Отговори
# 75
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Някои от тях са се асимилирали, други са се адаптирали, а трети си живеят в някакъв техен си юдейски свят независимо къде по света се намират.

Мисля, че са оцелели, благодарение на вторите в списъка Simple Smile
Напр. във всеки край на света са ползвали местните ресурси, напр. местната храна, но са я приготвяли по своите правила.
Първите и третите са спомогнали за личното си оцеляване, но не и за това на общността.  Peace


Яденето никога не е централно в приятелствата. Централно е времето, прекарано заедно в общуване. Дали ще е на маса, дали ще е на партия тенис, дали ще е на разходка в парка или на съвместна ваканция - на кой каквото му харесва.

До един момент е важно времето, прекарано заедно. Веднъж създала се близост между мен и приятелка, няма нужда да се поддържа с ежедневни контакти.
И за мен, както е посочила и Hear Again, посещение без предупреждение е стресово събитие - и в България е било така, и тук. Но разстоянията ми пречат, защото възпрепятстват и плановите виждания  Confused



Прочетох темата от тук от там и се учудвам тези неща не сте ли ги правили в България.

Кои конкретно, Титина?

# 76
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 751
Mentha направиха ми впечатления някой неща като например:
-незакъсняване за срещи или предупреждение, че няма да стигнеш на време;
-планирането и пазаруването (на едро) да кажем 2 пъти в месеца;
-поздравяването или усмихването на хората(непознати);
-контактуването с непознати (непринуден разговор в парка);
-търсенето на правата си;
сигурно има и други но още ми се спи и не мога да се сетя.

# 77
Mentha направиха ми впечатления някой неща като например:
-незакъсняване за срещи или предупреждение, че няма да стигнеш на време;
Ами аз да си кажа, че в София си закъснявах по един съвсем приемлив за България наичн. Дет' се вика, 5-10 минути повече или по-малко, все тая. То това никакво закъснение не е.
Но, откакто се преместих да живея по швейцарските земи, придобих много, ама много по-прецизна представа за точност. Mr. Green
Това, където има един израз "да цепиш секундата на две", тук го практикуват и хора, и институции, и градски транспорт!
Та, да, аз вече наистина не закъснявам. Simple Smile

# 78
  • Мнения: 2 563
Mentha направиха ми впечатления някой неща като например:
-планирането и пазаруването (на едро) да кажем 2 пъти в месеца;
-търсенето на правата си;
сигурно има и други но още ми се спи и не мога да се сетя.

Откъде? От кварталното магазинче и тоя дето духа ли?

# 79
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Mentha направиха ми впечатления някой неща като например:
-незакъсняване за срещи или предупреждение, че няма да стигнеш на време;
Ами аз да си кажа, че в София си закъснявах по един съвсем приемлив за България наичн. Дет' се вика, 5-10 минути повече или по-малко, все тая. То това никакво закъснение не е.
Но, откакто се преместих да живея по швейцарските земи, придобих много, ама много по-прецизна представа за точност. Mr. Green
Това, където има един израз "да цепиш секундата на две", тук го практикуват и хора, и институции, и градски транспорт!
Та, да, аз вече наистина не закъснявам. Simple Smile

аз съм от послови4но то4ните отпреди  Rolling Eyes
не ми се мисли колко време ми е загубено в 4акане на спирките на  приятелки, за които половин 4ас беШе едно разтеглено понятие между 30 и 120 минути  #Crazy

# 80
  • Мнения: 801
О, да и
мъжът ми се научи, да пикае по немски: СЕДНАЛ smile3521

Мноого хубаво нещо

# 81
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Titina, за някои неща си зависим и от обкръжаващите.  Wink

Аз съм си еднакво точна и тук, и в Бг, но знам за определени хора, че, ако имам среща с тях и пристигна на време, ще ги чакам поне 15 минути. Съответно си правя сметка, че ще ми е по-удобно да дойда с 10 минути закъснение, поне да вися по-малко на мястото за среща  Laughing Ако в една страна (за съжаление, не живея в такава) не е прието да се закъснява, шансът ми да попадна на такива хора е много малък и бих се принудила да бъда по-точна  Peace

За по-лесно осъществимите контакти - израелците са по-непринудени и наистина разговори с напълно непознати са част от ежедневието, без значение кой инициира контакта. На всяко кръстовище ще видиш тези на мотоциклетите да си говорят нещо, докато чакат смяна на светофара, човек би си помислил, че всички тук се познават (което не е далече от истината, но това е друга тема   Whistling)

За търсенето на правата - освен личната нагласа, в някои държави самата бюрокрация е сведена на ниво да те улеснява да го правиш. Имаше един случай на човек, завел дело, защото автобусът му закъснял, пардон - не пристигнал (имало на всеки 10 минути рейс, този в и половина не дошъл, и човекът бил принуден да хване следващия в и 40). Та, да - тук и за такива неща можеш да се оплачеш, дори и да изглеждат дреболии, и без това да ти коства кой-знае-колко време и усилия.  Simple Smile

Връщането на стоки в САЩ е пословично. Тук има строго определени правила, при които можеш да върнеш и се спазват на всяко ниво, вкл. и кварталното магазинче. В България често си зависим от благоволението на продавачката (не обобщавам за навсякъде).

