Политико-икономико-детскоградинска, или защо няма и да има място за децата ни

  • 3 325
  • 65
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 62 595
Кати,

Не зная какви болки се опитваш да видиш при мен, но май аз видях една сериозна болка при теб - искаш държавата да ти гарантира място в ДГ (разбирай почти за без пари), където ти си избереш и, ако случайно тази държава не ти го осигури така, както ти искаш, то тя да те обезщетява.
Социализмът си отиде безвъзвратно. Държавата не е длъжна да осигурява място за всяко дете в София или Горно Нанадолнище място в общинска или държавна  ДЯ или ДГ, че да обезщетява когото и да било за липсата на място. И по време на соца пак беше така с яслите и градините - голям зор за места и хората се принуждаваха да ходят да работят в еди-кой-си завод или село, че да има място за детето в градината.
 И моля ти се, стига с тези сълзливи истории за демографската криза и как държавата не милеела за децата си! Държавата да не ти отчуждава имот, че да е длъжна да те обезщетява? Ами, това е положението! Капитализъм, сестро! И в Америка да отидеш, и в Белгия, там се редят на опашка за детските заведения (държавни) още от раждането на детето, а понякога и още докато майката е бременна. На когото не му харесва търси частни детски заведения, стои вкъщи да си гледа децата или се мести на място, където ще намери място в градините и толкова! Няма дилема, няма кой длъжен и кой не. Всеки, който ражда деца ги ражда за себе си, а не за държавата. Защото не държавата е майка и баща на тези деца, а ние. Държавните и общински детски заведения предлагат социална услуга, която не се пада по право на всеки, който е родил дете. За без пари - толкова!

# 46
  • Мнения: 1 479
За Бога, братя! Не раждайте!
Ами , не раждайте. Ако смятате, че държавата трябва да ви гледа децата.  

Ужасно ми е грозно когато някой си /Трещица, например/ ми каже, че смята, че аз си мисля /?!?/, че държавата трябва да ми гледа детето, при условие, че едничката социална придобивка, на която имам право /понеже съм с висок доход, а социалните придобивки се разпределят на принципа на солидарността/ е детето ми да ходи в общинска градина. Виж какво, Трещице, да си гражданин означава не само да си плащаш акуратно данъците, но и да изискваш от държавата да си изпълнява отговорностите към теб и децата ти. Всичко друго е разложение. Ако няма граждански контрол и напор да се вършат нещата както трябва никога няма да развием качествена съвременна държава.

Също ми е адски грозно хора, които току са се изместили, ползват си майчинските и не влагат нищо в държавния бюджет да ми казват, че "преселението" било оправдано. Оправдано е само ако даваш, преди да си взел! А изказванията следва да се подкрепени с факти.
Имам позната, която се премести от Разград във Варна и за има-няма три седмици й приеха детето в кварталната градина, въпреки че миналата година е имало 65 деца по списък чакащи. Как става тоя номер? Става, защото НЕ ИЗИСКВАМЕ от държавата, а само даваме и защото си мислим, че държавата не ни е длъжна - напротив - длъжна е за всеки който си плаща данъците, за всеки, който е дал живот, за всеки, който работи и създава. Така се прави социална държава.
:peace Всички,които си взимат:майчинсво,детски,плащат си даньци по родните си места/в ТЯХНАТА СИ ОБЩИНА/-да си тьрсят правата за място в ДГ ТАМ! Close За временна работа в София,Пловдив,Варна.....Какво място искат за ДГ?  Rolling Eyes Не може да си на квартира в София и да си пращаш заплатата в родното си място!И в София да не даваш и 1 стотинка за даньци  Twisted Evil

