6-те месеца неплатен отпуск и липсата на места в градините

  • 7 394
  • 135
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 068
Да започна с това че детето ми не е прието в ясла, това означава че най-вероятно ще се надявам догодина да тръгне на градина обаче отпуските след майчинството са 2 месеца платена и 6 месеца неплатена  Confused след като свършат ще трябва да напусна работа......и губя естествено точката за работещ родител и по този начин и шанса за класиране намалява.......Едва ли съм единствена в това положение....


Не тябва ли поради липсата на места в ДЗ да се увеличи отново неплатеия отпуск на 12 месеца?


Не знаех къде да пусна темата и затова тук  Blush

# 1
  • Мнения: 6 031
Аз съм за идеята майката да може да ползва 12 месеца неплатен отпуск, защото той и сега е 12м., но разделен на две - 6м. за майката и 6м. за бащата.
Не може ли да бъде уредено, когота родителите желаят отпускът да се прехвърля примерно от единия на другия.

# 2
  • София
  • Мнения: 6 011
И отделно имаш право на един месец неплатен отпуск годишно, който се зачита за трудов стаж. Разбира се, стига работодателя да разреши да го ползваш, де. Общо се събират около 2г. и 9м. така.

# 3
  • Мнения: 542
Кalaka аэ съм в същото положение!само че при нас няма шанс да ни приемат за градина,защото в нашата градине не приемат,защото децата от яслата си продължават и в градината! Sad !

# 4
  • Мнения: 112
И аз съм за това неплатения отпуск по желание на родителите да може да се ползва и само от единия родител, както това беше до 2007г. ако не бъркам годината, но не е така. Сега все едно задължават бащата да ползва този отпуск, ако няма кой да гледа детето. А за съжаление повечето работодатели едва ли ще са благосклонни да приемат след това такъв татко обратно...

# 5
  • Мнения: 418
И аз съм за това неплатения отпуск по желание на родителите да може да се ползва и само от единия родител, както това беше до 2007г. ако не бъркам годината, но не е така. Сега все едно задължават бащата да ползва този отпуск, ако няма кой да гледа детето. А за съжаление повечето работодатели едва ли ще са благосклонни да приемат след това такъв татко обратно...
До края на 2006г. е било правото на прехвърляне на отпуска и не разбирам защо са го отменили. newsm78 Аз съм в същото положение,изтече ми неплатения за гледане на дете и сега поисках още 5 месеца неплатен.Добре,че рабатодателя ми разреши и най-накрая приеха детето в ДГ.

# 6
  • Sofia
  • Мнения: 409
добре де, защо ако бащата не може да вземе отпуск да не може да се прехвърли???????
да напра
вим подписка????

# 7
  • Мнения: 2 068
да направим ....обаче незнам как  Rolling Eyes

# 8
  • Мнения: 272
Идеята е, че бащата също има отговорност към това дете (и към отглеждането му). Защо бащата да "не може". Значи майката може да не работи 2,5години, но бащата в никакъв случай не може да направи жертва за детето си. Да ви кажа момичета, проблемът е в бащите, а не в държавата (и тук подписка няма да помогне).

# 9
  • sofia
  • Мнения: 8 932
Да ви кажа момичета, проблемът е в бащите, а не в държавата (и тук подписка няма да помогне).
Проблемът е че в повечето случаи мъжете имат по-голям доход от жените............проблемът е с оцеляването, а не че бащите не искат да си гледат децата

# 10
  • Мнения: 272
Да ви кажа момичета, проблемът е в бащите, а не в държавата (и тук подписка няма да помогне).
Проблемът е че в повечето случаи мъжете имат по-голям доход от жените............проблемът е с оцеляването, а не че бащите не искат да си гледат децата

На теория е така, но кажи ми като е било болно някое от децата ти, колко пъти си взимала ти болничен и колко пъти мъжа ти (при болничен не се намалява драстично доходът).

