Кърмата ми спира,как да я заместя?

  • 1 960
  • 19
  •   1
Отговори
  • Мнения: 134
 От два месеца се боря с намаляването на кърмата,но без резултат,явно му е дошло времето да спре.Момиченцето ми е на осем месеца.Заради намаляващата кърма постепенно я захраних и успях да заместя кърмене с хранене един път дневно,но в останалите часове си иска и кърма,иначе следва един рев.....страшен.Моля за съвет майките,които са се сблъсквали с такъв проблем.Тъй като беба сутрин и преди лягане си иска само кърма,дайте идеи с какво да я заместя.Вече правих безуспешни опити с изкуствени готови млека и резултатът е страшен рев и пъпчици по цялото тяло.От два дни пробвам с кисело мляко разредено с вода и малко захар,което харесва,след това дохранвам с кърма,но се страхувам,че ако кърмата спре внезапно ще подложа беба на голям стрес.Мислех,че е от захранването,но тъй като никога не съм измествала кърмене с храна,не ми се вярва.Дневният ни хранителен режим този месец е горе - долу такъв:сутрешно кърмене,кърма със закуска,наобяд само пюренце,към 18:00 кърма + вечеря,вечерно кърмене,а около 15:00 плодове.Отгоре на всичко прекара шарка и друго освен кърма неискаше.Моля,мами помагайте!

# 1
  • Мнения: 1 174
По принцип няма нужда да заместваш кърмата с нещо.  За да увеличиш количеството на кърмата трябва да храниш по - начесто, това е начина. Опитай за ден два да даваш на детето да суче когато поиска без да го ограничаваш. Написала си режима, но без часове, ще опитам да сложа някакви примерни:
6-7ч. - кърмене
8-9ч. - закуска + кърмене или изцедена кърма в закуската  newsm78
12ч. - пюре
15ч. - плодове
18ч. - вечеря + кърмене или изцедена кърма във вечерята ?
20ч. - вечерно кърмене

Не разбрах как точно е закуската и вечерята - кърмиш и после даваш твърдата храна или наопаки или пък не кърмиш, а добавяш изцедена кърма в храната  newsm78 Също и какви са грамажите на храните, които даваш ?
Дори да кърмиш на закуска и на вечеря, пак има доста голяма пауза от 8-9ч. сутринта до 18ч. вечер без кърмене, дали не можеш да намалиш паузата като включиш още едно кърмене около 14ч. например след пюрето и преди плодовете, това ще увеличи кърмата. Ти имаш 4 кърмения за денонощие, което ми се струва малко за 8 месечно дете. Просто опитай да кърмиш по - често няколко дни, да включиш и  нощно кърмене, ако си склонна и кърмата ще се увеличи. Може също да намалиш грамажа на твърдата храна за няколко дни, което също ще накара детето да суче повече и така да ти помогне да увеличиш количеството на кърмата.
Ако продължаваш да даваш кисело мляко, детето ще започне да суче още по - малко и кърмата постепенно ще спре. Решението е точно обратното - да кърмиш повече и по - често  Peace
Казваш, че още от 6-тия месец на детето е започнала да намалява кърмата, по какво разбра, тогава ли захрани, колко хранения с твърда храна имаше тогава детето и колко кърмения ? Може би проблема е започнал от там и сега просто се е задълбочил  Wink

# 2
  • Мнения: 340
Кърмата няма да спре току така. Колкото по често кърмиш толкова повече кърма ще имаш и обратното.

# 3
  • Мнения: 9 481
Увеличи кърмата с: често кърмене, лактогонни храни /варено жито, овесени ядки, сурови ядки.../, повече течности. До 3г детето трябва да има задължително млечно хранене, а твоето е още малко + това че си имаш кърма, което е найдоброто за него /а и то самото това си иска Wink/, просто му я "достави" Hug
Подкрепям съветите и на  rosy_bosy  Peace

Щом търсиш варианти и искаш-значи ще успеш! Peace

# 4
  • Stuck in a moment
  • Мнения: 1 312
Подкрепям Роси Боси, намали грамажа и махни едно от твърдите хранения, за да суче по-често детето. Така ще стимулираш гърдите да произвеждат повече.
А пъпчиците значат ,че нещо не му е понесло, ето защо е по-добре да му даваш повече кърма.
Може да се цедиш, да пиеш лактогонен чай.Успех и наистина вместо да се чудиш как да заместиш, пробвай да увеличиш кърмата. Simple Smile