Последна редакция: ср, 03 юни 2009, 15:43 от dannyangel

# 47
  • София
  • Мнения: 17 592
Кати,

Не зная какви болки се опитваш да видиш при мен, но май аз видях една сериозна болка при теб - искаш държавата да ти гарантира място в ДГ (разбирай почти за без пари), където ти си избереш и, ако случайно тази държава не ти го осигури така, както ти искаш, то тя да те обезщетява.
Социализмът си отиде безвъзвратно. Държавата не е длъжна да осигурява място за всяко дете в София или Горно Нанадолнище място в общинска или държавна  ДЯ или ДГ, че да обезщетява когото и да било за липсата на място. И по време на соца пак беше така с яслите и градините - голям зор за места и хората се принуждаваха да ходят да работят в еди-кой-си завод или село, че да има място за детето в градината.
 И моля ти се, стига с тези сълзливи истории за демографската криза и как държавата не милеела за децата си! Държавата да не ти отчуждава имот, че да е длъжна да те обезщетява? Ами, това е положението! Капитализъм, сестро! И в Америка да отидеш, и в Белгия, там се редят на опашка за детските заведения (държавни) още от раждането на детето, а понякога и още докато майката е бременна. На когото не му харесва търси частни детски заведения, стои вкъщи да си гледа децата или се мести на място, където ще намери място в градините и толкова! Няма дилема, няма кой длъжен и кой не. Всеки, който ражда деца ги ражда за себе си, а не за държавата. Защото не държавата е майка и баща на тези деца, а ние. Държавните и общински детски заведения предлагат социална услуга, която не се пада по право на всеки, който е родил дете. За без пари - толкова!


Мисля, че трябва внимателно да препрочетеш написаното напред - не само от мен, впрочем.

# 48
  • Мнения: 4 555
Никой никого не е карал да живее в пренаселен град, нали?
Не е точно така. За да се живее трябва нещо да се яде. В много градове просто няма достатъчно работа. Може би в по-големите има, но не навсякъде и не за всички професии. Може изобщо да не раждаш деца, ако нямаш с какво да ги издържаш (познавам такива хора), но може и просто да се преместиш на място, където да имаш възможност за развитие. Не че те местят насила, но не е и като да имаш изобилие от избори.

# 49
  • Мнения: 1 217
Всеки, който ражда деца ги ражда за себе си, а не за държавата.
Тогава защо държавата налага високите си данъци на всеки свой гражданин и как ще съществува една държава без деца ?

# 50
  • София
  • Мнения: 62 595
Кати,
Всички неща, които са написани вече са дъвкани и дъвкани. Ясно ми е  - всеки иска място в общинска или държавна ДГ, защото излиза по-евтино, да не кажа, че излиза съвсем без пари. И защото цените на частните ДГ са много високи. И защото е решил да живее точно в града Х.
Обаче в София и други големи градове няма достатъчно места, вие сте недоволни и си искате местата, все едно ви се полагат по право. Иначе... Какво иначе? Ще накривите на капата на общината и държавата?
Ами, няма такъв филм - места за всички деца в държавни и общински детски заведения! И да се тръшкате, и да не се тръшкате, няма да стане тази работа, защото нещата са отдавна извън контрол и никакви алтернативи няма да има. Нито обезщетения, нито ваучери, защото ако дадат ваучери на едни, дето са кандидатствали в общинските градини в София, ще трябва да дадат и във Варна, и където е и в един момент ще започнат да се вадят разни бележки, за да се взета тези пари, пък няма да се знае кой кой е и отиде коня у ряката!

И ако случайно нещо не съм доразбрала, след малко ще се върна и пак ще изчета написаното от всички.

# 51
  • София
  • Мнения: 62 595
Всеки, който ражда деца ги ражда за себе си, а не за държавата.
Тогава защо държавата налага високите си данъци на всеки свой гражданин и как ще съществува една държава без деца ?

Това е евтин популизъм. Никоя държава не е останала без население. Ако не се ражда на място, то идват имигрантите и деца пак има. Вярно, може да не са българчета по произход, но ще станат натурализирани. Държавата ти не я мисли!

# 52
  • София
  • Мнения: 17 592
Всеки, който ражда деца ги ражда за себе си, а не за държавата. Защото не държавата е майка и баща на тези деца, а ние. Държавните и общински детски заведения предлагат социална услуга, която не се пада по право на всеки, който е родил дете. За без пари - толкова!

