Опасни детски клубове

  • 2 901
  • 28
  •   1
Отговори
  • Мнения: 7
Видях, че вече има подобна тема във форума. Реших да подновя обсъждането по този въпрос. Провокира ме безхаберието на възпитателките в детски клуб "Sunny Land" в Павлово. Утре ще подам сигнал в район "Витоша". Ето откъс от него, за да разберете какво се случи. Нека хората, които водят децата си там, да имат предвид нашето преживяване:
"На 22.06.2009 г. в детски клуб „Sunny Land”, намиращ се в кв. Павлово, ул. „Голям Братан” 14-А, беше организирано тържество по случай рождения ден на сина ни. По време на тържеството се случи инцидент, който доказва, че клубът не е обезопасен за дейността, която предлага: организиране на партита, рождени дни, занималня (дейността на клуба е подробно описана на сайта му: http://www.sunnyland-bg.com/start.htm). Клубът разполага с малък двор, в който децата  могат да играят. По време на играта те започнаха да се катерят по оградата, „необезпокоявани” от възпитателките, които поемат задължението да се грижат за тях по време на празненството. Оградата обаче се оказа опасна за децата. Голямо парче от нея се отчупи и синът ни падна заедно с него по гръб на земята. Детето ни си удари кръста и главата в пейка под оградата. След като направихме забележка, че тази ограда е опасна и трябва да бъде сменена, едната възпитателка ни обясни, че това не се случва за първи път и неколкократно е заварявана. Другата възпитателка ни отговори, че оградата принадлежи на кооперацията и клубът не е в състояние да я подмени."

# 1
  • Мнения: 2
 Е,явно децата са били "необезпокоявани" не само от възпитателките,но и от техните родители.Аз лично не бих стояла да гледам детето ми как се катери по ограда и да не предприема нищо Rolling Eyes а на всичкото отгоре след това да търся и отговорност от чужди хора Naughty
 Момичетата,които работят в тези клубове имат задължението да организират партито,да го водят и да забавляват децата.От там нататък всеки родител си гледа детето.Така,че не знам в случая чие е безхаберието?!!
 Единствената им вина е,че оградата не е направена както трябва,но пък оградите по принцип не служат за катерене,така че.....
 Но...това си е само мое мнение Simple Smile


# 2
  • Мнения: 64
то междо другото има ли вече безопасни клубове?

# 3
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Добре де децата  с какво са ги занимавали.Нали възпитателките трябва уж да организират нещо, а те май и не наглеждат децата овен, че не се организирали партито.Оставили са ги да се занимават сами и наистина май "необезпокоявани".

# 4
  • Мнения: 7
Не си мислете, че сме ги наблюдавали 5 минути да висят на оградата. Това са шестгодишни момчета. Нещата се случиха мигновено. Аз през цялото време наблюдавах децата, освен когато изпращах някой гост. В един детски клуб е недопустимо да има опасна ограда. Защото инциденти могат да бъдат спрени само с обезопасяване. А собствениците познават оградата си, заварявали са я ....многократно. Това, разбира се, го научих постфактум. Аз исках да предупредя и други родители, които водят децата си там, за да се вземат мерки.
А какво правеха възпитателките: гледаха децата в помещението, но не и на двора. А в двора наистина няма нищо опасно, освен ако момчетата не се сбият или не се метнат изведнъж на оградата. И трябва да уверя критиците, че свекърва ми е била до тях и се е спуснала веднага към оградата, но не е могла да улови сина ми.

# 5
  • Мнения: 800
Не знам как точно родители или "какичките" ще реагират навреме при такава ситуация. Същото си спомням в един друг клуб - аз съм вътре при децата, защото тогава синът ми бе на 1.5 г. и не искаше да играе без аз да съм до него - целия горен етаж на съоръжението за катерене (над басейна с топките) се срути заедно с едно детенце, а онтолу на косъм се измъкнаха други три. Оправданието беше, че още не било закрепено добре съоръжението - повече не стъпих там с децата си. Основното на клубовете не е ли да са безопасни, така че да може родителите на детето да са спокойни като го оставят да играе. Една или две какички не могат да обхванат с поглед 20-тина деца на рожден ден, те обикновено измислят игрите, но тези които не искат да играят организирано - бог да ги пази...

