болезнени гърди

  • 21 090
  • 34
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 121
При всички случаи става дума за нещо хормонално.Дали наистина не става дума за бременност? smile3543

# 16
  • Страната на чудесата
  • Мнения: 6 478
Според моята мамоложка е напълно естествено да са напрегнати гърдите след овулацията, тъй като гърдите се подготвят да изпълняват основната си функция( а именно-бременност и кърмене).След настъпване на менструация, напрежението изчезва, за да се появи отново следващата овулация.По принцип оплакванията са различни при различните месеци(понякога са по-силни, понякога напълно липсват) Двустранната болка в гърдите е характерна при това състояние, и както казва тя-няма двустранен рак, така че симетрията при болката вече е едно успокоение. Най -често туморни образувания се образуват в горен вътрешен квадрант на гърдата-това от статистика в онкологията(майка ми е оперирана от киста и много съм питала и ходила по прегледи.С напредване на възрастта млечната жлеза се променя и мускулната тъкан се трансформира в мастна, като"мастната тъкан не боледува от рак"Това е , което мога да цитирам по памет от обяснения, но винаги при такъв дискомфорт е наложително да посетим лекар.

# 17
  • София
  • Мнения: 964
"Не знам защо колегите предписват този гел, при положение че при операция за изваждане на киста(бучка-не помня точно как го нарече) от гърдата, първото изследване, на което я подлагаме, е за наличието на прогестерон. И именно неговия излишък доказваме като пряко свързан с гръдния рак. Защо тогава, при негова липса, не го дадем на органите, които се нуждаят от него, а го апликираме на гърдите, които при завишени нива са застрашени?"

Това е доста полезна информация. Да разбирам ли, че като си пусне една жена хормонът прогестерон, ако е със завишени нива е рисково?
             




        Здравейте момичета!  При това ,което прочетох реших да се включа и аз в темата.
  Януари и февруари тази година около 10 дни преди цикъл имах силни болки и напрежение и в двете гърди. Много се изплаших и отидох на мамолог в "Мамологичен цинтър - Света София".  Направиха ми мамография, ехография и палпаторен преглед - лекарят каза ,че няма нищо притеснително - гърдите ми са от фиброкистозен тип, но според него това е физиологично състояние, а що се касае до болките каза,че е хормонално и ми назначи   Прогестогел - каза 3 мес. да се мажа.  Първия месец почти нямаше подобрение , но на втория болките съвсем изчезнаха и аз се поуспокоих.....
 Продължавам да го ползувам всеки месец от 14 до 28 ден ( така ми го назначи лекаря) - вече пети месец.  При това ,което прочетох доста се притесних - мисля след като свърша и тази туба ( 3 -та поред) да го спра . 
  Мислите ли,че е опасно ,че съм го ползувала по дълго от предписания ми срок?

# 18
  • Страната на чудесата
  • Мнения: 6 478
Момичета, извинявам се на тези, които съм хвърлила в притеснения и размисли. Просто дадох мнението на една лекарка, която е против.Нали знаете, че ще има 100 лекари "за" и още толкова "против" Първия мамолог, който ми изписа прогестогел, също се ползва с много добро име, д-р Лъчезар Кайдъмов. Мазах се 5-6 месеца, беше ми изписал и фемикюр, който не пиех поради несериозност от моя страна. Сега, 3 години по-късно, попаднах на д.р Монева, също добър мамолог, който пък отрича прогестогела. Но за успокоение на тези, които го мажат или са го мазали-не, нямам изменения в гърдите, въпреки неговата употреба. Просто исках да имате и друга гледна точка и да преценявате-всеки знае най-добре на него кое му действа положително и кое не Hug

# 19
  • София
  • Мнения: 964
      Права си така е . Аз септември мисля пак да отида при същия лекар и ще го попитам да продължавам ли да го ползувам и колко време може да се маже. 
  Благодаря за отговора !
  На всички Ви пожелавам здраве и късмет!!! Hug Peace

# 20
  • Belgium
  • Мнения: 7 731
Моят мамолог също ми беше изписал Прогестогел за болезнени гърди и счита, че е напълно безопасен. Така че не се хвърляйте в размисли по повода  Laughing

Колкото лекари, толкова и мнения.

