Моля за вашия съвет

  • 1 299
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: 248
Бебката ми е на 4 месеца и е само на кърма. От около 2 месеца суче 6 пъти на ден, като до този ритъм си достигна съвсем сама.
Последното сукане вечер е след банята - около 20:00 часа.
Сутрин се буди около 0600 часа, а понякога и в 0700 часа => периодът без сукане е 10-11 часа.
Откакто сме в този ритъм на хранене, аз около полунощ правя едно пълно (с помпа) изцеждане и количеството варира от 100 мл. до 120 мл. и така намалявам периода на покой за гърдите ми на 6-7 часа.
Кърма в изобилие никога не съм имала.
Напрегнати гърди смътно си спомням какво е, защото за последно съм го преживяла преди около 11 години Simple Smile
Въпросът ми е:
Мога ли да игнорирам това цедене, или да продължавам да го правя?
Ще ми намалее ли кърмата, ако следвам бебката и правя 11 часова пауза?

Много се надявам на вашите съвети, защото цедене в полунощ = заспиване (в най-добрия случай) в един часа след полунощ, а това ме мори много Sad

# 1
  • На бял кон в Pierrefonds
  • Мнения: 1 451
Ами ако заспиш в 1 часа и се събудиш в 6 да кърмиш бебето това са си цели 5 часа сън. Ако кърмеше през нощта (в случаите, когато бебето има такъв режим на хранене) тази продължителност на непрекъснат сън щеше да ти се струва като недостижим мираж....

Иначе на въпроса - според мен има голяма вероятност да намалее кърмата, за мен паузата си е големичка. Но така или иначе може да пробваш и ако видиш, че кърмата намалява да почнеш пак да цедиш. На този етоп от кърменето ме съмнява кърмата да спре отведнъж ако пропуснеш няколко цеденета през нощта, особено когато детето е изключително кърмено през деня.

# 2
  • Мнения: 10 982
При мен ситуацията беше горе долу като твоята. След навършване на 2 месеца, дъщеря ми започна да спи от 21 ч. до 7-7.30 сутринта. Не съм ставала да се цедя, макар че сутрин се събуждах с напрегнати гърди. Щом бебето ти суче на поискване през деня, кърмата ти се регулира достатъчно добре и спокойно можеш да прескочиш цеденето в полунощ. Няма да ти намалее кърмата, така че да се отрази на детето ти, не се притеснявай.  Wink
Аз с чиста съвест се възползвах и по цяла нощ си спях заедно с малката, а сутрин тя си изсукваше нощните запаси. Simple Smile

# 3
  • Мнения: 43
Моето бебе също е на 4 м. и само на кърма,от 1 месец заспива към 10 а преди това към 11 -11,30 като преди това яде.Сутрин става към 6,30 -7,00 ,но никога не съм се цедила през нощта.Понякога сутрин като стана гърдите ми са напрегнати а понякога НЕ,но както и да са не съм забелязала да ми е намаляла кърмата.

# 4
  • Мнения: 2 476
 suncholina засега недей да рискуваш да правиш такава дълга пауза без да стимулираш гърдите да произвеждат кърма. А и казваш, че кърмата ти не изобилства.
Аз имах многооо кърма, най-голямата ми нощна пауза беше 6 часа, а на сутринта ми се пръскаха гърдите, ако не кърмя веднага.

# 5
  • Мнения: 763
Моят малък мъж е на  почти 3 месеца и също отскоро заспива в 21 и се събужда в 7:30-8 ч. Но похапва в 4 през нощта. В началото сама се будех около 2 часа с болка в гърдите, после обаче постепенно гърдите ми се научиха да "мързелуват" в този интервал, но да работят активно денем. Аз също имам проблеми с кърмата - винаги съм на ръба и правя всичко възможно да не спре, но мога да ти кажа, че специално тази пауза не се отрази на количеството. Моят съвет е - опитай се да спиш, защото това е добре и за теб и за кърмата и за бебето /какво по-хубаво от бодра и отпочинала майка/ Simple Smile, а ако усетиш че кърмата ти намалява - знаеш как да действаш! Wink

# 6
  • Мнения: 3 205
Някъде на таз ивъзраст - 2-3 месеца, големият ми син също спряда се буди нощем (заспиваше в 10 и се будеше сутрин към 7). Не съм се цедила, кърмата се регулира сама за 10-15 дни. Сутрешното сучене обаче продължаваше около час и половина, за да може да навакса нощта  Rolling Eyes

# 7
  • Мнения: 4 290
Дъщеря ми правеше такива паузи. Аз не съм се цедяла. Сутрин се събуждах с много напрегнати гърди и постепенно кърмата намаля. Но не толкова, че да не стига на бебето, просто се регулира напълно и нямам излишък. За сметка на това редовно се сдобивах с някоя и друга бучка, но и това мина.  Rolling Eyes
Аз лично го мразя това цедене, особено, когато няма нужда от него. В крайна сметка и на теб ти е нужна почивка, а и винаги можеш да възстановиш тази практика, ако нещата излязат извън контрол.