Пък и майката как да се развива и да достигне по-добра заплата като въобще не работи? Пак щадим татковците (понеже изкарват малко повече пари от майките и на тях всичко им е простено). Законът е направен нарочно така, за да защити поне малко интереса на майките и да включи поне малко бащите в процеса на отглеждане на децата, но ние майките сами се прецакваме като искаме да го променят. Не са чак толкова много случаите, в които доходите на таткото и на майката да се различават драстично. Обикновено разликата е в рамките на около 30% (което може и да се усети чувствително, но пък за 6 месеца едва ли ще се говори за физическо оцеляване, просто в свиване на разходите).

# 11
  • Мнения: 2 068
Aз нямам нищо против  бащата да има такава отпуска но да е както преди 2006г да може тя да се прехвърля на майката.

# 12
  • Мнения: 272
Aз нямам нищо против  бащата да има такава отпуска но да е както преди 2006г да може тя да се прехвърля на майката.
Тогава се губи смисълът на написаното от мен по-горе (и бащите пак няма никога да ползват тази отпуска, а веднага ще я прехвърлят на майката).
Повтарям - смисълът на промяната е да накара бащите да са по-заангажирани с отглеждането на децата.

# 13
  • sofia
  • Мнения: 8 932
Последната година ги гледа основно той, защото работи на смени. Не ходят на ДГ, от есента ще тръгват. При болничен сме правили комбинации. - това за мен лично.
Истината е ,че за да можеш да се грижиш за дете, да го водиш на ДГ, училище, да го взимаш, да отсъстваш, когато се налага, единия трябва да направи компромис със заплащането.
Поне при нас ситуацията е такава. Аз мога да изкарвам и повече пари, но няма да мога да си виждам децата. И сметките ми показаха, че тези "в повече" ще трябва да ги давам на някого за гореописаните дейности около децата.

# 14
  • Мнения: 40
Идеята е, че бащата също има отговорност към това дете (и към отглеждането му). Защо бащата да "не може". Значи майката може да не работи 2,5години, но бащата в никакъв случай не може да направи жертва за детето си. Да ви кажа момичета, проблемът е в бащите, а не в държавата (и тук подписка няма да помогне).

Защото в България, заплатите на бащите са в пъти по-високи от тези на майките. Често са и на по-добра позиция. Така че едва ли е проблемът в бащите, а си е въпрос на финанси. И пак е въпрос на държава, защото определено жените в голямата си част са в доста неизгодно финансово положение. Говоря статистически, а не за мен. Това са фактите.

И аз смятам, че това, че се махна третата година неплатен отпуск за майчинство и премахването на правото бащата да прехвърля 6-те си месеца на майката в комбинация с липсата на места в ДГ, тотално взриви цялата система по отглеждане на деца. И какво като се вдигна "обезщетението" за първите 9 месеца?! Реално малко хора могат да се наслаждават на добри пари през тези месеци. Малцина са тези, които наистина са получавали добри средства. Аз съм от тях, защото се осигурявам на пълна и висока заплата. Но не вярвам много да са в моята позиция. Отделно детето ми няма да кандидатства за място в ДДГ, защото директно ще избера ЧДГ и то хубава. НО това са единични случаи.

Както виждате именно проблемът ескалира, когато махнаха 3-та година майчинство и правото бащата да прехвърля 6 месеца на майката. А реално се знаят колко деца се раждат и може да се предвиди, че не стигат места в общинските ДГ.
Аз съм човек, който си планира отрано всичко и имахме второ дете, когато се почувствахме достатъчно финансово сигурни, за да му плащаме частно образование и да не разчитаме на държавна подкрепа. Но това едвали е възможно при 90 % от семействата у нас.



Tака  че аз бих подписала такава подписка, защото като се насърчава раждаемостта, трябва да се мисли и какво се прави после с тези деца.  А не само да се иска да се бори демографския срив. Така че това си е изцяло държавен проблем!

Общи условия

Активация на акаунт