Плоскостъпие

  • 20 783
  • 69
  •   1
Отговори
  • вкъщи
  • Мнения: 704
Как  се справяте с плоскостъпието- със стелки или се  налага операция

# 1
  • Tам през Атлантическия океан
  • Мнения: 7 120
Дюстабан при децата се оправя в повечето случаи с времето  Wink

При възрастните май само стелката помага  newsm78

Чувала съм че има гимнастика тоято се прави в такива случаи - ходене на пръсти  Rolling Eyes

# 2
  • Мнения: 27 524
За каква възраст питаш? Питах и аз преди разбрах, че преди 4-5 годишна възраст не се предприема нищо, дотогава крачето си изгражда свода, така че не бързай, ако е малко детенцето  Peace

# 3
  • вкъщи
  • Мнения: 704
до 10 година трябвало да се прави операция за повдигане на свода някой правил ли е

# 4
  • всеки тежи на мястото си, та и аз ...
  • Мнения: 726
Точно вчера водих дъщеря ми на ортопед защото я болят краката и се оказа, че има плоско стъпало. Докторът й даде ортопедични стелки, не е споменавал дори за операция. Мисля че със стелките постепенно с времето се корегира свода.

# 5
  • Мнения: 2 018
Синът ми е на 17 години има тежко плоскостъпие. За жалост го открихме преди няколко години. Когато беше малък ми направи впечатление, че има, но тъй като не бях сигурна попитах лекар /вече не помня кой/. Той ми каза да не се притеснявам, че още е малък и свода сам ще се повдигне. Успокоих се и повече внимание не съм обръщала. Така и не ми се е оплаквал от болки. Нопреди няколко години го забелязах, че краката му не са като на другите и пак го заведох. Оказа се - тежко плоскостъпие. Доктора каза да носи стелки /не се е споменавало за операция/, но синът ми е дебела глава и много рядко ги слага. Още повече, че лятото ходи с чехли и няма как да има и стелки. 

# 6
  • Мнения: 801
Синът ми получи този наследствен дар от мен. На 2 години получихме рецепта за първите стелки. Стелките не могат да корегират крачето, а го стабилизират и предотвратяват влошаване. Аз също съм със стелки или MTB обувки.

# 7
  • Мнения: 1 085
...Стелките не могат да корегират крачето, а го стабилизират и предотвратяват влошаване...


Стелките, поне за децата, вече ги отричат. Тук пише защо:

http://www.lekar.bg/news-41/info-272/%D0%9F%D0%BB%D0%BE%D1%81%D0 … 0%B0%D1%82%D0%B0/

# 8
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
И дъщеря ми има плоскостъпие и с едното краче стъпва на върешният му  ръб9 всичко това наследено от мен). На мен също ми казаха, че стелките вече ги отхвърлят. Ще следя темата.

# 9
  • вкъщи
  • Мнения: 704
да но нас ни предлагат операция а разбрах че операцията не е гаранция ще всичко ще се оправи

# 10
  • Мнения: 433
Ако не е спешно по-добре опитайте с гимнастика,но е нужно много време за да се види някакъв резултат (поне година).Пита ли лекаря какво представлява самата операция?Причината за плоскостъпието са слабите мускули на ходилото,по какъв начин ще ги заздравят с операцията newsm78

# 11
  • Мнения: 2 011
записвам се и аз - имам плоскостъпие , което  лекувам сега. Ходих да ми вземат отпечатъци на краката за да  ми се направят подходящите стелки. Синът ми има същото стъпало като моето - той е на 7г и сега ще водя и него за да видят в каква степен е и какво ще предприемем!

# 12
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Нали отричат стелките?

# 13
  • Мнения: 2 011
Нали отричат стелките?
Само, че аз не мога без тях! Носех  през зимата други ( по-плътни) стелки. Без тях аз не мога да  вървя Tired Tired ooooh! Outta Joint

# 14
  • Мнения: 1 085
Нали отричат стелките?

Явно в Пловдив, все още не ги отричат.

# 15
  • Мнения: 2 018
Нали отричат стелките?

Кой ги отрича?

# 16
  • Мнения: 835
И на нас ни казаха, че имаме плоскостъпие, но го водих в Горна баня, направихме плантограма и се оказа, че нищо му няма Grinning

# 17
  • Мнения: 1 085

Върни се назад в темата и прочети.
Говорила съм с д-р Алексиев и той е на същото мнение. Дори каза да събувам детето да ходи босо.