# 6
  • Мнения: 458
хм..така четейки из форумите излиза, че нито един клуб не е безопасен.
Може да сте прави, но аз пък не оставям детето си в такъв клуб без мое присъствие, независимо, че звяра е вече на 4 години.
нямам много вяра на "какичките"

# 7
  • Мнения: 7
Въпросът не е дали родителите ще присъстват в клубовете, докато децата играят. Аз лично бях там. Но понякога нещата стават много бързо. Това, което трябва да се направи, е родителите да настояват за обезопасяването на тези места. Да имат активна позиция. Затова и отворих темата, а не за да обсъждаме поведението на родителите в детските клубове и занимални. Клуб "Sunny land" служи и за занималня. Родителите са на работа, докато децата им са там. Днес подадох сигнал в общината.

# 8
  • Мнения: 6 206
Има си организация, която дава разрешения на детските клубове и това е РОСПА България.
Всички клубове подлежат на годишна инспекция, след която следва доклад за безопасност. Ако има забележки, следва да се обезопаси в дадения срок.
Въпросът е обаче дали въпросният клуб има външна площадка и дали оградата е част от него.
Защото клубът не носи отговорност за злополуки случили се извън територията му. Не се знае как стои въпросът в случая. Щом аниматорите или който е бил отговарящ от клуба не са наблюдавали децата отвън, би следвало външната част да не е част от клуба.
Тук опира до моралната част на въпроса, все пак това са деца и сме длъжни да предотвратим до максимум инцидентите, независимо дали на наша или ничия територия.

# 9
  • Мнения: 7
Благодаря! Писах на РОСПА България по въпроса.

# 10
  • Мнения: 6 206
За съжаление те не са контролиращ орган, а само инспектиращ.

# 11
  • Мнения: 7
Дадоха ми координати на инспектиращия орган:
Комисия за защита на потребителите към Министерство на икономкита и енергетиката
Емилия Елчинова – главен директор на дирекция „Контрол на пазара”

Тел.: 02/ 988 58 81

        02/ 933 05 12

        0887 894 001

e-mail: gl.direkcia@kzp.bg

           e.elchinova@kzp.bg

# 12
  • Мнения: 60
 Thinking

Последна редакция: чт, 25 юни 2009, 16:39 от mese4ko

# 13
  • Мнения: 543
Вместо да се загрижите за здравето на детето, веднага повдигате въпроса за оградата! Thinking
Сигурно и по-здрава да е била оградата като се катерят на нея повечко деца ... пак е щяло да стане същото.

Ми то в случая здравето на детето е свързано с въпросната ограда. И доколкото схващам, темата е да се опази здравето на други деца, които биха отишли във въпросния клуб.

Е,явно децата са били "необезпокоявани" не само от възпитателките,но и от техните родители.Аз лично не бих стояла да гледам детето ми как се катери по ограда и да не предприема нищо Rolling Eyes а на всичкото отгоре след това да търся и отговорност от чужди хора Naughty

Аз лично бих се обезпокоила, ако 5-6-годишното ми дете не проявява интерес към оградите и не иска да се катери по тях.

alessfs и mese4ko, вие да не работите в тоя клуб или да сте роднини на съдържателя  Laughing Иначе ми е трудно да си представя тези неадекватни писания.

# 14
  • Мнения: 2 517
Пример за необезопасен детски клуб - Партиленд в Люлин. Поставен на земята и включен в контакта разклонител непосредствено до батута.

Пример за безопасен детски клуб - Дъмбо в Надежда.

Общи условия

Активация на акаунт