Ще възпитавате ли децата си в суеверия?

  • 7 368
  • 163
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 1 473
Ще го запозная само с тези в които аз вярвам. Ако иска да вярва в тях, ако не иска да не вярва, то с времето само ще си реши. Напромер има много приказки, в които има суеверия, не виждам защо да не се обясни значението и смисъла на тези суеверия.

# 61
  • Мнения: 959
......... за пити и орисване на 40 ден и разни прощапулки...........

Ето тук е тънката граница. Защото може да не вярвате в суеверия, но не мисля, че не сте правили питка или прощъпулник на децата си.

Усещам, че спора ще се изроди, защото ако ви попитам слагате ли паричка в питката за Бъдни вечер... кой ще каже, че не слага. А според вас вярно ли е, че на който се падне ще носи парите в семейството? Ами ако се падне на възрастен човек или дете?
 

Аз лично ще предам семейните ни традиции на децата си.

Празника Бъдни вечер ( например), по никакъв начин не определям като суеверие  Crazy ... и, разбира се, че слагам паричка в питката ...  и разбира се, ще предам традициите на децата си ...

А, и не знам дали нещо не съм ред, но определно за мен има разлика, между суевериа и обичай, традиции ... Thinking та, да го кажа с други думи, мисля, че това са две отделни теми ...

# 62
  • Мнения: 4 841
Разликата между традициите и суеверията е огромна.

Не сме правили на сина ми нито питка, нито прощапулник. И червен конец не съм му връзвала. И не проверявах гостенките ни дали са в цикъл. Хигиената и изграждането на здравословна среда вече могат да се постигнат и по други начини.

# 63
  • София
  • Мнения: 39 759
И аз мисля, че има доста голяма разлика м/у традиции и суеверия.
Не мисля, че питката за 40тия ден и прощъпалника е суеверие. Аз не правих питка на Алекс.
Или пък питката за Бъдни вечер. Аз правя питка за Бъдни вечер, слагам и паричка. Само не спазвам традицията в частта с нечетен брой на ястията и т.н.

# 64
  • Мнения: 2 587
Твърдо не,относно суеверията,ДА за традициите.

# 65
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
не,аз няма да "уча" детето си на тези неща.неизбежно ще се сблъска с тях,но тогава вече ще знае,какво  представляват.светът няма да се сгромоляса ако мине пред нас черна котка,примерно.Господ ни пази независимо каква котка ни е минала пътя...важното е да мислим и правим добри неща,а не да се суетим за котките,с кой крак сме излезли сутринта и други подобни.
уча го да вярва в Господ,в себе си и в доброто,любовта и справедливостта.
и аз съм "за" традициите,но без да се прекалява и да се вманиачавам.има някои доста безумни неща-като например да се колят живи петли(или кокошки,не помня точно) на сватба и да хвърчи кръв и да подскачат петли без глави...нямам спомен за коя част на България се отнасяше.това не бих го направила примерно.
но смислените неща-да.празнуваме Бъдни вечер,обяснявам на детето всичко.също и Великден,и други големи християнски празници...слагам паричка в питката,боядисваме яйца-тези неща обаче за мен на са суеверия,а добри традиции.

# 66
  • София
  • Мнения: 292
Твърдо НЕ, даже ако трябва да се карам с майката на мъжа ми за това. Тя е ужасно суеверна а аз живея с единия крак в бъдещето. !

# 67
  • София
  • Мнения: 62 595
Суеверията са част от културата. Традициите също са част от нея. В този смисъл в без да разберем им предаваме и тях, доколкото се влияем от тях. Но дори и ние да не сме суеверни, децата се срещат с достатъчно други хора, от които могат да възприемат някое суеверие.

# 68
  • София - Младост 1А
  • Мнения: 2 384
А, и не знам дали нещо не съм ред, но определно за мен има разлика, между суевериа и обичай, традиции ... Thinking та, да го кажа с други думи, мисля, че това са две отделни теми ...

Не мисля, че не си в ред. Напротив. Може би не се изразих правилно. Аз също правя разликата между суеверията и традициите. Просто се намесиха обичаи - като питката и прощапулника и за това написах, че вървим към смесване на нещата.
И все пак... някои суеверия са произлязли от традициите, но в последствие са се изродили. Това не ги прави по приемливи в света, в който живеем. Дори се сещам за някои, но не ми се иска да разводнявам темата.

# 69
  • Асеновград
  • Мнения: 1 552
Твърдо не,относно суеверията,ДА за традициите.

 Peace

# 70
  • Мнения: 511
Aз не съм и грам суеверна, ще възпитавам и дъщеря си така.

# 71
  • Мнения: 2 100
Аз съм суеверна в доста отношения. Никой обаче не ме е възпитавал така. Просто съм си такава. Вярвам, че си зависи от човека.  Peace

# 72
  • В лудницата на 2-рия етаж.
  • Мнения: 2 026
Не,все още не съм се убедила в ползата от някое суеверие,че да убеждавам и децата си. Mr. Green

# 73
  • Мнения: 798
Според мен границата между суеверие и традиция е много гъвкава, да речем.
Затова аз с охота уча децата си да правим сурвачка, мартеница и т.н. Освен това после я връзваме на цъфнало плодно дръвче или я пускаме по водата, с ясното съзнание, че от научна гледна точка това няма реално нищо общо със здравето. И паричка слагаме на Бъдни вечер, и късмети на Васильов ден. И питка правихме за 40 дни и козунак ядем на Великден. Но не се въртя три пъти ако черна котка ми мине път или ... (ох, даже не се сещам пример) Горе-долу такава е моята граница. В това уча и децата си. Част от езическите обичаи са преминали в религията и онези от тях, които съм възприела като дете са ценни за мен и предавам нататък  Simple Smile

Последна редакция: пт, 19 юни 2009, 14:10 от лю

# 74
  • Мнения: 1 924
Няма как да се случи,самата аз никак не съм суеверна ...(и всъщност дори не спазвам каквито и да било традиции Blush)
Но пък съм вярваща.Не в тесен религиозен смисъл,а изобщо.

Общи условия

Активация на акаунт