Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Семейни отношения
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 56 отговора
 Здравейте ще се опитам накратко да изложа проблема.
Кризата ни удари съвсем скоро и доста тежко. Баща ми  го съкратиха и сега си стои вкъщи без работа. Опитва се да кандидатства на обяви, опитва с връзки тук таме-нищо. Той не е млад вече и работа на неговите години по-трудно се намира. Майка ми само работи, аз съм в университет и уча. Нещата никак не са добре тъй като имаме и заем. Само дето нашите нещо са се отчаяли. Положението на майка ми също не е розово, и на нейното работно място говорят за съкращения, та всички са на тръни. Ако и тя спре работа не ми се мисли. Въпросът е там че нищо не предприемат. Аз мисля непрекъснато затова и макар да не разбирам толкова много от икономика, все си мисля че може да се понамалят разходите. Оттук и оттам да спестим, да се ограничим. Майка ми обаче вика-дето ще спестим 100 лв то не е работа. 100 лева за никъде не са. Аз казвам че може и повече да се спести, ама тя не вярва. Значи вкъщи не се прави месечен бюджет. Много пъти съм питала колко харчим месечно- отговора е ами различно, ама доста.  Добре казвам си нека да видим кои са неотложните нужди, пък да намалим другите. Не съм разбирала, малка съм била още (20 години Shocked) и така. Викам им дайте да преградим апартамента на две има възможност и да даваме две стаи под наем- не сега не му било времето.
После викам да си намеря и аз нещо да работя, вярно че съм редовно обучение, ама все нещо почасово ще намеря, я деца да гледам , я нещо друго- отговорът- ти сега учи, образованието е по-важно. Аз разбирам че не искат да ме товарят ама не знам какво ще правим ако се влошат нещата. Моля помогнете ми, как да им вдъхна малко смелост и вяра и борбеност, те съвсем са се отчаяли. Трябва нещо да се направи иначе няма да има какво да ядем Crying or Very sad. Моля ви дайте ми съвет какво да правя.
Цитирай

София

Това, което можеш да направиш, е да си намериш работа. Аз също съм учила редовно и съм работила, не е невъзможно, макар и ужасно трудно. Също така съм давала уроци по език, писала съм дипломни работи, по училищни предмети съм помагала срещу заплащане.
А по отношение на пестене и наеми - това са неща, които се решават от твоите родители, не виждам какво може да посъветваме тук.
И на 20 год. не си никак малка, във форума има дами с деца на тази възраст.
Цитирай

Sf

За да си намериш работа не ти е нужно съгласието на родителите.
Цитирай
 Родителите ми не искат и да чуят да работя. Аз уча стоматология, доста е тежко следването и те казват че е най-важно да придобия професия и да се изуча. Иначе сме говорили поне 20 пъти по тая тема ама не- ще си разваля успеха, няма да успявам, пък не дай си боже да прекъсна. Единственият вариант е тайно от тях да си намеря работа, ама не знам как ще стане.
Цитирай

в гори тилилейски

Докато учех и нас ни "удари" кризата. Само че с тази разлика, че и двамата ми родители останаха без работа - фалира завод, препитаващ половината град. Аз учех, сестра ми и тя. Взехме много заеми от близки, а аз  заминах на студентска бригада. Като се върнах продължих и да уча и да работя. Закърпихме положението. Сестра ми също през лятото работеше като сервитьорка.
Цитирай

Намери си работа и плащай поне 1/3 от разходите по дома, в техните неща и да се намесваш, не мисля, че ще има ефект.

На 20 г. учех редовно и работех (не съм имала финансова нужда), при това не почасово, а в офис с работно време, бяха 2 смени и половината ден бях в университета, другата на работа.
Така че всичко е възможно, стига да имаш желание.

Ако е невъзможно, прекъсни 1 г., не е фатално.
На тези години не е нужно да искаш разрешение от родителите ти.
Цитирай

Все пак родителите ти са минали през поне една сериозна криза - 96-97, а ти си била малка тогава.
Може да си потърсиш работа, ама гледай да е почасова и да не се претоварваш, че съчетаването на работа  учение не е лесно. Хеле пък стоматологията. А образование си трябва.
И наистина веднъж не дай-си боже да прекъснеш - после е доста сложно да навлезеш наново нещата. Така че ако си търсиш работа гледай да не е повече от 4 часа и максимално гъвкава. Не се хващай за всяка глупост.
Може да се помисли кои разходи да се ограничат, дори и 100лв да са - пак са пари. Стая евентуално може да се даде дори и да не е самостоятелно преградена.
Може да се помисли за продажба на някой имот който не ви трябва особено много, макар че момента не е много за продажби на имоти.
Ако имате 2 коли (доста семейства са така) може да разкарате едната.  ГСМ-ите могат да минат на предплатени карти и по-малко приказки. Може да се спре кабелната ТВ и да се кара на ефирна само.
За заема - зависи колко в голям и за каква цел сте го взели.
И пак да кажа - родителите ти са големи хора, може да поискаш да го обсъдиш с тях.
Те може и да са се отчаяли малко, ама то е нормално, кой няма да се вкисне ако го съкратят, но сигурно имат и резервни варианти. ОТ глад в България не знам някой да е умрял.
В най-лошия случай - може да се влоши хранителния режим - повечко варива, макарони и спагети, хлебец.
Ама гладни няма да останете спокойно.

