Кога остаряваме?

  • 2 859
  • 40
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 1 044
На определена възраст? С първия бял косъм /както ми подсказа една колежка/? След завършването на училище, след раждането на детето? Или е въпрос на дух, занимания, среда...
Темата ми е продиктувана днес от един разговор с моя връстничка,  с която изглеждаме по различен начин, чувстваме се по различен начин, живеем по различен начин, аз виждам дълги години пред себе си и още деца, а тя  - внуци и край на кариерата.

# 1
  • Мнения: 7 474
Ами ти си го написала-зависи от толкова много неща-начин на живот, обкръжение, работа, доходи и дори това как ти самият се чувстваш. Виждала съм 25 годишни момичета, които са стари и 40 г. млади жени.

# 2
  • Мнения: 9 990
Описаното в първия пост някак ме подрсети.Пример с мен ще дам-раждах децата си "средно млада" Laughing, тепърва се уча, работя и имам бъдеще пред мен.Най-общо.Имам приятелка, която доста млада си роди, детето и-и то за деца готово, нормално е да се готви за баба и друг вид живот някак.И друга една приятелка, която на години е даже по-голяма от нея-тепърва роди първото си дете, за нея тепърва започва майчинството, ще мие дупета.Това при тях до голяма степен определя как се чувстват.Говорила съм и с двете за това. Thinking

# 3
  • София
  • Мнения: 2 840
Няма значение как се чувстваме. Ще ни са да вярваме, че щом ходим по клубове и раждаме деца на 40, сме млади, но не сме. Младостта си има време и то изтича, въпреки козметиките, въпреки себеусещането ни и т.н.
Въпросът е да бъдем в хармония с годините си.

# 4
  • Мнения: 11
Няма значение как се чувстваме. Ще ни са да вярваме, че щом ходим по клубове и раждаме деца на 40, сме млади, но не сме. Младостта си има време и то изтича, въпреки козметиките, въпреки себеусещането ни и т.н.
Въпросът е да бъдем в хармония с годините си.
Това ми хареса.

# 5
  • София
  • Мнения: 3 064
Когато почувстваме, че сме остарели. За мен този момент не е дошъл, въпреки няколкото бели косъма и новите отговорности.

# 6
  • гр.София
  • Мнения: 380
Когато започнем да мислим, че нищо хубаво не ни предстои, когато спрем да правим планове, когато живеем със спомени за миналото и не се надяваме на нищо в бъдещето, когато престанем да се изненадваме на света около себе си.

# 7
  • София
  • Мнения: 15 449
Когато спре да ти пука как изглеждаш, значи си остарял!

# 8
  • Мнения: 9 990
Годините са факт, но явно себеусещането е в основата.Дух, занимания и среда не правят 80-годишната баба-млада.Именно това се опитвах да кажа на приятелките ми, с които сме го обсъждали.Както и себеусещането не прави болежките от изхабеното чисто физически тяло по-малки или обратими.
Но пък авторката е сравнила двама души на една и съща възраст, значи въпросът и е насочен май повече към вътрешното усещане, а не възрастовата граница. Thinking

# 9
  • Мнения: 54
А кое ви кара да се чувствате млади ? Някой замислял ли се е ? Може би с напредването на годините се замисляме за малките неща !
Аз вече усещам че годинките образно казано ми чукат на вратата , но някак си не искам да повярвам в това ! Да и аз родих първото си дете доста млада , но второто вече на по- зряла възраст! Записах да уча чак след второто раждане ! Сега имам хубава работа и гледам напред с широко отворени очи и с надежда да напредна в кариерата! Сексът също с годините стана много по-хубав и добър и оценяван за мен ! И определо гладам да грабя с пълни шепи от живота и да се радвам на малките неща и на всяка възможност която ме накара да се усмихна ! Това дали означава , че остарявам ???

# 10
  • Мнения: 9 990
По моя преценка и предвид, че 33г сме младежи още, все още не си.Ама виж, като минеш 40-те няма как да си. ThinkingДори и да се чувстваш силна, жизненя и устремена, вече ще е пречупено през друга призма.

# 11
  • Мнения: 2 175
Ми според мен - остаряването може да се сравни с умората..
Когато умората надделява пред ентусиазмът..не във физически смисъл..
Преситеността, динамиката и липсата на изненади..усещането, че знаеш и предвиждаш всичко..

# 12
  • Мнения: 54
Ооооо определено едно е усещането на 25години , друго е на 30 , и съсвсем различно ще е на 40! Едно време не вярвах в това , но сега вече минавайки през 30-те и устремена към 40-те , разбирам го в пълната му сила!

