Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Семейни отношения
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 23 отговора
Имам си един родител и една свекърва, толкова еднакви, че чак страшни- имат хаплив хумор, който много обичат да използват, особено пред мен, защото виждат, че се ядосвам.

Когато съм само с единия се справям, срежа като краставица и на салата, но като са двамата в кюп (обикновенно на семеен празник) се коалират, стават още по-силни и настървени и хапането става като от рояк оси-болезнено и алергично-опасно. Т.е. аз направо се  пръскам от гняв и възмущение на нахалство и простотия в комбинация, но няма как родители са и трябва да ги приема, но не успявам за сега.

Когато предстои празник и две седмици преди това съм в луда треска от притеснение дали пак няма да се сджавкаме и разделим сърдити... А, уж за хубаво се събираме.
Те, постоянно ми казват: "Ние сме си такива, така се шегуваме-приеми ни?!"
Но, аз питам: "Защо те не ме приемат, че така си реагирам и не уважавам този хумор и да спрат да ме дразнят?!"

Аз ли не разсъждавам правилно и има ли начин да престане това, изключвам варианти игнор и не се събирайте.

Благодаря предварително.
Цитирай

Обикновено хора, които се шегуват саркастично, въпреки, че ясно си им показал, че никак не им влизаш в "смешките" никак не носят, ако самите те станат прицел на точно такъв похват.
Предполагам, че след като единия ти е родител и въпреки това си настоява на ината да се държи с теб така, би трябвало да си се понаучила да отвръщаш в същия стил. Ако не,поне не давай вид, че се връзваш, прави се на безразлична.
Цитирай

Научи се на "каквото повикало, такова се обадило". Т.е. стани хаплива и ти като тях.
Друг е въпроса дали това няма да доведе до война на рода и за чия сметка.
Цитирай

Със сигурност хора които нарочно ме дразнят,т.е. не ме уважават ,няма да присъстват на мои празник.

Не те,а ти им позволяваш да те майтапят.
Цитирай
Обикновено хора, които се шегуват саркастично, въпреки, че ясно си им показал, че никак не им влизаш в "смешките" никак не носят, ако самите те станат прицел на точно такъв похват.
Предполагам, че след като единия ти е родител и въпреки това си настоява на ината да се държи с теб така, би трябвало да си се понаучила да отвръщаш в същия стил. Ако не,поне не давай вид, че се връзваш, прави се на безразлична.

Паси, винаги с радост чета твоите публикации-много ми допадат, за това искам конкретен съвет от теб:
Смяташ ли, че е удачно и би имало ефект, ако със снизхождение репликирам "Хапливият ви хумор говори за злоба и простащина!"
Цитирай

Аз имам подобно чувство за хумор, не непременно саркастично, но хапливо или и аз не знам как точно да го нарека. Със сигурност човек, който не ме познава, би могъл да ми се обиди, ако се пошегувам така с него, затова се старая да го вкарвам в комуникацията лека-полека. Но пък си ми харесва и не бих се отказала от него. И определено нося на подобни шеги, когато знам, че просто това е стилът на отсрещния човек, дори ми допада. В този смисъл ми е странно как може някой да се дразни толкова, при положение, че знае, че човекът е такъв, това е неговото чувство за хумор и не го мисли с лошо... На мен пък ми е трудно да проявявам стандартното чувство за хумор и какво, дай сега да сме все стегнати, щото някой не иска да разбере майтапа, ами го приема лично...  ooooh!
Цитирай

При положение, че са по възрастни а и родители (независимо, че единия е от страната на съпруга) да ги наречеш злобни и простаци някак не върви (нищо че може би си го заслужават). Ясно е, че ако кажеш че се засягаш , ще излязат с номера, ами ние само се шегуваме. Репликирай ги с нещо в техния дух, толкова ли са остроумни, че не можеш да ги захванеш и ти?   Mr. Green Ако не ти се занимава,кажи нещо в този дух "хапете, не ми пречите, като знам, че само това ви е останало."  Twisted Evil

То хубаво човек да се майтапи, ама пък да взема на подбив все този, който знае, че се засяга, сякаш няма други, с които да се шегува,които да му влизат на неговата вълна и това да е детето му, ама де да знам, не ми изглежда много приемливо.

