Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Осиновители и осиновени
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

София

Мнения: 91
Най сетне!

Новият Семеен кодекс е публикуван в Държавен вестник - бр. 47 от 23.06.2009 г., влиза в сила от 1.10.2009 г.

За удобство на всички съм го направил в pdf формат и съм го качил на хоста си, можете да си го дръпнете!  Hug

Изтегли новият СЕМЕЕН КОДЕКС в pdf формат.

Ако желаете, нека тази тема бъде и за мнения и обсъждания.
« Последна редакция: ср, 24 юни 2009, 14:23 от Чичо_Наци »
Цитирай

София

Мнения: 91
Според мен, за осиновяващите интерес представлява един текст от ПРЕХОДНИТЕ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ, а именно:

Цитат
§ 8. (1) Родител, чието дете е настанено по съдебен ред в специализирана институция, без да е определен конкретен срок в съдебното решение, или чието дете пребивава в институцията повече от една година, е длъжен в срок до три месеца от влизането в сила на този кодекс да поиска прекратяване на настаняването или промяна на мярката за закрила с цел отглеждане на детето в семейна среда.

(2) Съответната дирекция "Социално подпомагане" в срок до един месец от влизането в сила на този кодекс уведомява родителя по постоянния му адрес за предприемане на мерките по ал. 1. Когато родителят не е бил намерен на постоянния или настоящия му адрес, се поставя съобщение на видно място в сградата на дирекцията, като се указва кога изтича тримесечният срок. Съобщението се връчва и по реда на Гражданския процесуален кодекс.

(3) Дирекция "Социално подпомагане" уведомява писмено в 7-дневен срок съответната регионална дирекция за социално подпомагане за вписване на детето в регионалния регистър по местонахождението на специализираната институция при неизпълнение на задължението по ал. 1. Осиновяването се извършва без съгласие на родителя.

Нещо много важно:
Цитат
Чл. 89.
...
(2) Съгласието на майката може да бъде дадено най-рано 30 дни след раждането.

Тоест, няма да могат да бъдат вписвани деца за осиновяване, преди да са навършили 1 месец!

И най-важният текст според мен, касаещ всички осиновители и многобройните дечица, чакащи своите мама и тате:

Цитат
Осиновяване без съгласие на родителя

Чл. 93. (1) Осиновяване без съгласие на родителя се допуска, когато той трайно не полага грижи за детето и не дава издръжка или го отглежда и възпитава по вреден за развитието му начин.

(2) Осиновяване без съгласие на родителя се допуска и когато детето е настанено в специализирана институция и родителят в срок до 6 месеца от датата на настаняването по административен ред съгласно Закона за закрила на детето без основателна причина не е поискал прекратяване на настаняването или промяна на мярката и връщане на детето или настаняването му в семейство на роднини или близки по реда
на Закона за закрила на детето. Искането може да бъде направено и в производството за настаняване по съдебен ред, образувано съгласно Закона за закрила на детето.

(3) В случаите по ал. 1 родителят се призовава, за да бъде изслушан от съда.


« Последна редакция: ср, 24 юни 2009, 14:41 от Чичо_Наци »
Цитирай


Мнения: 335
Дали ще е много нахално да помоля някой запознат да ни опише най-важните промени?
Цитирай


Мнения: 2 123
мога само в "бръснещ полет", защото не съм спец. по семейно право
има неща, които ... хайде да съм по-мека и да кажа  "странни"
Цитирай

София

Мнения: 232
Най сетне!

Новият Семеен кодекс е публикуван в Държавен вестник - бр. 47 от 23.06.2009 г., влиза в сила от 1.10.2009 г.

За удобство на всички съм го направил в pdf формат и съм го качил на хоста си, можете да си го дръпнете!  Hug

Изтегли новият СЕМЕЕН КОДЕКС в pdf формат.

Ако желаете, нека тази тема бъде и за мнения и обсъждания.
Правилно ли съм разбрала, че от октомври ще е в сила? Кво ще го умуват 3 месеца?
Цитирай

София

Мнения: 585
   Това означава, според мен както го разбирам, че ако майката иска да даде отказ при раждането не може, а

ако тя не се яви пак след един месец; ако е избягала след раждането... Детето след този месец като няма

подписан отказ ще трябва да стои в институция още 6 месеца(общо 7 месеца) преди да бъде включено в

регистъра за осиновяване?!... Това помощ ли е? Shocked
Цитирай


Мнения: 3 246
и аз мисля като Fussii   има много странни неща, уж трявбаше да е за добро, но някои разпоредби........ по отношение на служебното вписване в регистъра - това едобре до някъде, защото ще се избягва съдебната процедура по служебно вписване в  регистъра, и това дава възможност някои дечица да престояват по - малко в институция,  но пък за самите осиновители в някои случаи ще крие рискове.  има и други неща които ме притесняват.
 
Цитирай


Мнения: 2 172
Благодаря на Чичо Наци за линка. Ще го чета като имам време. Hug
Цитирай


Мнения: 505
И след това се опитват да ме убедят, че мислят предимно за децата?
Цитирай

София

Мнения: 9 298
Не, не мислят за децата, щото децата не могат да лобират, докато други могат  #Cussing out
Цитирай


Мнения: 286
Благодаря и аз за линка. Ако някой е по-наясно нека ни светне дали има съществени промени.
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.