# 18
  • Мнения: 2 018

Върни се назад в темата и прочети.
Говорила съм с д-р Алексиев и той е на същото мнение. Дори каза да събувам детето да ходи босо.

Да, да прочетох линка.  Peace
Само да кажа, че синът ми е на 17 години. А като дете е ходил много често бос /да не кажа, че почти винаги, освен в градината/. У дома, зимата си носеше терлички, а лятото си беше босичък. Дори съм му се карала, че е бос, но той така си харесва и до ден днешен. И пак си има дюстабан.  Rolling Eyes

# 19
  • Мнения: 1 085
... И пак си има дюстабан.  Rolling Eyes

Няма лечение. И аз съм така. Единственото, което може да се направи е човек да се пази и да не се натоварва.

# 20
  • Мнения: 2 018
... И пак си има дюстабан.  Rolling Eyes

Няма лечение. И аз съм така. Единственото, което може да се направи е човек да се пази и да не се натоварва.

Но носиш стелки, нали? Питам за да знам, дали да го карам да ги носи или не.  Rolling Eyes

# 21
  • Мнения: 1 085
... И пак си има дюстабан.  Rolling Eyes

Няма лечение. И аз съм така. Единственото, което може да се направи е човек да се пази и да не се натоварва.

Но носиш стелки, нали? Питам за да знам, дали да го карам да ги носи или не.  Rolling Eyes

От стелките краката ме болят повече, а от тях и кръста.

# 22
  • Мнения: 2 018
Интересно.  Thinking

Той не ми се е оплаквал до сега от болки - и да ги носи, и да  не ги носи. За това и не иска да ги слага. А доктора каза, че ако не ги носи проблема ще се задълбочава.  newsm78

Не съм сигурна да го карам ли да ги носи или не.

# 23
  • Мнения: 1 085
Интересно.  Thinking

Той не ми се е оплаквал до сега от болки - и да ги носи, и да  не ги носи. За това и не иска да ги слага. А доктора каза, че ако не ги носи проблема ще се задълбочава.  newsm78

Не съм сигурна да го карам ли да ги носи или не.

А ти къде го водиш лекар?

# 24
  • Мнения: 2 011
Противоречиви отговори и мнения. newsm78 Лично аз без стелки съм инвалид. Такова облекчение имах когато ги сложих, дори в къщи съм с ортопедични чехли  Peace

# 25
  • Мнения: 2 018
Преди около година на един лекар в Градска болница във Варна. Не му запомних името - препоръча ми го GP-то.

# 26
  • Мнения: 1 085
Преди около година на един лекар в Градска болница във Варна. Не му запомних името - препоръча ми го GP-то.

Струва ми се, че трябва да го доведеш в София - ортопедията в Горна баня.

# 27
  • вкъщи
  • Мнения: 704
Ако не е спешно по-добре опитайте с гимнастика,но е нужно много време за да се види някакъв резултат (поне година).Пита ли лекаря какво представлява самата операция?Причината за плоскостъпието са слабите мускули на ходилото,по какъв начин ще ги заздравят с операцията newsm78


до колкото разбрах ще надигат свола на стъпалото-самия кокал-поне така ни обясни

# 28
  • вкъщи
  • Мнения: 704
има два вида стелки -индивидуална отливка и по номера на крачето

# 29
  • всеки тежи на мястото си, та и аз ...
  • Мнения: 726
Corsete,
Дъщеря ми се опитва да носи стелките от една седмица и казва, че не са й добре и краката я болят и изобщо не иска да ги носи.
Мисля че проблемът е в докторът, който само ни изгърмя направлението. Изобщо не е мерил свода, само я погледна, наплаши ме че била изкарала рахит без да знаем (тя е почти на 18 г.) и ни продаде стелки като определи вида им "на око". Питах го няма ли да ползва уреда, който седеше пред него, но той каза че нямало смисъл. Даже ни предписа някакви хапчета и мазила, с което дълбоко се усъмних че този ортопед от кварталната ни поликлиника ще ни помогне за плоскостъпието.

В Горна Баня кого да търсим? Нали това е ортопедията срещу НБУ. Искам да отидем при някой, който ще ни обърне внимание, работи с уреди и не се опитва да продава типови стелки на които е дистрибутор.