Сега прочетох - студентската бригада е по-добра възможност според мен - не си губиш времето през семестъра а през ваканцията. То вече май е доста късно , но може да се опиташ да си намерип работа още за това лято, може би има начин още.
Цитирай

София

И моят съвет е да започнеш почасова работа- аз цяло следване така карах, а и продължавам де. Трудно ми е, защото при мен има и дете и мъж и домакинство. Хич не ми е лесна специалността, всичко е въпрос на организация и чат пат недоспиване  Confused , но се влиза в ритъм. А на големи хора сметка не търси, ако искат ще се ограничават, ако искат не- нали засега се справят и те издържат.
Цитирай

София

Наистина не ти е нужно одобрението на родителите, за да започнеш работа, но студент по стоматология няма как да отсъства от занятия. Почасовата работа не носи добри доходи. Така че това не е вариант. Колкото и крайно да ти прозвучи за мен единственият ти изход в момента е да прекъснеш и да работиш една година, ако положението действително е толкова тежко. След това като се стабилизират нещата ще продължиш с образованието си.
Цитирай

Ами сега е края на учебната година.Намери си работа за лятото.До наесен баща ти може да си намери нещо...или друго нещо да се промени...Нещата са толкова динамични.
Цитирай

В света на мечтите ...

Наистина не ти е нужно одобрението на родителите, за да започнеш работа, но студент по стоматология няма как да отсъства от занятия. Почасовата работа не носи добри доходи. Така че това не е вариант. Колкото и крайно да ти прозвучи за мен единственият ти изход в момента е да прекъснеш и да работиш една година, ако положението действително е толкова тежко. След това като се стабилизират нещата ще продължиш с образованието си.

Ей това пък да прекъсне би била най-голямата грешка за образованието й! Не го казвам, за да се заяждам, но сега аз съм прекъснала за една година по майчинство (т. е. тази учебна година не учих) и сега ми е адски трудно да вляза в ритъм ...  Crying or Very sad  Тъй като бях първи курс и прекъснах преди втората сесия (родих, докато другите трябваше да ходят на изпити) съм била реално само в една сесия, в която си взех изпитите без проблем (по принцип запомням или по-точно запомнях бързо, защото не знам сега как е) и без голям зор, но не можах да си взема изпитите от втората сесия (не се явих и не съм се подготвяла по обясними причини), които трябва да съм взела, за да продължа наесен обучението си. Е - не мога да се концентрирам и не мога. Чета изреченията по 3-4-5-6 пъти, докато ги осмисля, а след 2 изречения вече съм забравила какво е било първото ...  Crying or Very sad  Е - вярно е, че имам и бебе на главата - понякога ако се опитам да уча, тя точно тогава плаче или идва да ми дърпа учебниците от ръцете, което за мен е голям проблем в ученето, но и на авторката няма да й е лесно да продължи после. В медицинските специалности всичко е навързано - не е като да научиш един разказ, да го забравиш и после това да не ти е проблем, за да научиш друг разказ, защото нямат нищо общо помежду си и знанието или незнанието на единия не те обвързват по никакъв начин с научаването или ненаучаването на другия.  Naughty  
Казвам тези неща, защото уча ветеринарна медицина и съм наясно с принципите в биологичното и лекарско обучение.  Peace  Не казвам, че е невъзможно да продължиш обучението си, след като си прекъснал, но е трудно що се отнася до медицинското обучение. Иначе и аз ще се справя - знам, че други може би са се справяли по-добре с адаптацията от мен, трети пък - по-зле, но истината е, че щом веднъж започнеш да учиш някакъв вид медицина, по-добре е да не прекъсваш!  Peace
Цитирай

В света на мечтите ...

Родителите ми не искат и да чуят да работя. Аз уча стоматология, доста е тежко следването и те казват че е най-важно да придобия професия и да се изуча. Иначе сме говорили поне 20 пъти по тая тема ама не- ще си разваля успеха, няма да успявам, пък не дай си боже да прекъсна. Единственият вариант е тайно от тях да си намеря работа, ама не знам как ще стане.

А бе, че е трудно - трудно е! Но хайде сега - хората такива специалности учат и деца гледат (нямам предвид себе си), и пак се справят, а ти с работата ли няма да можеш (ако положението наистина е отчайващо)! Поне с работата щом се прибереш вкъщи, задълженията ти (в общия случай) спират до тук, а децата са 24-часова отговорност!  Peace
Цитирай

София

Даниел, защо пък почасовата работа да не носи добри доходи- според мен е най- добре заплатена (в повечето случаи), а и ясно, че момичето не може да почне на пълен работен ден. В никакъв случай не прекъсвай, това можеш да го направиш, ако всичките ти страхове, описани в 1-вия пост, се сбъднат.
Цитирай

В света на мечтите ...

... ясно, че момичето не може да почне на пълен работен ден. В никакъв случай не прекъсвай, това можеш да го направиш, ако всичките ти страхове, описани в 1-вия пост, се сбъднат.

Напълно съм съгласна с това, което съм дала като цитат!
Цитирай

софия

Аз уча редовно и работя- не е невъзможно, но наистина е доста трудно понякога! Можеш да пробваш с работата и ако видиш, че ти пречи на ученето я спри- това е най- лесното!  Peace Успех ти желая!
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 56 отговора