Сетих се за още нещо - връщане (смяна на подарък) - тук е прието всички подаръци да се поднасят с бележка за смяна. Ако не ти хареса или не ти става (пр. дреха), отиваш в магазина и сменяш. На мен ми беше странно в началото, дали няма да обидя този, който ми е дал подаръка с това, че го сменям. Но пък е практично и ми харесва, че имам тази възможност  Peace

# 82
  • Мнения: 11 313


Сетих се за още нещо - връщане (смяна на подарък) - тук е прието всички подаръци да се поднасят с бележка за смяна. Ако не ти хареса или не ти става (пр. дреха), отиваш в магазина и сменяш. На мен ми беше странно в началото, дали няма да обидя този, който ми е дал подаръка с това, че го сменям. Но пък е практично и ми харесва, че имам тази възможност  Peace

Аз затова започнах да предпочитам да подарявам талон за покупка за някой магазин според интересите на човека, за когото е подаръка. Един пример - ако харесва червено вино - подарявам талон за хубав и известен магазин за вина и той да си избере на каква сума да е.
За детските рождени дни особено практично - отделяш си сумата, даваш талона с картичка в плик и чиста работа. Моите деца също им харесва и след това сами си избират подаръците в магазина.

# 83
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Талон за покупка, мисля, че започва да навлиза и в България. Миналата година взех такива ваучери от магазин с неща за дома, но се притеснявах дали няма да бъде възприето като че ли ме е домързяло да купя подарък, не знам до колко е популярно.  Peace

Но тук ги използваме много.

# 84
  • Мнения: 1 473
Аз не знаех, че немците пикаели седнали, това трябва да го кажа на мъжа ми Heart Eyes

# 85
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Аз не знаех, че немците пикаели седнали, това трябва да го кажа на мъжа ми Heart Eyes

И аз съЩо. Rolling Eyes На прима виста ми се вижда много странно,но за това пък доста праки4но и по-хигиени4но.  Peace

# 86
  • Мнения: 2 563

За търсенето на правата - освен личната нагласа, в някои държави самата бюрокрация е сведена на ниво да те улеснява да го правиш.

В правните среди се говори за употреба на закона, която позволява да упражняваш правата си, и употреба в името на упражняване на контрол върху гражданите. България, въобще Балканите и бившия СССР все още не са създали и не ползват законова система, която е фокусирана върху правата на хората. Затова е и толкова трудно да си търсиш правата.

# 87
  • Мнения: 653
правни страни, дрънци, имаШ пълното право да си скъсаШ нервите с някой кол сентър. бг е по_уредена, знаеШ на кой какво да бутнеШ и не си губиШ времето  Laughing

4естно казано и аз се поза4удих като титина на някои навици, но явно си е от зна4ение от къде то4но си тръгнал и къде си отиШъл

Последна редакция: пн, 15 юни 2009, 21:37 от gioia.

# 88
  • Мнения: 991
правни страни, дрънци, имаШ пълното право да си скъсаШ нервите с някой кол сентър. бг е по_уредена, знаеШ на кой какво да бутнеШ и не си губиШ времето  Laughing
Mr. Green Mr. Green Mr. Green
Your estimate waiting time is 34 minutes. #Crazy Thank you for calling US citizenship and immigration services. Your call is important for us. Rolling Eyes

# 89
  • Мнения: 2 563
правни страни, дрънци, имаШ пълното право да си скъсаШ нервите с някой кол сентър. бг е по_уредена, знаеШ на кой какво да бутнеШ и не си губиШ времето  Laughing
Mr. Green Mr. Green Mr. Green
Your estimate waiting time is 34 minutes. #Crazy Thank you for calling US citizenship and immigration services. Your call is important for us. Rolling Eyes

 Grinning Но поне можеш да звъниш и да чакаш. А можеш и на място да идеш, има места за следващия ден обикновено.

За сравнение, българският еквивалент на УСЦИС работи веднъж седмицата от 10 до 12 и имиграционните закони са според зависи, най-вече според дали леля Пенка или леля Стоянка са на гишето. Моя приятелка плачеше от отношението на служителките там всеки път, като идеше, на всеки шест месеца заради някакви си карта на съпруга й, който не е българин. Налагаше й се да си вземе свободен ден, разбира се, да се нареди, да чака. И накрая лелята от гишето се обръщаше към нея с "момиченце".

Та като сравните, не предпочитате ли да си чакате 34 минути вкъщи пред чакане цяла сутрин на гише в българска институция без тоалетна "за граждани"? Аз да.

Общи условия

Активация на акаунт