Последна редакция: пт, 05 юни 2009, 22:01 от Didranad

# 30
  • Мнения: 1 085
На 18г. тя не е за детски ортопед. Не мога до ти препоръчам никой, но да се надяваме, че някоя от другите майки ще даде съвет. За себе си, аз не съм ходила на ортопед от 15 години. Наистина, няма смисъл дъщеря ти да носи стелките щом и влошават състоянието. Медицината вече стана бизнес.

# 31
  • Мнения: 2 018
Боже, Боже... Сега разбирам, че се мери с някакъв уред свода.
Нас ни изпрати да си купим от някакъв магазин метални стелки и толкоз. Преди това го накара да стъпи бос на земята, каза - тежко плоскостъпие и толкоз.

Така като си мисля, да не би да не е мерил защото няма какво да измери. Всъщност сина ми май няма въобще свод.  Rolling Eyes

# 32
  • вкъщи
  • Мнения: 704
Боже, Боже... Сега разбирам, че се мери с някакъв уред свода.
Нас ни изпрати да си купим от някакъв магазин метални стелки и толкоз. Преди това го накара да стъпи бос на земята, каза - тежко плоскостъпие и толкоз.

Така като си мисля, да не би да не е мерил защото няма какво да измери. Всъщност сина ми май няма въобще свод.  Rolling Eyes

има компютърна диагностика на стъпалои изработка на стелки

# 33
  • Мнения: 798
Да ви питам, че се чудя дали имам повод за притеснение.
Синът ми (4.4 г.) от известно време редовно си обува обувките наобратно, демек сменя лява и дясна. В началото мислех, че още не може да си ги разпознава, но като поприказвах с него, каза че му е по-удобно. Май това е за консултация с ортопед?

# 34
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Аз също съм с плоскостъпие. Никога не са ме боляли краката.

# 35
  • вкъщи
  • Мнения: 704
Да ви питам, че се чудя дали имам повод за притеснение.
Синът ми (4.4 г.) от известно време редовно си обува обувките наобратно, демек сменя лява и дясна. В началото мислех, че още не може да си ги разпознава, но като поприказвах с него, каза че му е по-удобно. Май това е за консултация с ортопед?


да най добре да го види ортопед

# 36
  • Мнения: 539
голямата ми също е с плоскостъпие - при нея проблема е, че е с много меки съединителни връзки, т-е- малко като жената каучук.

На мен докторите ми обясниха че стелките се отичат  единствено ходене бос навън може да помогне - така формира мускули на стъпалото.

Знам също че и ходенето на токове помага / при момичетата/.

Сега се чудя дали някакав спорт - например балет би помогнало в този случай?

# 37
  • Абсурдистан
  • Мнения: 3 321
Знам също че и ходенето на токове помага / при момичетата/.


Вреди, не помага. При плоскостъпие се забраняват високите токове.

# 38
  • Мнения: 2 011
Знам също че и ходенето на токове помага / при момичетата/.


Вреди, не помага. При плоскостъпие се забраняват високите токове.
вредни са токове с височина над 5 см. За плоскостъпие е вредна  равната подметка! 
Аз съм така ... забравих за равните обувки , нося такива на  височина 5 см , понякога и малко повече и  се чувствам отлично - разбира  се комбинирани  със  стелки -  предварително ми взеха отпечатък на стъпалата защото стелките на двата крака са различни! 

# 39
  • Абсурдистан
  • Мнения: 3 321
Знам също че и ходенето на токове помага / при момичетата/.


Вреди, не помага. При плоскостъпие се забраняват високите токове.
вредни са токове с височина над 5 см. За плоскостъпие е вредна  равната подметка! 
Аз съм така ... забравих за равните обувки , нося такива на  височина 5 см , понякога и малко повече и  се чувствам отлично - разбира  се комбинирани  със  стелки -  предварително ми взеха отпечатък на стъпалата защото стелките на двата крака са различни! 

Написала съм високите токове, така че не е нужно да ме коригираш!