Всеки, който ражда деца, ражда деца за себе си и бъдещи граждани, данъкоплатци и работници - за държавата.
Социалните услуги, които са за деца, не за социално слаби хора, се полагат на всички деца - или на никое. На това му викат демокрация. И не е без пари - всъщност тъкмо тези, на които се отказва тази услуга, я плащат - два пъти. За собственото си - в ЧДЗ - и за някое "чуждо" дете. Ако беше прочела, щеше да го разбереш, сигурна съм - не е чак толкова сложно. И аз не съм икономист, но това не е като изчисляване на дългосрочна сложна лихва (ако има такова нещо), примерно. Всичко, което трябва да можеш, е да смяташ с проценти.
Не знам за какво се заяждаш, наистина. Навярно ти липсват времената, в които се гласуваше емоционално, не разумно - и... хм, твърде гръмогласно. Да, и аз бих ги върнала - и как иначе - вкуса на адреналина, на младостта... впрочем, участвала съм в практически всички "битки" против социализЪмЪ. От самото начало - или от преди него. Но това не означава, че ще посветя непременно и остатъка от живота си на това емоционално състояние.Нито пък където и да било съм агитирала за кого да се гласува. Напротив, многократно подчертах, че самата аз не съм решила окончателно този въпрос за себе си. Дори не съм споменавала за кого да не се гласува. Призовавам единствено към проява на разум, не на емоция при вземане на решението. И на мисъл... за себе си.
Сигурна съм, че с този си пост отегчих останалите участници, които са прочели предишните ми изказвания, тъй, като на практика се повтарям.
Извинявам се за което.

# 53
  • Мнения: 1 217
Само аз си знам колко " без пари " ни излиза, 50лв. за учебни помагала, още 50 за играчки, през седмица загубени вещи и дрешки...По 30лв. за всяка извънучебна дейност, по още толкова за минерална вода, тоалетни принадлежности и по-качествена храна... Като се замисля от държавата е само базата комай. Колкото до евтиния популизъм, както и да го въртим децата са бъдещето и в този смисъл са по-важни от това някоя заспала целулитна машинопистка да се шири в огромен офис. Тези " имигранти ", за които говориш дали ще могат да се бръкнат по 300 евро за частна детска градина ? Едва ли щяха да емигрират ако можеха да си го позволят.

# 54
  • София
  • Мнения: 17 592
Кати,
Всички неща, които са написани вече са дъвкани и дъвкани. Ясно ми е  - всеки иска място в общинска или държавна ДГ, защото излиза по-евтино, да не кажа, че излиза съвсем без пари. И защото цените на частните ДГ са много високи. И защото е решил да живее точно в града Х.
Обаче в София и други големи градове няма достатъчно места, вие сте недоволни и си искате местата, все едно ви се полагат по право. Иначе... Какво иначе? Ще накривите на капата на общината и държавата?
Ами, няма такъв филм - места за всички деца в държавни и общински детски заведения! И да се тръшкате, и да не се тръшкате, няма да стане тази работа, защото нещата са отдавна извън контрол и никакви алтернативи няма да има. Нито обезщетения, нито ваучери, защото ако дадат ваучери на едни, дето са кандидатствали в общинските градини в София, ще трябва да дадат и във Варна, и където е и в един момент ще започнат да се вадят разни бележки, за да се взета тези пари, пък няма да се знае кой кой е и отиде коня у ряката!

И ако случайно нещо не съм доразбрала, след малко ще се върна и пак ще изчета написаното от всички.

Да, според мен би следвало да се дават еднакво количество - или пък никакво - средства за всяко дете в подходяща възраст, което бива отглеждано при подходящи от хигиенна, морална и 'психологична' гледна точка условия.

