Има ли държава *приятел на емигрантите*

  • 7 029
  • 72
  •   1
Отговори
  • Германия
  • Мнения: 8 085
Чудя се, има ли държава, която приема добре емигрантите? Такива, които отиват да работят, не тези, които преживяват само от социалните помощи Thinking

Случи ми се днес на опашката в един магазин да чуя коментар на млада жена:*Ей такива като тези тук руснаци и децата им, ги финансираме ние с нашите данъци*
 Толкова внезапно ми дойде, че изобщо не реагирах, пък и точно в този момент плащах на касата. Как пък така реши, че съм рускиня и че тя ме издържа от нейните данъци не знам Shocked
Другото, което не проумявам- предложение от политици, всички емигранти, отглеждащи децата си у дома, а не в детска градина, да говорят на немски с тях, за да нямало после трудности в училище.

По вашите държави има ли такива...препоръки или мерки за интеграция?

# 1
  • Мнения: 3 804
сирия

Да си кажа тук май държавата е такава-по време на войната в Ирак тук дойдоха над 3000 000 иракчани,преди това по време на войните в Палестина са приети пак големи групи палестинци, пристигат и доста суданци и сомалийци. Децата на всички групи са приети в държавни училища ,ползват си безплатно здравеопазване -т.е ползват се със всички права на местните-изключая държавна служба и гласуване.

# 2
  • България
  • Мнения: 1 090
Норвегия е определено една от най- нетолерантните държави. Давам само един пример, изводите си ги правете сами. Една полити4еска партия предложи наскоро вси4ки деца, които не говорят добре норвежки до 4 год. възраст да бъдат отнемани от родителите и давани на други семейства Sick Sick Sick. Слава Богу, не гласуваха достатъ4но за това "предложение".
А и много други примери имам, но ми се повдига да ги споменавам.

# 3
  • Мнения: 481
В Холандия крайната дясна партия спечели изборите за Европейски парламент...изводите са ясни.Странно ми е ,при положение,че холандското правителство има програма за привличането на чужди специалисти в голям брои браншове,т.нар. ценни специалисти,недостиг на работна ръка в строителството и селското стопанство,трайната тенденция младите холандски специалисти да търсят реализация в други европейски страни и Щатите и въпреки това тази страна да е така настроена към хората,които идват тук да работят. newsm78

# 4
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Мисля, че във всяка страна се намират нетолерантни хора  Peace

Преди няколко месеца посещавах курс за изучаване на някои процеси, свързани с интеграцията на имигрантите и в материалите, които ни даваха за четене, посочваха Канада като страна, в която се насърчава запазването на идентичността от родната страна на имигранта (не знам дали се изразих ясно, но ставаше дума напр. за изучаване и говорене на майчин език, за субсидиране на културни центрове и т.н.).

Аз съм срещала много положително отношение заради това, че съм имигрантка тук, но са се намирали и хора с предубеждения.

Руснаците тук са много голяма група и има хора, които не са доволни от това, че въпросните влияят и променят някои традиционни за Израел неща. Т.е. на моменти по-скоро има враждебно отношение към някои групи имигранти, отколкото към всички; но в никакъв случай не мога да обобщя за цялото население  Confused

Някога не са проявявали разбиране и не са подкрепяли говоренето на чужд език, смятали са, че щом си тук, трябва да говориш на иврит. Сега е по-различно и не прави впечатление, ако родителите на едно дете са избрали да му говорят на друг език  Peace
В това отношение има промяна, но със сигурност все още има и хора със закостеняло мислене.  Rolling Eyes Двуезичните деца не са рядкост и в предучилищната група, когато ги преглежда логопед, ако има проблем с владеенето на езика, се търси персонално решение на проблема.

И в Израел, за съжаление, ни управлява дясна партия, но тяхната ксенофобия не е към имигрантите, всъщност най-десният елемент и коалиционен партньор е партия на руски имигранти  Tired

# 5
  • usa
  • Мнения: 2 113
ти за държавата ли питаш или за населението?

щатите са емигранстска държава. емиграцията се стимулира от държавата, държавата до голяма степен си затваря очите за незаконната такава, дори подпомага нелегалните емигранти и особено децата им по всевъзможни начини. но това не означава, че групи от населението не са настроени крайно негативно към емигрантите.