# 40
  • Мнения: 2 011
Да Гери - пояснявам точната  височина защото за мен а и за доста жени около мен висок ток не е точно понятие - ако за теб ( а и за други) -5см е нисък ток - то за някои пък той е  висок  ... Висок пък за мен е ток над 10см - цял живот съм ходила на  такива Simple Smile
така , че не се сърди че пояснявам и цитирам теб !  bouquet

# 41
  • Мнения: 1 494
Ние скоро бяхме при д-р Алексиев от Горна Баня. Обясни ми, че плоскостъпието може да е вродено  или в следствие на 'халтави' стави. Ние сме от втория случай и не е нужно да се носят стелки или ортопедични обувки. В първия случай се дължало на друга причина и тогава се налагали корекции.
Лю по-горе написа за обувките на обратно и се сетих, че доктора ми обяснява, че има ортопедични обувки именно със засилена извивка навътре ) , за да се коригирало изкривяването на крачетата. Така че, вървете на ортопед.
При всички положения лекар трябва да прецени има ли нужда от корекция или не детето и ако има- каква да е.
Когато вече се отнася за възрастен човек- тогава май проблемите с решават със стелки и обувки.

полезно- ходене бос, на пръсти

# 42
  • Бургас
  • Мнения: 442
предварително ми взеха отпечатък на стъпалата защото стелките на двата крака са различни! 

stelsi77,в Пловдив ли ти правиха отливка,можеш ли да ми дадеш координати на ортопеда,при който си ходила?
Също ще помоля някой ако знае дали във Варна мога да заведа дъщеря ми да я прегледат и да и направят отливка на крачето,да ми даде координати.Иска ми се да е по-близо до Бургас,но ако нямам избор,ще я заведа дори и в София.
Мъжът ми и майка му са с вродено плоскостъпие,питала съм на консултации,но са ми казвали да не се притеснявам и че още било рано да се види.Вчера обаче говорих с дядото на едно момиченце-водили са я в София и сега има ортопедични стелки.По думите на доктора са били закъсняли,трябвало е да я доведат до 2 и половина годинки.
Тука има малко информация за детското плоскостъпие.От всичко разбрах,че стелките помагат да не се развие и задълбочи проблема.
Ще й запазя час при ортопед в Бургас (дано да се притеснявам излишно,но ми се струва че стъпалото й е равно и прилича на това на баща й). stelsi77,би ли ми написала координати (може й на лични).

# 43
  • Мнения: 2 011
предварително ми взеха отпечатък на стъпалата защото стелките на двата крака са различни! 

stelsi77,в Пловдив ли ти правиха отливка,можеш ли да ми дадеш координати на ортопеда,при който си ходила?
Също ще помоля някой ако знае дали във Варна мога да заведа дъщеря ми да я прегледат и да и направят отливка на крачето,да ми даде координати.Иска ми се да е по-близо до Бургас,но ако нямам избор,ще я заведа дори и в София.
Мъжът ми и майка му са с вродено плоскостъпие,питала съм на консултации,но са ми казвали да не се притеснявам и че още било рано да се види.Вчера обаче говорих с дядото на едно момиченце-водили са я в София и сега има ортопедични стелки.По думите на доктора са били закъсняли,трябвало е да я доведат до 2 и половина годинки.
Тука има малко информация за детското плоскостъпие.От всичко разбрах,че стелките помагат да не се развие и задълбочи проблема.
Ще й запазя час при ортопед в Бургас (дано да се притеснявам излишно,но ми се струва че стъпалото й е равно и прилича на това на баща й). stelsi77,би ли ми написала координати (може й на лични).
Веднага отговарям.... тук!
За проблемите  в краката ми  е дълга история - само ще ти кажа че отичаха странно и не можех да  вървя , лекуваха ме от  артрит - един ненормален доктор (ревматолог) каза че имам неизяснена Полиартроза .... Shocked 6-7 месеца пих  лекарства за това без да има ефект ( даже и инжекции ми  слагаха) . Не съм ходила на ортопед - баща ми  е лекар и  ми каза .... Ти имаш плоскостъпие - сигурно там ти  е проблема ... Взех, че отидох в подлеза на площад " Съединение" - фирмата  мисля се казва "Орто България"  newsm78
Взеха ми  отпечатък на стъпалата и всичко се видя. Без да  казвам каквото и да било - жената  ми описа точно къде са  ми болките и защо!  Peace Подбират пододящите  стелки - ако  е нужно се добавя и подплътява с още материал ....
Струва ми  се работят с касата , защото видях  човек  с рецепта за стелки от ортопед.
Знам един добър  доктор за Пловдив ето данни :
Д-р Чирпъков ... Ама може и да  е Черпъков
0898/ 455-859  мисля работи в Транспортна болница
  bouquet 

# 44
  • Бургас
  • Мнения: 442
stelsi77,благодаря ти   bouquet А този д-р Чирпъков  в Орто Б-я ли практикува,или на друго място?И още нещо-на теб гипсова отливка ли ти правиха на стъпалата,защото нещо се обърках-казваш, че подбират подходящите стелки-за готови стелки ли говориш?В предния ти пост останах с впечатление,че са ти изработили индивидуални по отливка.Още веднъж благодаря за отзивчивостта  Hug

 Embarassed сега виждам,че си писала че работи в Транспортна.