# 8
  • Мнения: 1 174
Въпросът ми е:
Мога ли да игнорирам това цедене, или да продължавам да го правя?
Ще ми намалее ли кърмата, ако следвам бебката и правя 11 часова пауза?


Ами ти с това цедене имитираш едно хубаво сукане на детето нощем. Досега "лъжеш" тялото си, че детето суче и нощем. Ако спреш да цедиш, все едно детето окончателно е спряло нощното хранене и е започнало да спи цяла нощ.  Peace Това така или иначе се случва на много майки и не е проблем, освен за няколко дни докато тялото се нагоди.  
Изцедената кърма даваш ли я на бебето ? Ако не му я даваш, то всъщност си суче толкова колкото му трябва, явно му стига за да спи цяла нощ и проблем няма ако спреш да цедиш нощем, НО не спирай отведнъж, намалявай количеството на изцеденото постепенно, докато спреш, дай си време примерно 2-3 седмици, да не стане беля  Peace
В положението, в което си сега има един плюс: ако детето реши да почне да суче нощем, заради зъбки или нещо друго, ще имаш необходимото количество кърма, за да посрещнеш нарастналите му нужди, без кризи на растежа, без да трябва да минат 2-3 нощи на плач, мрънкане и т.н., просто нощното цедене ще стане нощно ядене, но пък е възможно и това да не се случи. Ти си прецени кое те устройва повече - да произвеждаш малко повече кърма от това, което е нужно на бебето, с оглед нарастването на нуждите му или ако се наложи да храниш по - начестичко и така да си увеличиш кърмата  Peace
ПП Имам приятелка, която цеди нощем също като теб, за да е "подготвена" за евентуална лактационна криза, но на нея не й тежи и го прави нарочно и съвсем съзнателно. Замразява си кърмата и после ще я ползва при захранването. Аз не цедя, но то и бебето не спи дълго  Mr. Green

Ох, не можах да се стърпя  Embarassed блажено ти завиждам за 11 часа непрекъснат сън, които ти предстоят  Grinning Бебенце мечта  Hug

# 9
  • Мнения: 3 718
suncholina , след като бебето ти само си е нагласило този режим, няма смисъл да продължаваш да цедиш "до край". Може би този блажен период на дълъг нощен сън няма да трае дълго, много бебета възобновяват нощните си посуквания когато започнат да ги мъчат зъбите или при скок в растежа. Кърмата ти ще се регулира по нуждите на бебето независимо как се променят те. Когато бебето ти усети нужда за повече кърма, просто ще се събуди да суче. Това, че не усещаш кърмата в гърдите си не е признак, че я няма или, че ще трябва да чакаш да се появи. Кърмата се образува и по време на сучене, изсуквайки събралото се мляко бебето задейства (с помощта на хормони) рефлекса на потичане и нова доза кърма се образува и слиза.
За твое спокойствие можеш да следиш пелените на бебката за промени (в количеството изпишкано и изакано) и ако се наложи да включиш още някое хранене. Но ако момичето ти има всички признаци, че се храни добре и наддава, няма причина да се страхуваш от намаляване на кърмата и да се лишиш от почивка.
Може би първите нощи, ако решиш да не цедиш, ще се наложи да поизцеждаш малко, защото може да чувстваш гърдите си напрегнати. Изцеждай до облекчаване на напрежението и когато кърмата се регулира, ще можеш да си починеш по - качествено  Peace .

# 10
  • София
  • Мнения: 2 249
suncholina, а бебенцето ти как наддава досега? И както rosy_bosy пита, даваш ли изцедената кърма през деня? Защото ако я даваш, то липсата на тези 100-120 мл могат да се отразят и на детето.
Някакъв вариант на това, което правиш е преди да си легнешм вместо да се изцеждаш, да дадеш на бебето да суче в заспало състояние - взимаш го и леко го поднасяш към гърдата. Заради отработен рефлекс повечето бебета започват спонтанно да сучат, насукват се и продължават да спят Simple Smile.