# 6
  • Мнения: 11 306
Пепе, тя тая леля май изобщо не е запозната с немската история  ooooh!
Тез "руснаци" са си чиста проба германци, но 2 и 3 поколение родени след 2 световна война - потомци на немско военнопленници по руските земи. Познавам много тук из нашата провинция. Всичките са с немски имена, но имат ужасен руски акцент.
Май само Австралия и НЗ има прилична политика към емигрантите, като страни, съставени в много голям процент от такива.

# 7
  • Мнения: 5 710
В Италия си имаме Лега Норд, която набира скорост.

За тука съм раздвоена по отношение на въпроса ти:
От една страна тука хората виждат, че има огромна маса народ, които са тука, не за да станат част от тукашния начин на живот, за които няма правила, ред, и които упражняват постоянен натиск в/у социалната ситема от тях с техните 'права'. Много от тях са културно резистентни ( това понятие го научих скоро), т.е не само че не приемат тукашния начин на живот, култура и т.н, но и налагат техните изисквания , например да не се празнува Коледа в училищата, да им построят храмове да се молят, да им дадат часове в басейните да се къпят жените им далеч от мъжки погледи , без в същото врема да проявяват интерес към 'тук' по никакъв начин и т.н.
За тези хора се правят страшно много опити за интеграция - културна медиация, курсове за какво ли не им се организират безплатно ( за тях де, не за данъкоплатците), ... но аз виждам разлика в целите на едната и другата страна - тяхната цел не е да стават част от тука, тяхната цел е да печелят колкото могат пари по всякакъв начин ( чрез работа или чрез социални придобивки, а най-добре и двете), защото докато за 'мен' 1 евро не са пари, с тях хранят село в Мозамбик.... А италианците май наивно вярват, че тази група са тук, за да се поиталианчват, но аз категорично не мисля така.

От друга страна Италия сякаш не усеща нужда от емигранти от по-високо ниво, както например Канада, която мисля, че си има изисквания и разни точки, или Щатите, които дават злени карти, провеждат интервюта и т.н. не пускат кой да е.  Италия е консервативна страна, самодостатъчни са си, особено в провинцията ( където съм аз) е трудно за един специалист от България да намери работа по специалността си, какъвто и опит и знания да има + разбира се, окончанието -ова не прави добро впечатление + кризата ги изкара много на улицата ..  Те мислят всичко отвъд тяхната матрица за не достатъчно добро и са недоверчиви. От кухнята, през дрехите, до човешките ресурси. В това отношение не мисля, че са приятелски настроени.

За конкретната случка, Пепеляшке, ще ти кажа, че аз 2 пъти досега съм имала клиентки ( най-смешното е че става след куп комплименти за дейността ми),  когато са разбирали че не съм италианка ( направо ме питат в прав текст, мдам) са се обръщали и са си тръгвали. Съвсем демонстратвно. Аз първият път така се обърках, че казах " ами аз не съм италианка, но мъжът ми е"  Laughing Какъв абсурд.... Мъжът ми казва " ама какво се разстройваш на 1000 е една". Така е,  но боли доста.

# 8
  • Мнения: 3 371
В Холандия крайната дясна партия спечели изборите за Европейски парламент...изводите са ясни.Странно ми е ,при положение,че холандското правителство има програма за привличането на чужди специалисти в голям брои браншове,т.нар. ценни специалисти,недостиг на работна ръка в строителството и селското стопанство,трайната тенденция младите холандски специалисти да търсят реализация в други европейски страни и Щатите и въпреки това тази страна да е така настроена към хората,които идват тук да работят. newsm78
За изборите в Холандия, самоцитирам се от предаванията си за радио "Хоризонт" -  "Водещи в листата като резултати са Християндемократите на премиера Балкененде с 19,9%, като те получават 5 места. Крайно десните  - Партията на труда , с лидер Герт Вилдерс и със своите 17 %,  ще изпрати в Европарламента 4-ма представители."

От лични наблюдения около мен -  пълно е с много паразитиращи върху холандската социална система. Точно от бившите съветски републики. Ако знаете какво чудо съм видяла, направо отврат...

Мъжът ми издържа сигурно поне 2-ма такива от неговите данъци. Не плащат АБС нищо. Нито ток, нито газ, нито вода, живеят си социални жилища, само смучат пари от хемеентето  и си свиркат . Ей на това му викам аз живот. Другото е жизнь. Нека им е зле.

Докато си ги дундурка социалната система - така ще е . Аз съм изцяло на страната на крайно десните.

