относно възрастта в детските ясли

  • 5 776
  • 31
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 779
Разбира се, че става въпрос за пазене на място 2-3 месеца максимум. Въобще нямам и идея и за 1 година! - то в такъв случай трябваше да кандидатствам за следващата учебна година!
vesi21, и на мен ми е много тъжно, че много майки чакат децат им да бъдат приети... В същото време много се радвам, че изтеглиха дъщеричката ми! /каква е гаранцията, че догодина пак я биха изтеглили?!/ - не бих искала да изместваме темата към жестокия проблем с липсата на достатъчни места за всички деца... Ние имахме невероятния късмет да ни изтеглят и е логично да се възползвам от това - и без това ми се налага да започна по-скоро работа..., ако не беше така - нямаше да кандидатствам въобще, и щях да си гушкам моята любимка до 3 г...  

Права си, че такъв шанс веднъж се пада. Най-добре говори с директорката, аз си мисля, че 2-3 месеца не биха били проблем. С този прием на 6 месечни бебета изобщо не знам как ще се оправят, защото те нямат изобщо капацитет да гледат толкова малки деца Confused За това май никой не помисли, а децата родени ноември-декември трябва да изгубят цяла година newsm78

# 16
  • София
  • Мнения: 779
Здрасти пак,

разгледах наредбата и в нея наистина пише, че се приемат деца от 3 месеца до 3 години, но за бебчетата от 3 -10 месц се формира кърмаческа група със съответните изисквания, в яслените групи се приемат деца от 10 месечна възраст. Т.е. не може да се запише дете по-малко от 10 месеца в яслена група.

Другото, което пише е следното:

Чл. 21. (1) Децата могат да отсъстват от детската ясла:

1. поради отпуск или лични причини на родителите, за което родителите уведомяват писмено директора на детската ясла;

2. поради болест на детето, за което родителите уведомяват детската ясла в тридневен срок.

(2) При отсъствие на дете от яслата повече от 10 дни родителите му представят бележка от личния лекар, че детето е здраво и че не е било в контакт със заразно болен.

(3) При отсъствие повече от един месец се изисква еднократно бактериологично изследване за патогенни чревни микроорганизми с отрицателен резултат само по епидемични показания.

(4) При отсъствие за повече от два месеца - еднократен отрицателен резултат за чревни паразити съгласно Наредба № 5 от 2006 г. за диагностиката, профилактиката и контрола на местните паразитози (ДВ, бр. 40 от 2006 г.).


Т.е не би имало проблем да не си пускаш детето на ясла и половин година. Поне законов Sad. Но май всичко зависи от директорката.

Успех и дано намериш най-правилното решение.

П.П. Ето наредбата http://www.lex.bg/bg/laws/ldoc/2135608240

# 17
  • Мнения: 14
Благодаря vesi21 за мнението! Така се оказва, че децата родени през октомври-декември 2008 са по някакъв начин "ощетени" за детска ясла...

# 18
  • Мнения: 1 558
Дъщеря ми също е родена м.ноември 2008.Имахме предимство,защото баткото е в същото ОДЗ и ни приеха на първо класиране.При записването говорих с директорката и тя ми обясни,че може да дам детето,когато преценя,не е задължително да е от септември. В крайна сметка решихме да го дам напролет,когато  ще е пораснала малко Peace

# 19
  • София
  • Мнения: 8 280
hristoskova, честито! Не се притеснявай, че е малко... имате място.
По скоро трябва да видиш как ще уредиш въпроса с работодателя.
Отпуск ли ще ползваш, неплатен отпуск, после на 4 часа ли...
Мисля, че детето официално трябва да бъде записано от септември, т.е. то се води на ясла (дори и да не ходи 1-2 месеца, а само да плащаш 1/2 такса), а ти трябва да се върнеш официално на работа, т.е. прекъсва ти се майчинството.


На моя приятелка детето е родено края на август, тя също се притесняваше, че до септември може да не проходи. От ОДЗто и бяха казали, че няма проблем.
Като не може да ходи ще пълзи, че го местя ще го слагат сутрин да спи. 
Едно време майчинството е било 11 м. сестра ми е проходила в яслата.


Моя съвет е да не губиш мястото.
Миналата година когато кандидатстваше дъщеря ми имаше прием на 14 деца (приеха 12 - 2007, и 2 - 2006 ). Тя ползваше предимство заради баткото.
Тази година приемат 0 бройки 2007, а детенце в същото на нашето положение(миналата година, отказаха се тогава да кандидатстват), но родено август (имат по-голямо в градината) сега го гледам след 20 номер на опашката (никакъв шанс за прием), а и приемат само 6 деца 2008.