# 45
  • Мнения: 2 011
Не е  гипсова отливка а отпечатък на стъпалата.
Избират  подходящи стелки - да ... от  много и различни модели. Моите  например са различни стелки за  двата крака - едната  е със скелет ( така мисля казаха) а другата  без ...
Преди си бях  взела едни на "Шол" , после на "Таско" но имах облекчение само  в началото на носенето им. После болката се измести и така се разбра, че плоскостъпието  е в различна степен на двата  крака! 

# 46
  • Бургас
  • Мнения: 442
А можеш ли да ме ориентираш за цена?Извинявам се,че така нахълтах в темата,надявам се да сме полезни и на други майки.

# 47
  • Мнения: 2 011
4 лв - за отпечатък
37 лв до 40 лв  ми са стелките , но може и по - евтинко да ти излезе ...  newsm78
 Ти за детето ли искаш?
Моят син има същите  крака като моите - от миналата година носи  стелки. Но сега  лятото не иска защото иска отворени сандали да носи и  чехли... Но на есен ще подменим стелките  а аз ще си взема  също нови ( зимни) защото  стелките са 2 вида - летни и зимни!!  Peace
 Ако е за детенце ....мисля , че ви  е рано за стелки! Моето  гардже е на 7г и 6м.

# 48
  • Бургас
  • Мнения: 442
Да,за нея,но първо ще я заведа в Бургас на ортопед да видим какво ще каже.Много се притесних вчера,когато въпросният дядо ми каза,че трябвало от рано да се носят (по думите на лекарите в София) и че за внучката му било малко късно (тя е на близо 4 год.  newsm78) Показа ми нейните-силиконови,прозрачни.Не са по цялата дължина на стъпалото,а са отрязани отпред на пръстите (не знам как да го опиша точно) Както и да е,благодаря за координатите (надявам се да не опра до тях все пак)   bouquet Ще видим какво ще каже д-ра тук.

# 49
  • вкъщи
  • Мнения: 704
а на мен компютърна диагностика на стъпалата с изработка на стелки 60 лв

# 50
  • Мнения: 2 011
Те и моите не са по цялата дължина на стъпалото. Да, има и  силиконови стелки.... Но все пак нека ортопеда да си каже мнението за детето - щом има ефект  при мен на 32г значи не е късно !   bouquet

# 51
  • Мнения: 2 018
DARI_76 интересувай се от упражненията, които се правят от малки дечица. Стелките винаги можеш да ги сложиш, но тогава обричаш крачето му винаги  да ги носи, защото с тях мускулите, които трябва да държат свода повдигнат, колкото и да са слаби още повече атрофират.
Преди изчетох разни материали, та там си пишеше точно за молки деца и упражненията. Сещам се за едно - да се опитва да хване химикал от земята с пръстите на краката си. Да търкаля и едно топче от пинг понг с табанчето на крачето. Да ходи босичко - също. Не си спомням друго.
За нас вече беше късно за упражнения и за това веднага минахме на стелки. Но поинтересувай се.  Peace

Последна редакция: ср, 17 юни 2009, 19:54 от Бо_

# 52
  • Бургас
  • Мнения: 442
Четох и за ходене по външния край на стъпалото и за ходене в/у ортопедичен килим (може и тук да е било,от 2 часа се ровя в подобни теми) Къде има такива килими?
 От известно време забелязвам,че Габриела стъпва навътре с крачетата,особено с едното.Обувките й са целите от естествени материали,обхващат цялото краче и купуваме нови на 3-4 месеца,така че  не е от тях.Това за стелките не го знаех  Sick Тогава защо ги изписват на малки деца?

