Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Бъдещи майки
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 47 отговора

София

Кажете какво се прави?От началото до края.Какво съдържа букетчето?Какво се купува на кръсницата и такива неща?
Цитирай

на покрива

Всеки край си има свои традиции. Най-добре попитай родителското тяло .
Аз съм била кръсница два пъти и са ми подарявали бельо, хавлия , тоалетни принадлежности. Както и аз на кръщелниците.
Цитирай

Плевен

Нищо не сме купували на кръстниците.
те купиха дрехите за кръщенето на малчо.
Всичко бе по предварителна уговорка.
Цитирай

област Софийска

И ние така. Нищо не сме купували на кръстницата, тя купи дрешките, с които беше облечена дъщеря ми след кръщавката. Мисля, че плати и самия ритуал в църквата.
Цитирай

гр.Съединение -бивша Пловдивчанка

Когато кръщавахме голямата ни дъщеря кръстницата купи всичко за обличането на детето от глава до пети +хавлия и обувки,а и отделно и подари златно синджирче,а ние и подарихме икона и  една блуза,но навсякъде е различно  затова питай някоя баба тя ще ти обясни най добре,но и може и по ваша уговорка.
Цитирай

Сливен

Ние утре ще кръщаваме малката.Кръстниците са купили всичко за обличането, хавлиите и са купили и златно синджирче с кръст.По принцип на тях нищо не се взима но аз им поръчах едно голямо пано за стената от изкуствени цветя мисля, че ще им хареса.А попа за там ни иска 1 сапун, и бутилка олио и хавлиите.Хубаво е долните дрешки поне да са във бяло така ни казаха от църквата да са нови не носени.
Цитирай

в Надежда-та

Я едно записче, че и ние обмисляме кръщене авгус месец.
rumetoo   весело изкарване Hug
Цитирай

До две съкровища

Наскоро кръщавах ме малкия кръстниците му купиха дрешките от до, обувки и хавлийката. Ние им купихме една икона.
А за традицията навсякъде е различно най-добре питай на място.
Цитирай

Варна

Както се разберете с кръстника. Аз нищо не съм подарявала, нито кръстницата е купувала дрешки. Подари подарък на малката и толкова.
Цитирай

Sofia

Както се разберете с кръсницата. Моята и купи рокличка, а останалото си купих аз. След като попа я кръсти я облякохме в нови дрешки от до, имаше и нови обувки.
Цитирай

Ееееей там!

Както се разберете помежду си. В нашия случай кръстницата купи рокличката и златна гривна, другото си го взех аз. На нея нищо не сме купували. Във букетчето ми казаха, че трябва да има червено цвете.
Цитирай

Целият свят прави път на този,който знае къде отива

Традициите не са това което бяха!
Направете всичко от сърце,а не защото другите така правят.
Цитирай

Когато аз кръщавах, купих на детето дрешките и една хавлийка. По отношение на ритуала всичко ще ти обяснят в църквата, честно казано не си спомням подробности. Ако те интересува същността, символиката, поредността на действията, ето един линк http://www.pravoslavieto.com/docs/Tainstva/sv_krushtenie.htm, мисля, че ще намериш всичко.
Нещо, за което обаче не съм сигурна дали е част от религиозния ритуал или от фолклора на нашия регион е след приключване на кръщенето кръстникът да подаде през прага на църквата детето на неговите родители, като казва "Взехме го еврейче, връщаме го християнче".
Цитирай

Кажете какво се прави?От началото до края.Какво съдържа букетчето?Какво се купува на кръсницата и такива неща?
Ти нищо специално не правиш WinkКръсницата държи детето(ако плаче може и ти)и попа си пее каквото трябва,после му резва малко косичка и прави кръст с миро на ръцете,крачетата и челото.Топва го за малко във казана и това е в общи линии.Накрая се обикаля около казана след попа.
Букетчето е здравец,а на кръстниците нищо не съм купувала.
Не се притеснявай-това е един хубав ден и както ти искаш да си го направиш така ще бъде.Важното е да ви е весело и с кеф да си изкарате празника Very Happy
Цитирай

one minute here, and one minute there

Напоследък в църквата имат навика да раздават едни малки листчета, на които е написано всичко, което ти трябва за ритуала. Две деца съм кръщавала и се с двете се ръководих от това, което ми бяха дали от църквата. Дори малкият го кръстихме сега на 24 май. Иначе в зависимост от църквата ритуалът може да бъде или много кратък или по-дълъг. Но пък попът ти казва всичко какво трябва да правиш. На бебето се чете молитва, маже се с миро, кръстникът от името на детето се отрича от дявола и се съчетава с Христос, ритуално подстригват малко от косичката на бебето, после го събличат - потапят го в купела и го обличат в новите светли дрехи на християнче / затова тоалетът трябва да е практичен и да става за обличане в екстремни ситуации/. После кръстникът, майката и новото християнче обикалят масата. Попът благославя с китката и всичко свършва. Ако бебето е момче, попът го пренася през олтара и го подава на кръстника.
Иначе доколкото знам кръстникът купува новите дрехи и кръстчето. Ние специално на нашия нищо не сме му подарявали, но съм чувала че на свой ред му се подаряват кърпи и бельо. Нашата китка беше направена от здравец и някакво синьо цвете за кадем и вързана с червен конец /така реши моята свекърва/. Smile
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 47 отговора