Относно болките, същият мамолог ми каза, че "ракът не боли", т.е. болките не могат да се дължат на туморно образувание, защото такива болки са характерни за краен раков стадий, преди който има редица други симптоми.

Най-често напрежението в гърдите е свързано с овулация, цикъл или някакъв вид мастопатия.

# 21
  • София
  • Мнения: 7 097
Относно болките, същият мамолог ми каза, че "ракът не боли", т.е. болките не могат да се дължат на туморно образувание, защото такива болки са характерни за краен раков стадий, преди който има редица други симптоми.

Това и друг път съм го чувала, но е факт, че моя близка беше със злокачествен тумор в гърдата и бучката я болеше от самото начало като я напипа. Не беше в краен стадий - оперираха я, направи химио и лъчетерапия и сега е добре, но си имаше болезнена бучка от самото начало  Rolling Eyes

# 22
  • Belgium
  • Мнения: 7 731
Нати и аз не знам, цитирах моя лекар  Rolling Eyes

Може би мястото около самата бучка е било болезнено при твоята позната, а не е усещала напрежение в целите гърди. Все пак това са различни неща  Thinking

# 23
  • София
  • Мнения: 7 097
Нати и аз не знам, цитирах моя лекар  Rolling Eyes

Може би мястото около самата бучка е било болезнено при твоята позната, а не е усещала напрежение в целите гърди. Все пак това са различни неща  Thinking

Да, самата бучка я болеше. Споменах го в контекста на това, че съм чувала, че ракът не боли. Иначе напрежението и болката в гърдите, когато са на хормонална основа са различни от другата болка.

# 24
  • Belgium
  • Мнения: 7 731
Ами струва ми се, че е по-добре "да боли", за да се диагностицира по-рано, не дай Боже.

Но всеки случай е индивидуален.

Мисълта ми беше ако се усеща напрежение в целите гърди да не се шашкат момичетата и да си мислят най-лошото.  Peace

# 25
  • Страната на чудесата
  • Мнения: 6 478
И да е едностранна болката, пак да не се шашкат-да отидат на лекар, не да заравят глава в пясъка. Моята едностранна болка в едната гърда, на точно определено място с леки уплътнения, се оказа травмиране на ребрата от банела на сутиена(поради едър бюст-като натежи и банела натъртва мястото)

# 26
  • Мнения: 82
Момичета,мислите ли ч е може да има толкова некадърен лекар-ехограф,който да не може да разпознае рак?Преди 6 месеца бях на преглед,видя някакво лимфно образувание и каза "нищо".Днес напипах бучка там.

# 27
  • Страната на чудесата
  • Мнения: 6 478
Момичета,мислите ли ч е може да има толкова некадърен лекар-ехограф,който да не може да разпознае рак?Преди 6 месеца бях на преглед,видя някакво лимфно образувание и каза "нищо".Днес напипах бучка там.

Това, че имаш бучка, все още не е равносилно на диагноза рак, прегледай си отново при друг специалист и не се притеснявай предварително! Пожелавам ти да е друго Peace

# 28
  • София
  • Мнения: 7 097
Момичета,мислите ли ч е може да има толкова некадърен лекар-ехограф,който да не може да разпознае рак?Преди 6 месеца бях на преглед,видя някакво лимфно образувание и каза "нищо".Днес напипах бучка там.

Това, че имаш бучка, все още не е равносилно на диагноза рак, прегледай си отново при друг специалист и не се притеснявай предварително! Пожелавам ти да е друго Peace

Съгласна съм  Peace Как си поставяте диагнози... ooooh! Освен това, ако беше рак, за тези 6 месеца... Rolling Eyes
Прегледай се и дано да е фалшива тревога  Peace

# 29
  • Belgium
  • Мнения: 7 731
По принцип лекар-ехограф няма  Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт