отрицателен резус фактор и втора бременност без да е бита ваксина

  • 16 330
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 8
Здравейте, изчетох всичко възможно по темата във форума, но не можах да намеря случай идентичен с моя. Бременна съм в 8 г.с. и наскоро разбрах, че съм с отрицателен резус фактор /приятелят ми е положителен/. Имам един аборт по желание преди 4 години, който, за съжаление в последствие разбрах е бил направен по доста криминален начин, тъй като не са ми правили никакви изследвания, даже и за кръвна група /м/у другото в прехваленото Шейново/.....Следователно - не ми е бита ваксината Анти Д  #2gunfire .Сега си пуснах изследвания за антитела, за щастие нямам, обясниха ми , че е добре на  2 месеца да ги правя. Въпросът ми е - какъв е шанса да изградя тези антитела в последствие   Confused и има ли голям риск?

Другото, което не можах да разбера е- ако ходя на Ж. К. платено в Токуда, ще има ли проблем след това да родя с направление по здравна каса и от личния лекар ли трябва да го взема?

Стана малко дълго, но предварително благодаря на всички Simple Smile

# 1
  • Мнения: 1
За зла врага,имам същия проблем.Все още не съм бременна,но планирам втора бременност.На мен също не ми поставиха ваксината,въпреки че докторката е запозната със случая ми.
Когато забременях с първото ми дете,ми правиха амниоцентеза.Тогава ми поставиха.След секциото,платихме 380 лв-за 2 инжекции.
 Миналата есен,след многобройни кръвоизливи,отидох на преглед.Констатацията беше-"има нещо,още утре на абразио/кюртаж/".Шокът беше страшен,а трябваше и да оставя бебето си.Дори не ми и мина през ум,че съм с отрицателен rh. Не ми мина и след 3 дни,когато ме приеха в болницата по спешност, с 40 градуса температура след получена инфекция."Удари ме ток",2 дни,след като гледах историята на Весела Нейнски.Не мога да си обясня,как лекарката,която ме следи от 2 години,допусна грешка,която би ми коствала толкова много.
 На въпроса ти: Антитела се изследват в 3,5 и 8 месец.Почти винаги първата бременност минава без усложнения.За втората нещата са по-сложни.Има риск и то голям,след като няма Анти Д.Най-често се изразява в невъзможност от износване на плода в първите месеци.Ако всичко-Дай,Боже,е наред до края,детето или има много силна жълтеница,или му се сменя кръвта.

# 2
  • след Околовръстното
  • Мнения: 1 812
И аз преди много години имах аборт по желание и въпреки, че ми бяха направили всички изследвания, никой не се погрижи да ми сложи анти Д ваксина. Втора бременност, планувана и чакана - резултат мисед. Не знам дали има връзка между двете, но не е зле да пускаш по-често антитела, аз ги правих всеки месец, особено през втората половина на бременността.

# 3
  • Мнения: 8
Благодаря много за отговорите! Не мога да разбера обаче, фактът, че сега нямам антитела означава ли, че това може да се смята като първа бременност, която ще протече нормално? Ако съм развила антитела след аборта, то не трябваше ли те да са налице сега? Много съм объркана Confused

# 4
  • Мнения: 24
Мога да напиша книга по темата.Аз също съм с RH(-) а мъжът ми е с положително. При първата бременност детето ми се роди със съ рдечна малформация и почина на 2 месеца. след това имам спонтанен аборт в 6 седмица ,след който не ми поставиха анти Д. През третата бременност не съм имала никакви проблеми и въпреки,че не произвеждах антитела ми биха инжекцията профилактично в 28 седмица.  Ако бебето е отр. rh тогава няма за какво да се притесняваш  .Моят  съвет е Майчин Дом.Да чукам на дърво засега нямам проблеми с детето си и ако някой ден живот и здраве пак забременея няма да се поколебая пак да се обърна към докторите там.Пожелавам ти успех и дано всичко мине безпроблемно!  bouquet                                                                               

# 5
  • след Околовръстното
  • Мнения: 1 812
Благодаря много за отговорите! Не мога да разбера обаче, фактът, че сега нямам антитела означава ли, че това може да се смята като първа бременност, която ще протече нормално? Ако съм развила антитела след аборта, то не трябваше ли те да са налице сега? Много съм объркана Confused
Могат да се появят и по-късно. Не се шашкай, просто по-честичко изследвания и всичко ще е тип-топ. Пожелавам ти лека и безпроблемна бременност.

# 6
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 726
Здравейте, изчетох всичко възможно по темата във форума, но не можах да намеря случай идентичен с моя. Бременна съм в 8 г.с. и наскоро разбрах, че съм с отрицателен резус фактор /приятелят ми е положителен/. Имам един аборт по желание преди 4 години, който, за съжаление в последствие разбрах е бил направен по доста криминален начин, тъй като не са ми правили никакви изследвания, даже и за кръвна група /м/у другото в прехваленото Шейново/.....Следователно - не ми е бита ваксината Анти Д  #2gunfire .Сега си пуснах изследвания за антитела, за щастие нямам, обясниха ми , че е добре на  2 месеца да ги правя. Въпросът ми е - какъв е шанса да изградя тези антитела в последствие   Confused и има ли голям риск?


