Гърция- 21

  • 31 488
  • 305
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 57
\ а3 сам против парите в пликчета.
 може да им купуваш нещо,които показва че си отделила половин час за тях,отколкото да им дадеш даже и 100 евро.
 това е моето мнение..  bouquet
подаръците се носят предимно преди сватбата но може и по време на събитието,като сигурно някои си е приел работата да събира подарчите!

# 226
  • Мнения: 83
Iou, идеята на сватбата е да подпомогне младото семейство. Представи си, че се жениш ти, че имаш 500 гости, че си платила 20 000 евро за сватбата и всеки ти донесе по един тостер.... Съгласна съм, че е по-красиво с подарък, но да дадеш пари е по-практично и определено помагаш по-добре.
Цветя не се подаряват. По принцип церемонията е следната: по-близките хора отиват в къщите на булката или на младоженеца. При булката има една церемония по обличане, гримиране и прическа....., на сватбата в Солун, на която ходих бяха направили и нещо като пита, която я слагаха над главата на булката, снимат снимки, снимат видео- в общи линии седяхме около 3 часа там. При младоженецът пак си има церемония по обличане, бръснене и т.н. В един момент тръгват към църквата и пред църквата булката и младоженецът се срещат и влизат заедно. После започва церемонията около половин -един час - по принцип е към 7-8 вечерта. В един момент всички започват да им хвърлят ориз и това е. След това младото семейство се нарежда на вратата, до тях родителите им, кръсниците и братята, и сестрите им. Някой от роднините държи една табла, където се оставят пликчетата с пари, някой друг държи таблата с бонбониерите. Всички гости се нареждат на опашка - нареждате се и вие. Подаваш ръка или целуваш младоженците и роднините им, оставяш пликчето в таблата и си вземаш бонбониера. Гостите отиват в "кендрото" - нещо като ресторант. През това време младоженците се снимат. В "кендрото" масите са определени за гостите-обикновено има някой от роднините, който ще ти каже къде да седнеш. Сядате и хапвате. След 1-2-3 часа идват и младоженците, танцуват първият танц, често валс за тях, после за кръсниците и т.н в един момент започват и минават по масите да поздравят гостите. Ако не си присъствала в църквата тук можеш да им дадеш подаръка или пликчето също.
Аз също съм с граждански брак, събрахме се 20тина човека и беше много хубаво. Решили сме обаче като се опаричим да направим църковна, заедно с кръщенето на беби. Не знам дали знаете, но критската църква е автономна и ми казаха, че ако нямаме църковен брак  може да ми откажат да ми кръстят бебето.  Grinning

# 227
  • Мнения: 1 372
Аз пък предпочитам парите в пликче, вярно че е безлично, но пък като съм си купила нещо с пари събрани от сватбата цял живот ще го помня че е от сватбата. Ако е нещо от сватбения лист на драго сърце бих го взела, но нещо друго има вероятност да е повтарящо се. Имам приятели които от сватбата си имат 7 комплекта с прибори за хранене, три машини за черно кафе и 4 тостера. Според мен това е супербезмисленно. А иначе подаръците, ако са предметни вероятно ще е по- подходящо да подарите в залата където ще се състои празненството. На моята сватба пари в плик ни даваха и в църквата, някой при наздравицата, а други когато си тръгваха от тържеството минаваха да ни кажат довиждане и ни даваха "подаръка" си. Цветя на булката не носят по гръцки сватби. Въобще цветята по сватбите в Гърция се ограничават до украсата и букета на булката.

# 228
  • Мнения: 334
neky, винаги можеш да кръстиш бебчо в България, така че не вярвам да са те уплашили много.
Те и за гръцката църква така говорят, но не вярвам, че всички свещеници отказват кръщене без църковен брак.
Между другото имам приятели италианци, които също нямат църковен брак, но детето им е кръстено. При положение че католическата църква е много по-строга newsm78

На нас освен пари, подаръците ни бяха изключително не за ежедневна употреба и повечето чисто декоративни, и аз много им се радвам. В кухнята си имам всичко, което ми трябва и затова обявих, че не искам домакински уреди. Е, получих и някои екстри като комплект за фондю например и други малко по-нестандартни неща, които ползвам рядко, но с удоволствие.

