Снимка на зъби по време на бременност?

  • 16 106
  • 31
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 236
Моми4ета,искам и вашето мнение.В пети месец съм,зъбите ми са много зле(отпреди си бяха зле),но сега ве4е положението стана нетърпимо и в4ера ходих на зъболекар.Има много работа по устата ми,но лошото е 4е трябва да направя снимка,лекарката ми каза 4е зъбните снимки са с много по-малко облъ4ване отколкото снимката на бял дроб например,но въпреки това ме е страх.Другия вариант е сега да направим само по спешените неща,а останалото след като родя,но то е страшно много,а и  знам 4е отложа ли после въобще няма да имам и пари и време за зъболекар,а отлагам ве4е няколко години.Притеснявам се и 4е като отлагам с всеки изминал месец става все по-зле,защото венците ми зверски запо4наха да кървят ,а мин.седмица ми се от4упи пар4е от здрав зъб(явно имам липса на калций).Та затова не ми се иска никак да 4акам след като родя!Ако има някои по-компетентни по въпроса моля за съвет,може ли снимката да навреди на бебето?

# 1
  • Мнения: 7 723
В повечето лаборатории отказват да правят рентгенови снимки на бременни.
Може да не е чак толкова опасно, но има риск, и то не малък.

# 2
  • Мнения: 10 983
Миналата година се наложи да си правя рентгенова снимка на зъб и попитах има ли проблем, че кърмя. Лаборантът ми отговори, че кърменето не е проблем, но за бременни е опасно и не е желателно да се прави.

# 3
  • Мнения: 2 013
Има риск,опитай да изчакаш раждането. Confused

# 4
  • София
  • Мнения: 577
Можеш да отидеш в рентгеновия кабинет на Люлин планина. Там имат оловни престилки за бременни.

# 5
  • Мнения: 860
Можеш да отидеш в рентгеновия кабинет на Люлин планина. Там имат оловни престилки за бременни.

И аз това се сетих да ти препоръчам чувала съм за такива престилки, и още нещо имало ренгени които снимали само зъба т.е. те са нещо като машинката малки, но е рентген и лъчението е целенасочено. Попитай и АГ си за тази манипулация. Понякога нещата не търпят отлагане и съм сигурна че не си първата бременна на която ще и направят рентген. И още един факт минала си първите 3 месеца основата са те не че другите месеци не са важни но основата са те. А може и да засилиш приема на калции.

Успех и лека бременност.

# 6
  • София
  • Мнения: 2 227
Една лаборантка ми обясни, че снимката на един зъб (не говоря за панорамна), се равнява на това, което получаваш като облъчване от естествения радиационен фон за ден и половина. Лично аз не бих посмяла, ако не е страшно наложително. При всички положения се допитай до АГ., който ти следи бременността.

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711
На мен ми отказаха снимка по време на бременност и отложихме за след раждането поправката на зъбите .

# 8
  • Бургас
  • Мнения: 1 132
На мен ми отказаха снимка по време на бременност и отложихме за след раждането поправката на зъбите .

И при мен стана така! Отчупи ми се зъб, който затвори с лекарство и чак след раждането ми направи снимка на корените и го затвори!

# 9
  • Мнения: 3 818
Ако нeщата не са изключително спешни, които да засягат здравето ти и това на бебето, едва ли някой ще се навие да ти прави снимки по време на бременност.
Иначе, ако наистина се налага, можеш да пробваш с дигитален рентген, там нещата с облъчването са сведени до минимум. Но не знам къде в София има такова нещо.

# 10
  • Мнения: 1 650
всякакво облъчване е опасно, но незнам онези жилетки, може и да предпазват плода до някаква степен.

# 11
  • Мнения: 9 392
Не е препоръчително да се правят рентгенови снимки при бременност,пък и не съм сигурна,че някой ще се съгласи изобщо.

# 12
  • Germany
  • Мнения: 7 882
Аз също бих те посъветвала да изчакаш. Не е препоръчително, дори с оловна престилка.

# 13
  • Мнения: 735
По-добре не прави снимка.Има голям риск за бебето.На мен ми се наложи да вадя зъб миналия месец и зъболекарката ми каза, че би искала да има снимка, ама като съм бременна не може и за това го вади без.Лекувай венците и всичко, което може да ти направят без снимка.Зъболекарите знаят как да закрепят положението.А като родиш може да продължиш.Вземи си и някаква вода за уста да се жабуриш вечер.Питай зъболекаря си коя е най-подходяща за теб.Успех!

# 14
  • Мнения: 8 999
По принцип не е желателно, но ако е наложително, може да си направиш. Отиди в лабораторията на Люлин планина, защото съм чувала, че там имат много съвременни апарати, които облъчват минимално. Когато ти правят снимка, ти слагат една предпазна оловна престилка, тя също е от голямо значение.
На мен ми се наложи да си правя зъбна снимка, когато бях в осми месец. Опаковаха ме с две престилки и ме щракнаха.

Общи условия

Активация на акаунт