# 55
  • Мнения: 1 479
Само аз си знам колко " без пари " ни излиза, 50лв. за учебни помагала, още 50 за играчки, през седмица загубени вещи и дрешки...По 30лв. за всяка извънучебна дейност, по още толкова за минерална вода, тоалетни принадлежности и по-качествена храна... Като се замисля от държавата е само базата комай. Колкото до евтиния популизъм, както и да го въртим децата са бъдещето и в този смисъл са по-важни от това някоя заспала целулитна машинопистка да се шири в огромен офис. Тези " имигранти ", за които говориш дали ще могат да се бръкнат по 300 евро за частна детска градина ? Едва ли щяха да емигрират ако можеха да си го позволят.
  smile3521

# 56
  • София
  • Мнения: 17 592
Всеки, който ражда деца ги ражда за себе си, а не за държавата.
Тогава защо държавата налага високите си данъци на всеки свой гражданин и как ще съществува една държава без деца ?

Това е евтин популизъм. Никоя държава не е останала без население. Ако не се ражда на място, то идват имигрантите и деца пак има. Вярно, може да не са българчета по произход, но ще станат натурализирани. Държавата ти не я мисли!

Няма такова нещо. Световната история - не само човешката, впрочем, сочи, че намаляващите популации биват асимилирани от съседни здрави такива или други конкурентни видове, обитаващи същия хабитат.
И ако искаш конкретни примери - най- близкия географски е Косово. Сръбска територия, обедняла на сърби.
Ако искаш по-... хм, глобална в исторически план - руския фронт през 2рата световна война. Единствената причина изобщо да бъде спрян Хитлер там е необятното население на страната. Огромната по численост армия, голямото количество жени, деца и старци в съпротивата.
Няма такъв филм като мили имигранти, приемащи и прегръщащи културата, традициите и политиката на малобройно и намаляващо нативно население.
Справка - САЩ и индианците.

# 57
  • София
  • Мнения: 62 595
Кати,
КажИ ми, моля те, че това за емоционалното гласуване и младостта си го написала на майтап!
Хубаво пишеш, че социалните услуги се полагали за всички деца, ама не е съвсем така. То, и в конституцията пише за правото на работа, зраве и образование, ама никой не ти намира работа като те уволнят от едно място, а като отидеш на лекар в един момент се оказва, че Здравната каса покрива един минимум от дейности, а за всичко останало си плащаш, а като отидеш в частната болница нея не я интересува дали си плащала държавните осигуровки. Нещо подобно се получава и с детските заведения - принципно имаш право, но на практика може и да не го получиш, защото държавата или общината не са се задължили дати го дадат. Ако няма място за твоето в държавната ДГ отиваш в частната или където искаш. Ако не ти приемат детето в държавния университет отиваш в частен.  Както се казва, обещаването не е като даването. А ти няма как да си ги търсиш като завещани, защото няма как да си ги вземеш.

А на теб, Хайдут Велко, ще кажа, че и по времето, когато моите деца ходеха на градина сме купували всички консумативи, играчки, ремонти и каквото се сетиш. Обаче си направИ сметката каква част са тези харчове + таксата и колко е издръжката на едно дете в ВГ - сгради, ток, вода, заплати, храна и др. За да ти е по-лесно сравнението виж цените в частните ДГ. Каквато и печалба да са калкулирали собствениците им, пак разходите за едно дете са големи.

# 58
  • Мнения: 98
Абе, dannyangel, какви глупости взе да говориш.......кой работи в София и си пращта заплатата по родните места под формата на данъци, осъзнаи се малко бе момиче.......и не си никоя,че да казваш кой каде и кога....и от позицията на каква говориш кой каде да кандидатсва за детска градина....я се съвземи малко ако обичаш и не е зле да поизлезеш малко от тая София

# 59
  • Мнения: 1 479
Абе, dannyangel, какви глупости взе да говориш.......кой работи в София и си пращта заплатата по родните места под формата на данъци, осъзнаи се малко бе момиче.......и не си никоя,че да казваш кой каде и кога....и от позицията на каква говориш кой каде да кандидатсва за детска градина....я се съвземи малко ако обичаш и не е зле да поизлезеш малко от тая София
Това не са глупости,а истина.Имам си такива познати Wink

Общи условия

Активация на акаунт