пепеляшка, извинявай, темата ти била за тези, които отиват да работят. не съм прочела добре.  Peace



Последна редакция: сб, 13 юни 2009, 20:32 от Палмира

# 9
  • Мнения: 871
Преди няколко месеца посещавах курс за изучаване на някои процеси, свързани с интеграцията на имигрантите и в материалите, които ни даваха за четене, посочваха Канада като страна, в която се насърчава запазването на идентичността от родната страна на имигранта (не знам дали се изразих ясно, но ставаше дума напр. за изучаване и говорене на майчин език, за субсидиране на културни центрове и т.н.).

това е вярно за Канада, в частност за Квебек.

Давам един пресен пример от две години: имигрантите от всяка общност, ако имат повече от 5 деца в едно квартално училище, могат да наемат сами или с помощта на Министерство на образованието, учител, който два пъти седмично по 2 часа ще обучава в учебно време децата им на родния им език. Заплатата на учителя се плаща от държавата. Даже има вече подобен случай с българчета за един семестър, а българите съвсем не са от най-големите общности в Монреал.

Държавата субсидира етническите училища (седмичните, а не съботно-неделните) 80 % - арменски, гръцки и т.н., а еврейските училища до скоро бяха спонсорирани на 100 %  Rolling Eyes

Издаваните вестници на културните общности са също спонсорирани изцяло от държавата и се разпространяват безплатно. Издателите им се възползват от рекламата в тях.

Ако една културна общност реши да си построи културен център, религиозна институция или социални жилища, то тя ползва сериозни данъчни облекчения и получава финасово подпомагане за закупуване на имота до 20% от цената му, ако докаже с документи, че това е за нуждите на общността.

Самите културни организации, след "официализиране" пред властите, получават различни предложения за културно-масови изяви и при представяне на някакъв проект, изискващ финансиране, намират подкрепа.

На общинско ниво съществуват безброй организации, които твърдят, че помагат на имигрантите с най-различни работи - като се започне с езикови курсове, та се свърши с помощ за намиране на работа, жилище, мебели и т.н. И те смучат яко пари от държавата по този повод.

В училищата, социализирането на децата става в специален клас ако са в училищна възраст. Обикновено след 1-та година преминават в редовен клас, наравно с местните деца. Ако още не са в училищна възраст, предучилищната започват направо с местните - няма знае-не знае езика.

Дискриминация по признак "език" е немислима тук - всеки си говори каквото си иска - от развален френски, през арабски, до български  Crazy Повечето местни се кефят яко на факта, като не изключвам някои фанатизирани екземпляри, държащи на национализма и чистотата на "френския език" - става дума за Квебек.

Като чета по-горните мнения, оставам впечатлението, че май наистина Канада е страната "приятел" на имигрантите. Не съм отваряла дума за специалните програми за социална помощ и работа в държавната администрация - там също е яко подпомагането на имигрантите.

Последна редакция: сб, 13 юни 2009, 21:21 от greendream

# 10
  • Мнения: 1 526
Мога да кажа, че Израел е държава с много емигранти и в повечето случаи се отнасят добре с тях. Разбира се има и изключения, но на мен не ми се е случвало да се отнесат зле с мен.
Мисля, че в Канада е най- благоприятно за емигранти и с интерес ще чакам форумки от там да се изкажат по темата.
Преди година дъщеря ми се прибра от у-ще плачейки. Едно момче от класа и се смяло, че родителите и не били родени тук. Попитах кое е момчето, мислейки да поговоря с майка му. И с каква изненада разбрах, че е бил Ор (в превод Светльо- етиопче). Неговите родители също са емигранти, както и той самият не е роден в Израел. Не се обаждах. Посмяхме се и си поговорихме с дъщеря ми. Първият и урок по толерантност, както и да отсява емоциите...

Друго забелязвате ли различно отношение към емигрантите според мястото от където са дошли?

П.п Ето  greendream се е появила да разкаже за Канада  Peace.

# 11
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 673
Самите културни организации, след "официализиране" пред властите, получават различни предложения за културно-масови изяви и при представяне на някакъв проект, изискващ финансиране, намират подкрепа.

На общинско ниво съществуват безброй организации, които твърдят, че помагат на имигрантите с най-различни работи - като се започне с езикови курсове, та се свърши с помощ за намиране на работа, жилище, мебели и т.н. И те смучат яко пари от държавата по този повод.