# 13
  • София
  • Мнения: 7 984
За мен старостта е преди всичко в главата. Ясно е, че остаряването е физически необратим процес. Но това не пречи да се кефя, когато виждам възрастни хора с младежки и позитивен дух. И обратно - млади жени, затънали до шия в сивота, забравили за себе си, смачкани от ежедневието.
И аз съм 30+, но смятам за важно да запазя позитивната нагласа към живота, защото в противен случай ще се превърна в ментална старица. Simple Smile

# 14
  • Brokenpromiseland
  • Мнения: 1 432
Има една будистка приказка "Умираме с всяко вдишване"  (извинявам се ако не съм го казала правилно), но смисъла е този...остаряваме постоянно.
Ако питам баба ми, тя ще каже, че старостта е след 60 години, а ако питаме младежите...те ще кажат, че е след 40 години.
А аз мога да допълня, че няма нищо по хубаво от това човек да остарчва...това означава, че е жив.
Е, да може да сме вече посбръчкани, надебелели, леко изкуфяли  Mr. Green с бастунче в ръка...но какво значение има това при условия, че се радваме на живота и децата си...за мен нищо друго няма значение...

# 15
  • Мнения: 9 990
Да де, ама това-на духовно ниво.Може и до гроб да си с дух и енергия и т.н., но това не те прави млад, нали? Rolling Eyes

# 16
  • Мнения: 134
Има една мисъл: "Човек не е остарял, докато съжалението не замени мечтите му."
Много ми харесва и е точен отговор на въпроса ти.  Simple Smile

# 17
  • София
  • Мнения: 2 840
Нейде в детството ми се е запечатала фразата от "Птиците умират сами" - възрастната, богата дама, не й помня името, влюбена в Ралф, отхвърлена от него, в последния ден от живота си му изкрещява "в това старо тяло има едно младо сърце и то чувства като на 20 години". Не претендирам да цитирам правилно, но истината е, че чувствата ни нямат почти нищо общо с възрастта, която е факт, с който няма как да се преборим.

За 50-годишните, 30-годишните са млади, но за 18-годишните - не са. За 80-годишните и 50-годишните са млади, но за 30-годишните - не са.
Има едни, които обаче са млади за всички - 20-годишните. И то до към 25. После стават зрели. И възрастта на зрелостта е доста дълга, за разлика от тази на младостта.
Първо сме малки, после млади/за кратко време/, а след това дългооо сме зрели. Накрая иде старостта.

# 18
  • Мнения: 5 287
За 50-годишните, 30-годишните са млади, но за 18-годишните - не са. За 80-годишните и 50-годишните са млади, но за 30-годишните - не са.
Има едни, които обаче са млади за всички - 20-годишните. И то до към 25. После стават зрели. И възрастта на зрелостта е доста дълга, за разлика от тази на младостта.
Първо сме малки, после млади/за кратко време/, а след това дългооо сме зрели. Накрая иде старостта.
много добре си го казала.

# 19
  • Мнения: 24 467
Когато сме деца с всеки ден порастваме, а когато станем възрастни всеки ден е остаряване.

# 20
  • Мнения: 60
Остарял си когато спреш да мечтаеш.

# 21
  • Мнения: X

За 50-годишните, 30-годишните са млади, но за 18-годишните - не са. За 80-годишните и 50-годишните са млади, но за 30-годишните - не са.
Има едни, които обаче са млади за всички - 20-годишните. И то до към 25. После стават зрели. И възрастта на зрелостта е доста дълга, за разлика от тази на младостта.
Първо сме малки, после млади/за кратко време/, а след това дългооо сме зрели. Накрая иде старостта.
Peace Много ми хареса, много точно!!!  Hug

# 22
  • Мнения: 92
Сега си припомних как навремето,когато бяхме ученици в 11-и клас,една моя съученичка сподели в приятелски разговор,че майка й/която беше красива жена на максимум 40 години/ си махнала наскоро спиралата и се опасявала,че е забременяла впоследствие.Още помня как всички гледахме ей така Shocked,а аз попитах по детиснки наивно:"Ама вашите правят ли още секс?" JoyНяма да ви казвам какъв беше шокът ми,когато тя ми отговори:"Ами да,най-редовно,понеже ги чувам доста ясно!!!" Mr. GreenПредставете си само,как съм гледала тогава лично аз,от позицията на 17-18-годишна руса кокетка на 40-годишните хора,занимаващи се със секс JoyЕдва ли не съм си мислила,че каквото било в кревата-било,минало и заминало,сега им е време за гледане на телевизия и внуци Mr. GreenТа по този повод искам да кажа,че сега съм на 36,изглеждам и се чувствам по-добре от всякога,старая се да не мисля за всякакви гадни и неизлечими болести и проявявам невероятно чувство на автохумор по отношение на възрастта си.Бръчките,наречени "пачи крак" около очите ми никога не са ме притеснявали и никога не съм си крила годините.Дори напротив,гордея се както с тях,така и с прекрасната си 16-годишна дъщеря.Не знам как ще ви прозвучи,но ми се е случвало да ме попитат на колко години съм,а аз да не знам-ми просто не мисля за тях и не ги помня понякога newsm78...Според мен е много важно да остаряваме с достойнство и да не преиграваме в желанието си да изглеждаме на всяка цена красиви,млади и желани.