# 5
  • Мнения: 134
 Голямо благодаря за вниманието,но нека поразясня ситуацията.Поради силен стрес и семейни проблеми преди два месеца кърмата ми намаля(меки гърди,почти нищо при изцеждане).Тогава започнах специален хранителен режим и увеличех кърменето.Не помогна,напротив вечер почти нямах.Малката наддаде малко,но поне през нощите спеше и ставаше рядко.В началото на този месец е направо ад:рев,нерви и безсънни нощи.Вече имаме и 2-3 нощтни + 1-2 допълнителни дневни кърмения.Ето и подробен хранителен режим този месец:около 7:00 кърмене,10:00 кърмене + закуска/50г,13:00 пюре/180 г,15:00 кърма + плодове/100г,17:30 кърмене + вечеря/180г,20:30 кърмене,няколко нощтни.Педиатърката ме посъветва плавно да изместя вечерното кърмене с кисело мляко и да сменям постепенно първо едно хранене .....първо храна,после кърма и така да изместя всички..,последно да са сутрешното и нощтните.Много се ядосвам!Да шестия месец сама си направи режима ,без да я насилвам....сучеше,папкаше и рядко ставаше през нощта,а сега направо изнемогвам.А една яшница ....папка здраво,мамината дунда.

# 6
  • Мнения: 1 174
gianna2008 по принцип е възможно силен стрес, някакво много разтърсващо събитие да повлияе на производството на кърмата. Стресът влияе на хормонално ниво и е възможно да промени нивата на хормоните, които отговарят за лактацията. Разбирам, че опита ти да увеличиш броя на кърменията не е помогнал за увеличаване на кърмата, но това е единствения начин да започне тялото ти да произвежда повече. Нищо не пречи пак да опитваш да кърмиш по - честичко, със сигурност няма да навреди  Peace
Режима къкто сега си го написала, звучи много по - добре, има кърмене към 15ч. и няколко нощни кърмения:
"Ето и подробен хранителен режим този месец:около 7:00 кърмене,10:00 кърмене + закуска/50г,13:00 пюре/180 г,15:00 кърма + плодове/100г,17:30 кърмене + вечеря/180г,20:30 кърмене,няколко нощтни."
След като го следвахте през месеца, нямаше ли подобрение в количествата на кърмата ? 
"Педиатърката ме посъветва плавно да изместя вечерното кърмене с кисело мляко и да сменям постепенно първо едно хранене .....първо храна,после кърма и така да изместя всички..,последно да са сутрешното и нощтните."
Педиатърката посочи ли причина, поради която ти дава този съвет  newsm78 Според мен това се прави по - скоро когато решиш да отбиеш детето, някоде след годината, когато майката реши, а понякога и според желанията на детето. При всички случаи ако постъпиш така кърмата ще намалее още повече и накрая ще спре. Може би искаш да отбиеш детето, но това да стане по - плавно, това ли е ?
Сега отговарям директно и на въпроса ти от първия пост:  кърмата при дете под годинка се замества с адаптирано мляко, някои майки предпочитат да дават кисело мляко, това ти ще си решиш. Това са нещата, с които можеш да заместиш кърмата. Детето е хубаво да яде и други млечни продукти - сирене, кашкавал, извара, те трябва също да присъстват в менюто му.

# 7
  • Мнения: 134
 Rosy,неискам да я отбивам,мамината,но много се страхувам да не спре кърмата изведнъж,а тя как не ги ще изкуствените млека...жална ми майка.Докато имам,нека си папка.Иначе съм и изградила разнообразно меню и нищо не и липсва,а 95% от пюренцата ги правя аз.

# 8
  • Мнения: 1 174
Може би шокът, който си преживяла си е казал думата, но нещата ще се нормализират, щом тя си суче с желание и ти не я ограничаваш ще се подредят нещата, не се тревожи  Peace А за притесненията, че може кърмата да спре внезапно, всички майки, които кърмим дълбоко в себе си го имаме този страх  Confused Просто виждаш колко зависимо е детето от теб и от това ти да си здрава и да успяваш да му даваш това, от което има нужда, защото като свърши кутията с АМ просто ще купиш друга, докато за поддържане на количеството кърма трябва да вложиш доста усилия и нерви. Малко се жените с абсолютно безпроблемно кърмене, но когато има желание и упорство, нещата си идват на мястото. Продължавай с усилията и те ще бъдат възнаградени  Peace

gianna2008 понеже попаднах на твой пост в темата за кърмене и калории, надявам се нямаш нищо против ли да те попитам какъв е този хранителен режим който спазваш ? Питам те, защото там казваш, че си отслабнала, а по принцип за да произвеждаш кърма ти трябват още малко калории на ден, освен това което по принцип си хапваш /не че трябва да дебелееш като кърмиш, аз също отслабнах /. Просто ми хрумна да не би това да има нещо общо с проблема за намаляващата кърма newsm78

