мина.
По принцип, винаги, като си купиме нова кола
и идва поп да я освети. В къщи (на двора, де)

Общи условия

Активация на акаунт