# 53
  • Мнения: 1 234
Здравейте!
Виждам,че доста от вас имат и са се сблъсквали с плоскостъпието и се надявам някой да ми даде съвет,защото вече изгубвам надежда,че някога ще мога да ходя нормално отново Tired
Преди година и половина в следствие на физическо натоварване-свързано с работата ми- си направих травма на крака-от вътрешната страна на крака,там където свършва палеца и възглавничката отзад-започна да ме боли от време на време,докато един ден болката беше толкова зверска,че не можех да си стъпя на крака.Отидох по спешност на ортопед,правиха ми снимка-нищо.Изписа ми някакви мазила,мазах се и ми мина.Ходех си лятото на токове,никакъв проблем.И забелязах тази зима че подметките на левите ми обувки са се изкривили.И забелязах,че стъпвам на външната страна на крака,нормално като си отпусна крака ме боли.Болката се засили пак и отидох отново на ортопед-направиха ми отпечатъци,снимки,кара ме да стъпвам,огледа ми стъпалата много внимателно-левия крак 3 степен,десния 2 пропадане на свода.Можело операция,но възстановяването е било по около 6 месеца на всеки крак.Не съм готова да съм с патерици 1 година,ще пробвам всичко друго,дано не се стигне до там.И сега ще ходя да пак да ми изпише стелки.А за това,че явно нещо се е възпалило и ме боли като си сгъвам пръстите и като стъпвам на цял крак нищо не каза.Работата ми е свързана с физическо натоварване и най-вече натоварване на стъпалата и от ден на ден аз ставам все по зле.Сега въпросния участък се е зачервил и ми се образува нещо като топче,като мазол но не повърхностно,а от вътре.Такива деформации съм виждала на много възрастни хора,а аз съм на 24  Shocked Мажа се е един гел "Дяволски нокът"- само той ми помага и това е докато не изляза сутринта за работа-пак се почва с болката и пак от начало.Вече няма обувки,които да са ми удобни-нито ниски,нито високи,нито маратонки...
Някой имал ли е такива оплаквания?И мислите ли,че стелките ще ми решат проблема?За тази болка ортопеда каза,че щяло да се оправи от стелките.А аз вече се съмнявам,като виждам как ми се деформира кракът  Tired

# 54
  • Мнения: 2 011
Здравейте!
Виждам,че доста от вас имат и са се сблъсквали с плоскостъпието и се надявам някой да ми даде съвет,защото вече изгубвам надежда,че някога ще мога да ходя нормално отново Tired
Преди година и половина в следствие на физическо натоварване-свързано с работата ми- си направих травма на крака-от вътрешната страна на крака,там където свършва палеца и възглавничката отзад-започна да ме боли от време на време,докато един ден болката беше толкова зверска,че не можех да си стъпя на крака.Отидох по спешност на ортопед,правиха ми снимка-нищо.Изписа ми някакви мазила,мазах се и ми мина.Ходех си лятото на токове,никакъв проблем.И забелязах тази зима че подметките на левите ми обувки са се изкривили.И забелязах,че стъпвам на външната страна на крака,нормално като си отпусна крака ме боли.Болката се засили пак и отидох отново на ортопед-направиха ми отпечатъци,снимки,кара ме да стъпвам,огледа ми стъпалата много внимателно-левия крак 3 степен,десния 2 пропадане на свода.Можело операция,но възстановяването е било по около 6 месеца на всеки крак.Не съм готова да съм с патерици 1 година,ще пробвам всичко друго,дано не се стигне до там.И сега ще ходя да пак да ми изпише стелки.А за това,че явно нещо се е възпалило и ме боли като си сгъвам пръстите и като стъпвам на цял крак нищо не каза.Работата ми е свързана с физическо натоварване и най-вече натоварване на стъпалата и от ден на ден аз ставам все по зле.Сега въпросния участък се е зачервил и ми се образува нещо като топче,като мазол но не повърхностно,а от вътре.Такива деформации съм виждала на много възрастни хора,а аз съм на 24  Shocked Мажа се е един гел "Дяволски нокът"- само той ми помага и това е докато не изляза сутринта за работа-пак се почва с болката и пак от начало.Вече няма обувки,които да са ми удобни-нито ниски,нито високи,нито маратонки...
Някой имал ли е такива оплаквания?И мислите ли,че стелките ще ми решат проблема?За тази болка ортопеда каза,че щяло да се оправи от стелките.А аз вече се съмнявам,като виждам как ми се деформира кракът  Tired
Аз съм по  същия начин -  краката  ми се деформират поради  свлечен свод - надуват ми се пръстите и  не мога да  ги  свивам поради болки. А може и да  си  внушавам вече , но  левия ми крак  е по-подут и  каквото и да обуя ми е все малко - това се получи вече от  1 -2г насам. Когато ми правиха отпечатъците на стъпалата ми казаха , че натоварвам повече десния  крак за да пазя левия , който ми  е по-проблемен ... Сигурно  е от това. Сега ходя със стелки с допълнителни сводове към тях , но не мога да  ги  слагам на сандали. Освен това ми забраниха да  ходя на обувки с по- нисък от 5-6 см ток! Аз и да искам не мога  де.... newsm78 Винаги на по-високи обувки съм се чувствала по-добре. Но за операция  още нищо не са ми говорили! А и не мисля , че искам да  чувам  такова нещо! newsm78