В Алберта подпомагат емигрантските общности (и училища) по много интересен начин. Участва се в казаино, като общността взема определен процент от печалбата. Естественно персонала е от общността(доброволци). Парите получени от тази инициатива се харчат след одобрение от специален борд(канадски) и си има определенини проценти за определени инициативи. Участието в тази програма става след одобрение ( има доста изисквания които трябва да бъдат покрити). Това е начина по които може да се закупи или изгради културен център (за което се съмнявам, знаейки какви са цените на имотите тук).

Последна редакция: нд, 14 юни 2009, 01:08 от Titina

# 12
  • Германия
  • Мнения: 8 085
.....

Друго забелязвате ли различно отношение към емигрантите според мястото от където са дошли?
.....
Да!!!! Учудена бях, че руснаците са недолюбвани и другаде. За (западна) Германия  знаех, че турците, мароканците и тук-там африканци са проблемни. Мисля, че от всичките едновремешни гастарбайтери сърби и италианци са се интегрирали най-добре и досега не съм чувала негативни думи за тях. В нашите околности обаче е пълно с късните изселници руснаци, безработицата е голяма и явно от там идват недоволствата на местните безработни. На мен навремето изрично ми беше казано, че в еди коя си детска градина е гадно, защото е пълно с русначета. Виж, ако си от някоя `елитна` държава винаги те гледат мазно мазно.

# 13
  • Мнения: 991
това е вярно за Канада, в частност за Квебек.

Давам един пресен пример от две години: имигрантите от всяка общност, ако имат повече от 5 деца в едно квартално училище, могат да наемат сами или с помощта на Министерство на образованието, учител, който два пъти седмично по 2 часа ще обучава в учебно време децата им на родния им език. Заплатата на учителя се плаща от държавата. Даже има вече подобен случай с българчета за един семестър, а българите съвсем не са от най-големите общности в Монреал.

Държавата субсидира етническите училища (седмичните, а не съботно-неделните) 80 % - арменски, гръцки и т.н., а еврейските училища до скоро бяха спонсорирани на 100 %  Rolling Eyes

Издаваните вестници на културните общности са също спонсорирани изцяло от държавата и се разпространяват безплатно. Издателите им се възползват от рекламата в тях.

Ако една културна общност реши да си построи културен център, религиозна институция или социални жилища, то тя ползва сериозни данъчни облекчения и получава финасово подпомагане за закупуване на имота до 20% от цената му, ако докаже с документи, че това е за нуждите на общността.

Самите културни организации, след "официализиране" пред властите, получават различни предложения за културно-масови изяви и при представяне на някакъв проект, изискващ финансиране, намират подкрепа.

В училищата, социализирането на децата става в специален клас ако са в училищна възраст. Обикновено след 1-та година преминават в редовен клас, наравно с местните деца. Ако още не са в училищна възраст, предучилищната започват направо с местните - няма знае-не знае езика.

Браво на Канада! Все повече ме кефи! Иначе една позната, живяла в Квебек ми беше разказвала, че там не са особено добре настроени към емигрантите. Лошо впечатление й направило, че не можала да си намери работа, докато не намерила връзка с местен, който да я препоръча.

# 14
  • Мнения: 991
Не съм се сблъсквала лично с негативно отношение. В района, където живея много от емигрантите са високоинтелигентни и квалифицирани специалисти. Много от тях са привлечени на работа от уважавани по цял свят работодатели. От родители с деца в училищна възраст съм чувала, че класовете за напреднали по математика са пълни с китайчета и индийчета, рядко се мяркало по някое детенце от бялата раса. Трудно е да презираш емигрантите, ако шефовете ти са емигранти и децата ти в училище дишат прахта на техните деца...

Иначе освен безплатни курсове по английски на елементарно ниво не съм чувала да има кой знае какви улеснения за емигрантите. Има и курсове по библиотеките, където можеш да се срещаш с други хора и да си говорите на английски. Като цяло американците са народ, който е много практично и бих казала... бизнес настроен. Ако вижда, че може да изкара кинти от теб, не му пука откъде идваш - местен ли си, емигрант ли си... Единствено неприяно се почувствах от коментара на един колега, който като го питахме дали различава български и руски акцент, каза: You all sound the same to me - immigrant. Което като се замислиш не е кой знае какво... Представям си как биха реагирали хората в България ако всеки трети наоколо им фъфли на развален българскиSimple Smile))

Последна редакция: нд, 14 юни 2009, 01:24 от Homesick

Общи условия

Активация на акаунт