Трябва ли да се притеснявам ?

  • 2 087
  • 26
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 804
Здравейте момичета,
имам следният проблем-дъщеря ми е почти на 4, будно 3 езично дете,но не иска да брои -на английски брои до 10 ,на арабски също ,а на бг не иска-направо започва да пищи ,или пък ни игнорира напълно.Странно е, защото всъщност българският, и е водещ език-а ,да брои на другите езици се е научила от тв  newsm78 . Същото се отнася за наизустяването на стихчета- отказва директо-а ,е наизустила всички песни на телефона ми,песничките от детските филмчета. Освен това,когато я накарам да донесе прибори или чаши без да и казвам колко още от миналата година успява да преброи и донесе толкова ,за колкото хора са необходими.

# 1
  • София
  • Мнения: 12 552
Вероятно й е по-лесно да се изразява на другите езици. Не виждам защо да се притесняваш.  Hug

# 2
  • Мнения: 3 804
Там е въпроса,че говоримо с БГ е най добре,от скоро се отпусна да говори свободно на другите езици.
притеснява ме факта ,че не приема някой да седне да я учи,знам ли може би защото не я пуснах на градина,иначе каките ходиха на градина  и  в БГ и тук и с тях такъв проблем не съм имала  Thinking

# 3
  • Мнения: 269
Да се притесняваш? Защо? Защото 4 годишното ти дете не може да брой до 10 на български?  newsm78
Колко 4 годишни деца могат да броят на арабски, английски и български език?
Има време. Ще се научи.

# 4
  • Мнения: 3 804
Miratrix аз до скоро не се притеснявах,но майка започна -защо не учела стихчета ,защо не брояла до 10 и т.н ,та реших да си сваря часовника с вас.

# 5
  • Мнения: 4 555
И според мен нямаш основания да се притесняваш. Както сама си забелязала, броенето е математика, а не лингвистика. Щом може да преброи колко хора има на масата и колко прибори са необходими, значи владее математическата страна на броенето. Другото е просто изреждане на няколко думи последователно (числата), което някои родители бъркат с броене.
Ще допуснеш голяма грешка, ако насилваш детето да казва или прави нещо и то ще започне да се дърпа от инат. Остави я на мира, когато поиска да брои на български, ще го направи. Обучението никога не трябва да е насила, особено в тази възраст, когато всичко е игра.
Не я изпитвай! Пей и песнички, ако и харесва да ги слуша, а не с цел да ги наизусти и да ти го покаже. Тя ако ги харесва достатъчно и ако ги слуша често, неизбежно ще ги научи. Даже сигурно вече ги знае, но не иска да я изпитваш.

# 6
  • София
  • Мнения: 17 591
Не тормози детето.

# 7
  • Мнения: 707
И аз не разбрах за какво точно са притесненията ти, но смятам че за 3-езично се справя чудесно! Не сравнявай с другите ти деца (знам, че е неизбежно  Wink), всяко дете е различно.
Споко, важно е да са здрави  Sunglasses!

# 8
  • Мнения: 1 086
Не мисля, че трябва да се притесняваш. Дъщеря ми е на 5 и половина, но отказва да учи буквички. Пробвах с българските, пробвах с немските, но не иска. Оставила съм я така, защото засега няма смисъл да я насилвам. Иначе много обича числата - брои и на двата езика, събира, изважда, но за букви и дума да не става.

# 9
  • Мнения: 14 654
Освен това,когато я накарам да донесе прибори или чаши без да и казвам колко още от миналата година успява да преброи и донесе толкова ,за колкото хора са необходими.

Значи тя може да брои и няма никакъв проблем, защото владее съществената част - да знае колко предмета отговарят на дадено число. Сигурно може и да сравнява кое е по-голямо и по-малко. Има деца, които са научени уж да броят, обаче ако ги изпратиш да ти донесат 3 щипки за пране няма да знаят колко е това.

# 10
  • Мнения: 1 341
И според мен няма място за притеснение. Очевидно детето ти е будно и може да брои, това, че не го изговаря на Бг не имсля, че е проблем. Всяко нещо с времето си, без да я насилвате и постоянно за това да говорите, тя сама ще ви изненада някой ден. Peace

# 11
  • Мнения: 798
не виждам повод за притеснение.
Синът ми е на четири. Никога нищо не желае да го уча. Едно стихче или песен не съм го "научила" и всъщото време, всичи стихчета и приказки, които съм му чела, ги знае наизуст, поправя ме ако сбъркам дума (или се опитам да съкратя нещо  Mr. Green), но никога, ама никога няма да отговори на дядо си например, като му каже: хайде кажи едно стихче  Laughing
Не желае да го уча да брои, но като ни слуша някой път си говорим за цифри - започва да пита, да иска да знае и вече може да брои до 12. Важното е, както казвам "топката да е в него", т.е. инициативата да запомни нещо да идва от него.  Peace

# 12
  • Мнения: 417
И моя син не може да брои до 10 на български, но на немски може. Едва до 5 стига на български. Не мисля че това е притеснително.До скоро нито стихче нито песнички знаеше, а не съм спирала да му пея още от бебе. Изведнъж започна да пее  всички които съм му пяла, а и научи нови от детската градина. Ако го накараме обаче да изпее пред някой друг  - не иска.
Все пак детето разбира 3 езика, не виждам от какво трябва да се притесняваш.

# 13
  • Мнения: 801
Основния език на едно дете се определя от мястото на живеене. Моето дете е на 3, разбира, но дума на български не е казало, а и не вярвам да го проговори, въпреки че с баща му говори с мен и него само на български. Ако се върнете за дълго в България, това ще се промени.

# 14
  • Мнения: 3 804
Благодаря ви момичета  Hug успокоихте ме. Сега остава да пусна темата и на майка ми-за да и покажа ,че си е съвсем наред детето Grinning

Иначе съм и качила Буквенка , писменка и цифренка -любими са и ,и с нещата подходящи за нейната възраст се справя доста добре- разпознава буквите било по отделно,било на срички.

Общи условия

Активация на акаунт