# 23
  • Мнения: 0
Според мен възрастта не е толкова важна. Важно е как се чувстваш, но все пак трябва да има някакви граници. Примерно може да си на 75 години и да вършееш по клубовете с високи токчета не означава, че си млада Rolling Eyes, а спор че "яко те хапе кучето".

# 24
  • Мнения: 1 044
Нейде в детството ми се е запечатала фразата от "Птиците умират сами" - възрастната, богата дама, не й помня името, влюбена в Ралф, отхвърлена от него, в последния ден от живота си му изкрещява "в това старо тяло има едно младо сърце и то чувства като на 20 години".
Да, да ето това ме плаши. Има някаква граница между младост- старост , която всеки преминава, но не всеки осъзнава и най-важното приема. Защото наистина е смешно, и странно, и инфантилно дори възрастен човек, да се държи като хлапак.

# 25
  • Мнения: 24 467
Не е граница, затова е незабележимо, а постоянен и плавен преход.

# 26
  • Мнения: 92
Когато видях въпроса на тази тема си казах: никога, но дали ще е така?

# 27
  • Мнения: 10 562
Сетих се за Саманта от Сексът и градът - тя реши, че е остаряла, когато си намери бял косъм на триъгълника  Laughing
Сериозно по темата - подкрепям Магаренце - за мен старостта също е, когато умората надделява пред ентусиазма и ти се струва, че можеш да предвидиш всичко, че всичко вече ти се е случило..

# 28
  • Мнения: 76
Старостта, според мен, е комплекс от емоционално и физическо състояние.
На мен не ми се иска да осъзная, че вече не съм младото момиче и честно да си призная ме е страх от старостта.
От една-две години понякога даже ме хващат депресивни състояния - вече не мога така лесно да контролирам теглото си, не съм най-младата в работата и пр.
Така че май е време за второ дете Hug

# 29
  • Мнения: 411
на 20 се 4увсвах като на 40,а сега обратното.
за мен бръ4ките и белите коси , които се появиха не са признак на стареене,а на преживените радости и тревоги(не ме притесняват).
единствено тук таме целулит4е,няма ве4е мини,но пък има прекрасни макси поли .
но когато духа остарее....

ей ,младост върни се,хей старост поспри се.(лиубима песен,която пее майка ми)

# 30
  • Мнения: 7 474
Ако трябва да кажа конкретни години за женското остаряване, то това е 40.
Колкото и да се стараеш, вече нищо не е същото, от там наклона е само обратен.

# 31
  • Русе, у дома
  • Мнения: 738
Сетих се за Саманта от Сексът и градът - тя реши, че е остаряла, когато си намери бял косъм на триъгълника  Laughing
Сериозно по темата - подкрепям Магаренце - за мен старостта също е, когато умората надделява пред ентусиазма и ти се струва, че можеш да предвидиш всичко, че всичко вече ти се е случило..
Аз в момента се чувствам зле физически, все още не знам причината (може би хронична умора, разбутани нерви)... Но за първи път усетих, че вече не съм млада. Просто физическата болка в мускулите и ставите ме кара да се замисля, че вече съм в друг етап от живота. На 32 съм.

# 32
  • Мнения: 6 615
Чувствам се уморена и искам спокойствие значи точно сега се чувствам остаряла.

# 33
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Непрекъснато остаряваме.

# 34
  • Мнения: 2 153
Когато се почувстваме стари- тогава и остаряваме!!!

# 35
  • Мнения: 1 817
Когато се чувстваш  постоянно уморен, тогава идва старостта.
Има уморени хора и на по 25 год.
Има хора пълни с енергия и на 50 години. Всичко си е до човека.

# 36
  • Мнения: 19
Нама как човек да спре физиологичния процес на остаряването. Mr. Green
 Но все пак има значение дали ще остарееш като галош или като катедрала.  Ходя по планини, не много но все пак и съм виждала доста енергични хора над седемдесетте, на които могат да завидат и младите. От мен зависи дали да водя внуците с мен или да се оплаквам какво ме боли. Искам да кажа че младостта е най вече състояние на духа.

# 37
  • Мнения: 801
Ще остарея, когато се уморя да живея и ми липсва желанието да науча и видя повече неща от света. Аз все още изживявам детството си.

# 38
  • Мнения: 54
Когато загубим надежда,спрем да мечтаем и да се развиваме.

# 39
  • Мнения: 2 013
Започнах да усещам,че остарявам когато започнаха да ме дразнят тинейджърите в градския транспорт,по улиците,в заведенията...неща които примерно до вчера съм правила и аз,но вече ми изглеждат ужасно грозни и нелепи...
Гледала съм ги и това поведение ми се вижда ужасно далечно,сякаш никога не съм била в тази възраст.Чудела съм се как аз съм изглеждала по онова време в очите на възрастните...  Joy

# 40
  • Мнения: 2 803
Много хубави размисли прочетох за остаряването. Няма начин, старостта е неизбежна/поне физическата/. Ще ми се външноста ми да остарява красиво, а духа винаги да е бодър и пълен с ентусиазъм и надежда.

Общи условия

Активация на акаунт