# 229
  • Мнения: 83
На мен ми е странно това. Не е логично - да трябва родителите да са с църковен брак, за да кръстят детето. Ами ако примерно е било мюсюлманче детето и един ден решило да си смени вярата.... Не е ли цел на църквата да покръстят възможно най-много хора Laughing

# 230
  • Мнения: 334
В идеалния случай - да. Сигурно така биха постъпили първите апостоли. В реалния - два ритуала струват повече от един. Нали помниш скандалите за църковните имоти и заплати от половин милион?

# 231
  • Мнения: 2 786
Интересно ми беше да прочета за гръцките сватби и ще споделя мнението си по темата  Peace
За мен най-практично е да се пита двойката от какво има нужда, дали са направили списък за подаръци и кой отговаря за този списък (на кого се обаждаш да кажеш в кой подарък ще участваш).
Няма нищо срамно в това да се дадат пари за сватбата, двойката може би събира за ремонт на семейното жилище, за меден месец или друго.
Нима спомените от медения месец не са хубав подарък? Simple Smile
В Гърция има ли в магазините опция за "карта за подаръци" (карта с размера на дебитна карта, с която се пазарува за определена сума в дадения магазин или верига магазини и се дава като подарък)?
За мен това е много удобна алтернатива вместо да се дават пари в плик и в същото време дава свобода на младоженците да си купят това, от което имат нужда.

# 232
  • Мнения: 83
Някои магазини го правят това с картите, но не е широко разпространена практика.
Прави се нещо друго- по-горе момичетата говорят за тях - т.нар. "сватбените листи"- младоженците отиват в магазин, който харесват и правят с продавачката един списък, в който избират вещи, които биха искали да имат. След това ти отиваш в този магазин и казваш - за листата на Петров съм - продавачката ти показва какви неща са си избрали и колко струват и ти купуваш нещо от списъка, след което това което си купила се задрасква.

Iou ти от коя част на Гърция си? Доколкото разбирам си била в България. Исках да те питам дали ти е било лесно да свикнеш с начина на живот и дали ти се е сторил по-различен от този в Гърция. Какво най-много ти е липсвало?
Напоследък се питам дали на моя мъж би му било лесно да живее в България...

# 233
  • София
  • Мнения: 747
Е момичета, с такъв интерес прочетох съветите ви, предполагах, че нещата около сватбите са различни - ама те много различни наистина.
Ще се пробвам да попитам за нуждите на младото семейство и според отговора - ще действам с подаръка. В крайна сметка това не е моята сватба, а тяхната и ако предпочитат подарък в плик - така да е.
благодаря отново!!!

# 234
  • Мнения: 213
Момичета, и аз да благодаря за информацията  Grinning Много ми беше полезна, макар и да не смятаме да приложим всичко  Simple Smile След някой и друг месец църковната сватба ще е в тесен кръг, около 40 човека. Това го решихме без много да сме го обсъждали, по-скоро се получи по подразбиране  Wink Гражданският брак ще е в БГ, съвсем ще минем само с колцина свидетели  Wink

Неки, iou ще ти отговори за нея самата, но за мъж, и то женен за българка, мога да ти кажа, че мъжът ми свикна много лесно в БГ  Peace Разбира се, това го казвам за нас, а и за него в частност - не живее в Гърция от 8 години и е свикнал. А и ние решаваме всичко като отбор, няма - това ми харесва, това не ми харесва, това е гръцко, това българско.