# 11
  • Мнения: 248
благодаря на всички ви Simple Smile
Ами ти с това цедене имитираш едно хубаво сукане на детето нощем. Досега "лъжеш" тялото си, че детето суче и нощем.

Точно затова цедя ... за да излъжа, че има кой да суче и да не намалее кърмата, защото се страхувам, че няма да стига. Аз много трудно се отървах от чувството, че кърмата ми не е достатъчна, което се подсилваше от баби-поучителки, които дори по телефона да чуеха бебето да мрънне и започваха с: "Ами тя сигурно е гладна. Я вземи и си купи една кутия АМ и додавай малко след кърмене, за да си спокойна, че е нахранена." Е, четях тук, успокоявах се с напишканите и наакани памперси и кърмех по всички правила  Mr. Green

Изцедената кърма даваш ли я на бебето?

Не я давам, но и не я изхвърлям. Сърце не ми дава Simple Smile Старателно я замразявам и пазя да слагам в пюренцата след време, но вече имам около 8 литра, а и съм напълнила 1/3 от фризера Mr. Green

ако детето реши да почне да суче нощем, заради зъбки или нещо друго, ще имаш необходимото количество кърма, за да посрещнеш нарастналите му нужди, без кризи на растежа, без да трябва да минат 2-3 нощи на плач, мрънкане и т.н., просто нощното цедене ще стане нощно ядене

Това е един добър мотив да продължа с цеденето, за който не се бях сетила. Просто бих могла да го правя към 23 и тогава за непрекъснат сън ще останат 6-7 часа, така че споко ... не завиждай Mr. Green

Някакъв вариант на това, което правиш е преди да си легнешм вместо да се изцеждаш, да дадеш на бебето да суче в заспало състояние

Пробвала съм. Разбуждам я от дълбок сън. Колкото и нежно да го правя, тя ококорва едни тревожни очи, започва да гледа недоумяващо, изнервя се. Когато все пак започне да суче, съвсем скоро заспива отново и то дълбоко. И след това следва цедене Simple Smile

Шаманката, благодаря ти, че се включи.
Веднъж бях писала, че много бих искала кърменето да е математика, ... уви не е Sad
Какво мислиш за решението да цедя в 23? Така хем ще успявам да поспя, хем лактацията ще е малко повече, отколкото е нужно, за да съм спокойна, че на момичето му стига.

# 12
  • София
  • Мнения: 2 249
suncholina, за кърменето в спящо състояние на бебето е важно да се използва леката фаза на съня (т.н. РЕМ фаза - бързо въртене на очите).

# 13
  • Мнения: 3 718
suncholina , мисля, че не би трябвало да имаш проблем с лактацията дори и да спреш с цеденето. Кърмата задоволява идеално потребностите на бебето. И щом бебето ти суче добре, наддава плавно и пълни пелените, активно и доволно е, няма причина да се притесняваш от недостиг на кърма. След като кърмиш на поискване, ако на момичето ти му се увеличат нуждите, то просто ще засили сукането като честота или продължителност. Ето, не е толкова в страни от математиката  Wink

Като споменаваш бабите, само мога да те поздравя, че си се справила чудесно под прицела на критиката. Много е трудно когато някой от добронамереност те обърква и плаши, особено в началото.

Ако ще се чувстваш по - добре и спокойна (което също е много важно), можеш поне в началото да цедиш в 23 часа, но можеш и постепенно да намаляваш количеството. При една установена лактация и добре сучещо бебе, кърмата не спира като с кранче. Ако намалее по някаква причина, признаците ще се появят и ще можеш да вземеш мерки. Не е нужно излишно да "залъгваш" организма си, че има кой да суче, той си произвежда толкова, колкото на сучещия му е необходимо.

А как наддава девойката до тук?

# 14
  • Мнения: 248
Бебенцето е фино, но наддава съвсем прилично, мисля:
Родена е 3.350 / 50 см
Изписана след 3 дни - 3.000
27 дни след изписването - 3.970 (+970)
след още 33 дена - 4.780 (+810)
след още 38 дена - 5.640 (+860) и е 59 см
От последната консултация са минали 19 дни и според кантарчето й у дома е наддала около 350 грама.


Пишка редовно, понякога ака всеки ден, понякога прескача ден-два (но чета тук, че ако няма други тревожни признаци, значи е ОК), спокойно и щастливо бебе е.



Общи условия

Активация на акаунт