След като имаш аборт, наистина при последваща бременост има риск - риск да изградиш антитела, но не е задължително. Просто си прави изследванията. Но дори да изградиш се назначават лекарства.
Аз също съм с отрицателен резус фактор, половинката с положителен и доста се притеснявах, въпреки че ми беше първа бременност. Но в крайна сметка всичко мина нормално. И тъй като като развален грамофон повтарях на всичик лекари, за "-" фактор ми поставиха ваксината навреме.

# 7
  • Мнения: 6
Аз сам от Варна.Искам да попитам има ли някои от Варна,който да е със същият проблем и да си е изследвал антителата във Варна?В коя лаборатория ги е изследвал?Кой лекар ги следи?На кой ден от теста за бременност трябва да се изследват и следят?Аз съм с  отрицателен резус фактор а мъжът ми положителен. Бременна съм от инвитро от вторият  опит и съм притеснена как ще се развият нещата нямаме пари за трети опит. ще съм ви благодарна,ако някои ми помогне с информация! 

# 8
  • Мнения: 8
За лекар във Варна не мога да ти помогна, но със сигурност ще ти направят изследването във всяка лаборатория. На мен хематолог ми каза, че е добре на всеки 2 месеца да се правят. Още сега можеш да си направиш първото изследване. Стискам ти палци всичко да е наред. Simple Smile

# 9
  • Бургас
  • Мнения: 337
Така - мен ме бяха объркали 4е съм - резус фактор...луднах да 4ета и да се ровя,макар и първа бременност все пак ситуацията е по-деликатна...Както и да е преди да родя обясних ,4е съм - резус фактор ,но на сладващия ден пусках кръв за допълнителни изследвания и в 9 месец във варна ми казаха ,4е не съм - а +  Shocked Както и да е...то това не е за 4удене от град със "завидни" способности като Бургас от към медицина,но можеха да ми спестят притесненията по време на бременността...

Та за Голфи- щом си с инвитро- посъветвай се с доктотът ,които ти следи бременността- специалистите в тази област са наясно с такива ситуации..Аз ли4но бих те посъветвала- д-р Александров,Д-р Г.,Георгиев,д-р Атанасов (АГ Варна).Казвам на първо място Александров,защото той е спрециалист инвитро оплождане и ще ти е от полза и за това,но според мен и твоя лекар ще ти свърши 4удесна работа по повод тези ти притеснения...

Вси4ко ще е наред...Лека бременност  bouquet

# 10
  • Мнения: 1 280
И аз съм с RH(-), мъжа ми е (+). Изследвания за антитела правех на всеки 2 месеца /по принцип при първа бременност се препоръчват 3-ти, 5-ти и 8-ми месец/. Анти D може да се сложи и по време на бременността, мисля че в 28-ма седмица. Каза ми го лекаря, който ми я сложи първия път непосредствено след раждането  Peace
  Лека бременност, не се тревожете просто правете редовни изследвания

    Ето малко полезна информация, която съм си копнала:

Методични указания на Министерство на здравеопазването
 
 Наблюдение на бременните жени в хода на бременността:

......."  наличието на антитела при резус /-/ или АВО - несъвместимост, в следните срокове на бременността:
   - от 9 до 12 г.с. - на бременни с обременена акушерска анамнеза: предшествуващи спонтанни аборти, мъртвораждания, раждания на деца с хемолитична болест на новороденото, установени антитела при предшествуващи бременности / независимо от Rh фактора им/, при престоящи инвазивни пренатални изследвания в І-ви или ІІ-ри триместър;
   - от 17 до 20-та г.с на бременни с необременена акушерска анамнеза, но с отрицателен Rh фактор
   - от 26 до 28 г.с. на бременни с отрицателен Rh фактор на които при първото изследване не са открити антитела.
   При Rh - отрицателни бременни без данни за антитела при изследването между 26-та - 28-ма г.с. се предлага профилактика с една ампула анти-Д - гама глобулин в 28 - 30 г.с.
   При доказани Rh антитела бременните се насочат за консултация със специалист акушер-гинеколог.

   серологичен контрол при анамнестични данни за контакт с рубеола в хода на бременността
   провеждане на профилактични мероприятия с антиструмин по указание на МЗ, психофизическа подготовка на бременните за раждането, указания за правилен хранителен и физически режим през бременността, имунизация със    стафилококов анатоксин 45 дни преди раждане
   насочване на рискови семейства за пренатална диагностика в университетските болници, след снемане на анамнеза, съгласно Приложение 3.

Последна редакция: ср, 03 юни 2009, 22:13 от iveto_

Общи условия

Активация на акаунт