ако не е много  лично авторката да даде пример да погледнем отстрани как ще ни се стори хумора.
Цитирай

Разбирам те, баща ми е такъв. Когато ми говори го прави с хапливи забележки под вид на майтап ( ама хич не е майтап де ) Живеем в една къща за сега и начина по който се справям с тази неприятна емоция е - не му говоря и не му давам възможност да ми говори. Гадно е много ама за момента друга възможност нямам и като гледам да го избягвам поне си спестявам неприятното усещане. Убедила съм се че управия с такива хора няма лекарството е тотален игнор и срещи само в краен случай.   
Цитирай
При положение, че са по възрастни а и родители (независимо, че единия е от страната на съпруга) да ги наречеш злобни и простаци някак не върви (нищо че може би си го заслужават). Ясно е, че ако кажеш че се засягаш , ще излязат с номера, ами ние само се шегуваме. Репликирай ги с нещо в техния дух, толкова ли са остроумни, че не можеш да ги захванеш и ти?   Mr. Green Ако не ти се занимава,кажи нещо в този дух "хапете, не ми пречите, като знам, че само това ви е останало."  Twisted Evil

То хубаво човек да се майтапи, ама пък да взема на подбив все този, който знае, че се засяга, сякаш няма други, с които да се шегува,които да му влизат на неговата вълна и това да е детето му, ама де да знам, не ми изглежда много приемливо.

ако не е много  лично авторката да даде пример да погледнем отстрани как ще ни се стори хумора.

Мммдааа, май си права, това е неуместно и ставам зла като тях, а аз не искам, не ми е комфортно като наранявам, примера ти е добър. благодаря ти много.
А за пример:
"Ми, то нашето си е чепато(устато,зло, проклето)" и все в среден род сякаш съм 5 годишна?! Да, вярно такъв им е хумора, ама прекаляват, и то все когато съм направила супер сложни акробатики за да им угодя на тях.Малко уважение поне?! Напоследък станах доста рязка при такива изказвания и май се постреснаха и понамалиха, но всеки път когато ми предстои такава сбирка и почвам да се притеснявам и да си спомням неприятните им жилвания и се опасявам да не се повторят, че ме е страх вече от собствената си реакция-станах по-нетърпима и режа грубо, после съжалявам, те страдат и порочен кръг от наранявания взаимни.
Цитирай

там, дето буки сплитат върхари

Мммдааа, май си права, това е неуместно и ставам зла като тях...
Злоба?! Пълни глупости.
Този хумор е далеч от злобата.
Цитирай

на брега на морето

Мони, от  гърмян заек съвет - няма да се спрат
с молби и кротки увещания.
Хора, които са саркастични никога не могат
да  вденат какво причиняват. То им идва като
дишането -  съвсем естествено. Ако постъпиш
както те съветва Пасинет непременно
ще имаш положителен резултат. Сигурна съм, че
такива хора са и големи критикари. Та вади
секирата и   smile3513
Цитирай

Атаката е най-добрата защита, moni. Peace
И имай късмет да им измълчиш следващия път! Very Happy

Цитирай

София

При такива хора често действа и номера да не им обръщаш внимание и да си пускаш забележката покрай ушите, или дори да се съгласяваш с тях. Например, като кажат "То нашето е чепато" ти отвръщаш :"Точно, чепато съм, на кого ли съм се метнала?" или нещо подобно, ама кротко, с усмивка. Като не им се връзваш те губят интерес и си намират нова жертва.
Цитирай

Sofia

Ами теб те взимат на подбив, щото ти им се връзваш Smile
Цял живот да живееш с такъв родител, не си ли прихванала поне малко? Отговаряй в същия стил. А може и малко самоирония да вкараш - не вреди. Гледай по-отгоре на нещата, сто процента им е адски забавно, като се разпуфтиш.
Цитирай

Такааа ... Значи, някой си прави майтап и му е весело, смее се и според вас излиза, че е зъл   Thinking Но аз виждам, че тоя, дето се е обидил, ТОЙ твърди, че оня дето се смее е зъл. Значи - виновен е тоя, дето се е обидил, а другия какво лошо прави, като си е окачил една усмивка. По принцип моят хумор е малко саркастичен, но все още не съм обидила никой.
Ето моят съвет: с угаждане на тоя и оня не става! Бъди себе си, отстоявай собствения си душевен мир. Само, ако се уважаваш - тогава другите ще те уважават. Но не угаждай на никого. Аз също обичам да се бъзикам, но съм и чувствителна. Имам доста познати, които са малко скучни, но се забавляват с мен, защото ги ценя заради другите им качества и за майтапите си има време и място. Не бива да се делят хората на такива с "хаплив хумор" и такива, които са "заспали и смотани", а на тактични и на нетактични. Бъди себе си и успех!  Peace
ПП: Ако отношението, което получаваш е наистина грубо - задължително бъди себе си и не угаждай! Компромисите със себе си много тежат. И наистина, има хора, които имат груб, изкуствен хумор - на такива и аз не обръщам внимание и не симпатизирам въобще. И наистина смело - аз си извоювах уважението на роднини, които си позволяваха волности спрямо мен само с отстояване на моето си. Мръщеха се, беше ни малко трудно, но си извоювах нормално вече отношение. Но това стана с постоянна "борба" по-дълго време. Получава се -  стига да го искаш  Peace
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 23 отговора