Също както и аз бих се адаптирала в Лесвос  Grinning Мъжът ми все още е много учуден как така лесно попивам всичко гръцко и съм толкова "easy" с типичните за тях неща. Дори ме пита дали бих го обичала, ако не беше грък  Laughing Е, като разбрах, че не се шегува, му дръпнах една лекция и му казах, че не се замислям колко съм българка и колко гъркиня, така че и той не трябва да се замисля  Wink

Ами това е. Останалото са дребните ежедневни грижи, които са подправките на живота, а в такива смесени съжителства си мисля, че те са в изобилие   bouquet

# 235
  • Мнения: 213
Неки, така и така ме е хванало поетичното настроение  Grinning Спомням си най-хубавата гръцка сватба, на която съм била - на един от най-добрите приятели на мъжа ми от Крит  Wink бяхме се заели да пренасяме общия от всички гости (пак 40-ина) подарък от Атина - джипка цвят бургунди  Crazy

Хубав ден, момичета!   bouquet

# 236
  • Мнения: 1 722
Моля ви за спешна помощ - утре пътуваме към гръцкото море и мислим да сме 5-ма възрастни и дете на 4 години в една кола. В България това е позволено, ще имаме ли проблем в Гърция?

# 237
  • Мнения: 57
От Солун сам.  bouquet
 истината е че не ми беше лесно в България(живяла сам в София и Пловдив),особено в началото..но имай предвид че ас като дойдох в България не знаех нито една думичка.. по магазините(тогава нямаше БИЛЛА) или други големи супермаркети, показвах като маймунка какво искам да ми продават-сирене,кашкавал,мляко, а за количеството имах винаги тефтерче с химикал за да написа например 1кг.
 hahaha hahaha
след като мина фазата по научаване на блгaрския беше по леко за мен,но пак не толкова добре в смисъл че  винаги бях \"чужденката\"
по факултета компанията ми беше само с българи, въобще не ми се контактуваше с грчки студенти че бяха всички някакви надути които мислеха \"дойдох тук,имам пари значи имам всичко\" Sick
 бях против това и така си имах 2 приятелки българки.
най лошото беше когато например нещо не ми харесваше, отговорът почти винаги беше \"ако не ти харесва да ходиш в твоята държава\"
 за случките по магазини и таксита най вече,когато някои разбираше че съм гъркиня и веднага вдигаше цената,или нещо подобно няма да говоря защото няма мисъл.

в общи линии мисля че спокойно някои може да живее където и да е стига да има някои които го чака да се върне й дома.. Hug

# 238
  • Мнения: 2 149


в общи линии мисля че спокойно някои може да живее където и да е стига да има някои които го чака да се върне й дома.. Hug

Mного си права Hug
И мъжът ми ми е разказвал за подобни случки.Само началото на приспособяването е трудно,после всичко си идва от само себе си Wink Той се е редил няколко пъти на опашка да си вземе пица,понеже е знаел само числото 1 hahahaА пиците малки,та поне 3 му трябвало да се нахрани.Милия,тогава и телевизия е нямало като хората,само 2 ефирни и това е,голяма скука.А езика е научил с контакт с услужливи български девойки LaughingВ училище му е било трудно,но сега мога да кажа,че говори добре български,е с мек акцент,но пък без грешки.А аз вече 5 години тук и още понякога бъркам родовете Laughing

# 239
  • Мнения: 83
И аз ги бъркам от време на време родовете, и аз съм от 5 години тук. Да не ти казвам като съм изморена понякога какви "бисери" подхвърлям и на български - "Отивам да псонисам сирене и томатес"  Laughing .
 Когато дойдохме да живеем тук не говорех дума гръцки. Първите 1-2 години с мъж ми винаги си говорехме на английски. Гръцки научих много лесно и в един момент започнах сама да му говоря на гръцки. В началото всичко много ми харесваше. Спомням си първите 1-2 години обожавах всичко, всичко ми се струваше невероятно. Сега съм стигнала в другата крайност - нищо не ми харесва, дразня се от всички и всяка трета дума ми е " Ама ние в България така". Днес се усетих в един момент, че подреждам дрехите на беби на две купчини - едната с българските, втората с гръцките  Rolling Eyes. Предполагам, че е нещо временно и просто напоследък свекърва ми ме дразни повечко.

Да питам ако някоя от вас е раждала с цезарово, след колко време отиде на плаж. Доки ми каза 40 дни да не се мокря със солена вода, но някак си ми е неспокойно.

Общи условия

Активация на акаунт