Последна редакция: пт, 05 юни 2009, 01:09 от rosy_bosy

# 9
  • Мнения: 134
 Хранителният ми режим е съставен точно със цел увеличаване на кърмата от специалист диетолог.Наистина заплащането си е доста,но при най - добрите е така.Ако искаш диетата,ще ти я напиша,но ако искаш да я пробваш.....трябва да се съобрази с това:колко тежиш и височина,колко активен начин на живот водиш,колко е голямо бебенцето ти и колко пъти кърмиш на 24 часа.
 Имаш право,когато казваш,че всички майки се притеснявят от спиране на кърмата.Възможно ли е,не кърмата да е малко,а беба да я притеснява нещо....зъбки например или да е нервна,защото този месец наддава много добре,за разлика от предишния?
 Ти най - добре знаеш какво означава за една майка,някой да и каже....не се притеснявай,това е нармално,нещата ще си дойдат на мястото.Думите ти означават много за мен и наистина са от полза.Благодаря,момиче!!

# 10
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
gianna2008, и аз ще подкрепя съветите на Роси Боси. Щом не искаш да отбиваш, можеш спокойна да предлагаш гърда и преди заместеното хранене по обяд, а и по всяко друго време, когато мислиш, че детето е готово да посуче. Добре е, че имате и нощни хранения. Плачът и неспокойството вечер може да се дължат на поникващи зъби. Те болят дори и преди да са станали видими признаците за пробиване. А какво по-хубаво и лесно лекарство от кърменето.

# 11
  • Мнения: 129
gianna2008, чудесно е, че искаш да я кърмиш, колкото може повече. Наистина, най-добрият начин за увеличаване на кърмата е повече кърмене. Независимо, че вече е захранена, спокойно можеш да пробваш една "кърмаческа ваканция" - просто за ден-два се фокусираш само върху кърменето и даваш, колкото се може по-често. А като идея за причина за нощните неспокойства - по това време е един от т. нар. "ревливи" периоди, когато правят скок в развитието http://xedra.wordpress.com/livingwithbaby/8magicleaps/  Желая ти успех.

# 12
  • Мнения: 1 174
gianna2008 чудесно е, че детето наддава добре  Hug Както са ти писали и другите майки, раздразнението на детенце може да е от зъбки, може да е и криза в растежа. Ако е зъбки лесно ще разбереш, като видиш показалото се зъбче  tooth Обикновено бебетата почват да се лигавят повече и да лапат ръцете повече от обикновено, нервничат, тъй че нищо чудно това да е обяснението. Пиши пак като има развитие  Peace

# 13
  • Мнения: 33
аз сьщо искам да кажа 4е моя проблем е иденти4ен.кармата и на мен рязко ми намаля и детето ми не приема никакво АМ.Ве4е в продалжение на месец се боря с това но изглежда 4е момента наближава.А детето ми е само на 5 месеца.не ми се иска да му давам АМ или кисло мляко но какво друго ми остава.недеите да отри4ате 4е има и слу4аи в които кармата спира и въпроса ми е към тези карма4ки с иденти4ен слу4аи като нашия как са успели да накарат едно карма4е да приеме АМ.При това моето е било до сега само карма дайе и без вода.Запо4нах захранване но както сами знаете то става много бавно а дотогава какво - малки капки карма и много пла4 от глад ли.Моля даите ми съвет.Наистина опитах и направих вси4ко

# 14
  • Мнения: 2 401
Hihibo, спомням си че наскоро беше пускала тема за този проблем жалко, че не си успяла да намериш решение. Както ти казваш кърмата наистина може да намалее, но само при полжение, че са налице някакви неблагоприятни обстоятелства, например, ако се намали значително броя на кърменията, предлагат се големи количества твърда храна за сметка на кърмата, за съжаление и ако майката е подложена на някакъв силен стрес, но ако се премахнат тези пречки не би трябвало да има проблем за кърменето.
В тази тема  има съвети, които и на теб ще са ти полезни, аз също бих те посъветвала да кърмиш възможно най-често, ако трябва дори и през ноща  да будиш бебето и резултат ще има.
За АМ, не мога да ти дам съвет, но мога да те посъветвам, ако все пак считаш, че детето има нужда от дохранване, да пробваш да се цедиш и с това да дохранваш, така и ще повишиш стимулацията на гърдите, което ще се отрази добре на кърмата, за съжаление знам, че в някои случаи въпреки, че майката има кърма е много трудно да изцеди някакво съществено количество, но все пак може да пробваш и така. Успех и дано да се справиш!

Общи условия

Активация на акаунт