# 55
  • Мнения: 1 234
........Освен това ми забраниха да  ходя на обувки с по- нисък от 5-6 см ток!......
Сега се замислих,че само на много високи обувки не съм пробвала да ходя.Ниските и средно високи са ми неудобни,но това което пишеш ме кара да мисля,че може да са ми удобни по-високи като при теб  Thinking В интерес на истината,ортопеда нищо не каза по въпроса за обувките,а само че ми трябват стелки,така че май нищо не пречи да пробвам... Rolling Eyes

# 56
  • Мнения: 2 011
........Освен това ми забраниха да  ходя на обувки с по- нисък от 5-6 см ток!......
Сега се замислих,че само на много високи обувки не съм пробвала да ходя.Ниските и средно високи са ми неудобни,но това което пишеш ме кара да мисля,че може да са ми удобни по-високи като при теб  Thinking В интерес на истината,ортопеда нищо не каза по въпроса за обувките,а само че ми трябват стелки,така че май нищо не пречи да пробвам... Rolling Eyes
Пробвай - нищо не ти пречи. Самите  стелки залепям с двойнолепящо тиксо и не мърдат ... Удобни са ми , но самата обувка става по-плитка и не е лошо да имаш каишка на нея ... Иначе на мен ми  хлопа обувката със стелка - само  през зимата нямам проблем защото обувките са дълбоки! Peace

# 57
  • Мнения: 455
Записвам се и аз да следя темата , защото и сина ми има проблем. Открихме го случайно, докато водихме дъщеря ми на ортопед, защото си мислех, че стъпва на криво...Но Драганов (от ВМА) ни каза, че всъшност сина ни имал проблем. Каза ни да отидем септември на преглед....До тогава боси навън, а в къщи с пантофи ...

# 58
  • Бургас
  • Мнения: 442
А защо в къщи с пантофи?

# 59
Здравейте,прочетох доста неща за плоскостъпието,тъй като дъщеря ми е на 3год.и е  с 3 степен плоскостъпие,да викажа минахме през ортопед-10 дена на физиотерапия и на ултразвук и от там поръчахме обувки,като и взеха мярка като стъпна на пяна,и след 6 месеца пак ще ходим за нови обувки и така до 18 години,но най важното което ми каза ортопеда е-без упражнения няма да има никакъв ефект носенето на обувки а това е -ходене на пръсти и пети,на външната част на крака,масажиране,точенен на баница само че с крака,и постоянно боса ако сме по трева или пясък и това исках да споделя с вас.Аз съм от Пловдив.

# 60
  • Мнения: 514
И моя син е с плоскостъпие. Още след като проходи взе да накуцва и от тогава е със стелки. Водих го при един професор на Пещерска който ни каза, че е за операция. Първо се правела на единия крак, гипсиране, стоене в болницата 15 дни, след това на другия крак, гипсиране и пак 15 дни в болница. Отказах - две пълни упойки за 7 годишно тогава дете ми се видяха лудост. Заведох го при друг доктор, който ми обясни, че дори и да го оперираме няма да има никакъв ефект, защото свода пак ще му падне. Бил с мека съединителна тъкан. Единственото спасение каза той са стелки до живот. Сега пак трябва да го водя при него, че старите стелки вече ги е изразнал. Малко ако походи без стелки и веднага започва да се оплаква от болки в краката.

# 61
  • Мнения: 18
Здравейте, аз също имам подобни проблеми с дъщеря ми, но от 10-тина дни и сложих стелки Banbini и мога да кажа, че май нещата се подобряват. Поне не плаче вечер от болки в краката и май по- рядко се спъва докато бяга и ходи.

Писах на фирмата която ги внася и те ми дадоха много веща консултация.