# 20
  • Мнения: 4 017
Дъщеря ми също е родена м.ноември 2008.Имахме предимство,защото баткото е в същото ОДЗ и ни приеха на първо класиране.При записването говорих с директорката и тя ми обясни,че може да дам детето,когато преценя,не е задължително да е от септември. В крайна сметка решихме да го дам напролет,когато  ще е пораснала малко Peace

Трайкова, в кое ОДЗ са така благосклонни? Как така ще си пазиш мястото половин година, за което време детето ти ще се води, че посещава градина, а доколкото разбирам ти няма въобще да го водиш, така ли е?
С какъв документ ще си оправдаете отсъствията, с медицинсдки бележки ли, с какво ли?

# 21
  • Мнения: 14
Такаааа... Записахме дъщеричката ми! Официално започва през септември, но ако желаем - можем и по-късно да я дадем, местото се пази! Доволна съм.  Grinning

# 22
  • Мнения: 148
Имам позната ,чието дете е родено август. 2007.Миналата година го приеха и го пуснаха фиктивно от септември.До ден днешен не е ходило и две седмици на градина,но мястото му се пази,защото майката плаща половин такса.А майчинството още си и върви помежду другото.

# 23
  • Мнения: 14
Имам позната ,чието дете е родено август. 2007.Миналата година го приеха и го пуснаха фиктивно от септември.До ден днешен не е ходило и две седмици на градина,но мястото му се пази,защото майката плаща половин такса.А майчинството още си и върви помежду другото.
То добре, че върви майчинството, но ако я засекат от НОИ, става страшно - ще трябва да връща паричките + лихва. Майката е трябвало да уведоми работодателя си, че детето й ходи на ясла, и би трябвало да започнат с плащането на 50% майчинство... Санкциите са жестоки...

# 24
  • Мнения: 16
Синът ми ще е на 1г. 1 м., когато ще започне да ходи на ясла. Много е малък, знам, но определени обстоятелства ме притискат да започна работа, и нямам друг избор. Има ли други майки с подобно положение? Как им се отрази на вашите деца ходенето на ясла в такава възраст?  

п.с. яд ме е, че се налага обсъждането на тази тема. Яслите в нашата страна вместо "удобство" за родителите и децата, са се превърнали в гооолям проблем и тревога...

# 25
  • Мнения: 48
Ох, и аз съм в сходно положение. Сигурно ще е много трудно, но все се надявам да свикнат бързо дечицата... Записвам да следя темата, че и мен много ме вълнува!

# 26
  • Бургас
  • Мнения: 10 348
liliajeleva , сина ми тръгна на 1 год. и 2 мес.Много бързо свикна и не плачеше в началото.Не можеше да се храни самичък, не можеше да пие от чаша.В началото го хранеха и го пращах с шише, но там се научи и на двете неща.Беше и с памперс, него го махнахме по-късно в къщи, като получих и подкрепа в яслата за това начинание.Научи много песнички, е и доста глупости, но без това не може  Laughing
Имаше един период, около две годишна възраст, когато осъзна, че в къщи е по-хубаво и започна да се пазари и поплаква, но и това отмина.
Единствения минус за мен е, че много боледуваше и то до скоро.Бяхме попаднали и на една сестра, с която имахме проблем, но се оправихме на бързо с нея.
На моменти се отчайвах, после виждах светлина в тунела.Сега вече ми е супер спокойно, даже ми е мъчно че септември ще го отписват и започваме градината.
Със сигурност ще ви е трудно в началото, даже на теб повече.Но всичко ще се нареди с времето.Нужно е търпение и много любов в къщи. Heart Eyes

# 27
  • Варна
  • Мнения: 58
Запис и от мен, и за мен така стоят нещата. Много ми е мъчно отсега, но няма начин - трябва да се върна на работа.  Cry
Ще следя темата.

# 28
  • Мнения: 16
Мария♥ , много благодаря за отговора!!! В един момент се почувствах толкова виновно - все едно съм единствената майка, която дава детето си на такава възраст...  В крайна сметка, минималната възраст за ясла е 10 месеца; моето момченце ще е на цели 1г. и 1 м., не съм чак толкова "крайна"...
От всичко най-ме плашат болестите, които нападат дечицата... Ще е много трудно...
Но... ето че има и хубави страни, както ти си написала, Мария!   bouquet

# 29
  • София
  • Мнения: 13
Да се запиша и аз в темата.
Мойта дъщеря е октомври 2008 и съм я записала за ясла от септември.Тя ще бъде на 11 месеца и в момента прохожда самостоятелно и предполагам ,че докато дойде време да тръгне вече ще е проходила.
В яслата където е записана условието е да е проходила.
Аз  по лично мнение смятам ,че около година е нормално да тръгне на ясла детето.
Мисля да се върнана работа,но даколкото съм запозната майчинството е само 50%, а не се губи.

Общи условия

Активация на акаунт