Ако имате проблеми им пишете, хората се занимават от много години и мисля, че са професионалиси.

www.pedagbg.com

# 62
  • загубено
  • Мнения: 6 432
Здравейте,искам да ви попитам забелязали ли сте децата
 с този проблем да са по нестабилни?Синът ми на 4,8 год. постоянно се спъва.
Последно се "обзаведе" вчера с две синки на челото ooooh!
Като че ли е малко по непохватен в тичането от останалите деца.

Плоскостъпието му го откриха преди около половин година.
Но лекарят ни каза да не правим нищо.До около 7 год се оформя крачето.
Никакви стелки,за да не се "омързеливи" сводът.
Но като гледам как се спъва и започнах да се замислям за някаква корекция.

# 63
  • Мнения: 18
Здравейте,искам да ви попитам забелязали ли сте децата
 с този проблем да са по нестабилни?Синът ми на 4,8 год. постоянно се спъва.
Последно се "обзаведе" вчера с две синки на челото ooooh!
Като че ли е малко по непохватен в тичането от останалите деца.

Плоскостъпието му го откриха преди около половин година.
Но лекарят ни каза да не правим нищо.До около 7 год се оформя крачето.
Никакви стелки,за да не се "омързеливи" сводът.
Но като гледам как се спъва и започнах да се замислям за някаква корекция.




Ами много доктори има и аз съм ги чувала тези, но както можеш да се сетиш - ИСТИНАТА е ПО СРЕДАТА. Трябва да се редува носене на стелки, гимнастика и почивка от стелките. Поне така каза един много добър лекар.

Логиката била следната - наистина до 7 години се оформя крака на дете, но това е и времето, в което може да му се въздейства, ако има проблем. Ако не се направи после се носят стелки цял живот, а ако може да му се помогне трябва да се комбинират и трите метода. И пак не е 100% сигурно, че ще се оправи.

Моята дъщеря също е по- тромава и се спъва често, но от няколко дни мисля, че нещата се променят.

След 1-2 седмици ще ти пиша пак за резултата.

Успех и не го оставяте детето на самотек.

# 64
  • загубено
  • Мнения: 6 432
fani112,пиши как са нещата при вас.
А за стелки,казаха ми че няма нужда за сега.
Дали е правилно или не, не знам.
Не живеем в Бг и посещавам най-голямата дет болница.
Никой не ни е наплашвал,казаха да има проблем.Някой деца го
израстват,при др си остава.
Има ли наследственост в плоскостъпието?Ние и двамата с баща му нямаме такива проблеми

# 65
  • Мнения: 2 011
Ами незнам дали има наследственост но и аз и  синът ми ( само  с едното краче ) имаме плоскостъпие ! Sad
Той е на почти 8г и от година и повече вече носи стелки .... но не винаги защото лятото носи чехли и стелките  не стоят!

# 66
  • София
  • Мнения: 227
didranad ако не си намерила д-р Стефанов от Горна Баня е добър,но незнам дали още работи там  Peace

# 67
  • всеки тежи на мястото си, та и аз ...
  • Мнения: 726
Isp_mam4e,
Не съм намерила доктор, а вече е крайно време да отидем - свършили са отпуските и преди щерката да тръгне на училище.
Безкрайно благодаря за информацията  Hug, ще отида да проверя, щом го препоръчваш.

# 68
  • София
  • Мнения: 227
той ми направи на мен операция преди близо 4 години аз стъпвам на криво с краката,но тогава направихме само на левия крак,понеже бях още ученичка,а като завърших заминах за Испания,после родих и така и не отидох за втора операция.пробвахме със стелки,за които той ми взе отливка или както там се води и на место си ги купих от там,носих ги известно време и прецени,че не помагат и ме оперира.до ден днешен да чукна на дърво нищо ми няма на левия крак(оперирания).човекът беше много добронамерен и учтив  Peace
дано с дъщерята се оправят нещата  Hug
едит забравих да ти кажа,че кабинетът му беше в малката зграда-едноетажната   bouquet

# 69
Аз сам на 15 години  когато бях на 12 години се оплаках от болки в краката заведоха ме на лекар и ми казаха че имам плоско стъпие наложи се да ме оперират в София при проф.Б. Бойчев.Претърпях 4 операции по 2 операции на крак като 1-та на крака се носи гипс 2 месеца,хора ходете на лекар докато е време че после стелки непомагат  Peace Wink Thinking

Общи условия

Активация на акаунт